Izba 1408

Pokoj 1408 nemá moc hezkou pověst. Je to jediný pokoj hotelu Delfín, ve kterém se už téměř dvacet let neubytoval žádný zákazník. Není čemu se divit, když lze v jeho historických záznamech nálézt dvanáct sebevražd a třicet takzvaných „přirozených“ úmrtí. Když k tomu připočteme drobné nehody některých pokojských (záchvaty smíchu, záchvaty pláče, mrtvice, slepota), které pokoj udržovaly čistý a obyvatelný, není se opravdu čemu divit. Pan Olin (Samuel L. Jackson) jakožto ředitel tohoto malého newyorkského hotelu příběh pokoje 1408 velice dobře zná, a proto se všem případným zájemcům snaží pobyt v něm ze všech sil rozmluvit. Spisovatel Mike Enslin (John Cusack) se však psaním hororových povídek živí a nikdo a nic mu jeho noc v pokoji 1408 nevezme. Vždyť strašidelné pokoje jsou jen směšné hlouposti jako všechna ta místa, na kterých už strávil noc - o kterých psal. Navíc by mu chyběla jedna kapitola do jeho nové knihy. Vyzbrojen svým věrným diktafonem Sony se tedy vydává do čtrnáctého patra, které je ale ve skutečnosti patrem třináctým. Do pokoje 1408. Do pokoje, jehož součet čísel dává dohromady číslo třináct…

První verzi povídky 1408 Stephen King vůbec neměl v plánu dokončit, protože měla sloužit pouze jako dodatek v jeho částečně autobiografické kinze O PSANÍ, prý aby předložil konkrétní příklad toho, o čem v celé knize žvanil. Povídka však Kinga natolik pohltila, že ji dokončil a vydal jako součást audiokompilace BLOOD & SMOKE. Velice lákavého scénáře se pak chopil švédský režisér Mikael Håfström (ZLO). King sám říká, že povídka ho, zvláště v audiopodobě, opravdu děsí, uvidíme, jestli její fimová podoba bude děsit i nás. (3DD!3)

JASON_X

Zklamání. Tohle byl zatím nejnudnější a nejhloupější filmový King, jakého jsem viděl. A přitom začátek byl hodně slibný - Cusack jakožto skeptický záhadologický spisovatel sliboval zajímavou podívanou a Samuel L. Jackson byl ve své vedlejší roli ještě lepší. A když Cusack uviděl sám sebe v okně protějšího domu, vypadalo to na zajímavý softhorror. Ale chyba lávky - pak už jenom nuda, klišé a zase nuda. A totálně to zazdila mrtvá dceruška s velkýma očičkama - to už bylo superklišé. A když řekla "ajlavjúdédy", chtělo se mi zvracet. Nemohl jsem se dočkat konce. Do koše s tou banalitou. ()

duklak2

O tomto filmu jsem neměl ani potuchy. Nedávno mě zaujal obal DVD na regálu jedné prodejny. Po přečtení o čem film je, jsem si řekl, že si ho doma z internetu stáhnu. Nyní můžu říci, že nelituji. Osobně si představte, že přijdete do hotelu a budete chtít jen pokoj s číslem 1408, kde dříve lidé spáchali sebevraždy, nebo zemřeli přirozenou smrtí. Jenže narazíte na problém. Začne vám to velmi důrazně rozmlouvat ředitel hotelu a vy tím pádem budete ještě zvědavější pravě na tento pokoj 1408, který součtem čísel rovná se 13! Ještě že já jsem nebyl v žádném hotelu, který by měl tak vysoké číslo. A to těch pokojů mám za sebou opravdu hodně. Přišlo mi zajímavé, že pokoj je velmi velký. Rozloha je asi jako standartní byt. V tomto filmu si atmosféra drží slušnou úroveň od začátku do konce. I hudba je líbivá. Škoda že herec Samuel L. Jackson se objevuje jen sporadicky, protože tento chlápek mě v poslední době velmi zaujal a myslím si o něm, že je to opravdu dobrý herec. Líbí se mi komentář uživatele Boss321, který píše: Pokoj 1408 je bezesporu slušný thriller, ale jeho potenciál není zcela využit. Přesně takový pocit mám i já z tohoto snímku. Níceméně je to dobrý film a mohu ho doporučit všem fandům trihllerů. ()

Lucasion

Pokoj 1408 je filmovou adaptací povídky Stephena Kinga. Film je ten příklad, kdy z pár stránkové povídky se stane skoro dvouhodinový film. Mike Enslin (John Cusack) je arogantní a nafoukaný bořič mýtů, který cestuje po světě a hledá děsuplné pokoje a hodnotí jejich hrůzu. Když ovšem se dostane do Pokoje 1408 v jednom hotelu v New Yorku tak netuší, že rezervací onoho pokoje si podepisuje ortel smrti. Ve filmu zažívá děsuplné a psychické zhroucení. Po prvním zhlédnutí se mi film vcelku líbil, ale po již třetí projekci pro mě ztratil kouzlo a úžas. (68 procent) ()

