Volanie Cthulhu

(neoficiálny názov)
  • Česko Volání Cthulhu (neoficiálny názov) (viac)

Mladý věděc, který mezi pozůstatky svého zesnulého prastrýce, slavného to profesora starých jazyků, našel poznámky týkající se jakéhosi kultu tajemného božstva Cthulhu, se vydává po jejich stopách a dovídá se hrůzné skutečnosti...
Film byl natočen dle stejnojmenné povídky hororového spisovatele H.P. Lovecrafta. Režisér Andrew Leman vsadil na zpracování ve stylu snímků z druhé dekády 20. století- tento film je tedy němý a při jeho natáčení byl použit filtr, který mu dodává punc zastaralosti. (havLord)

Malarkey

Trošku nerozumím tomu, proč se Lovecraftovy příběhy dosud nedočkaly nějakého brutálního poctivě hororovýho zpracování. To opravdu nezbývá nic jiného, než aby se parta nadšenců odhodlala a vytvořila tenhle naprosto parádní kousek, který sklání totální poklonu němému filmu? ()

Djkoma

Film z roku 2005, který vypadá jako o sto let starší chudý příbuzný dnešních filmů. Příjemných 47 minut v podobě němého filmu, který obsahuje nejen hromadu makeupu všech herců, ale také tragicky dobové efekty, které vyvolávají nostalgii nejen milovníkům němé éry. Je překvapující, jak autenticky celý film vypadá a zní a celý působí jako malé zjevení, které však lidem, kterým černobílé a němé filmy vadí, nebude vyhovovat (ti ať si s klidem uberou třeba i 2 hvězdičky...). Je to holt otázkou vkusu, ale celý film působí velmi dobře a atmosféra je skrze vyprávění ve vyprávění velmi zdařilá. ()

tron

Ak ste obrovský fanúšik Lovecrafta, ale nemáte peniaze, napriek tomu od neho chcete niečo sfilmovať a to rovno veľkolepý Mýtus Cthulhu (a nie komorné poviedky spravidla odohrávajúce sa na farme uprostred zahmlených lesov), je toto asi jediný (ale vcelku šikovný a atmosférický) spôsob, ako to na to. ()

genetique

V prostredí dnešných preškriekaných, jednotvárnych horrorov je tento pokus o návrat ku klasike veľmi sviežim závanom a teda podľa stopáže škoda, že len takým krátkym. Perfektný filter dodáva filmu deduškovský dojem, i keď nie v plnom rozsahu. Hudba je postavená na klasickej horrorovej orchestrálnej z nemej éry, ale nápaditosť a niektoré moderné postrehy sú jasne rozoznané, čo len pridáva na atmosfére. A práve tá je rozhodujúca. Zaujímavo podaný, zozačiatku trošku nudný príbeh len jemne mrazí a ozajstne vystraší naozaj len záverečných pár minút. Vzhľadom na minimalizmus a skromnosť techniky veľmi dobrá práca. A aj keď toto sa podarilo, nedovolím si povedať ako by režisér Leman obstál v ozajstnom pozvaní do horrorového žánru, ak by sa však obdobne vyhral aj s ďalšou čierno-bielou jednohubkou, určite by som nebol sám, kto by sa na to tešil. 75%. ()

Hellboy

Zajímavý film natočený Historickou společností H.P. Lovecrafta ve stylu filmů z dvacátých let, tedy němě, s poškrábaným obrazem a za použítí okatě starých triků. (Teda předpokládám, že filmaři používali zelené pozadí, ale jinak...) Na to, že se jedná o němý snímek, je to velmi dobře srozumitelné, ale technice skutečných dobových filmů se to nevyrovná. Tím mám na mysli hlavně budování atmosféry, které se debutujícímu režisérovi Andrew Lemanovi úplně nepovedlo. Nicméně jsem rád, že tento film vznikl, je to zase něco nového. ()

*CARNIFEX*

Mladému mužovi odovzdá tesne pred smrťou prastrýko zvláštny kľúč od tajomnej skrinky s množstvom záhadných záznamov o duchoch. Návrat k starým "brakom", respektíve k spôsobu točenia takýchto snímkov mňa nijak neohúrilo. Nie som odborník, ale mne tieto čiernobiele, takmer nemé filmy, ktoré nedokážem ani len dopozerať, prídu ako strata času. No čo sa nepáči mne, môže sa inému. Jedna ★ za snahu, vytvoriť niečo originálne - 15%. ()

Davies182

Jedno slovo: atmosféra. Po oznámení nového filmu od režiséra Del Tora jsem si okamžitě pustil tento skvost. Povídku jsem četl, hrál i hru, teď viděl film. Absence mluveného slova mě totálně odzbrojila, protože do popředí se dostává dechberoucí mrazivá hudba, a dělá z Call of Cthulhu dokonalý horor. Nedokážu pochopit, jak snímek z roku 2005 může vypadat jako stařičký klenot hollywoodského filmového průmyslu. Shlédnuto se zadrženým dechem. ()

pepo

No pekne, pekne. Na amatersky film dokonca uzasne. Krasna atmosfera a obrovske srdiecko su tu velmi sympaticke. Niektore pasaze su uplna bomba. Mam s tym vsak trochu problem, ze nikdy by som neuveril tomu, ze ten film je dobovy (stylizacia nie je zvladnuta uplne dokonale) a podobne ako pri (niekolko milionkrat drahsom) The Artist je jasne, ze keby to vzniklo vtedy, neslo by o nijako zasadny kusok a v tejto dobe by uz potom nestekol ani pes. To su ale prkotiny a ako kuriozna stylovka to rozhodne velmi potesi. 8/10 ()

