Michael Clayton je "vyjednavačem" jedné z největších právnických firem v New Yorku. Tento bývalý státní zástupce má na starosti tu nejšpinavější práci ve firmě Kenner, Bach & Ledeen. Ačkoliv se již několikrát spálil a se svojí prací není spokojen, rozvod, špatná obchodní spekulace a narůstající dluh ho pevně drží připoutaného k firmě. Mezitím ve společnosti U/North závisí kariéra advokátky Karen Crowderové na urovnání multimilionového návrhu žaloby, kterou Claytonova firma vede proti nim do zdánlivě úspěšného konce. Když však prvotřídní advokát firmy Kenner Bach, Arthur Edens, sabotuje případ U/North, čelí Clayton největší výzvě své kariéry i svého života. (oficiálny text distribútora)

Morholt

Bezesporu kvalitní právnický thriller s neméně kvalitním obsazením - George Clooney v roli jakéhosi právnického čističe nezklamal, Tilda Swinton ty bezohledné mrchy prostě umí a Tom Wilkinson byl v roli psychicky narušeného elitního právníka bezchybný. Nicméně já jsem se v tom po poměrně značnou dobu ztrácel. Nebylo mi vysvětleno o co v tom sporu vlastně jde, ačkoliv z náznaků se dalo ledacos vyvodit, nebyl mi jasně objasněn vztah mezi firmou Kenner, Bach a Ledeen a firmou U/North - chvilkama jsem si myslel, že Kenner zastupuje U/North, potom že vystupuje proti nim - zkrátka měl jsem v tom zmatek, ačkoliv na konci jsem vše pochopil. Nicméně tam bych asi nehledal chybu na straně filmařů, ale spíš u sebe. Myslím, že tento film dokáže plně ocenit jen určitá skupina lidí, do které já, bohužel, nepatřím. 60% ()

Sawy

Díky interesantnímu narativnímu uspořádání příběhu a pestrému množství dějových linií, které dávají postavám potřebnou plastičnost, není Michael Clayton žádným suchým právnickým dramatem, ale zatraceně napínavým thrillerem s přesahem (jakkoliv je to klišé, tady to sedí), který má navíc k dobru jeden z nejlépe napsaných scénářů poslední desetiletky. Na hollywoodské poměry nevídaně inteligentní podívaná, která se svou atmosférou skryté špíny a ambivaletní trojicí hlavních charakterů dokáže skvěle zadřít pod kůži přesně tím nepříjemným způsobem, jako to zvládaly starší filmy Sydneyho Pollacka. Gilroy navíc dobře zvládá i režii, film v některých pasážích možná neběží kupředu tak hladce, jak by bylo potřeba, ale díky tomu se daří perfektně připravit půdu pro vynikající závěr, konfrontace Tildy Swinton a George Clooneyho je nezapomenutelná. A Tom Wilkinson jako katalyzátor dění si dokáže svoje uhrát i na menším prostoru. Těší mě, že ještě dnes někdo zvládne natočit film, který je regulérně zábavný, přitom ale zatraceně chytrý. A nemá potřebu divákovi všechno třikrát omlátit o hlavu. Každopádně je tu nevyhnutelné druhé zhlédnutí, po kterém asi půjdu na plnou palbu. 85 % ()

seale

U některých filmů si přeju, aby neskončily. Blížící se závěr je tím jediným nesympatickým momentem, kterého si v průběhu sledování všimnu. ()

ScarPoul

Michael Clayton je jeden z tých slabších filmov , ktoré mali tú česť byť nominované na oscara. Ale aj keď je slabší neznamená že nie je dobrý. Gilroy zrežíroval prvotriedny triler s právnického prostredia, ktorý sa sústreduje na počínanie hlavných hrdinov, zrady, korupcie. Aj keď sa tu vyskytnú čisto rodiné scény , sú tu len na to aby sme si vedeli predstaviť prostredie v akom Micheal žije. Kupodivu tieto scény , pre samotný dej zbytočné, absolútne filmu neubližujú len dotvárajú prostredie. Najviac tento film pripomína Firmu. A práve preto možno nie je až taký zaujímavý. Aspoň teda pre mňa. Osobne mám firmu radšej. Jediné čím tento film vyniká sú herci. Ich kreácie sú dokonalé a posúvajú film dopredu aj v nudnejších alebo pomalejších scénach. Prvý preslov Toma Wilkinsona hraničí s genialitou a tak isto aj posledný Clooneyho. Celkovo film splieta scény zručne a bez nejakých rušivých elementov a takisto Howardova hudba je pôsobivá, v určitých miestach chladná a práve TO robí z tohoto filmu tak trocha iný film , vdaka ktorému si vyslúžil tú nomináciu. Osobne ale nechápem prečo práve Swinton dostala oscara. Nič proti nej , má tu pár silných scén ale vo filmu ju vidieť asi 5 krát a taký wilkinson alebo Clooney by si zaslúžili toho oscara viacej. Aspon teda ten Wilkinson. ()

