Michael Clayton je "vyjednavačem" jedné z největších právnických firem v New Yorku. Tento bývalý státní zástupce má na starosti tu nejšpinavější práci ve firmě Kenner, Bach & Ledeen. Ačkoliv se již několikrát spálil a se svojí prací není spokojen, rozvod, špatná obchodní spekulace a narůstající dluh ho pevně drží připoutaného k firmě. Mezitím ve společnosti U/North závisí kariéra advokátky Karen Crowderové na urovnání multimilionového návrhu žaloby, kterou Claytonova firma vede proti nim do zdánlivě úspěšného konce. Když však prvotřídní advokát firmy Kenner Bach, Arthur Edens, sabotuje případ U/North, čelí Clayton největší výzvě své kariéry i svého života. (oficiálny text distribútora)

hippyman

sharky mi mluví z duše, je to fakt "smrticí NUDA, ve které se vůbec prvních dvacet minut nechytáte, o co vlastně jde." akorát místo dvaceti spíš osmdesát... taknějak jsem celou dobu doufal, že to chytne nějaký náboj, proberu se z mikrospánku a třeba budu moci někomu vyprávět, o čem to bylo... místo toho jsem posouval očima digitální číslice dál a dál, ty se ale nekonečně vlekly... film, na který jsem se těšil, mě opravdu zklamal. to sum it up, komplikované, zdlouhavé, nudné, zamotané, nepochopené... asi jen díky silnému závěru vytahuji na smutných 40%. ()

Aky

Tenhle film trpí naprostou nesrozumitelností až do samého konce, kdy autoři v poslední minutě předvedou, jak jsou fikaní, že před divákem veškerou logiku příběhu dokázali tak dlouho utajit . Problém je dostat přes ty téměř dvě hodiny pobíhajících postav, kdy není šance dobrat se toho, proč pobíhají pravě tak, jak je autoři nutí. Silnější povahy, které dokážou od film odejít v polovině, se vysvětlujícího konce ani nemusejí dočkat. ()

HAL

Výborné drama které ze všeho nejvíc připomíná puzzle - zpočátku nepochopitelná a nesmyslná hromada, ze které ale postupem času začne na povrchu vznikat celkový obraz... pokud je divák dost trpělivý a do konce i přes nepřístupnost filmu vydrží. George Clooney v roli Michaela Claytona je jako Erin Brockovich temné strany síly... ale škoda že ne až do úplného konce, s tím méně korektním a kladným zakončením by jeho postava i vyznění celého příběhu dostalo dost zajímavý náboj. 8/10 ()

Javert

Pollackem jasně inspirovaná Gilroyovina, která se vrývá divákovi do paměti tak mocně, až tuhne krev v žilách...Long live Tom Wilkinson! ()

Snorlax

Pollackova Firma je rozhodně mnohem zajímavější svým vizuálem, Clayton je však přece jen o něco napínavější, což ovšem může být dáno tím, že znám Grishamovu předlohu. Oba snímky spojuje nejen prostředí velkých právnických firem, jejichž zaměstnanci se neštítí prakticky ničeho, ale také to, že hlavní roli ztvárnili herci, o jejichž schopnostech nejsem příliš přesvědčena. Cruise dokázal i u zkušeného režiséra zahrát špatně, ale naopak Clooney dokázal být přesvědčivý v režijním debutu, asi budu nucena svůj vztah k jeho hereckým schopnostem přehodnotit. ()

Šakal

Kvízová otázka. Co mají společného inteligentní napínavý (mystický) thriller a lední medvěd? Ano,tipujete zcela správně. Je to ohrožený druh resp.těsně před vymřením, vyznačující se navíc „dlouhým zimním spánkem“. Zaplaťpámbu, že stále ještě přichází (i) „jaro“..„We find the seed, we shape the soil, we speed the harvest, we feed the planet“..... a jentak mimoděk, jako vedlejší produkt, řešíme další celosvětový problém, nazývající se „přelidněnost naší planety“....rozkvétající byznys, který, zdá se, nemůže jentak něco resp. někdo ohrozit (nejméně potom dotyční, kterých se to fatálně (do)týká). Ovšem pouze do doby, než vaše hlavní eso vysadí pilulky, prozře, ozve se svědomí a obrátí se proti vám. To potom bijete na poplach, voláte domovníka, (všeho)schopnou právničku a v nouzi nejvyšší, si přizvete na pomoc i partičku netradičních deratizérů. Ovšem všechno se uhlídat nedá, chybička (náhoda? Nikoliv aneb nepodceňovat sílu resp. počet koní) se vloudila a z domovníka se rázem stává Šiva. Chytré, s potřebným tahem na branku resp. „kdo si počká, ten se (možná) dočká“, dráždivě (pokud chcete) mystické, se silnými hráči na šachovnici, trojlístkem T. Wilkinson-T. Swinton- G. Clooney a obyčejným titulkovým finále, mající neobyčejnou sílu aneb v jednoduchosti je krása resp. síla. Nejen G. Clooney resp. M. Clayton, ale i divák (alespoň tedy já) se cítí (jako) znovuzrozený. [Zajímavý resp. zcela výstižný komentář (pro mě): Gilmour 93] ()

