Vedľa nášho sveta existujú aj iné svety. Zlatý kompas k nim môže ukázať cestu. Niektoré odlišnosti týchto svetov sú nadmieru pozoruhodné. Vo svete Zlatého kompasu majú všetci ľudia namiesto duše svojho démona - zvieratko, ktoré ich sprevádza celý život. Medzi ním a človekom panuje nesmierne silné puto: vnímajú navzájom svoje myšlienky, nálady i pocity. V tomto svete žije aj jedenásťročná Lyra (Dakota Blue Richards) - sirota vyrastajúca na internáte v Oxforde. Ako malé dievča ju sem poslal prísny strýko, bádateľ Lord Asriel (Daniel Craig). Lyra to síce ešte netuší, ale jej život sa už čoskoro od základov zmení. Podľa dávneho proroctva má práve ona rozhodnúť o osude nielen vlastného sveta, ale aj všetkých ostatných... Podarí sa jej zvíťaziť a nájsť bájnu substanciu zvanú Prach, ktorá vyvažuje časticu dobra a zla? (TV Markíza)

Payushka

Nemela jsem tu cest precist si Kompas v knizni podobe, slysela jsem ovsem, ze ji ve filmu dost pozmenili. Coz je imho dobre pro knizku, jinak by to byl tuctovy, neoriginalni brak. Mala holcicka putuje svetem se spoustou postav, jmen, nazvu a zachranuje jine deti. Jak pitoreskni. Nepochopila jsem tu skoro nic, koukat se na druhy dil nechci (ale budu, budu) a D. Craigovi to tu moc slusi. Asi tak. ()

Aknah

Pohádka a fantasy? To je moje... myslela jsem si, že to bude lepší a prospělo by tomu možná i rychlejší tempo, ale nezklamalo mě to, potěšila Nicole Kidman, Daniel Craig a v neposlední řadě se mi líbily malé postavičky, jako Eva Green, medvěd York nebo démon hlavní hrdinky. Podle mě by to byla bez Nicole Kidman slátanina, protože ona tady hraje doslova ledovou královnu, protože mluví mile, ale za to je chladnokrevná a to se mi líbilo, těžší je zahrát záporačku, takže jí tleskám. Jinak průměr. ()

Webb

Fantasy pohádka vytvořena pro malé děti nebo nenáročné diváky s hodně tučně vyrytými hereckými jmény, bez kterých by tento kousek obtížněji došel do kin nebo videopůjčoven. ()

IQ Tiqe

To už je konec? Je to jako vidět první půlku 7. dílu Harryho Pottera, akorát tady není pokračování. Klasické dobrodružné fantasy (spíš pro děti) na jedno zhlédnutí, které neurazí, ani nenadchne. Originál neznám, ale mám dojem, že dost věcí bylo vynecháno; znát víc souvislostí, dokázal bych snímek ocenit víc; náznak pokračování je, ale pokračování chybí. # [viděno: monitor, sluchátka] # příběh 5 | hudba 8 | humor 0 | akce 4 | napětí 1 | pustil bych si znovu 5 ()

HoneyBunny

Zlatý kompas je tak trochu průšvih. Ano, děj je zkratkovitý, žene se moc rychle kupředu a chybí mu hloubka a myšlenky Pullmanovy předlohy. A hlavně mu chybí konec, což i diváka, který nečetl knihu, naštve nejvíc (chybí tu posledních sto stránek knihy). Tohle je podpásovka nebo (chcete-li) kopanec do koulí. Ale já to nemám za zlé Weitzovi, protože už z trailerů je zřejmé, že knižní finále, které ten příběh potřebuje, opravdu natočil. A mám takový dojem, že natočil i spoustu materiálu, který musel vystřihnout, ale který by trochu uklidnil tu šílenou fimovou jízdu. Nevěřím, že takový zkušený harcovník by napsal tak zkratkovitý scénář. Těžko říct, proč tolik střihal. Možná za to zase můžou ti zlý hollywoodští producenti... PS: Tři hvězdy dávám za tradičně dobrou Kidmanovou, za skvélého Pantalaimona a za pár dobrých nápadů, které se Weitzovi podařilo do filmu dostat. ()

