Harry Potter a Polovičný princ

• Česko Harry Potter a Princ dvojí krve (viac)

Návrat Lorda Voldemorta zapríčiní vo svete kúzelníkov spúšť. Harry (Daniel Radcliffe) má podozrenie, že nebezpečenstvo číha priamo v Bradaviciach, ale Dumbledor (Michael Gambon) sa sústredí na prípravu poslednej bitky, ktorá sa blíži. Potrebuje, aby mu Harry pomohol rozlúsknuť dôležitý kľúč, ktorý vedie k rozuzleniu Voldemortovej obrany. Rozhodujúcu informáciu však pozná iba bývalý profesor Horác Kriklan. Medzitým útočí na študentov ešte úplne iný nepriateľ  – ich tínedžerské hormóny. Harryho dlhodobé priateľstvo s Ginnou Weaslyovou (Bonnie Wright) prerastá v hlbší cit, ale v ceste stojí jej priateľ, Dean Thomas, nehovoriac o jej veľkom bratovi Ronovi (Rupert Grint). Lenže Ron má svojich starostí dosť s romantickými pletkami – Lavender Brownová nešetrí svojou láskou k nemu a Hermiona (Emma Watson) v ústraní žiarli, ale je rozhodnutá neprejaviť svoje city za žiadnu cenu. A k tomu všetkému ešte čokolády napustené nápojom lásky, ktoré skončia v nesprávnych rukách a všetko úplne zmenia. (TV Markíza)

Nevada

Jestli se o Fénixově řádu říká, že předloha byla osekaná až na kost, tak Princ dvojí krve absolvoval pitvu. Nejsem fanatický zastánce dokonalých přepisů, ale u tohoto filmu mi to přišlo už moc přehnané - zvlášť při výsledné stopáži. Kupodivu dobře fungovala část zabývající se vztahy, u té jsem se ještě bavila. Ale jak přišlo na dramatickou, najednou se nedostávalo nápadů ani napětí. Během filmu jsem několikrát přemýšlela jak velká škoda je, že si Alfonso Cuarón režii HP nezopakoval. Tenhle díl by ho potřeboval jako sůl. ()

Hrabka

Stále platí, že nejlepší jsou pro mě první dva díly, které jsem viděl kolem 13. roku věku. V tom věku to člověk opravdu nejvíc ocení. Vidět tyto novější díly v dospělosti a navíc s určitým odstupem není žádný terno. Hůlkaři prostě nejsou moje krevní skupina. Zatraceně... 60% ()

cheyene

Šesté pokračování je dalším povedeným přírůstkem do série. Nabízí drobné odlehčení v podobě teenagerských lásek, ale příběh nadále graduje a houstne. Dozvídáme se více o Tomu Raddleovi, resp. lordu Voldemortovi, poznáme nového učitele, Horacia Křiklana, a ke konci se vydáme společně s Harrym a Brumbálem na cestu k získání viteály, což vyústí v jímavý závěr celého filmu, čímž se potvrzuje výše zmíněné tvrzení o houstnoucí atmosféře příběhu. Finále šestého snímku přímo podněcuje k zhlédnutí dalšího pokračování. Ohledně hodnocení jsem tu na vážkách: skrze konec zvažuji i pátou hvězdičku. Nebude-li tedy hodnocení v souladu s vyzněním tohoto komentáře, rozmyslel jsem si to a udělil 5*. ()

paascha

Po dlouhé době a několika marných pokusech jsem si udělal čas a podíval se na posledního Pottera. Nejsem fanda, takže je mi fuk, že jsou tam nesmysly a nonsensy. Není mi jedno, že zmizlo to roztomilé schodiště, že půl filmu je o pubertě a v podstatě se nic neděje. Dokud byl harry malý smrádek, byl klid hormonů a bylo to pro děti a dospělé, tudíž zábavné. Teď je z něj sráče a proto se na to nedá dívat, protože místo aby se kouzlilo, tak se hýká a civí na kůzlata:-)) ()

juta

V tomhle díle se toho zase tak moc nestalo. První dvě hodiny vlastně ukázaly, kdo je do koho zamilovaný a to bylo společně propojené s velmi pomalou rozplétačkou důležitého tajemství, které má pomoci zničit Voldemorta. A další půlhodina přinesla sice další velká tajemství, ale přesto žádná velká čarodějnická bitva tu nebyla. ()

