Michael Clayton je "vyjednavačem" jedné z největších právnických firem v New Yorku. Tento bývalý státní zástupce má na starosti tu nejšpinavější práci ve firmě Kenner, Bach & Ledeen. Ačkoliv se již několikrát spálil a se svojí prací není spokojen, rozvod, špatná obchodní spekulace a narůstající dluh ho pevně drží připoutaného k firmě. Mezitím ve společnosti U/North závisí kariéra advokátky Karen Crowderové na urovnání multimilionového návrhu žaloby, kterou Claytonova firma vede proti nim do zdánlivě úspěšného konce. Když však prvotřídní advokát firmy Kenner Bach, Arthur Edens, sabotuje případ U/North, čelí Clayton největší výzvě své kariéry i svého života. (oficiálny text distribútora)

dO_od

// Začalo to trochu divoce a mdle zároveň, ale jak se postupem času začala klůbka lží, přetvářek a všelijaké další špíny rozmotávat, nabralo to na otáčkách a v momentě, kdy se dějové linie protly jakoby se film nachvíly proměnil v překrásnou blondýnku, která právě doslova zažila orgasmus. Já vím, zní to divně ale když se nad tím zamyslíte... ne, nezačne to dávat smysl. Naštěstí scénář Tonyho Gilroye smysl dává, proto si radši padejte pustit ten film. Michael Clayton - 75% ()

movie

V rozhovorech o filmu (v bonus sekci DVD) Tom Wilkinson doufá, že divací z filmu "roztají v křesle". Já k němu byl přimražen, ale to ho doufám neurazí. MICHAEL CLAYTON je inteligentní, ale především originální "právnický" thriller. Přívlastek "právnický" pak patří do velmi silných uvozovek a slouží spíš jen pro orientaci, tak se nenechte zmást, žádné soudní síně vás tu nečekají, ale jen velmi dobrý, přehledný a mírně děsivý scénář. Komentář pro George Clooneyho by pak byl zbytečný, tohle je jeden z nejlpších herců dneška. Tohle jsem měl vidět v kině! ()

RHK

Tentokrát začnu citací trefného komentáře kolegy Superpero: "Film s nejdelším rozjezdem v historii." Na druhou stranu ta ocenění - 1 Oscar 1 + 6 nominací včetně na nejlepší film. Já bych to viděl tak mezi - začátek je opravdu dlouhý a nepřehledný (málem jsem odešel), pak je to dobře natočené drama s mým oblíbeným Georgem Clooneym v roli uklízeče problémů velké právnické firmy. Ale stejně jsem nepochopil nejasně definované vztahy mezi subjekty předmětného právního sporu postižení občané, Kenner, Bach a Ledeen a firma U/North, což mi dost kazí i celý film (a podle komentářů ostatních nejsem sám). Myslím si ale, že i v obsahu na ČSFD je chyba a že Claytonova firma Kenner, Bach a Ledeen nevede spor p r o t i U/North. To je to dost zásadní vada i jinak docela překomplikovaného scénáře. Potěšilo mne, že v klíčové scéně filmu se i těžce zkoušený Clooney taky držel úsloví: "Nechte to koňovi, má větší hlavu." Trailer: http://www.csfd.cz/film/223275-michael-clayton/videa/ ()

Boss321

Tony Gilroy je po Paulu Haggisovi či Bobu Galeovi další, kdo se kromě psaní scénáře nechal zlákat na režisérské křeslo a výsledek není vůbec špatný. Slušně napsaný thriller o novodobých právnících, kteří nechodí své klienty hájit do soudní síně, ale neustále mají telefon u ucha a zametají po svých "pánech" nepořádek. George Clooneyho mám film od filmu radši, protože se z něj stává světová extratřída a zasloužená nominace na Oscara to jen potvrzuje. Nominaci za vedlejší roli si vysloužil i Tom Wilkinson, který se mi svým výkonem líbil ještě více než Clooney. Tilda Swinton nezahrála špatně, ale výkon hoden nominace na Oscara to pro mě nebyl. Po filmové stránce to není pro mě nejlepší film roku 2007, ale herecké výkony jsou na hodně vysoké úrovi a za zkouknutí to určitě stojí...... ()

