Autor drsných detektivních příběhů Dennis Lehane se proslavil především svým románem "Tajemná řeka", který byl Clintem Eastwoodem velmi úspěšně zfilmován. Ale dávno předtím, než napsal první slova této knihy, vytvořil populární sérii o neobvyklém týmu bostonských soukromých detektivů, Patrickovi Kenziem a Angie Gennaro, pracujícími převážně pro obyčejné lidi. Z této dvojice, která se přátelila již od dětství, se postupem času stali nejen pracovní, ale i životní partneři, což jejich případům dodávalo další emoční rovinu. Celá série měla obrovský úspěch, ale právě čtvrtý díl, "Gone, Baby, Gone", zaujal kritiky výrazněji svým nekompromisním a přesným popisem zločinů na dětech. Jinými slovy byla tato kniha působivá tak, jak byla napínavá... Příběh filmu začíná v bostonské čtvrti Dorchester, jejíž chudé dělnické ulice jsou poseté zbytky rozbitých rodin a zmařených snů. Tady se beze stopy ztratí čtyřletá Amanda McCready. Policie není schopna nalézt žádné stopy, takže se Amandin zoufalý strýc s tetou obrátí na soukromé detektivy Patricka Kenzieho (Casey Affleck) a Angie Genarro (Michelle Monaghan) s prosbou o převzetí vyšetřování. Ačkoliv se jim do toho příliš nechce, znají místní poměry a také pravdu o Amandině matce Helene (Amy Ryan), která je závislá na drogách. Když se o její případ začnou zajímat více, odhalují temné dorchesterské podsvětí, plné drogových dealerů, podvodníků a pedofilů. Zjištění, co se s Amandou stalo ale nejsou o nic blíže, než byli. Sledováni médii se spojí s vytrvalým detektivem Remym Bressantem (Ed Harris) a s policejním kapitánem Jackem Doylem (Morgan Freeman) - ale když už se zdá, že se případ chýlí k vyřešení, je odhalena smutná pravda o Amandině osudu. Zatímco se všichni snaží na celou záležitost zapomenout, Patrick, pronásledovaný výčitkami, není schopen nad celou věcí mávnout rukou. Když se znovu probírá stopami, které získali, zjišťuje, že se zaplétá do houstnoucí pavučiny lží a nepochopitelného násilí, proniká k šokujícímu tajemství, které bránilo odhalení pravdy, a je nucen čelit morálnímu dilematu, na jehož základě bude muset on i diváci přehodnotit, co je správné a co špatné. (oficiálny text distribútora)

SaNcHeZ_cz

Ben Affleck vrací úder. Dlouhá léta se jeho herecký projev stával terčem posměchu a rozdílných vtipů, až se rozhodl, že to zkusí jinak. Vzal do ruky předlohu z pera Dennise Lehane a vydal se na režisérskou dráhu surovým chladným dramatem o únosu dcerky, který spolu s policií začíná vyšetřovat mladý pár soukromých detektivů. Opřen o skvělý soundtrack Herryho Gregson-Williamse Affleck servíruje barvitou atmosféru nepříliš pozitivní situace. Tam kde se mu nedaří naplno vykreslit emoce zúčastněných však uhýbá z rovin stereotypu a udržuje tak diváka ve střehu. Gone, Baby, Gone je opravdu vydařeným drama, které v rámci necelých dvou hodin funguje přesvědčivě, funguje a i přes počáteční rozpaky z hlavního hrdiny boduje v konečném důsledku celé barvité obsazení. ()