MISSha

Celkem věrná adaptace knihy, ale myslím, že to mohlo být natočeno lépe. Jakkoliv ságu zbožňuji jak knižní tak i filmovou, zfilmovaný Princ dvojí krve mi přijde nejslabší ze všech natočených dílů. Největší vinu má bezpochyby scénárista Steve Kloves. Přidaná scéna s útoku na doupě mi přišla úplně zbytečná, naprosto odbitá scéna při polibku Harryho a Ginny, jo a když už jsme u Ginny po celý film se chovala divně např. scéna s tkaničkou byla úplně trapná. Český dabing nebyl tak strašný jak jsem se obávala ale přímo zabil většinu postav hlavně Ginny. Jinak je vše v pořádku- režie Davida Yatese se mi jako v předchozím díle velmi líbila a proto jsem ráda, že Harry bude v dobrých rukou až do úplného do konce. Mladí herci jsou rok od roku čím dál lepší ale konkrétně v tomhle díle zvlášť exceluje Rupert Grint který svůj komediální talent nezapře,Tom Felton který zde dostal víc prostoru mohl ukázat své výtečné herecké nadání a Harryho Pottera v podání Daniela Radcliffa si už ani neumím lépe představit. Elitě v čele s Gambonem,Rickmanem,Carter a nováčkem Broadbentem a dalšími nemám co vytknout. ()

Fiftis

Nemôžem si pomôcť, no ku plnému počtu hviezdičiek filmu čosi chýbalo, na druhú stranu, musím vyzdvihnúť pár skvelých scén. Medzi nimi bojovú scénu v poli, scény na temnom jazere, viacero ľúbostných scén (i keď vzťah Harryho a Ginny podľa mňa tiež mohol byť ešte viac vyšperkovaný) a, v neposlednom rade, scénu v závere filmu so zdvíhaním prútikov, ktorá bola naozaj veľmi silná. O nič menej by som rád vyzdvihol postavu Draca Malfoya a Horacea Slughorna, ktorí filmu dodali viac, než sa zdá. ()

Kass

S "Princem dvojí krve" je to trochu složitější. Po většinu času si to i přes pěkně potemnělé filtry šine jen tak na půl plynu a o hutnosti děje třeba předešlého "Fénixova řádu" se mu může (podobně jako u knih) jen zdát. Na druhou stranu ten přiznaný klid a poslední nadechnutí před bouří je podán příjemně svěže a svým způsobem pobaví a rozesměje více než kdy dříve. Slušně se to ve mně sváří. Mozek říká za 4*; srdce velí za 5*. Subjektivně "Princ" na takého "Vězně z Azkabanu" nebo vzpomínaný "Fénixův řád" nemá. Je ale (předně díky Yatesově režijnímu vedení, jež mi hodně sedí) úplně někde jinde než "Ohnivý pohár" či první dvě adaptace. Nejlíp tedy asi udělám když poslechnu mozek a budu se řídit srdcem. 90%. ()

