Michael Clayton je "vyjednavačem" jedné z největších právnických firem v New Yorku. Tento bývalý státní zástupce má na starosti tu nejšpinavější práci ve firmě Kenner, Bach & Ledeen. Ačkoliv se již několikrát spálil a se svojí prací není spokojen, rozvod, špatná obchodní spekulace a narůstající dluh ho pevně drží připoutaného k firmě. Mezitím ve společnosti U/North závisí kariéra advokátky Karen Crowderové na urovnání multimilionového návrhu žaloby, kterou Claytonova firma vede proti nim do zdánlivě úspěšného konce. Když však prvotřídní advokát firmy Kenner Bach, Arthur Edens, sabotuje případ U/North, čelí Clayton největší výzvě své kariéry i svého života. (oficiálny text distribútora)

FrodoF

Velice chytrý film, který sice není žádná geniální dílo, ale svůj žánr naplňuje bezezbytku a plně si zaslouží maxilmální hodnocení. Všechno tu prostě skvěle funguje, herecké výkony jsou vynikající, umírněná režie skvěle slouží příběhu a některé scény vám jen tak z paměti nezmizí (třeba Clooney s koňmi). ()

dopitak

Budiž moje stopa na tomto filmu takováto. Nestává se mi už často (čím dál méně, naštěstí) že filmu v originálním znění s podporou anglických titulků nerozumím, ale tady to tak prostě bylo. Byl to fajn film, kde se pořád něco dělo, zvláštně se využívala časová osa příběhu,ale vůbec jsem až do konce netušil, "vo co de". Takže zatím bez hodnocení a až se k tomu v budoucnu znova dostanu (televize, dabing, ble), přidám známku. ()

Chrustyn

Tomuto filmu nejspíše jeho tvůrci opravdu věřili. Jak je jinak možné, že produkce se ujali tak známí tvůrci jako Steven Soderbergh a Sydney Pollack. To však neznamená, že díky této sestavě by vznikl skvělý film. Ve skutečnosti se jedná o zbytečně překombinovaný a složitý thriller, kterým nás sice provází výborný Clooney, ale děj nedrží pohromadě. A to, že Tilda Swinton dostala Oskara za vedlejší roli mi přijde absurdní. ()

klerik

Boj proti veľkému koncernu... Nič nové pod slnkom, ale film je veľmi poctivo vystavaný a dobre pracuje s napätím. Je tu málo šokujúcich scén, ktoré by ste si zapamätali, ale vo výsledku je to značne lepšie ako NA HRANE TEMNOTY (hlavne preto, že Gibsonova eskapáda je presný opak - niekoľko skvelých scén, ako celok rozbité). Clooney je v podobnej civilnej úlohe lepší v LIETAM V TOM... Inak solídny príspevok k ekotrilerom s dobre fungujúcim rodinným podhubím... ()

