Volanie Cthulhu

(neoficiálny názov)
  • Česko Volání Cthulhu (neoficiálny názov) (viac)

Mladý věděc, který mezi pozůstatky svého zesnulého prastrýce, slavného to profesora starých jazyků, našel poznámky týkající se jakéhosi kultu tajemného božstva Cthulhu, se vydává po jejich stopách a dovídá se hrůzné skutečnosti...
Film byl natočen dle stejnojmenné povídky hororového spisovatele H.P. Lovecrafta. Režisér Andrew Leman vsadil na zpracování ve stylu snímků z druhé dekády 20. století- tento film je tedy němý a při jeho natáčení byl použit filtr, který mu dodává punc zastaralosti. (havLord)

buchli

Jestli máte rádi němé filmy/Lovecrafta/expresionismus/kombinované flashbacky (narační struktura filmu obsahuje něco jako vyprávění ve vyprávění ve vyprávění a vyprávění ve vyprávění, to všechno ve vyprávění... v blázinci, jak jinak), už jste to nejspíš viděli. Jestli nic z uvedeného rádi nemáte, těch 47 minut vás nezabije. A třeba jsem na nějaké lákadlo zapomněla... ()

BoredSeal

Klasická Lovecraftova povídka nápaditě zrealizovaná jako černobílý film z 20. let s použitím technik tehdejší doby - a překvapivě to funguje, atmosféra šlape a Cthulhu je fešák. Divácké potěšení z úletu znásobuje na DVD výběr soundtracku a bonusy o tvorbě. Příjemné zpestření života hororového fanouška. :) ()

Jino

Call of Cthulhu funguje na looku starého němého snímku a je důkazem toho, že i z mála lze vytěžit maximum. Jen stačí předstírat dobovou nevědomost. Stejně tak jsou na tom triky. Jistě, lze namítnout, že jsou spíše k pousmání, ale pokud by film byl vysílán v dávno minulých letech, ke kterým se Lemanova prvotina tak vehementně hlásí, úspěch by možná na sebe nenechal dlouho čekat. Časem se navíc do snímku vkrádá povedená atmosféra, díky níž jsem se nakonec přiklonil k 80% (i když jsem měl ze začátku problém s časovými rovinami). ()

animaxis

Co se Lovecrafta týče, tak bych se možná nebránil tomu, kdyby byl na motivy jeho povídek čas od času natočen nějaký film nebo seriál. To se ale zatím neděje, tak jsem byl zvědavý, jak dopadl tento snímek a nakonec jsem s ním spokojený. Vše podstatné z povídky Volání Cthulhu tu je a ve výsledku působí film docela věrně. Kombinace Lovecrafta a hororu jako z 20. let má něco do sebe a místy má tento film tu pravou mrazivou atmosféru jak postupně odkrýváme tajemství něčeho tak prastarého jako je kult Cthulhu. Tento film je pro mě příjemným překvapením. ()

kosta73

Odvahu tvůrcům upřít nelze. Pustit se do adaptace Lovecraftovy geniální povídky je velké sousto i pro zkušené tvůrce ...no, však výsledek je taky mírně řečeno značně rozpačitý. Pominu-li svoji osobní představu o vizuálním kabátku Lovecraftova světa a budu-li se snažit o co největší objektivitu s ohledem na to, že se patrně jedná o fanouškovský počin, nelze dílku upřít řadu silných momentů a to hlavně v jeho druhé polovině. Jenže to prostě nestačí, podstatné je, že rozsáhlá povídka je smrsknutá do kratičkého 50-ti minutového filmu, díky stylu němý záběr / titulek divák neznalý knižní předlohy nemá absolutně šanci chytit o co jde, o zachycení nepopsatelné atmosfery povídky ani nemluvě. Film dále sráží naprosto bezvýrazní herci, toporné efekty ( špatně ) evokující dobu Murrnaueova Nosferata tomu taky moc nepřidávají a celé provedení mi prostě vzhledem k Lovecraftovu géniu přijde až neuctivé. A tak nadále doufám, že se této předlohy chopí někdo komu věřím ( můj favorit v tomto směru je Dan O'Bannon ) a stvoří parádní podívanou s úctou, kterou si dokonalost Lovecraftova díla bezesporu zaslouží. ()