Alqarin

Affleck jede - z mála vytváří hodně a skvěle vybranou hereckou sebranku kočíruje na výbornou. Snad jen ta jeho učebnicově přesná režie je místy maličko sterilní, ale jinak je Gone Baby Gone nadmíru povednou drámou. ()

mustafa

Gone, Baby, Gone je zajímavým počinem, jehož atmosféra a kriminální zápletka vás vtáhne, ovšem závěrečné rozuzlení se rovná scénaristické sebevraždě. Snaha zapůsobit oslňujícím, nečekaným koncem se proměňuje v pouhou konstrukci, která při hlubším zkoumání nedává valný smysl. A v mých očích to nezachrání ani fakt, že se autoři obrací směrem k divákovi a dají mu prostor k přemýšlení, jak bychom se zachovali a nastálou situaci vyřešili my (tedy diváci). Oceňuji zasazení příběhu do stísněných ulic bostonského podsvětí, které kriminálnímu příběhu tvoří vynikající kulisu. Vyšetřování je vedeno zvláštním způsobem, nabízí se otázka o motivaci jednotlivých postav. Absolutní posedlost soukromého detektiva po odhalení pravdy je násilně efektní a k rozřešení případu je potřeba spoustu zbytečných postav, které jsou pouhými typy a do výše popsaného prostředí svou úlohou, zjevem a především výstředním chováním nezapadají. Scény z bostonských čtvrtí tak na jednu stranu působí velmi emotivně a zároveň nepochopitelně. Hlavním tématem snímku je rodičovství, ale snímek naštěstí nefunguje na jednoduché tezi a schématu o dítěti jako smyslu života. Únos dítěte se v tomto snímku stává klíčem k otevření řady témat. Celkově se jedná o snímek, který obsahuje výpověď o současné společnosti, klade divákovi otázky a právem si tak vynucuje svou pozornost. ()

Asgy

Když jsem si o tomhle filmu poprvé četl a v kolonce režie bylo jméno Ben Affleck, byl jsem celkem překvapený. Willa Huntinga jsem viděl a líbil se mi, tak jsem si říkal, že by i tohle mohlo stát za to. Úplně dokonalý film to není, ale na režijní debut je to paráda. Casey Affleck má zvláštní charizma, takže se celkem těším, až ho uvidím v dalším filmu. ()

mysiak

Mrazivý film, ktorý ma dostal svojou autentickosťou až nepríjemnou zhodou s tým čo sa skutočne stalo...Ben Affleck natočil pôsobivý krimi film, kde podáva svoju životnú rolu jeho brat Casey a hádam prvý krát tu vidím Morgana Freemana ako zlú postavu...ale to nevadí, pretože tento film vo mne zanechal niečo silné čo sa len tak ľahko nevidí... ()

Ridick

ale, ale, ale...coze to tu mame??..ben affleck a reziser? a veruze mu to ide!!! a dokonca aj jeho bratovi!!! skoda len zbytocnych zvratov!! inac vyborna krimi-drama, ktora sa nam snazi nastolit otazku: je ospravedlnitelny zlocin vobec ospravedlnitelny?!!...podla mna ano, a preto trosku sklamanie zo zaveru.... ()

sta

affleck je velmi, velmi dobrým scénáristou, s režií už to tak slavné není, ale přesto tento film představuje velmi milé překvapení ()

GodComplex

Tak tohle mi k srdci opravdu neprirostlo. Cele je to neskutecne neosobni, nezazivne a velmi predvidatelne. Absolutne nevyrazny Casey Afleck v hlavni roli. Jediny svetly bod bych spatroval v ucasti Eda Harrise, ktery ma svuj part tradicne pod kontrolou. Morgan Freeman si dal svou typicky moudrou postarsi roli taky s prehledem. Problem je v tom, ze nikdy nenastane moment, ve kterem by Vas film vtahl a alespon castecne zajimal, od zacatku do konce se jedna o irelevantni kousek. Ben Afleck a rezie nejdou prilis dohromady. 3/10 ()

nirvanafan

Dle vašeho vysokého hodnocení jsem očekávala podstatně podařenější kousek. Bohužel první hodinu jsem se v příběhu místy motala a ztrácela, teprv v druhé půli nabral nečekaný spád, kdy se všechny karty v rychlém sledu obrací. Možná to bude chtít více shlédnutí, abych byla schopná docenit. Nicméně jde o velmi slušný Afflecův režisérský počin. ()