filmfanouch

S filmovým Harry Potterem a Princem dvojí krve je to trochu složité. Na jednu stranu jde o jeden z nejtemnějších dílů celé série, zároveň je ovšem rozhodně tím nejvíce komediálním. Minimálně v něm rozhodně nejvíc verbálního, grimasního i situačního humoru. David Yates se ovšem zvládl po Fénixově řádu vrátit a tyhle přesně dvě roviny skvěle vybalancovat. Princ dvojí krve je totiž definitivně tím dílem, kdy postavy opouští dětství a musejí se postavit faktu, že zrovna probíhají temné časy. Které navíc mohou časem být ještě temnější.   S odstupem času nejvíc výtek vůči filmové adaptaci Prince dvojí krve vzniká z pohoršení nad tím, že se Yates, scenárista Steve Kloves (který se po absenci u pátého dílu k sérii vrátil a opět se prokázal jako schopný kastrátor vaty) a spol. rozhodli dát přednost romantickým linkám a z filmu tak zmizelo spousty scén o minulosti Voldemorta. Síla Voldemorta ovšem přeci jen vždy tkvěla v záhadnosti a nejasnosti. Ve výsledku tak zbyli dvě flashbacky, které naznačí, že s Tomem Riddlem bylo od počátku něco v nepořádku a filmová adaptace přitom neprozradí příliš moc. I když je totiž v knihách Voldemort víceméně pojat jako čistokrevné zlo, knižní předloha se ho nakonec přeci jen tak trochu snaží obhájit. A samotná Rowlingová navíc prohlásila, že kdyby Tom Riddle hned svém narození nepřišel o matku, byl by nejspíš lepším člověkem. Důležitější je, že Hero Fiennes Tiffin (synovec Ralpha Fiennese) dokázal ztvárnit dostatečně znepokojivou verzi 11-letého Toma Riddlea, Frank Dillane zase Toma Riddlea v pubertálním věku, která dokáže mást tělem.   Princ dvojí krve má zásadní handicap v tom, že je předposledním dílem série a musí tak především připravit půdu pro velké finále. Ukázat, že by Harry Potter rád prožil normální středoškolský život plný romance, zábavy s přáteli a koníčky jako Famfrpál, jeho status vyvoleného a fakt, že Harrymu Potterovi je cizí stát v koutě, je prostě zásadní překážkou. David Yates se naštěstí opět projevil jako tvůrce, který má pro dialogové scény neskutečné vcítění, dokáže v nich dirigovat herce a emoce jsou tak snadno na skladě. Humoru je tu sice požehnaně, přesto Yatesovo pojetí zůstává do velké míry špinavější.   Stačí ostatně už samotný otvírák filmu, kdy se útočí na kouzelnický i mudlovský svět, projevování strachu ze všech stran a především ukázka toho, že skutečně už ani v Bradavicích není bezpečno. Yates měl i tentokrát v malíku vizuál a mnoho šikovných audiovizuálních nápadů, Alan Rickman, Michael Gambon či nováček Jim Broadment poté mohli bez problému dokázat své herecké umy (zvláště Broadment jehož Horácio Křiklan je sice zdrojem mnoha humorných situací, zároveň se ovšem ukazuje, že je dost možná jednou z nejtragičtějších postav celého světa). Výraznější úlohu navíc dostává i Draco Malfoy v podání Toma Feltona, kdy se i tady ukazuje, že to s nejméně oblíbeným spolužákem Harryho Pottera též není zas tak černobílé. Jak bylo snadné Draca Malfoye celou ságu nenávidět, šestá epizoda tomu minimálně zvládá podlomovat led.   