Anderton

Jeden z mnohých post prsteňovských fantasy, ktoré dúfali, že sa z nich stane nová vysoko zárobková séria a všetci sa pohrnieme do kina. Výprava je fajn, bohužial scenár a digitálne rozprávajúce zvieratká (ja ich proste nedokážem zniesť) dávajú na známosť, že tento príbeh je určený skôr deťom, a aj tie budú mať z toho celkom guláš. Asi toľko k tomu, prečo dodnes nie je v kinách žiadne pokračovanie. Kidman je tu najviac sexy zo všetkých svojich filmov. ()

Kothy

Nebylo to špatné. Je to adaptace knihy. Od filmu, kde hraje Daniel Craig a Nicole Kidman člověk čeká slušnou podívanou. Ale neděje se tak. Film je hodně protikřesťanský a nějaká holka tam pořád jezdí na ledním medvědovi. ()

teutates

Tak a máme tu ďalšie fantasy, ktoré na moje prekvapenie nič nekopíruje (aj keď vlastne všetky tieto snímky majú niečo spoločné). Takže The Golden Compass má v prvom rade veľmi dobrý a sľubný scénar, ktorý je však uponáhľaný. Stretávame sa tu s radou nových tváry, ktorých charaktery neboli dostatočne vykreslené. (dúfam, že sa tak stane v pokračovaní, ktoré určite môžme čakať) Symbolika a podobnosť tohto snímku je úžasná. Vizuálne efekty a hudobná vsuvka uspokojivá. Pompéznosť tomuto snímku určite nechýba, aj keď by sa na nej ešte dalo popracovať. Trošku naivné (ale nie vyslovene hrozné) Hlavná dejová línia sa sústreďuje okolo Dakoty, avšak tento príbeh pripomína "rieku"... Neskutočne veľa možnosti rozširovať a obohacovať dej. Tento snímok beriem ako nový začiatok, ktorý nie je dokonalý, ale dá sa sním pracovať... V celku sľubný začiatok niečoho nového (len dúfam, že na pokračovaní sa viac zaberie) Bolo potreba trochu viac "omáčky" (vysvetlenia) a trocha spomaliť dej (nesmierna uponáhľanosť snímku). Film určite nenudil, ale po jeho skončení som mal zmiešané pocity... 6/10 ()

Sašenka165

Co říct? Asi to, že jsem ohromena. Že mi ten film přišel strašlivě působivý a že jsem se ani na chvíli nenudila. Že i když jsem věděla, že to nakonec dobře dopadne, držel mě Zlatý kompas v napětí. Kam se hrabe Narnie? To se nedá srovnat :). Nádherná prostředí, roztomilá (i méně roztomilá) zvířátka, úžasné efekty a digitální města, která jsou srovnatelná s těmi ze Star Wars (a tím se, přiznejme si, nemůže pochlubit ledajaký film). Perfektní mytologie ras a zákonitostí ve společnosti. Navíc do detailů propracovaný příběh, který mi přišel hodně zajímavým (zase jednou je to příběh odrážející náš zkažený svět pomocí dovedně maskované pohádky, ale to bohužel někteří jedinci nevidí). Neviděla jsem tam ta otřepaná klišé, jako u mnohých podobných filmů poslední doby, ani strašlivě nezáživné moralizující scénky. Vše je podkreslené naprosto úchvatnou a velmi působivou Desplatovou hudbou. Nicole Kidman je v roli zloducha neodolatelná, Daniel Craig se zase jako "zapálený vědec" dívá krásnýma neuvěřitelně modrýma očima do objektivu kamery, kdokoliv se mu naskytne příležitost (za což velice děkuji :) ). Malá Dakota Blue Richardsová vypadá na hodně nadějnou herečku. Když se na plátně (i když na okamžik) zjevil Christopher Lee neubránila jsem se úsměvu a Eva Greenová (koukám, že se nám tu sešlo hned několik lidí z Bondovek :) ) se vznášela nad krajiou jako správná krásná Divoženka. Předlohu jsem nečetla, a tak nemohu srovnávat. Každopádně jsem neměla problémy s pochopením složitých vztahů. Rozhodně si nemyslím, že by to byl film pro menší děti, protože by ho nejspíš nepochopily anebo by jim přišel příliš brutální. Já jsem (snad) odrostla dětskému věku, přesto jsem nadšená. Celý film na mě zapůsobil neobvykle silně, a ač jsem čekala obyčejnou fantasy pohádku, dostalo se mi filmu s hlubší myšlenkou, kterou (jak doufám) bude rozvíjet v dalších dílech. ---- Ani na podruhé mě Zlatý kompas nepřestal bavit! ()