Cedr

Nečekaně zdařilé fanouškovské zpracování, které díky přesnému odhadnutí a plného zužitkování omezených možností s naprostým přehledem strčí do kapsy veškerá ostatní filmová zpracování Lovecrafta. Němé provedení může mnohé odradit, ale po vlažnějším úvodu se atmosféra a napětí stejně dostaví v plné síle. Díky zvolené dobové stylizaci kulisy a triky působí až překvapivě povedeně. Kdo by to byl býval řekl, že si HP Lovecraft Historical Society za pár let troufnou i na, tentokrát plně mluvený, celovečerák. ()

tatanapope

Film zaujme především uměleckým dojmem, kdy působí, že je natočen v době, kdy nebyl ani zvuk ani barvy a vlastně přesto, že je to zfilmovaná kniha, příběh si vlastně celý přečteme, ovšem musím přiznat, že po stránce hororové, to až tak zajímavé nebylo. Nápad tam byl, ale to ztvárnění mohlo být zajímavější. Viděno v rámci Seznamte se s.../H.P.Lowecraft ()

gjjm

Lovecraft je jedním z nejlepších spisovatelů vůbec a jeho styl prostě zfilmovat nejde. Na tom není nic neobvyklého - Lovecraftovo mistrovství totiž spočívá v tom, že nejhrůznější hrůzy vyvolává ve čtenářově fantasii, aniž by je jakkoliv přímo popsal. Pokud je filmaři natočí podle své fantasie, na 99% se jejich představy neshodují s představami libovolného ostatního čtenáře. Nicméně. Tento film věrně zachovává depresivní atmosféru původní povídky a diváka ochuzuje jen minimálně. Zkusit napodobit atmosféru murnauovských němých horrorů je skvělý nápad a k Lovecraftovi to dokonale sedí. Možná se mi to líbilo jen proto, že cítím bezmeznou úctu jak k němým filmům, tak k Lovecraftovi. Ani mírná nízkorozpočtovost (hlavně ve scénách na moři) nedokázala skvělému filmu nijak ublížit. A ve scénách v bažině jsem se bál, což se mi už dlouho nestalo :) P. S. Trochu mně deprimuje, že chystané zfilmování Dunwichské hrůzy se vydává přesně opačnou cestou - modernizací. Skoro určitě se z toho stane teenagerovská vyvražďovačka na motivy skvělé povídky. Každopádně, takhle nějak vypadá Lovecraft. Well done. ()

hanagi

Kouzelné! Velice zdařilá pocta starým snímkům. Já vím, že je to jen pro fanoušky, ale stejně - všechny ty prolínačky, hra se stínem, kašírované, ale výtvarně dokonalé expresivní kulisy. A také herci, kteří ctí pravidla a přehrávají jak o život. Skvělá připomínka časů, kdy atmosféra a nadšení hrály prim. ()

Terzeus

Lovercrafta som síce nečítal, no po tomto počine Andrewa Lemana mám pocit akoby som poznal každú jeho vetu. Na The Call of Cthulhu som narazil v tých skutočne veľmi hlbokých neznámych vodách filmových zoznamov najrozličnejšieho druhu počas surfovania po nete a neľutujem to. Nielen že je jeho spracovanie a vysoká miera štylizácie napomáha vytvoriť atmosféru 20. rokov ale samotný film potom pôsobí ako 20. roky. Mysterióznosť, výborný strih, prelínanie s hudbou dramaticky lepšie ako v niektorých hovorených filmoch, masívne využívanie obrazovej estetiky a koniec koncov tá dusná atmosféra neskutočna (neforemné scenérie ku koncu sú výpovednejšie a sofistikovanejšie - ako kniha - nespoliehajú sa na dôveryhodnosť ale významovosť). A aj keby príbeh nikomu nič nepovedal (čo je, myslím si, veľmi nepravdepodobné), stále sa jedná o perfektne strávených 45 minút. ()

Antimana

Vizuálne zaujímavo spracovaná a rozhodne jedna z tých lepších adaptácií Lovecraftových diel, no majster by si zaslúžil viac. Nie som zástanca žiadnych superefektov a som za filmy čo v najčistejšej forme, ale v niektorých momentoch som zaspávala a mala problém vôbec sústrediť sa... podľa popisu som očakávala viac ()

Styxos

Tohle že točila banda nadšenců? Tomu se mi nechce věřit. Absolutní pecka, která upomíná na filmy, které se točily před nějakými sto lety - černobílá, hromada makeupu a němost z toho dělají absolutní požitek. Osobně jsem si zavzpomínal na legendární Kabinet doctora Caligariho. Ještě před časem jsem smutnil z toho, že se Universal vykašlal na V horách šílenství, ale tohle mi náladu o dost spravilo. Nicméně Lovecraft by si celovečerák zasloužil. ()