Marze

Retro drama Dobrou noc a hodně štěstí o McCarthyho éře, mozaikovité drama Syriana o obchodu s ropou a plynem a nyní právnický thriller Michael Clayton spojuje přinejmenším důraz na propracované scenáristické podloží, jistá neosobnost a chlad vyvěrající už z odcizeného prostředí moderních kanceláří - a také velmi soustředěný výkon hvězdného protagonisty. To vše přináší obdiv vnímavých cinefilních diváků, nějaké ty výroční ceny a nepříliš vysoké tržby. Clooney ovšem ve své občanské angažovanosti a jemném filmařském cítění ovlivněném snímky ze 70. let nehodlá ustupovat. Natočí jeden zábavný hit typu Dannyho parťáci a pak se zase věnuje dílům svého srdce. Michael Clayton sice nemá černobílý obraz jako Dobrou noc, na rozdíl od Syriany sleduje titulního hrdinu těsně na tělo a není to kolektivní portrét lidí bez nitra; ovšem pořád zůstává něco, co bude vyhánět hodně diváků ze sálu ještě před závěrečnými titulky. Jde o způsob vyprávění, které vyžaduje nejen pozornost, ale i vstřícnost. Zápletka je přitom téměř banální: právník se vzepře své firmě, protože už nemá žaludek, aby zahlazoval stopy v případu, kdy bohatý klient - firma vyrábějící nebezpečné herbicidy -  poškozuje zdraví nevinných farmářů. V jádru jednoduchá moralita o prozření obalená atraktivní žánrem thrilleru o "muži, který věděl příliš mnoho" a začne být nepohodlný natolik, až se o zaměstnavatelé chtějí úkladně zbavit, je ve všech svých ostatních vrstvách zkomplikována tak, že jde hlavně o estetiku a méně o ekologii a prvoplánovou kritiku kapitalismu. Předně postavy: o nikom není možné říct, že by byl jednoznačně kladný, či záporný. Clooneyho Clayton je mírně rozvrkočený cynik s pasivně vyhaslýma očima a odevzdanými gesty, rozhodně žádný bojovník za mír a lásku -  a jeho vzpoura v poslední třetině filmu je téměř neviditelná; snad proto taky tak dlouho přežije. Zástupci "zla" jsou zase bodří a moudří kamarádi na vyšších seslích, kteří to myslí dobře, a nejkoncentrovanější svině je navenek upjatá, ale v hloubi nejistá žena, která právě povýšila a nenechá si novou pozici jen tak vzít. Tilda Swintonová ji hraje famózně, celým zjevem: od přísně stažené tváře až po špíčky, které jí lezou zpod špatně upnutého prádla. Kombinace asketismu, zanedbanosti a neurózy z ní činí nejméně vypočitatelného protivníka. Pro všechny postavy je typické, jak práci nadřazují soukromému životu a v tom spočívá jejich osobní tragédie. ()

sharky

25% Mám filmy rád a snažím se i na tom nejhorším najít něco dobrého, ale tady mi to fakt nějak nešlo, promiňte. Je to smrticí nuda, ve které se vůbec prvních dvacet minut nechytáte, o co vlastně jde. Debutující režisér (scénarista Bourneovské trilogie Gilroy) v mých očích totálně vyhořel. Nedaří se mu jakkoliv diváka strhnout (snad az na poslednich 15 minut), vyvolat emoci či jenom začátečnicky vtáhnout do děje. Wilkonson je solidní (za něj je jedna hvězdička) ale nemá moc prostoru. Cloony mi přišel tak nějak nevěrohodný, dokázal bych si představit v té roli pár vhodnějších rherců. Howardova hudba ma minimalní prostor a úplně zaniká. Zkrátka z filmu, na který jsem se těšil, se vyklubal film u něhož jsem se už od první minuty modlil, aby skončil. To už se mi hodně dlouho nestalo. ()

Flego

Michael Clayton ( George Clooney ) je obyčajný človek s finančnými problémami. A snaží sa ich riešiť štandartnými postupmi, ako väčšina obyvateľstva. Michael Clayton je aj čistič. Nie však testosterónový, ktorý rieši problémy revolverom a päsťami. Na to je tento príbeh príliš inteligentný. Možno až príliš. Komplikovaný a miestami neprehľadný film sa pomalým krokom blíži k svojmu famóznemu finále. Z hereckých výkonov by som vyzdvihol Wilkinsona, ale hlavne Swinton. Na minimálnej ploche zahrala svoj part vynikajúco. ()

Flakotaso

Takový o dost horší International. Na Oscara nominovaná hudba je naprosto nevýrazná, režie je sice přesná, ale unylá. A ódy na scénář nechápu, naprosto běžné téma i běžná zápletka o "zlé" firmě. Všechno viděno už mnohokrát... ()

anais

Skvěle natočený konspirační thriller. Chladné, strohé a depresivní. A výborně obsazené! Georgie Clooney se snad narodil ve špatné době, protože by se skvěle hodil do noirových filmů 40.-50.let – jeho zdrcená tvář snažící se vyřešit neřešitelné odráží tíseň doby, ve které se nedá nikomu věřit. Tato doba je naší současností, v režii Tonyho Gilroye má ale lehce nostalgický nádech filmů 70. a 80.let. A ještě bych vyzdvihl skvělý výkon Tildy Swinton, ale ta je skvělá snad všude, tak netřeba se o tom rozepisovat. Michael Clayton je film zprvu se tvářící velmi složitě, ale postupně odhaluje všechny střípky příběhu s až neúprosnou jednoduchostí. Malá rafinovanost v propletení děje je snad jediné co mi ve filmu chybělo - první půlhodina je složitá až moc, pak je to zase všechno až příliš jasné a pochopitelné. I přesto pro mě Michael Clayton byl vysoce nadprůměrným diváckým zážitkem. ()