Mladí herci ostatně zvládli držet krok se svými zkušenějšími hereckými kolegy, Emma Watson zde ostatně má pár momentů, které mohli začít zavírat pusu těm, kteří pochybovali o jejím hereckém talentu. Daniel Radcliffe funguje jako parádní protagonista, kdy je celkově v Yatesových filmech Harry Potter zajímavější postavou a Rupert Grint má alespoň v pár momentech prostor předvést své nedoceněné komediální nadání. Přesto Evanna Lynch jako Lenka Láskorádová celou dobu působí dojmem, že si svou roli užívá nejvíc a i díky tomu jsou prakticky každé momenty se střelenkou k zulíbání.   Nicholas Hooper po Fénixově řádu opět dokázal přijít se silnými hudebními motivy (soundtrack upoutá pozornost už při nájezdu loga studia Warner Bros. a rekonstrukci závěru Fénixova řádu), kdy jeho hudba zvládá motivy rozvernější a veselejší sednoucí přesně k těm milým a komediálním momentům, stejně tak ovšem i motivy, které sedí k vážnějším sekvencím či sekvencím, kdy jde někomu právě o život. John Wililams zůstal nepřekonaný (jeho nepolapitelnost ostatně vždy u jeho nástupců připomene využití Hedwig’s Theme), Hooper ovšem s odstupem času (se vší úctou k Patricku Doyleovi i Alexandremu Desplatovi) udělal po Williamsovi po hudební stránce dost možná druhý největší dojem v rámci celé série.   Finále navíc funguje přesně tak, jak by tak zásadní dějový kotrmelec měl fungovat. Funguje u toho husina, emoce, celé to přijde náhle odnikud a ještě dlouhou dobu to trvá celé zpracovat. Zrovna tento moment jde poté vnímat jako ten, kdy Harry Potter musí definitivně dospět a postavit se na vlastní nohy. A funguje to celé i jako brilantní předehra pro finále. Finální moment, kdy se v melancholii hrdinové rozjímají nad krásou Bradavic, které už nikdy nebudou stejné, je to silné.   Humoru je možná jen v rámci Prince dvojí krve v jistých momentech až příliš, stejně tak zamrzí, že i přes fakt, že jsou ony romantické linky velmi důležité v oblasti rozvoje postava a především budování pro nevyhnutelné oběti, přeci jen by to možná chtěl útlum. Nadále sice platí, že čím méně o minulosti Voldemorta, tím lépe, minimálně pár minut a vysvětlování zásadních otázek by ovšem filmu rozhodně prospělo. A háček tkví i v tom, že je Princ dvojí krve prostě stavidlem pro finále. Ovšem pořád stavidlem, které půdu pro finále připravuje solidně.   Po Princi dvojí krve vlastně nebylo jisté, zda se Yates chopí i režie posledních dvou filmů (sedmičky rozdělné do dvou částí), po Fénixově řádu a Princi dvojí krve ovšem volba jasně dávala smysl. Yates si mohl dokončit svou temnější trilogii (respektive tetralogii) a finále Harryho Pottera mohlo dostat šikovného režiséra, který z jednotlivých momentů prakticky vždy vymačkal maximum. Důkazy je třeba hledat nejen u Fénixova řádu, ale právě i u Prince dvojí krve.... Viděno v kině:3x () (menej) (viac)