PROROK14

Celkom príjemné, len veľmi nechápem Oscara pre Tildu, ktorá hrala vo filme možno ani nie 15 minút. Skôr by som ho doprial Wilkinsonovi. Ale to je vedľajšie. Úvod je vynikajúci, v priebehu som sa malinko strácal, ale to nič no a záver podľa mňa klasický. ()

Silence

Nenápadný thriller se staromódním nádechem o nápadných lidech v pozadí - právnících nového typu. Mužích ve slušivých oblecích, vytříbenou mluvou a... žádnými výčitkami. Že takoví jsou v jakémkoliv jiném právnickém dramatu? Ne, tihle jsou jiní. Tihle nepředkládají důkazy, nepředvolávají svědky a nevznášejí námitky. Tihle telefonují, kličkují a zametají. A dejte si na ně pozor, až je přestane bavit, dělat tu špinavou práci za vás... 8/10 ()

bouncer

Vynikající drama, které vás snadno chytne...a nepustí. Ale bohužel máte při sledování pocit, že už jste ten příběh někde viděli. Dokonce i jinak skvělá hlavní postava v podání George Clooneyho připomíná postavy z jiných filmů, dokonce i v podání stejného herce. Ale neberte to tak, že film vykrádá jiné, to zase ne... Líbila se mi dějová stavba i zajímavé postavy, ale na 5* prostě jít nemůžu. ()

Hwaelos

George Clooney je poslední dobou stále odvážnější a kritičtější ve svých filmových projevech. Nezastírám, že je mi to sympatické. Proto je trochu škoda, že u Michaela Claytona pozorujeme první hodinu dvacet pouze expozici. U tak složitého filmu je to samozřejmě dobře, na druhou stranu bych ale očekával, že bude mít snímek stopáž spíš ke třem hodinám, aby došlo i na nějaké rozkrývání a kolizi. Jinak není, co vytknout. Scénář je chytrý, výběr herců výborný a George předvádí, že není jen hezoun z Pohotovosti (pro pamětníky) a Dannyho parťáků. ()

Avalon820

Tento snímek je naprosto odzbrojující. Po celou jeho dobu jedná s divákem, jako se sobě rovným a nastoluje informace tak, aby byla udržena dostatečná míra napětí. Naprosto bravurně podaný, i když ve své podstatě jednoduchý příběh dělá z toho filmu dílo, na které se budete dívat se zatajeným dechem od jeho úvodního neskutečného monologu, až po jeho opravdu famózní konec. Tilda Swinton je má oblíbená herečka, a sic je v tomto filmu nemnoho minut, předvádí naprosto skvělý herecký výkon (právem oceněný Oscarem). A George Clooney? I když trpím na něj alergií, mile rád na ni na 115 minut zapomenu. ()

Mulosz

Být právníkem není žádný med a tento film budiž toho důkazem. I přesto, že snímek je po narativní stránce vcelku chytře budován a informace poskytovány divákovi jsou až do konce omezeny na míru nezbytně nutnou, mám za to, že existuje mnoho ještě lepších filmů s právnickou tématikou. A to rovněž netrvám na předpokladu, že každý právnický film musí nutně být soudním dramatem. George Clooney se ve filmu opět spíše nachází než vystupuje, což opět potvrzuje tezi, že jeho místo je ve filmové profesi za kamerou, nikoliv před ní. Celkově však snímek budí dojem nad očekávání dobrý. ()

Terva

Ocenění: Oscar '07 - vedlejší herečka (T. Swinton); nominace: režie, hudba, film, hlavní herec (G. Clooney), vedlejší herec (T. Wilkinson), původní scénář Zlaté glóby - nominace: film (drama), herec v dramatu (G. CLooney), vedlejší herec (T. Wilkinson), vedlejší herečka (T. Swinton) BAFTA - vedlejší herečka (T. Swinton); nominace: střih, hlavní herec (G. Clooney), původní scénář, vedlejší herec (T. Wilkinson) FF Benátky - nominace na Zlatého lva Dallas-Fort Worth Film Critics Association Awards - vedlejší herečka (T. Swinton) Edgar Allan Poe Awards - scénář Kansas City Film Critics Circle Awards - vedlejší herečka (T. Swinton) London Critics Circle Film Awards - britský vedlejší herec (T. Wilkinson) National Board of Review - herec (G. Clooney) San Francisco Film Critics Circle - herec (G. Clooney) Satellite Awards - vedlejší herec (T. Wilkinson) Vancouver Film Critics Circle - vedlejší herečka (T. Swinton) Washington DC Area Film Critics Association Awards - herec (G. Clooney). .....Scénář : Tony Gilroy. Kamera : Robert Elswit. Hudba : James Newton Howard. Hrají : George Clooney jako Michael Clayton. CHYBA VE FILMU - Ve 113 minutě filmu Michael nastupuje do taxíku, za taxíkem je vidět náklaďák. Jenže v okamžiku, kdy Michael dosedne dovnitř, tak už za taxíkem jsou jen jiné taxíky. ()