Sobis87

Při sledování tohoto filmu mi bylo těžko, ale jakmile skončil, okamžitě jsem dostal chuť se opět ponořit do toho intrikářského pekla plného otupělých monster skrývajících se v luxusních oblecích a obrněných aurou sebejistoty, jejichž cílem je ze svých pevností z oceli a skla vést nájezdy na ty, kterým jed společnosti ještě nevyžral z těla zbytky lítosti a smyslu pro spravedlnost a neudělal z nich loutky velkých společností, které ztratily masku lidskosti někde na půl cesty z Harvardu. Michael Clayton je velmi těžký film a s divákem se nepáře, ale odměnou za vaši trpělivost vám naservíruje strhující a chytré drama podpořené bezesporu famózními výkony George Clooneyho, Toma Wilkinsona a Tildy Swinton. Tony Gilroy tímto filmem dokázal, že vedle scénáristiky bravurně zvládá i režisérské řemeslo a myslím si, že právě Michael Clayton je právě ten druh filmu, který by měl vidět každý, protože zpracovává velmi závažné téma a jestli film dokáže být něčím více, než jen zábavou, měl by být právě něčím takovým - naléhavou sondou pitvající temné odstíny dnešní společnosti. 90% ()

Anderton

Réžia Tony Gilroy, scenárista Bournea, atraktívne právnické prostredie, sympaťáci Wilkinson a Clooney, mimozemšťanka Swinton. No a nič. Film ma začal pomaličky od začiatku nudiť, čakal som, kedy sa rozbehne, kedy sa dostanem do deja, a zase nič. Čakal som aspoň, že vo finále ma čaká zadosťučinenie predchádzajej hodiny a pol, a hádajte čo, zase nič. Gilroy nie je moja šálka kávy a aj keď uznávam umelecké kvality jeho debutu, mňa ničím neoslovil. Na druhý krát mierne zvyšujem hodnotenie, keďže som vedel, do čoho idem a čo mám od tempa filmu čakať. V príbehu som sa viac zorientoval, ale stále ide režisérsky štýl Tonyho Gilroya mimo mňa. ()

teutates

Michael Clayton, chlapík s pevnými nervami, ktorý stojí nohami pevne na zemi. Atmosferická dráma s právnickeho prostredia dnešného sveta... Postmoderné zobrazenie reality na úkor "vyššieho cieľa". Dosť hustý snímok, ktorý usadí diváka a nenechá ho v bezmyšlienkovom stave... Už dávno som nevidel tak dobrý thriller. Mašinéria veľkých spoločnosti po bohatstve a mene nepozná hranic - "ambiciozné zvery" dnešnej spoločnosti sú ochotné všetkého...Tento snímok ma dostal a ja som nestíhal hltať nárez tohto formátu. George Clooney potvrdzuje svoje kvality a dodáva tomuto snímku patričný šmrnc... Z mojej strany spokojnosť... 9/10 ()

predators

Do tří čtvrtin filmu docela nuda:-( G. Clooney film docela táhne, ale na stupidní dialogy je i on krátký. Navíc, náhle se vyskytující se postavy v průběhu děje působí docela zmateně a někdy jsem se nechytal, proč se co děje. Posledních 20 minut mě ale probraly z polospánku a závěr filmu měl slušné vyústění. Držet se po celou dobu v tomto duchu, bylo by to na víc, mnohem víc.35% ()

