Vedľa nášho sveta existujú aj iné svety. Zlatý kompas k nim môže ukázať cestu. Niektoré odlišnosti týchto svetov sú nadmieru pozoruhodné. Vo svete Zlatého kompasu majú všetci ľudia namiesto duše svojho démona - zvieratko, ktoré ich sprevádza celý život. Medzi ním a človekom panuje nesmierne silné puto: vnímajú navzájom svoje myšlienky, nálady i pocity. V tomto svete žije aj jedenásťročná Lyra (Dakota Blue Richards) - sirota vyrastajúca na internáte v Oxforde. Ako malé dievča ju sem poslal prísny strýko, bádateľ Lord Asriel (Daniel Craig). Lyra to síce ešte netuší, ale jej život sa už čoskoro od základov zmení. Podľa dávneho proroctva má práve ona rozhodnúť o osude nielen vlastného sveta, ale aj všetkých ostatných... Podarí sa jej zvíťaziť a nájsť bájnu substanciu zvanú Prach, ktorá vyvažuje časticu dobra a zla? (TV Markíza)

klerik

Krásne zábery, akčný príbeh, skvelé obsadenie (tá malá je prekvapivo uveriteľná), super triky... A ukážková sterilita. Film poskakuje medzi rodinným a detským filmom a občas sa ešte tvári ako film pre dospelých (súboje). Nejednznačnosť je mätúca a zabraňuje vytvoriť amosféru. V bitke s HVIEZDNYM PRACHOM Kompas brutálne prehral. Ako príspevok do nie práve bežného žánru steampunk, je to ale celkom zaujímavé... ()

Crocuta

První půlhodina je trochu rozvláčná a přetížená vysvětlováním, ale pak se děj slušně rozjede a spěje k docela zdařilému konci, který zůstává otevřený pro další pokračování. Nad průměr vytahují tenhle dobrodružný příběh především výborní lední medvědi, démoni a rozličné národy a figurky, zapojené do dění. ()

Marze

Zlatý kompas by s ohledem na náklady chtěl zaujmout dostatečně velké publikum. Má k tomu jisté předpoklady, ale ty mohou být zároveň překážkou. Knižní předloha Philipa Pullmana je bestseller, ale do značné míry poutá tím, co může být vlastní jen literatuře. Je méně epická a hlavní požitek plyne z toho, že poznáváme jinou realitu. Zápletka se točí okolo kosmického "Prachu", který spojuje paralelní světy, mezi nimiž lze přecházet. Film však tuto vrstvu oholí až na akční dřeň, navíc zmírňuje potenciálně dráždivý proticírkevní náboj knihy. Ústředním konfliktem trilogie je, že tamní "církev" zvaná Magisterium chce, aby obyvatelé světa o existenci Prachu a jiných světů neměli ani ponětí. ()

Flego

Vôbec ma netrápi náboženská nekorektnosť, ktorú kritizujú určité kruhy, dokonca aj triky sú na slušnej úrovni ( zápas medveďov ), ale všetko ostatné je len samoúčelné pobehovanie postáv s podivnými motiváciami. Zlatý kompas sa určite zvezie na vlne podobných ( a ďaleko lepších ) filmov a určite si nájde svojich priaznivcov. Ja som však sklamaný. ()

sharky

Spousta děje na spoustě míst, spousta velkých triků a rozmáchlá výprava, spousta dobrých herců a spousta dialogů (ve kterých se ztrácíte) a pod tím vším jedno velké filmové nic. Atmosféra a filmové kouzlo se totiž nekoná, prostě vás to nevtáhne a nepodlehnete digitální vizualní smršti. Zlatý kompas pod tím vším pozlátkem totiž nemá tu pravou filmovou duši, která by budila v divákovi nějaké emoce. Škoda přeškoda, protože potencial i penize by tu byly, možná to chce změnit režiséra...no uvidíme jak dopadne pokračování, nebo jestli vůbec bude ()

Pejpr

Zhruba po půl hodině jsem si říkal: "Páni, teď sleduju 5* film." Ke konci už jsem byl na vážkách a úplný samotný závěr mě totálně odrovnal a zklamal. Připadal jsem si jako kdybych byl ochuzen o půlku filmu. Craig hraje příběhové druhé housle, což je večná škoda, jeho postava by si zasloužila daleko více pozornosti, Kidman je okouzlující jako vždy a Dakota mě moc nezaujala, co mě však zaujalo byl svět Zlatého kompasu, všechny ty nápady vychytávky, kostýmy, medvědi a spousta dalších věcí. Jenom mě mrzí, že autoři neměli smysl pro jednotlivý detail, např. ostatní medvědi mají stejná brnění, stejní démoni u armád, u mnoha lidí se démoni ani nevyskytují. Přijde mi to jako obyčejná lenost. Možná jsem puntičkář, ale kazí to celkový finální dojem. P.S. Obsah si raději nečtěte, je hloupý a dost toho prozrazuje. ()

rikitiki

Perfektní triky, nádherně fantazijní prostředí, ale nezvládnutý příběh s přemírou všelijakých postaviček a galymatiášový děj. /10. 4. 2011/ ()

honajz

Film zcela bez atmosféry, vtažení do děje, s nesympatickými postavami, těžkopádnými a hloupými dialogy, s různými zbytečnými klišé, zbytečnými scénami, nedotaženým příběhem, háčkem na konec, a pokud jsem to nezmiňoval, s nesympatickými postavami. Funkce Zlatého kompasu jakožto předmětu nějaké záchrany je mi zde záhadou, proč lidi mají své démony rovněž není vysvětleno, takže těžko mohu soudit, proč je někdo chce oddělovat, linie s lordem vyšumí do ztracena, co s tím má hvězdný prach, to si necháme na další díl, a aby to bylo cool, přivedeme Rumuny do ledových plání. ()