Jara.Cimrman.jr

Michael Clayton je snímek, ve kterém jsou právníci bezohlednými parchanty, lidský život neznamená nic proti zisku a dobro vítězí nad zlem. Takový mix životních zkušeností a pohádky většinou spolehlivě funguje, ale žádný zázrak to rozhodně není a to ani s ohledem na velmi slušné zpracování. ()

CheGuevara

Debut jako řemen. Tony Gilroy natočil Michaela Claytona s takovou bravurou, kterou mu může závidět kdejaký ostřílený matador. Tony prostě vzal lopatu a bez jakýchkoliv okolků vyhrabal zakopaného psa právnické praxe. To vše, ač nesmírně efektně, prodchnul civilním tónem, kdy naši hrdinové musí řešit obyčejné problémy se svojí rodinou. Přesně ty nesnáze s kterými se potkáváme denodeně bez toho aniž bychom byli skutečnými hrdiny. Nikdy neuvidíte Jamese Bonda, jak se hádá se svým bráchou, který je nezodpovědný ochlasta. Za to Michael Clayton ano. Uvěřitelné, citlivé a přitom natolik dravé, že tak silný debut si pamatuji jen u Coenů, a to je co říct. ()

EdaS

Podobné příběhy jsme už viděli hodněkrát, ale skvěle vystižené prostředí zákulisních právnických čachrů vás vtáhne a brilantní herci filmu dodávají ohromnou šťávu. ()

H34D

Michael Clayton rozhodně není typickým pravnickým filmem, ne vždy chronologicky rozprostírá krimi kauzu a pouze na ni pohlíží skrz právnickou optiku. Uprostřed je geniální, ale trochu bláznivý právník Arthur a "uklízeč" Michael, v přesvědčivém podání George Clooneyho, se ho snaží pochopit a uklidit mu z cesty... nejlépe jeho svědomí. čeká nás pár zajímavých kliček, ale žádná divácky podbízivá bomba, ani šok. Debut kvalitního scenáristy Tonyho Gilroye spíše sází na inteligentní vyznění, lidské charaktery, kdy na každého padne nějaký stín, klidně i pomalejší tempo, ale za to temnou a hustou atmosférou. Pokud neholdujete právnickým filmům, pravděpodobně se z kouzla tohoto díla leccos vytratí. 8/10 ()

xxmartinxx

Neustále jsem měl pocit, že mohl Gilroy zajít dál a hloub. Produkující Pollack by podle mě na režijním křesle dál a hloub zašel. Jenže na druhou stranu Clayton dokonale funguje a upřímně si s odstupem nejsem jistý, že kdyby plnil "mou zakázku", mohl by fungoval lépe. ()

igi B.

Hollywoodská pohádka o polepšeném právníkovi aneb jak si nezahrávat s chlápkem, co víc než advokátem je jak známo "šíbrem". A už vůbec ho nechtějte zabít! . . . Story průhledná jako ta voda ve farmářských studních s neviditelnými, leč zabíjejícími defolianty, kolem nichž se to celé točí. Kolikrát jsem na tohle téma už něco viděl, že... Ale naštěstí právě tento film je natočen tím nejlepším možným - >brilantně rutinním< způsobem, scénář je do detailů promyšlený a logika děje krásně funguje, G.C. je charismatický chlapák s problémy, leč se srdcem a svědomím, T.S. protřelá a hnusná mrcha bez špetky citu, co si to všechno umí >zařídit< , souboj právníků a celý příběh je docela věrohodný a nakonec se dočkáte i špetky toho mysteriozna... (Pro nepozorné a natvrdlé zase lehce napovím: kniha - koně... ;-) . . . Poctivé čtyři hvězdy tedy za poctivý HW produkt - víc mi ale připadá tak trošku jako marná investice. Asi tak jako když heroj Clayton na závěr filmu sedne do taxíku, dá drožkáři padesátku a nechá se velkoryse vézt kamsi kudykam. Docela by mě i zajímalo, kam se za tyhle prachy dá na Manhattanu asi tak dojet... ;-) - - - - - (Poprvé viděno 19.3.2009 na dvd, komentář zde jako mnohý - 20.3.2009) ()