Shakers

Polovičný princ nie je až tak príbehom nabitý a nemá až taký spád ako predošlé diely. Skoro trištvrte filmu sa motá okolo hlavných postáv a ich romantiky. Čo nie je až tak zlé, aspoň sa tu pocíti, že hlavne postavy dospievajú. Samozrejme niekomu to nesadne, ale je to príjemné a vtipné. No príbeh je zo začiatku trochu utláčaný a rozbehne sa až ku koncu, čo je u Pottera nezvykom, za to v závere ponúkne skvelý, smutný a temný koniec. Jediná obzvlášť zaujímavá línia je s profesorom Slughornom, ktorá odhaľuje temnú minulosť Toma Riddla a Horcruxy. Nicholas Hooper opäť potvrdil, že je dobrá náhrada za Williamsa. Oproti tomu ako som sa v kine nudil, som sa na tretí krát kráľovský bavil. Obľúbené soundtracky: Opening, In Noctem, Ginny, Harry & Hermione, Farewell Aragog, When Ginny Kissed Harry, Journey To The Cave, Inferi In The Firestorm, Dumbledore's Farewell, The Friends. 90% - 5* ()

Jacinda

Kdyby se mě někdo zeptal na největší filmové překvapení roku 2009, hned bych odpověděla HP6. Děsila jsem se předem, neboť Premier dopředu avizovala, že ve filmu bude chybět závěrečný boj (na který se těšil každý čtenář předlohy) i pohřeb Brumbála. I přes trochu rozpačitý začátek (nepamatuji se, že by v knize byl nějaký flirt s mudlou) a podivnou cestu vlakem (která se od předchozích dílů snad víc lišit ani nemůže) se však děj brzo rozjel na plno a mně nezbývalo než čumět s otevřenou pusou. Mezi nejlepší scény scela jistě patří dech beroucí famfrpál. Kdyby nebylo (totálně) plné kino, fandila bych při zápase se zmijozelem z plna hrdla jako na utkání Slavie / Sparta(fuj). A teď bych přešla k "nej" tohoto filmu: největší extáze: SNAPE. Neuvěřitelný a dokonalý výkon. Snape je jednou z mých nejoblíbenějších postav a to jak se objevil v astronomické věži s prstem na puse a jeho nástup před ostatní smrtijedy (podtržený úžasnou hudbou), to je prostě něco neuvěřitelného. nejlepší herecké obsazení: Znovu se potvrdilo, že obsadit do role Belatrix Helenu Bonham Carter byla nejlepší volba v životě. Nedokážu si představit Belu lépe zahranou. Možná trochu předčila i svou knižní předlohu. Výborná je opět i Evanna Lynch (s perfektním českým dabingem), což se opět ukázalo jako nejlepší volba v životě. Z obsazení Horacia Křiklana jsem měla trochu strach, veškeré obavy však zmizely, když se na plátně objevil Jim Broadbent. největší překvapení: Zombie z jezera nebyli tak trapní jak jsem se bála že budou nejsympatičtější postava: bratři Weasleyové nejlepší scény První hodina lektvarů, Famfrpál, oslava vítězství v zápase, bitka z Dracem v umývárně, dramatický nástup Snapea na scénu při popravě Brumbála. nejvtipnější scéna: Ron spořádá bonboniéru, která obsahovala Amorův šíp a následně civí na Měsíc a objímá Horacia nejdojemnější scéna:Brumbál musí vypít obsah mísy ukrývající viteál nejsmutnější scéna: Smrt Brumbála a "hůlkový obřad". Musím se přiznat, že i mě ukápla slza. nejtrapnější scéna: Ginny zavazuje Harrymu tkaničku...tohle holky prostě nedělají!!!! největší zklamání: obsazení staršího Toma Raddla (který když promluvil s českým dabingem u stolu na Křikově párty, myslela jsem že mluví to dítě ze sirotčince dospělým hlasem), uhranutí Katie Bellové (kterou ani nehrála stejná dívka jako v předchozích dílech) a samozřejmě vystřižení (resp. nenatočení) závěrečných scén. Závěrečné shrnutí: Už dlouho jsem nešla do kina s tím, že ten dav valící se po eskalátorech tam jde taky. Je to pěkná ukázka toho, že ne každý se spokojí s downloadem. Některé filmy se prostě musí vidět v kině. A moje shlédnutí provázel dar shůry, protože na poslední chvíli kamarádka řekla, že musíme najít kino kde to hrajou dříve (tudíž rezervace do imaxu propadla) a v Cinema city se akorát! uvolnila dvě! místa vzadu! a uprostřed!(v jinak totálně natřískaném kinosálu). Prostě dar Matky Přírody J HP 6 provází dobré počítačové triky (zase mluvím hlavně o famfrpálu), výborná atmosféra, vcelku uvěřitelné dialogy (i když Emmě Watson ten smích PROSTĚ NEJDE) a ÚŽASNÁ HUDBA. Místy doopravdy dokonale a působivě podtrhuje scény (jak jsem již zmiňovala - Snapeův dramatický nástup). Jako skalního a zarytého fanouška HP, který několikrát četl celou sérii a má doma hůlku z vrbového dřeva, by mě měl film asi znechutit a naštvat. Je pravda, že po opuštění kinosálu jsem slyšela nejrůznější názory (od nejlepšího dílu HP z HP po nejslabší filmové ztvárnění). Osobně se přikláním k první variantě. Toto je jeden z nejlepších Potterovských filmů. Jako důkaz bych chtěla uvést, že mě film uchvátil natolik, že se mi o HP ( a o Snapeovi samozřejmě také) ten večer zdálo…Yatesovi se docela slušně podařilo sešrotovat tlustou bichly na 2,5 hodinový film a vícero knižních zápletek spojit do jedné filmové scény. Kloubouk dolů, před ním má úctu i Dejvid Kaprfíld… () (menej) (viac)

