Jednoduchý plán

• Česko Jednoduchý plán (viac)

Bratři Hank a Jacob a jejich kamarád Lou náhodou objeví vrak havarovaného letadla s více než čtyřmi miliony dolarů. Hank chce nejdřív nález ohlásit, ale jeho dva nezaměstnaní společníci ho přemluví a vymyslí spolu velmi jednoduchý plán - peníze ukryjí a jestli je nikdo nebude hledat, tak si je rozdělí a začnou nový život. Když Hank o nálezu řekne své manželce Sarah, začne jednoduchý plán komplikovat a výsledkem je mrtvola náhodného svědka. Nervozita spolupachatelů začne stoupat a po další změně plánu je o další dva mrtvé víc. Když už se zdá, že nejhorší mají za sebou, vstoupí do hry policie s vyšetřováním vražd a na scéně se zjeví i podivínský cizinec, který hledá zmizelé peníze. Tím se věci úplně vymknou zpod kontroly a ti, kteří přežijí, se dočkají opravdu zaslouženého překvapení... (oficiálny text distribútora)

tron

„Cítiš niekedy zlo, Hank?“ Toto sa stane, keď dobrí ľudia robia zlé veci... a nedomyslia to. Ako Peter Jackson, tiež iný hororový kráľ, Sam Raimi, si raz za čas potrebuje oddýchnuť od neskutočných krvákov malou, inteligentne napísanou nízkorozpočtovou drámou postavenou nie na tom, komu Bruce Campbell odpíli hlavu, ale na sústredených hereckých výkonoch, pokojnej (ale o to vypočítavejšej...v dobrom) réžii a prepracovanom scenári. Čo by sa stalo, ak by trojica jednoduchých, avšak nie hlúpych dedinčanov, našla v pôsobivo zasnežených, mlčanlivých, tajomstvá neprezrádzajúcich lesoch, ďaleko od amerických veľkomiest, kufor plný peňazí? Z jednoduchej (no strhujúcej a v rámci možností realistickej, každý z nás si dokáže bez problémov na mieste hrdinov predstaviť sám seba) zápletky Raimi ukážkovo kreše iskry napätia tak bujaro, že radšej ani nechceme vedieť (a vidieť), ako sa strašidelne fatálne to skončí. Pretože toto skrátka nie je druh príbehu s happyendom. Raimi má talent čítať ľudí. Vie, ako reagujú v šialených, vyhrotených, extrémne vypätých situáciách. Kniha Scotta Smitha (viď. rovnako skvelý horor Ruiny, film i kniha) v češtine vyšla v r. 1994. Fakt dobrý Brent Briscoe, presvedčivý Bill „Hudson“ Paxton a výborný Billy Bob Thornton jemne parafrázujúci rolu z legendárneho Smrtiaceho bumerangu (čo ale nesadne každému a treba dodať, že v knihe nebol až taký „retardovaný“, tam to bol proste starý zakríknutý mládenec, čo mi pripadalo realistickejšie). Ako kniha, aj film obsahuje pár logických nezrovnalostí (prečo dal Hank Louovi pásku vypočuť hneď a nie radšej za triezva na druhý deň ráno?). Kniha je výborná, film je každopádne vyrovnanejší. Smith, ktorý si do podoby scenára zadaptoval vlastnú knihu, zrejme dospel k záveru, že v románe je všetko od „šampanského“ ako zo zlého sna a tak to pre filmové účely nekompromisne vymazal. A, čuduj sa svete, alebo aj nečuduj, filmové lesné finále je stokrát lepšie! Chýba tiež „utratenie“ psa, čo je asi fajn. „A na chvíľu, bez toho, aby som si to všimol, som toto všetko mal. Bol som šťastný chlap.“ ()

Sarkastic

„Hanku, cítíš někdy zlo? Já jo. Cítím zlo.“ Spoléhat na další lidi, když společně najdete balík peněz, je velký risk. A když jde navíc o 2 dost labilní jedince, můžete počítat s problémy…Tenhle poměrně nenápadně se tvářící film má cosi do sebe. Líbilo se mi, jak proti sobě režisér staví 2 jednoduché burany (Thornton je nejvýraznější postavou) a inteligentního, spořádaného manžela očekávajícího nový přírůstek do rodiny. Divák totiž od začátku automaticky sympatizuje s Hankem a jeho manželkou Sarah, jenže jejich postupné, čím dál víc akcentované bezskrupulózní chování mu začne tohle fandění až nepříjemně komplikovat. Najednou je otázka morálky a svědomí zatraceně palčivá. Paranoia, nervozita postav začne narůstat, chyby se kupí, každým dalším krokem se něco podělá a zkomplikuje. A ke konci se dostaví i solidní dávka napětí. Hořký závěr pak vše hezky zastřešuje, ale stále tu zbývá poněkud nedořešená otázka svědomí, podobně jako několik opomíjených detailů (např. příčina smrti svědka, otisky prstů atd.). Celkově dávám slušné 4*. ()

Happens

Tohle je tak krásná ukázka toho, co s lidmi dělají peníze. Peníze neřeší problémy, nemění lidi, ale pouze zvětšují to, co lidi doopravdy jsou, ukazují, čemu lidi dávají průchod, když nemají "zábrany". Ono to štěstí peněz je tak vrtkavá záležitost a ve snímku se to stočí do neskutečného masakru a chaosu zápletky - trochu mi to připomínali i prostředím Fargo. ()

Gilmour93

Pravidlo č.1: Pokud najdete 4,4 miliony dolarů, ač vaše srdce bude krvácet a peněženka kručet, nahlaste to policii. Pravidlo č.2: Pokud se něco může zkomplikovat, tak vsaďte Thortonův oblíbený kukuč opožděnce na to, že se to zkomplikuje. Pravidlo č.3: Pokud Raimi zrovna netočí podle komiksu, nebo neznásilňuje dívky větvemi pod dohledem B.Campbella, umí i psychologicky propracovaná kriminální dramata černé jako krákorající vrána nad sněhovým příkrovem. Poznámka k pravidlům č.1 a č.2: Berte ale tato pravidla v potaz, když ty zelené papírky tak hezky šustí.. Holt, když se dáte do holportu s takovými lidmi, nedopadne to nikdy dobře a to ještě buďte rádi, že tam nikde nebyl poblíž P.Stormare a zahradní stroj na drcení dřeva.. ()

InJo

Velmi kvalitní krimithriller, aneb co se stane, když v lese najdete pár milionů - nejdříve samozřejmě obrovská radost, ale pak už následují jenom lži, podvody a nějaké to úmrtí... Sam Raimi natočil výbornou podívanou, plnou napětí, znepokojivých otázek a ještě znepokojivějších odpovědí. Doufám, že se mi něco podobného nikdy nestane... 85 % ()

• Otec Billa Paxtona si ve filmu zahrál pana Schmitta. Je to ten, co se ptá, zda má měsíc pět týdnů. (Kulmon)
  • Celosvětová premiéra proběhla 12. září 1998 na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. (BMW12)

Zemřel Bill Paxton, Hudson z Vetřelců

Zemřel Bill Paxton, Hudson z Vetřelců