flanker.27

Mocná korporace, škodlivá látka, stovky žalob, miliardy lítají vzduchem. Mnohokrát přežvýkané téma, ale co do formy podání a herců to snad ani nešlo lépe. Clooney mi na stará kolena začíná být sympatický za kamerou i před ní, Tom Wilkinson skvěle graduje svůj úvodní monolog a Tilda Swinton si přeříkává před zrcadlem a žádá o "ty jiné možnosti". Atmosféra, gradace děje, studené prostředí a Howardova perfektní hudba se krásně kloubí dohromady. Není to dokonalé, pochybuji, že v někom z tohohle prostředí by se mohlo hnout svědomí, ale film jsem si užil a to tak že hodně. P.S. Obsahuje nejchladnější vraždu filmového plátna. ()

ORIN

Michael Clayton, film bez jediné slabiny či chybičky. Přestože je vyprávění přímé, možná poněkud strohé a divák si musí většinu distribuovaných informací dále odvodit a domyslet, jedná se o natolik chytrou a promyšlenou podívanou, která si je své sofistikovanosti vědoma. Zpětné rekonstruování fabule dává jednotlivým scénám zcela nový význam, který je napoprvé takřka nemožné pochopit. Celkové chladné vyznění filmu je možné přenést i do psychického rozpoložení hlavního hrdiny, který se cítí být vnitřně rozervaným (podobný typ postavy-samotáře jako v Lítám v tom). Just drive ()

gudaulin

Nejvyšší rating Claytonovi nedám, na to je až příliš chladný a odstupem natočený, ale jinak je to veskrze profesionálně natočené a působivé dílko o zlořádu v právnických a podnikatelských kruzích, o síle peněz a neukojených ambicích jedné bezkrupulózní manažerky. Film, který má hlavu a patu, přesvědčivou motivaci svých postav, výborné herecké obsazení a tomu odpovídající špičkové výkony, zkrátka a dobře film světové úrovně. Vůbec není náhodou, že jedním z producentů byl režisér legendárního thrilleru Tři dny Kondora. Až příště budou chtít čeští filmaři páchat pokusy o thriller, jako byli Hranaři, měli by se aspoň zkusit podívat na něco od své zámořské konkurence, aby z toho zase nevznikla trapná parodie. Celkový dojem: 80 %. ()

Sarkastic

No, čekal jsem zajímavější a originálnější zápletku. Nejsem zrovna fanoušek akčních thrillerů, ale tempo Michaela Claytona bylo moc pomalé i na mě a pořádně se rozjelo až ke konci filmu. Ale abych jen nehanil, tak musím vyzdvihnout herecké výkony (Clooney byl dobrý, ale hlavní osobností snímku byl rozhodně Tom Wilkinson, a to nejen se svým monologem ze začátku filmu); btw, za co Tilda Swintonová dostala zlatou sošku, to opravdu netuším ;-). Slušný thriller, který fanouška žánru neurazí, but on the other hand, takových je v dnešní době hodně a tento nenabízí nic nového; lepší průměr. ()

Gilmour93

Zatracení, vykoupení, znovuzrození. Civilní, nečekaně mystické drama o vyrovnání se s pozicí rektálního výstupu právnického molochu, aneb tři koně na stráni někdy znamenají víc, než stovky pod kapotou.. Nevšední zážitek nejen pro hledače symboliky a milovníky scénářů se střevy orloje. Dlouhou dobu má divák pocit, že je uvězněn za jakousi bariérou, která jej nechce pustit blíže k jádru, načež si postupně uvědomí, že celou dobu stojí přímo u něj. Tony Gilroy po The Devil´s Advocate perfekcionisticky ukázal, že to pravé inferno na zemi nepotřebuje pekelné ohně a rozžhavené trojzubce - aby ne, v tomhle světě je totiž příčetnost horší než šílenství.. ()

Psema

Důkaz, že ani sebelepší scénář a brilantní herci nezajistí dokonalý film bez pořádné režie. Na Gilroyovi je znát, že je za kamerou začátečník a jeho pomalé tempo je - alespoň pro mě - místy ubíjející a některé "vysvětlovačky" zbytečné. Kvalitní film? Ano. Zapomenutelný? Určitě. ()