DaliX

Tak sme sa dočkali najnovšieho Harryho a jeho dobrodružstva a keďže som do tohto čarodejníka už od jedenástich rokov žažraný ako malý chlapec nemohol som si ho nechať ujsť. Ale aj tak je najvýraznejšia postava (aspoň v tejto časti) Snape. Áno Snape je vynikajúci, to ako hej:) Alana Rickmana som si obľúbil už z jeho predošlých filmov, skvelo to zvládol, čo však nemení na veci nič, že som aj s kamarátom vyšiel s kina čiastočne sklamaný, čo sa v predchodcoch filmového Pottera nikdy predtým nestalo. Prvýkrát v histórií totiž HP nemá žiadne finále, áno myšlienka hľadania Horcruxov je super (a keďže mám prečítané všetky knihy) toto mi tam chýbalo, žiadne vyvrcholenie, žiadny efektný záver, jasné vražda Dumbledora ale aj tak, slabý záver, to snáď Kameň Mudrcov mal lepší a hlavne akčný záver ako toto... Škoda...ALE aj tak sa mi to páčilo, bolo to pekné, dojemné, temnejšie. ()

Jhershaw

Paradoxně, 3/4 filmu mě bavily, i když v nich téměř o nic zásadního nešlo, takové příjemné/napínavé vyprávění z Bradavic, které zaujme, ale vyšumí, a pak poslední 1/4, kde sice ty emocionálně vypjaté a "zapamatováníhodné" scény jsou, ale to už mě zas tolik nebralo. ()

JohnnyD

Yates sa po päťke poučil a budovanie príbehu a atmosféry mu ide oveľa lepšie. Pláva tu viac emócií, celý film zosivel a nad svetom sa zmráka. Helena Bonham Carter je pekelná a neskutočne sexy a Alan Rickman má tu doteraz najväčší priestor (dojem trochu kazí ten dabing v kinách). Škoda len niektorých skratkových scén a motívov, slabo vygradovaného konca a klasickej Harry Potter blabla dohry po poslednej scéne... ()

Arkos

Na film jsem se hodně těšil, ale... Dle mého se jedná o nejslabší díl celé série a bohužel mně to připadá vlastně o ničem. A co je nejhorší, vlastně jsem se i nudil. Takže uvidíme příště, horší to asi být nemůže. ()

Boogeyman

Po skutečně nudném a nijakém Fénoxově řádu se Potterovi alespoň částečně vrátil dech a ač Princ dvojí krve ani zdaleka nedosahuje kvalit Vězně z Azkabanu a Ohnivého poháru (ani dvou prvních dílů), dá se na něj docela příjemně koukat. Není to bohužel díky příběhu, který se opět nikam neposouvá, pouze se motá dokola a rozmělňuje již známé, ale překvapivě hlavní devízou tohoto dílu je docela vtipné ztvárnění problémů a radostí dospívání. S čímž souvisí i to, že Emma Watson konečně dorůstá do věku, kdy si při obdivném pohledu na ní nepřipadám jak hnusnej pedofil. ()

Zemřel herec Paul Ritter

08.03.2010

V Hobitíně už je rušno

V Hobitíně už je rušno

21.07.2009

Tak už to vlastně začalo. Přestože studia Warner Bros. a New Line pořád čelí žalobě Tolkienova syna, požadujícího mastná procenta ze zisků filmového Pána prstenů, práce na dvoudílném Hobitovi už jsou… (viac)