honajz

Tony Gilroy je spíše znám jako scenárista filmů o agentovi Bourneovi. Překvapivě jeho režijní debut není o akčním superhrdinovi. FILM  Snímek Michael Clayton je o chlápkovi (v podání George Clooneyho), který je v podstatě holkou pro všechno v jedné velké advokátní firmě. Vyřizuje ty nejšpinavější záležitosti, jako třeba chvilkové šílenství jenoho z dosavadních podílníků firmy. Jenže co se zpočátku zdálo, že půjde urovnat pár utišujícími tabletkami, se zvrhne ve hru na život a na smrt. A to vše jen proto, aby se kryla jedna pěkná všivárna, kvůli níž zemřelo zbytečně několik desítek nevinných lidí.   V podstatě banální historka, která skládá svůj hold třeba Pohledu společnosti Parallax režiséra Sydneyho Pollacka - který si mimochodem v Claytonovi také zahrál. Jenže tentokrát je to celé natočeno s citem pro hudbu, kameru, barvy, ale i využití ticha, s přídechem mírné mystiky (ona knihy Claytonova syna, díky níž se jde podívat na tajemné trio koní na kopci). Už samotná úvodní scéna, kdy slyšíme jen hlas, stále více vzrušený sebeobhajobou, a v protikladu vidíme chlad kanceláří ohromné moderní budovy, kde se pohybují v noční hodinu maximálně uklízeči, patří k malým mistrovským kouskům.    Překvapivě herecky minimální je Clooneyho projev - na druhé straně excelují Tom Wilkinson a hlavně Tilda Swinton, která opět dostala zápornou roli - avšak tentokrát ji tak trochu chápeme. Chce si udržet prestiž, již ve firmě získala, za každou cenu. Jako žena musí dokázat víc než chlapi. A tak se třeba doma učí "spontánním" odpovědím na plánované televizní interview nebo meeting s vlastníky.   Ačkoliv má příběh pomalejší tempo vyprávění a protože začne "akčněji", aby se pak vrátil v čase a dovysvětlil, co se stalo, vtáhne právě svou atmosférou, pohltí naznačenými tématy a problémy, a pak už se divák jen veze na vlně zájmu a sleduje, jak se která osoba zachová. Ty necelé dvě hodinky utečou rychle - a když pak sledujeme závěrečnou dlouhou scénu v taxíku, usmějeme se souznící s hlavní postavou také.   DVD  Film se na disku nachází v původním anamorfním formátu 2,35:1 a obraz i zvuk (v DD 5.1) patří k tomu lepšímu, co se dnes na DVD nabízí, zvláště jemné kontrasty ve zvukových přechodech příjemně potěšily. Škoda, že český dabing v tomto ohledu dopadá o hodně hůř, navíc čeští herci ne vždy plně respektují dramatičnost projevu originálu a v podstatě jen deklamují, jako by mluvili včelku Máju. Obraz má velice solidní prokreslení detailů jak ve světlých, tak tmavých scénách. Po vložení DVD se spustí protipirát, dvě reklamy, trailery na filmy 12 a Slídil, v bonusech pak najdeme rozhovory s herci a tvůrci o filmu resp. jejich postavách (14:03), záběry z natáčení (12:38) a trailer na tento film (2:08) - vše s CZ titulky. ()

Othello

Korporační apokalypsa s famózním scénářem, režií, hudbou i hereckými výkony. Postav je přehršel a není těžké se v zamotaném příběhu občas zamotat. O to více ale potěší, když se znovu chytnete a vše do sebe začne zapadat. Když k tomu připočítám dokonalé scény v čele s vraždou Arthura Edensena a diváckou nepodbízivost, hodnocení je jasné. A ten konec... Komu se tohle nelíbí, tak hopsa hejsa zpátky za Seagalem ;) ()

Janek

Výborně zahraná uspávačka. Nebýt toho masivního flashbacku, šlo by o strhující půlhodinové drama. Michael Clayton je výtečně natočený film - bohužel i přes svou formu nedokáže vyloženě strhnout. To co se ve snímku odehrává je závažné, ovšem chybí tomu ta "zábavnost", která by se spolu s vážností filmu přilepila divákovi na mozek. Wilkinson a Tilda Swinton jsou hodni oscarové nominace. Jinak Claytonovi moc nefandím. 60% ()