Hismael

Komornější právnický příběh na mě ze začátku působil utahaným dojmem, kde nebylo příliš jasné, jakým směrem se hlavní děj vlastně vydá. Čím déle film běžel, tím soudržněji působil. Michal Clayton bude bodovat převážně u dospělejšího diváka, který si chce trochu zapřemýšlet a i když jde o život, spíš má chuť na souboje právní s papírama v ruce, než se střelnou zbraní. ()

JayZak

Tenhle snímek rozhodně není pro slabší povahy. Jestli vás ale nervy-drásající filmy naopak lákají, nemůžu jinak než doporučit, protože nevím o žádném jiném thrilleru podobného typu z poslední doby, který by mě tak dostal. Od začátku nás režisér utápí v syrové atmosféře a temně pulzující hudbě, která vás vtáhne a navíc George Clooney JE Michael Clayton. Zatím nejlepší role, ve které jsem ho viděl. Tony Gilroy vsadil na pravého koně, když usedl na post režiséra a doufejme, že se mu tam zalíbilo. ()

moviesfan

Výbornej námět, dobrý herecký osazenstvo, ale něco mi schází. Chybí větší akce, větší nasazení. Možná to byl úmysl působit tzv. ,,nemastně neslaně". Takhle se mi film jevil. Škoda. Hodnocení: 60% ()

jahol

Famózní úplný začátek, pak (pro mne) trochu zmatku, úžasná scéna na louce, časová smyčka, která celý příběh optimálně rozvine, a velmi dobré zpracování profláknutého (i když aktuálního) tématu v čele s výbornými herci (i když se mi zdá, že záběry na fešáka Clooney jsou občas až příliš protahované, aby si fanynky více užily), výborná hudba a dost odfláknutý skorokonec (závěrečný dialog a to po něm) tohle už jsem viděl v jiných obměnách mockrát, taky si mohl scénárista trochu dát záležet na originalitě. Celkově velmi dobré 4/5. ()

Padme_Anakin

Krásný komentář již dávno přede mnou napsal Gilmour93. Já mohu jen dodat.. čekala jsem a čekala, kdy se objeví Tilda a oslní mě svým Oscarem, dočkala jsem se a ač jí bylo tristně málo, byla dokonalá.. ()

Hoyt

Hodně těžký film, který je ještě složitěji servírován a já poprvé vůbec nevěděl o co jde. Napodruhé už jsem lehce pochopil jak to do sebe výborně zapadá a ještě víc si vychutnal oscarovou Swinton, která mohla dostat trochu více prostoru a charizmatického Wilkinsona. Clooneyho výkon nedokážu posoudit ale v závěrečné scéně v taxíku byl výborný. Za zmíňku stojí i mrazivý Wilkinsonův proslov, který zaujme hned na začátku. Všem těm nominacím se nedivím, protože je to skvěle odvedená práce na citlivé téma. ()

DDT

Ten, kdo vymýšlel českou variantu plakátu, se opravdu hodně snažil odradit diváky. Povedlo se. V kině jsem seděl spolu s dalšími pěti lidmi, z nichž čtyři zhruba po hodině odešli. Neviděli tak sice tu lepší polovinu filmu, ale nakonec i u mne převládlo spíš zklamání. Vyčpělá, stokrát viděná zápletka (jedinec, držící v šachu nadnárodní korporaci a oni jsou pak na něj zlí, hmm, to je tedy bomba) a předvídatelný konec, takhle si tedy "oscarového favorita" nepředstavuju. Nezachránili to ani vesměs solidní herci. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Čtvrtý Bourne v péči Tonyho Gilroye

Čtvrtý Bourne v péči Tonyho Gilroye

08.10.2010

„Nic nového pod sluncem,“ řeknou si ti z vás, kteří vědí, že scenárista Tony Gilroy (foto) spolupracoval na všech třech předchozích filmech o Jasonu Bourneovi a už od června píše čtyřku nazvanou The… (viac)

Návrat Dr. Ryana a Dr. Jonese

Návrat Dr. Ryana a Dr. Jonese

08.07.2009

Dvě postavy, které proslavil Harrison Ford (pravda, Jacka Ryana si ještě před ním zahrál Alec Baldwin, ale svou pravou tvář získal agent až s Fordem), se pravděpodobně vrátí na plátna kin. Klepy o… (viac)

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008