aluna

Největším plusem tohohle filmu je fakt, že je divák konfrontován s nutností zeptat se sám sebe, co by udělal on a jaký je to "správný" rozhodnutí. S Caseym mám trochu problém, ne že by to zahrál špatně, vlastně měl zosobňovat mladýho cucáka s postavou hadrovýho panáčka, kterej je oťukanej drsným prostředím, v kterým vyrůstal a naučil se postarat sám o sebe, a proto má občas tak nebojácný manýry, který by mohly s jeho vzezřením budit smích. Po poslední scéně můžu říct, že se mi v tý roli takovým neokoukaným a zvláštním způsobem líbil a ujal se jí moc dobře. Stejně se ale nemůžu ubránit dojmu, že se do ní tak úplně nehodil, i když jsem si před chvílí vlastně odůvodnila, proč jo. Slizouni a depkaři mu seděj asi víc, než klasický hrdinové. Brašule Beňas to, myslím, zrežíroval dost solidně a jen mě tam rušily ty několikerý prostřihy na jistou událost. Taky si po logický stránce nejsem některejma věcma tak jistá, ale vem to čert, když mi to předloží takovej motiv na zamyšlení. A ten samej problém mám s dějem, kterej je tak trošku klišovitej (je unesená hezká blonďatá holčička, sympatickej černej kapitán oddělení by dal všechno za to, jí zachránit, další sympaťák Ed má podobnou obsesi, dialogy vládnou podobnejma klišé kecama)....Ed Harris, starej dobrej Morgan a Amy Ryan zahráli skvěle, jo a Monaghan mi přišla, narozdíl od ostatních uživatelů, taky solidní, ačkoli je pravda, že její postava tam byla dobrá asi proto, aby jsme si nemysleli, že je Patrick gay (promiň Casey), no... dobře, taky představovala oponenta s druhým náhledem na věc. Každopádne mě tenhle film donutil zamyslet se a dovolal se velkýho rozporu mezi mnou a.....mnou a už za tenhle, sice prvoplánovej, ale přesto dopad, si ode mě zaslouží tohle hodnocení. Bez něj by to bylo o poznání horší. ()

Riddick77

Ben Affleck je velmi zručný vypravěč a nebojí se ukázat americkou společnost a sociální podmínky uvnitř této společnosti v nekompromisní, drsné a především reálné podobě. Toho je třeba si cenit, stejně jako zajímavého a přemýšlivého rozuzlení, které ve Vás možná zanechá semínko pochybovačnosti ohledně "správné" volby. A co jiného si přát než film, který diváka opravdu donutí přemýšlet o důležitých věcech? 9/10! ()

UncleG

Gone, Baby dokazuje, že Ben Affleck by měl s konečnou platností raději zůstat za kamerou a jeho bráška Casey by se měl vrátit zpátky do popelnice, kde ho vyhrabali. Jinak jde o celkem příjemnej film s opravdu těžkým dilematem v závěru a trpčím než trpčejším "Happyendem". Nasolil bych i čtyři punkty, ale to by musela Michelle Monaghan dostat trošku větší prostor a její hereckej projev by se nesměl omezovat na "táhnu se jak smrad za hlavním hrdinou". ()

Laxik

Páni, netušil jsem, že se takovéhle filmy ještě točí. Nebo že se vůbec kdy točily. Áčková americká fazóna a příběh, který vás nutí hrábnout hluboko do vašeho morálního podhoubí, to je kombinace hodná adopce. Výborný spektákl, toto, ale přesto, i když tomu nic nechybělo, to na plný počet tak nějak není. Nevím, možná příště. ()