Jellini

Rok 2007 byl zázračný pro americkou kinematografii. Nebýt filmů Až na krev P.T. Andersona a Východních příslibů Davida Cronenberga, byl by debut Tonyho Gilroye rozhodně nejlepším filmem roku (a i Tahle země není pro starý bratří Coenů má své kvality). Michaela Claytona chápu jako politicky a společensky angažovaný občanský film, jehož reálie si lze bez problému spojit s těmi mimo filmové plátno - U/North tak může být Monsanto, s právnickou firmou Kenner, Bach a Ledeen je to variabilnější. Důležité ale je, že film po celou dobu dbá na svou maximální uvěřitelnost, a to jak v psychologické rovině nejen u hlavní, ale prakticky u všech postav, tak v rovině faktické, kdy vidíme (a můžeme tomu i věřit) vše podstatné (zavraždění Artura). Typem a počtem postav se tu navíc téměř kompletně pokrývá horizontální i vertikální škála společnosti (oba bratři a syn hlavního hrdiny; nadřízení a podřízení; zadavatelé a vykonavatelé; Artur a Anna a další), díky čemuž se hlavní téma filmu (odpovědnost v morállním i etickém smyslu) jeví jako skutečně podstatné a důsledky jeho (ne)řešení jsou nám tedy zřejmé. Sydney Pollack tu má velmi podobnou (a stejně skvěle zahranou) postavu té z Eyes Wide Shut Stanleyho Kubricka. George Clooney je tu v souladu se scénářem příjemně neherecký, díky čemuž je divák v rozhodování vždy jakoby o krok před ním, což kromě udržení napětí vede i k tomu, že na porvch neustále vyskakují základní otázky a samotná akce tak není tím nejpodstatnějším. Škoda, že si takovýto přístup a vysokou laťku Gilroy neudržel i v dalších filmech (Dvojí hra je oproti Michaelu Claytonovi prakticky bezobsažná a nudná a Bourneův odkaz je ryze akční a podprůměrná slátanina). ()

Mgb21

Netradiční pojetí velice tradičního příběhu. Příběh se začne odvíjet v pomalém tempu, aby vás na konci úplně pohltil. Já teda pohlcen jsem ještě druhý den. O hereckých kvalitách hlavních představitelů se snad ani nemá cenu rozepisovat. Jen dodám, že charisma Clooneyho stoupá se stupněm jeho "sešlosti". Co mě nejvíce na snímku uchvátilo byla kamera, střih a hudba. Vzláště v poslední půlhodince tyto tři složky fungují dokonale. ()

MáŠa

Tak špatný film to není, ale nevím, prostě jeden z těch filmů typu "neurazí, nenadchne". Máme tu určitou kauzu, která kdyby vyplula na světlo světa, bude se mít někdo velmi špatně, takže je třeba zprovodit ze světa pár těch živůtků, než... No, prostě tohle už tu bylo mnohokrát, tak asi víte, co si přibližně pod dějem představit. ()

becki_tu

Nic proti skvělé filmařině, akademici si jistě smlsli, ale pro mě je Michael Clayton jen další z řady mírně nadprůměrných filmů, pojednavajících o chladném a bezcitném právnickém prostředí a o problémech, spojených s touto profesí. Nic víc, nic míň. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Čtvrtý Bourne v péči Tonyho Gilroye

Čtvrtý Bourne v péči Tonyho Gilroye

08.10.2010

„Nic nového pod sluncem,“ řeknou si ti z vás, kteří vědí, že scenárista Tony Gilroy (foto) spolupracoval na všech třech předchozích filmech o Jasonu Bourneovi a už od června píše čtyřku nazvanou The… (viac)

Návrat Dr. Ryana a Dr. Jonese

Návrat Dr. Ryana a Dr. Jonese

08.07.2009

Dvě postavy, které proslavil Harrison Ford (pravda, Jacka Ryana si ještě před ním zahrál Alec Baldwin, ale svou pravou tvář získal agent až s Fordem), se pravděpodobně vrátí na plátna kin. Klepy o… (viac)

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008