Sofia

Trochu povrchní film, všechna témata tam byla jen naťuknutá a nic nebylo dotaženo do konce, navíc jsem se jako neznalec předlohy ztrácela ve všech těch rádoby filozofických teoriích o jiných světech, prachu apod. Mám ráda Anglii, takže se mi hodně líbilo digitální futuristické ztvárnění Oxfordu a Londýna + chválím všechny démony a lední medvědy. Celkové vyznění je ale bohužel průměrné. ()

claudel

V éře potterománie se objevila značně originální fantasy, která se všem Potterům může směle rovnat. Lední medvědi, Divoženky, Romuni, kozáci...všechny tyhle postavičky a především daemoni vytvářejí zvláštní a podmanivé kouzlo. Daniel Craig a Eva Green opět spolu, i když trochu jinak než v Bondovi:-) V euforii jsem si hned koupil zbývající dva díly knižní série. A doufám, že v natáčení se bude pokračovat. ()

Ilicka

Nevím, jestli bylo dobře či špatně, že jsem si film pustila den po dočtení knížky. Kdybych totiž knihu nečetla, asi by mě nerozčilovalo ilustrativní adaptování ve stylu: hlavně do filmu nacpat všechny lokace a postavy, které se vyskytovaly v knížce. Dost pravděpodobně bych zase pak nepochopila motivace poloviny postav a důvody, proč se něco děje tak, jak se to děje, a proč se někdo objevuje tam, kde se objevuje. (Postavy se setkávají a okamžitě se stávají přáteli na život a na smrt.) Trestuhodně nevyužití jsou daemoni, a filozofický anti-katolický podtext a celé se to topí v neúměrné dialogičnosti. Ale fantasy vizuál je hezký. Ale to u fantasy nestačí, protože fantasy je žánr definovaný typem příběhu. ()

SLOTH

kdyby sjem byl maly tak sjem nadsen ten film ma vserchno hezky holky medvedy vsichni maji zvirata vsechno se tam trpiti a hlavni hrdina je dite ale takle.....tri hvezdy ()

ARI50

Je pravda že mě to přesvědčilo až na po druhé a to díky medvědovy, tak jsem příběh více zaostřil a vychutnal si krásu ale jediné co jsem k dokonalosti postrádal byla medvědí bitka která měla být mnohem agresivnější dokonalejší a hlavně delší s dávkou krve. ()

MáŠa

Což o to, ono je to asi udělý hezky, ale knížku neznam, a nějak se nechat uhranout nějakým novým fantastickým světem, no to sem se jaksi ani nenechal. Všechno tu celkem letí, žádné zlouhavé vysvětlování, takže sem na to jen tak tupě koukal a dělal si u toho i jiný věci. ()

becki_tu

Mohla to být nezapomenutelná fantasy trilogie. Místo toho je to nudná pohádka s hvězdným obsazením, které po většinu času nemá moc co hrát a která je navíc ukončená způsobem, který je pro samostatný film - diplomaticky řečeno - divácky hodně nevděčný. PS: Oscarové triky měly patřit jednoznačně Transformerům. Digitální zvířátka byla fajn, ale autoboti a deceptikoni jsou pořád o kategorii někde jinde. 50% ()

prome

Film, ktery podle traileru vypadal slibne, dokonce jsem se i tesil jak se na to podivam, ale po shlednuti musim rict: Vizualne krasne zpracovana nuda !!! Misty se autorum vubec nepodarilo udrzet napeti a sceny se staly strasne komickymi, dokonce nektere sceny se mi hnusili tak, ze jsem doufal ze brzy pominou. Jedna* za vizualni zpracovani a druha* za medvedy. Doufam ze dalsi dil nebude, a kdyz jo tak at jde rovnou na DVD. ()

oLí

Nojono, diky hercum, vizualu a efektum se na to divalo moc hezky, ale pribeh i postavy mi byly bohuzel totalne u riti. [5.5/10 srpen 2009] ()

James McAvoy a epická fantasy

James McAvoy a epická fantasy

09.06.2018

James McAvoy (Rozpolcený, X-Men: První třída) a Clarke Peters (Jessica Jones, The Wire) si zahrají v chystané televizní adaptaci známé fantasy trilogie Jeho temné esence od Philipa Pullmana. Podle… (viac)

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách

04.12.2012

Když máte knižní hit o síle bezmála tisíc stránek, s filmovou adaptací může být problém. Většinou se materiál do jednoho celovečeráku prostě nevejde. A plánovat filmovou sérii, to je velké riziko.… (viac)

Šípová Růženka vs. Angelina Jolie

Šípová Růženka vs. Angelina Jolie

13.03.2012

Ještě nemáte dost zmodernizovaných verzí klasických pohádek? Pak vězte, že Raimiho Ozem, třemi Sněhurkami či dvěma Kráskami a zvířaty mánie nekončí. Walt Disney Pictures plánují nejen novou Popelku … (viac)

A režírovat bude...

A režírovat bude...

26.04.2009

Catherine Hardwicke, Chris Weitz a... David Slade?! Cože?! Po „nějaké ženské“ a režisérovi Prciček a Zlatého kompasu nekompromisní tvůrce V pasti a 30 dní dlouhé noci, který nemá problém nějakému… (viac)