Eawy

Som asi jediná, ktorá sa nudila? Do posledných 10 minút som netušila, nevedela, o čom to je. Stále som videla iba namrzeného Georgea Clooneyho oblečeného v drahom saku. Nič ma neupútalo, kludne by som si pri tomto filme mohla hrať piškvorky a aj tak by som mala rovnaký pocit, pocit ničoty. Scenár ktorý sa snaží byť poeticky, psychologicky inteligentne zapôsobiť na diváka pôsobí ako obrovské mínus. Príbeh je trhaný, nepochopiteľný bez vysvetlení. Pozorujeme iba ako vonkajší pozorovatelia počínanie hlavného hrdinu na ktoré nepoznáme žiadny klúč, nič, tma. Michael Clayton nie je charakteristicky dotvorený je to úplne otvorená postava, ktorej počiny nevieme odôvodniť. Cítiť malé pokusy o osvetlenie jeho minulosti, v podobe syna štúdia..ale nič viac Pokus o vytvorenie drámy sa pre mňa nevydaril. soundtrack nevýrazný, hľadala som aspoň oporu filmu v tom no nenašla som ju. Jediná hviezdička, ktorá sa objavujem v mojom hodnotení je za Tildu Swinton a Toma Wilkinsona, ktorí podali oduševnené výkony, lenže málo pozorované. Pre mňa 30% a obrovské sklamanie. Budem sa snažiť nájsť si chvíľku o menšie repete, ale neviem či na to budem mať chuť. ()

nascendi

Tak som si pozrel režijný debut scenáristu mimoriadne úspešných filmov a som mimoriadne spokojný. Samozrejme, že keď si divák pustí americký film, tak je veľká pravdepodobnosť, že to bude western alebo film z právnického prostredia. A práve tieto filmy z právnického prostredia sa dosť podobajú a niekedy je problém ich od seba odlíšiť. Keď ich porovnávame podľa deja nachádzame množstvo podobností a odkazov, na ktoré už upozornili viacerí komentátori. Keď však porovnávame tieto filmy z hľadiska kvality spracovania témy, spôsobu nakrútenia, hereckého obsadenia a iných filmových kvalít, potom je nepochybné, že Michael Clayton zaujíma vysoké priečky tohto pomyselného rebríčka. Drobná výčitka smeruje iba k potrebe si film pozrieť po nejakom časovom odstupe ešte raz v záujme pochopenia všetkých dejových a vzťahových nuansí, ktoré som mohol pri prvotnej projekcii prehliadnuť. ()

Tomco

V prvom rade ma upútali vynikajúce výkony až štyroch hereckých predstaviteľov. Na čele je strhujúci Clooney so svojou tradičnou charizmou, nasledovaný pošahaným Wilkinsonom, ktorý ma prirodzeným výkonom bez problémov presvedcil o svojej roli, potešila aj Tilda Swinton a veterán Pollack. Spočiatku som mal obavy či ma príbeh dostatočne zaujme a či bude mať vôbec čo povedať, no v poslednej polhodine sa strhne veľké divadlo, ktoré nemôžem oceniť inak, ako plným hodnotením. Veľmi komplexný film so všetkým čo k tomu patrí. 9/10. ()

Slarque

Tenhle film mě nijak nenadchnul a oscarové nominace v kategoriích nejlepší film, režie a scénář naprosto nechápu. Herecké výkony jsou sice parádní, po technické stránce je také všechno v pořádku, ale obah šel naprosto mimo mě. ()

Happens

Clayton je takový Constantine, John Constantine, you son of a ... v právnickém světě. V dnešní době je stále více moderní kvůli výnosnosti zaměřovat se na obhajobu megalomanských společností, které znečišťují okolí a na žalobu těchto společností. Tedy film je skloubením obojího plus morálka, politika, peníze, hazard a trochu rodina. 90%, ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Čtvrtý Bourne v péči Tonyho Gilroye

Čtvrtý Bourne v péči Tonyho Gilroye

08.10.2010

„Nic nového pod sluncem,“ řeknou si ti z vás, kteří vědí, že scenárista Tony Gilroy (foto) spolupracoval na všech třech předchozích filmech o Jasonu Bourneovi a už od června píše čtyřku nazvanou The… (viac)

Návrat Dr. Ryana a Dr. Jonese

Návrat Dr. Ryana a Dr. Jonese

08.07.2009

Dvě postavy, které proslavil Harrison Ford (pravda, Jacka Ryana si ještě před ním zahrál Alec Baldwin, ale svou pravou tvář získal agent až s Fordem), se pravděpodobně vrátí na plátna kin. Klepy o… (viac)

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008