Xmilden

Cthulhu je jakási prastará rasa organické živé hmoty, tzv. Prastaří, kteří kdysi obývali zemi a nyní žijí na okraji naší Sluneční soustavy. Jejich schopnosti jim dovolují pohyb v mezihvězdném prostoru a podle staré legendy se vrátí jednou na Zem ujmout se opět vlády. Někteří lidé si podle této povídky také myslí, že tato rasa žije rovněž v nitru naší planety a je představována dodnes jakýmisi ještěry a příšerkami. PS: Film měl dusnou atmosféru a zbytek si již nevzpomínám :) ()

salahadin

Zajímavé zvláštní aneb archeologie opět v praxi. Při sledování mi nešlo do hlavy, že film je z roku 2005. Na hodnocení se podepsal i fakt, že němé snímky s megatitulky přes celou obrazovku mi nic neříkají a jen velmi nerad je sleduji. ()

Ruut

Proč ne. Na staré klasiky tohleto nemá, ale právě pokud vám něco říkají jména jako Caligari nebo Nosferatu, tak do toho klidně pojďte. Cthulhu je zajímavě řešený a myslím že ujmu na zdraví :-) neutrpí ani uplně náhodný a nepřipravený divák. Jen mě zamrzelo že tam nebylo nic opravdu děsivého. Žádná plíživá hrůza v podobě famozně namaskovaných matadorů počátků hororu Chaneyho, Karloffa a dalších ... ()

S.Quentin QUALE

Pro dnešní dobu absolutně neobvyklá záležitost v podobě černobílého němého filmu z dílny H.P.Lovecrafta. Připouštím, že mně tento styl ze začátku dost lezl na nervy, ale po čase jsem si úplně zvykl, přičemž nakonec jsem v závěrečné vysvětlovací části střídání obrazové podoby s následující doplňující textovou částí i uvítal. Co se příběhu týče, tak se jedná až na rozuzlení o velmi poutavou a napínavou detektivní zápletku, kterou jsem si na třičtvrtěhodinové stopáži pěkně vychutnal. Určitě to za podívání stojí, už jen pro připomenutí 20. let minulého století. 75% ()

MIMIC

Režisér Andrew Leman - vedomý si toho, že Lovecraftove "neeuklidovské" hrôzy kotviace mimo zákonitostí tohto sveta sa nedajú "normálne" sfilmovať - volí archaickú estetiku č-b nemého filmu s (veľmi) vysokým stupňom štylizácie. Rafinovaná predpotopnosť jeho diela síce neprináša žiadny skutočný des, zato mimoriadne efektívne evokuje prepiato bizarnú atmosféru literárneho textu tým, že ponúka jeho komplexný (nie kompletný) optický ekvivalent. Leman siaha po kubizme a konštruktivizme nielen preto, lebo chce proklamovať spriaznenosť s určitým obdobím kinematografie - kubizujúce kulisy na ostrove prastarého božstva s presvedčivou magickou poetikou navodzujú predstavu nepozemskej koncepcie priestoru, tak ako o nej píše Lovecraft. Vôbec celá zvýrazňovaná umelosť a umelohmotnosť vizuálu podivne autenticky prinavracia divákovi unikátne dojmy, ktoré nadobudol ako čitateľ. Ak má byť tento film poloprofesionálnou fanúšikovskou hračkou, tak potom profesionáli majú vážny problém. ()

pornogrind

Kdyby mi po skončení někdo řekl, že tenhle film je z roku 2005 ( a já to nevěděl ) asi bych si řekl, že nemá všech pět po hromadě. Téměř dokonalá pocta němým hororovým kouskům. ()

strougy

Forma klasického němého filmu se mi pro vystižení ponuré atmosféry Lovecraftových povídek zdá ideální, například scéna s uctívači v bažinách tak působí mnohem děsivěji, než jak by působila býti barevná a se zvukem. I v expresionistické tradici laděné prozkoumávání ostrova či pomalé pronikání do záhad v pozůstalosti nalezených textů funguje na jedničku, moc by mě tak potěšilo, kdyby v podobné formě zpracovali i jiné mé oblíbené autorovy texty, třeba takové V horách šílenství je pro tuto podobu jako dělané. ()

Anderton

Veľká poklona Lemanovi, že sa pustil do tak fanúšikovskej záležitosti a zároveň nie tak často vídaného experimentu; snahy nakrútiť nemý film a vzbudiť tak ilúziu, že ide o dielo z prvých dekád kinematografie. Ilúzia je skoro dokonalá, samozrejme nie vždy. Príbeh funguje, avšak v podstate všetko prichádza až v samotnom závere a ten nie je v mojich očiach až tak presvedčivý. Osobne ma skôr zaujali snové, expresionisticky ladené scény, tých ale mohlo byť viac. ()