Melios

Typický príklad toho ,keď hollywoodsky blbizmus presiahne všetky medze prznenia predlôh a fanúšikovia sú nútení si natočiť film podľa ich obľúbenej knihy potretíkrát a samy. Ale na moje prekvapenie to dopadlo neskutočne originálne ,zaujímavo ,autenticky ,no hlavne nápadito. Keď doteraz nefungoval Cthulhu v súčasnosti ,tak prečo ho nevrátiť naspäť do minulosti? Mimochodom super nápad. Každý kto má pozná vie ,že milujem nemé filmy z obdobia 10.-40. rokoch 20. storočia takže je pre mňa neskutočným potešením ,že tento film je natočený práve týmto štýlom. Tvorcovia sa rozhodne nebáli do autentického filmu vopchať aj súčasné prvky ako sú dramatické uhly kamery ,alebo použitie renderovaných CGI miesto sekajúcich Stop-motion efektov ,čo film príjemne dopĺňa a robí z neho o niečo viac profesionálnejšie dielo ako sa na prvý pohľad mohlo zdať. Príbeh tu ani nemusím spomínať ,pretože asi každému už došlo ,že keď si to točili fandovia tak boli veľmi presní. Dokonca boli až takí presní ,že som sa často pýtal či náhodou znovu nečítam knihu s vizuálnym doprovodom. Ak nezaujímate o retro kúsky alebo ich napodobneniny aj tak si myslím ,že by ste mali dať filmu šancu a aspoň oceniť úsilie fanúšikov opraviť Lovecraftovu autoritu ,ktorú mu ešte aj za jeho života podkopávali. Aj keď je to horor a ja horory nenávidím ( ,čo je paradoxné ,keď som sa dokázal presvedčiť prečítať knihu - upútala ma a aj som ju dočítal ,bola fajn ) aj tak som si dokázal neskutočne užiť fantasy podtón celého filmu a z celej kompletnej atmosféry je na veľkú diaľku cítiť Lovecraftov nesmrteľný podpis. Ako uspokojený Lovecraftian môžem dielo len odporučiť ( ako knižné tak aj toto filmové ) a dúfam ,že títo talentovaní ľudia nepadnú do zabudnutia. ()

Finskej

Nelze popisovat, to se musí vidět. Vynikající srandička na téma kultovního fenoménu Cthulhu v retrostylu černobílých němých snímků s titulky a jestli to někdo natočil ze srandy, chtěl bych, aby si dělal srandu častěji. ()

HiddenDragon

Urcite zajimavy experiment. Nezavisle, recentne natocene dilko, ale zamerne ve stylu nemych filmu z pocatku kinematografie, coz tomu pridava zvlastni atmosferu. Cernobily, jen s hudbou, a takovymi temi mezititulky, ktere jsou vmezereny jako policka do scen. Retro efekty i makeup. Je staven hlavne na atmosfere tajemna, mysticna, okultismu. Na zkazkch o tajemne prastare bytosti (bytostech), zjevujici se ve snech, a smerujici k jakemusi navratu z temnot casu a zapomneni. Filmecek je velmi kratky, takze bohuzel dejove nestihne odvypravet mnoho (navic vse v retrospektivach). Spis je vsechno v naznacich a je na divakovi nechano, at si vytvori svuj dojem, co tedy Cthulhu je. Jako takova ochutnavka hororu z dob davno minulych to stoji za zkouknuti. ()

F.W.Colqhoun

Obléci vousatou Lovecraftovou povídku hávem němého filmu je geniální nápad samo o sobě. Mýtotvorné The Call Of Cthulhu se tak vyvarovalo obvyklého neduhu lovecraftovských adaptací - nesouměrnosti formálně brakového materiálu s ambiciózně střizlivou filmařinou. S expresionistickým šklebem se naopak snoubí dokonale. Zamrzet tak může snad jen to, že si producenti z Lovecraftovské společnosti nevybrali jinou z desítek povídek a novel - 46 minut věru není mnoho, a i když povídka představuje základ universa a její volba je logická, našly by se zajímavější. Doufejme, že bude nějak příště. Za 50 000 babek fantastické. ()

Zmrv

Trošku nečekaná forma němého filmu, která ale Lovecraftovu příběhu nečekaně sluší. Dokonce i ta béčkovost tomu dodává ten správný punc. Největší plus za mně je nevídaná věrnost předloze. Sice jsem u toho asi čtyřikrát usnul, než jsem to dokoukal, ale i tak je to jedinečný počin. 80% ()