Hal_Moore

Michael Clayton je téměř bezchybný právnický thriller. Přídavku právnický se vůbec nelekejte, do soudní síně se divák nepodívá ani jednou. Prvotina Tonyho Gilroye se totiž odehrává pěkně v zákulisí, kde není nouze o velkolepá spiknutí, výbuchy automobilů, napíchnuté telefony a v neposlední řadě o chladnokrevné vraždy. Do detailu vypilovaný scénář spolu s velmi chytrými dialogy pronášenými ústy brilantně hrajících herců a ukázkovou režisérskou prací Tonyho Gilroye aspiruje na mé Top za rok 2007. Žádný z herců se nemusí za svůj výkon stydět, já bych však vysoko nad ostatní vyzdvihl George Clooneyho, který v Michaelu Claytonovi dle mého našel svou životní roli. Tony "Bourne" Gilroy je pak základním stavebním kamenem, bez kterého by to nejspíše takhle nefungovalo. Tento scénárista/režisér dokáže i u pomalu plynoucí scény u diváka vyvolat nejrůznější rozporuplné pocity, ani vlastně nevím, co jsem zažival při scéně nejchladnokrevnější vraždy za poslední léta, zda-li to bylo znechucení, či jen prostý úžas. Závěrečná půlhodina je zase šíleně intenzivní i přesto, že jak to vlastně dopadne nám prozradil samotný začátek. Scénu "Do I look like I'm negotiating?!" pak řadím mezi nejlepší filmové závěry tohoto milénia. Zcela jistě nezůstane u jediné projekce. ()

genetique

Jeden (z mála) filmov, po ktorom viem s určitosťou povedať, že objektívne hodnotenie, teda plus-mínus desať percent voči terajšiemu, môžem dať až po druhej projekcii. Scenár inteligentný a démonicky premyslený, čo je dnes vlastne už záruka a pečiatka kvality od Tonyho Gilroya. Ten sa svoj scenár po dlhej dobe odhodlal aj zrežírovať a za pomoci takých producentských velikánov ako Minghella, či Pollack; a herecky pekelne sústredených és - Clooney, Swinton, Wilkinson sa mu to podarilo s prehľadom. Lepší úsudok z tohto diabolsky premazaného a originálne spletitého toku udalostí však dokážem vyjadriť až neskôr, s určitosťou sa však jedná o silný nadpriemer. 80%. ()

Hakha

Želví rozjezd, pomalé vyprávění a gradační závěr. Prvně jsem neměl ponětí o co se jedná, jestli mě něco neuniklo, ale v zápětí jsem zjistil, že informace se postupně poodhalují a tak jsem se naladil na správnou notu a nechával se unášet dirigováním režiséra. Pomalé a příjemné vypravování, které nemusí všem vyhovovat, jelikož je založena na dialozích a gest herců, která nutí diváka být stále v pozoru, aby se v tom neztratil a nezabrouzdal myšlenkami jinam což u nezáživného začátku není takový problém. No, závěr je výborný a parádně načasovaný. Popravdě jsem se na tento film netěšil, čekal jsem zklamání typu Syriana, ale na závěr mohu říci, že tento film stojí za to a mohu doporučit.George Clooney byl opět úžasný a tak jsem zvědav, jak dopadnou letošní oskaři... ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Čtvrtý Bourne v péči Tonyho Gilroye

Čtvrtý Bourne v péči Tonyho Gilroye

08.10.2010

„Nic nového pod sluncem,“ řeknou si ti z vás, kteří vědí, že scenárista Tony Gilroy (foto) spolupracoval na všech třech předchozích filmech o Jasonu Bourneovi a už od června píše čtyřku nazvanou The… (viac)

Návrat Dr. Ryana a Dr. Jonese

Návrat Dr. Ryana a Dr. Jonese

08.07.2009

Dvě postavy, které proslavil Harrison Ford (pravda, Jacka Ryana si ještě před ním zahrál Alec Baldwin, ale svou pravou tvář získal agent až s Fordem), se pravděpodobně vrátí na plátna kin. Klepy o… (viac)

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008