Mordenroth

Herecký koncert Johna Cusacka v trochu dlhej (Directors cut) a nie priveľmi originálnej Kingovej adaptácii. Fanúšikovia Kubrickovo Osvietenia však budú pravdepodobne nadšení. 70%. ()

Richie666

Proč tam nebylo "Daddy, don´t you LOVE ME ANYMORE???". To mě teda naštvali... Ale jinak se to dá zkousnout - rozhodně mi dívání na lopotícího se Cusacka nevadilo. Mimochodem chci tu jeho košili! :) ()

ScarPoul

Bubububububububu jááááááááj. Nie nič takého sa nekoná. Vzhľadom o aký originálny námet sa jedná je to skr naskrz priemer ako hrom, postavy sa tu hlavne ku koncu správajú hlúpo ako to dokážu len v amerických filmoch. Vtipné je že režisér američan nie je ale robí tu presne to čo v nevere. John Cusack je sympatický a vlastne on drží celý film nad vodou., ostatný a hlavne postava Olina je absolútne zbytočná a pri sledovaní tých scén som sa neustále pýtal čoooo? naštastie to mohlo dopadnúť aj horšie takto to ako malá jednohubka stačí aj keď nebudete úplne sýti. Určite si ale do sýtosti užijete prvých 40 minút,ktoré sú v ďaka kamere a réžií atmosférické aj keď sa tam nestraší a odvtedy ako začne to už ide dole vodou. No ale aj tak ako sa hovorí aj vlk sa celkom nažral a aj tá krava zostala celkom celá ()

Gary

Hlavně si neříkejte "Tohle už je asi konec", protože Pokoj 1408 vám nasune několik konců za sebou. Skvělé efekty, vcelku dobrý námět, hezká kravata Sama Jacksona a podivně hrající John Cusack. 70% ()

maseer2

velmi povedený "psychohoror" ... scéna na římse je jednou z těch nezapomenutelných a pro ty, kteří by třeba nebyli spokojeni s koncem tak, jak je ve filmu (jako třeba já), je tu alternativní konec:) ()

PROROK14

Čakal som viac. Skôr trochu nejak lepšie vysvetliť. O strachu sa nedá hovoriť a spomínam si len na jeden ľakací okamih. Ale celkovo to bolo dobré. Mám rád horory a mystery filmy takže rád som to videl. Ale len raz. ()

bouncer

John Cusack je dobrý herec a ač je asi tento film pod jeho úroveň, zvládá svoji roli s přehledem. Film samotný je kovaným hororem, jaké se už moc nevidí. Scénárista si sice chyby neodpustil a strach jsem i přes pozdní noční hodinu příliš neměl, tak musím říct, že atmosféra byla povedená a přenesla se na mě skoro jako u těch nejlepších hororobých klasik. ()

Terva

CITÁT - 1408 je kuřácký pokoj?.......... Nikdo nepřežil déle než hodinu.......... John Cusack a Samuel L. Jackson v hlavních rolích filmu natočeného podle povídky mistra napětí Stephena Kinga. Scénář : Scott Alexander, Larry Karaszewski, Matt Greenberg a Stephen King. Kamera : Benoît Delhomme. Hudba : Gabriel Yared. Jedna z prvních obětí pokoje je osoba jménem "Grady". Tak se jmenoval i hrdina jiného Kingova románu, The Shinig, který se také odehrává v hotelu. CITÁT - Prostě mi dejte ten klíč. Nocoval jsem v "Bigby House." Čistil jsem si zuby hned vedle vany, ve které sir David Smith utopil celou svoji rodinu. A upírů jsem se přestal bát, když mi bylo dvanáct. A víte, proč můžu přespat v tom strašidelném pokoji? Protože vím, že žádní ghúlové, duchové ani příšerky neexistují. CITÁT - Byl bych štěstím bez sebe, kdybych zažil paranormální jev......... Spisovatel Mike Enslim (John Cusack) je lovec senzací a píše knihy o nejstrašidelnějších místech. Jenže nevěří těmto příběhům a snaží se je vyvrátit. Jednoho dne dostane pohled s prostým nápisem, "neber si pokoj 1408". Na druhé straně je fotografie Hotelu Dolphin. To je pro Enslima výzva. První rozhovor z ředitelen hotelu se odehrává ve foaé tohoto podniku a moc se mi líbila práce kamery, která se při rozhovoru točí okolo obou aktérů. Při rozhovoru z ředitelem hotelu Olionem (Samuel L. Jackson) je však varován a nakonec i prošen, aby do tohoto pokoje nechodil. CITÁT - Nikdo tam nevydržel déle než jednu hodinu......... Enslim stejně v pokoji 1409 (13) přespal, ale nabyla to procházka růžovým sadem, naopak. Čas běží T-60 minut. CITÁT - Pomóc, slyší mě někdo !!??.............. Proč asi lidé věří na duchy? Pro zábavu? Ne, je to jejich naděje, že po smrti něco existuje. Enslima si pokoj 1408 pořádně podal a se vším všudy. CITÁT - Jdu si koupit cigarety........... Záběry okolo 70 minuty jsou graciózní a nádherné. Chtěli jste vidět příběh pokoje 1408? Tak tady v té minutě to začíná být krutá zábava. CITÁT - Výzdoba je v troskách.......... Velice povedené psycho z parádním koncem. ()