Sidonka

Spoiler: Závěrečné dilema z konce filmu mám osobně rozřešeno. Být na místě Amandy, soukromému detektivu bych za jeho práci rozhodně nepoděkovala. Nejenom že nelze dítě svěřit matce, pokud je narkomankou živící se kriminální činností, ale nelze věřit ani v neomylnost, důslednost a už vůbec ne na dostatek času sociálních pracovníků, kteří se mají o děti z problematických, rozvrácených rodin starat a správně posuzovat jejich případy. Sociální aparáty spíše nefungují než spolehlivě vykonávají a pro mnohé pracovníky je klient jen zatěžující zaměstnání, nemají kapacitu, bohužel někdy ani chuť ani vhodné prostředky všechny svěřence vhodně opečovávat. Amandin špatný osud byl jeho osobním rozhodnutím zpečetěn.- Na druhou stranu uznávám, že jeho rozhodnutí chápu. Kdyby vzal každý člověk nespokojený s poměry spravedlnost do vlastních rukou a kašlal na zákony svého státu, nastal by chaos a naskakovaly by další morální otázky. ()

Freemind

No, tak bohužel ... technicky je to vcelku fajn, ale po 15 minutách už se tam namnoží tolik postav, že to divák přestává stíhat. Místy je to napínavé, ale jinak převládá unylé Affleckovo herectví, zamotaný scénář (a to mám rád nepředvídatelné zvraty a nelineární vyprávění) a dost chabá motivace postav. Velkým plusem je herectví staré gardy - zvláště Ed Harris, který mi byl vždy nesympatický, se mi letos poněkolikáté příjemně zaryl do paměti. Dokáže se neskutečně ďábelsky naštvat - což v tomto filmu krásně předvedl. Navíc s bradkou. A to je asi tak vše. Poslední půlhodinu jsem dost odzíval a říkal jsem si, jestli by nebylo lepší, kdyby ten film neskončil v půlce, po první hodince, těmi větami, že Amandu nikdy nikdo nenašel. ()

Macejko

Skvelo natočené, presiaknuté reálnou americkou zvrátenosťou, bohužiaľ som dejový zvrat odhalil ešte predtým, než sa stal, takže som sa pripravil o prekvapenie. ()

zipper111

Příběh zajímavý, ale herci divní. Casey Affleck je naprosto nijaký, jeden výraz po celý film. A ta pipka Monaghan? K čemu tam sakra jako je? Hezká neni, za celý film má 3 repliky a z toho dvě jsou "Hi". Na konci se z ní vyklube ještě nesnesitelnější kravka než jsme si po celý fim myslel, že je. Některejm věcem na světě já nerozumím. Ale Ben to zrežíroval a napsal pěkně, Ed Harris a M. Freeman jako vždycky velká kvalita. Jen ti ostatní herci jsou prostě "divní". ()

Zemřel herec Michael K. Williams

Zemřel herec Michael K. Williams

07.09.2021

Jak to vypadá s novým Batmanem?

Jak to vypadá s novým Batmanem?

03.01.2017

Studio Warner Bros. nesmírně touží po netopýří sólovce od Bena Afflecka. Představitel Batmana a režisér Gone, Baby, Gone, Města nebo oscarového Arga se uvolil, že ji natočí, soustavně ale tvrdí, že… (viac)

Ben Affleck zremakeuje Svědka obžaloby

Ben Affleck zremakeuje Svědka obžaloby

20.08.2016

Kdyby se vybíraly nejlepší filmy z padesátých let, jen těžko by mezi nimi chyběl Svědek obžaloby. Soudní drama Billyho Wildera vychází z povídky (a následné divadelní hry) od Agathy Christie, získalo… (viac)

Kdy dorazí další režijní počin Bena Afflecka?

Kdy dorazí další režijní počin Bena Afflecka?

26.03.2016

V tuhle chvíli je Ben Affleck především Batman, nezapomínejme ale na to, že se jedná o velmi schopného režiséra. Gone, Baby, Gone bylo vítaným bleskem z čistého nebe, drsná kriminálka Město… (viac)