moviesfan

Pokoj, který skrývá minulost, duchy. Tohle tady už bylo několikrát. Johna jako herce moc nemusím, takže budu hodnotit jen film. Ten je občas docela haluz :)) Fakt jo. Několik tajemných (napínavých) momentů tam je. Pokoj 1408 je dobrej hororový mysteriózní snímek. Jen tomu chybí trocha větší akce, tajemnosti. Hodnocení: 60% ()

JohnCZ

Výborný úvod s atmosférou, která by se dala krájet, se posléze převalí v dost drsné a bohužel i poměrně překombinované psycho. V rámci současných hororů ale rozhodně nadprůměr, který stojí za zhlédnutí. ()

Nick Tow

1999. Ja viem, ten film sa volá 1408, ale keď sa v roku 1999 Stephen King takmer stal obeťou "vražedného auta" (skoro ako z jeho kníh), všeličo sa zmenilo. Tá silná trauma sa akoby vkradla aj do spisovateľovej dušičky: Stephen skrátka vymäkol a žiaľ, na veľké pecky svojej kariéry (To, Nezbytné věci, Misery, Osvícení, Řbitov zvířátek a i.) už nikdy nenadviazal. Hovorím to preto, že aj v predlohe k tomuto filmu, teda v poviedke 1408 zo zbierky Všechno je definitivní, neprichádza King z ničím, čo by sme už v jeho tvorbe nečítali v originálnejšom, intenzívnejšom a celkovo "gulervúcejšom" prevedení. To, čo tvorcovia filmu napokon s poviedkou urobili možno nazvať medveďou službou: príbehu nepomohli ani Johnom Cusackom, ani režijnými nápadmi, metrážou, hudbou či gradáciou deja. V scéne rozhovoru Michaela a šéfa hotelu - pred prevzatím kľúča - je tak paradoxne viac napätia a mrazivej hrôzy, než v scénach zo samotnej izby. Som presvedčený, že tisícštyristoosmička by mala väčšie šance na úspech ako krátkometrážna story /viď televízne príbehy Nightmares and Dreamscapes či "hodinovka" v Masters of Horror/. Ale jedno sa musí nechať: v súťaži na tému "nočná mora hotelovej upratovačky" má tento film veľké šance uspieť. Nechcel by som odpratávať ten bordel... ()

villon17

Ohodnotila bych třemi až čtyřmi hvězdičkami, ale nakonec jsem si řekla, že budu na Stephena Kinga hodná. Začátek působil velmi zajímavě, napínavě a poutavě, chvílemi jsem se bála o stav mých kalhot, ale pak přišlo zklamání. Jakmile se Cusack ocitl zpátky v realitě mezi 4mi stěnami, film ztratil nabyté grády. Nemůžu říct, že bych se nudila, ale nadšení z první části filmu opadlo. Přesto horor patří mezi povedenější snímky za poslední dobu, i když knižní podoba je prostě nepřekonatelná. ()

corpsy

Horor, ktorý nemá ďaleko k dokonalosti. Výborná je hlavne réžia a samozrejme výkon Johna Cusacka. Až do posledných chvíľ ostáva príbeh otvorený a vy čakáte či ste sa do záveru trafili alebo nie. ()

Cusack a Jackson versus apokalypsa z mobilů

Cusack a Jackson versus apokalypsa z mobilů

06.11.2013

A opět tu máme adaptaci románu Stephena Kinga, tentokrát jednoho z jeho novějších kousků, apokalyptického hororu Cell (česky vyšlo jako Puls). Kniha vyšla v roce 2006 a od té doby se marně pokoušela… (viac)

Šanghajské spiknutí

Šanghajské spiknutí

03.12.2007

...nebude pokračováním dvoudílné šanghajské série Jackieho Chana a Owena Wilsona, to jen narážíme na jistou podobnost námětu válečného thrilleru Shanghai s noirovým experimentem Stevena Soderbergha… (viac)