dex2man

Zlatý kompas jsem dlouho odkládal kvůli nízkému hodnocení - ukázalo se že zbytečně.Velmi příjemná pohádka s hezkýma efektama a celkovým "lookem"...a Nicole zraje do krásy:) ()

swamp

Nádherný vizuál, skvělé nápady - přesto, kvůli cílenosti na děti, velice průměrný fantasy film. Přílišné zjednodušování ději rozhodně nepomohlo. Převeliká škoda, mohli jsme se tak dočkat pokračování.. ()

predators

Musím přiznat, že jsem se dlouho odhodlával, abych se na tento film podíval. Zvláště kvůli hereckému obsazení, tím míněno dětské(když pomyslím na Narnii?:-( ). Ale byl jsem mile překvapen a na to, že je zachránkyni světa teprve 13 let, odvedla perfektní výkon. O nic horší než lední medvědi. A s těmi zvířátky je to taky skvělý nápad:-)Stejně jako Narnie se dočkala pokračování, tak i Lyra se svým zlatým kompasem nám doufám neřekla poslední slovo. Ačkoliv tento první díl nebyl špatný, očekávám, že dvojka bude o třídu lepší a zařadí se mezi ty nejlepší "novodobé" pohádky, jako je např. Hvězdný prach. Deamoni by asi dali víc, já "jen" 70% :-) ()

nash.

Tradiční fantasy zasazená do netradičního světa. Ne právě strhující, schematická, přesto upoutavá a koukatelná. Kvalitní základy, na nichž se však příliš nedaří vdechnout život postavám, které zůstávají pouhými žánrovými typy, ani událostem, které působí jako neinvenční žánrová stavebnice, do níž tvůrci zapomněli vložit srdce. Z ledové pasti se nedaří uniknout ani takovým hvězdám jako je Kidmanová či Craig, a tak vlastně vše zachraňuje jen výborná, přesně obsazená Dakota Blue Richards a občas nějaký ten vydařený moment, který dává tušit jak dobré to mohlo být. Přes všechny výtky koukatelné bez pocitu ztráty času. ()

Slarque

Zlatý kompas je sice neošizenou, ale přesto nijak zvlášť zajímavou, další z řady adaptací fantasy pro mládež. Slušná výprava i triky (ale nic tak parádního jako Hvězdný prach), celkem přesvědčivá Dakota Blue Richards v hlavní roli a řada hvězd ve vedlejších. Z nich mají trochu prostoru pouze Nicole Kidman a Sam Elliott. Na Daniela Craiga a Evu Green se snad dostane v některém z pokračování. Druhá polovina slavných jmen v záhlaví dodala pouze hlas zvířecím postavám v originále. ()

Arsenal83

Nemôžem porovnať s knihou - nikdy by som si ju totiž neprečítal. A nemôžem ani povedať, že sa ma údajný ateistický pamflet proti katolíckej cirkvi nejako dotkol. Jednak tie metafory deti veľmi nepochopia a jednak zobrazenie cirkvi v inotajoch ako niečoho panovačného a manipulatívneho - to nám nemusí hovoriť žiadny militantný ateista, na to dávajú odpoveď dejiny. A že cirkev ostala vraj takto pošpinená? Nuž, ale ona sa predsa dokáže špiniť dokonale aj sama. Veď už dlhšie obdobie, tak asi od 4. storočia, sama neplní to, čo hlása. To len tak na margo toho, že film vyvolal náboženskú kontroverziu. Ale ako fantasy je to vydarený kúsok, aj keď tento žáner nie je práve moja šálka latté. ()

Vitason

Se Zlatým kompasem je to složitější. Na straně dobra stojí hezká skoro steam-punková výprava, výborná Nicole Kidman, půvabná Eva Green a úžasné efekty (To, že Oscara za vizuální efekty nedostali Transformers jsem bral jako velkou křivdu. Teď už to chápu) Jenže je spousta věcí, které se postavily na stranu Magistéria. Hlavně se jedná o režiséra Weitze, který toho docela dost zvoral. Jednak mu vůbec nejdou akční scény (Jediná trošku zajímavější akce je kompletně digitální). Ovšem mimo to nasekal pan režisér ve filmu slušné množství chyb: dlouhou podhledovou jízdou zdůrazňuje příchod jedné postavy, aby při nejbližší konfrontaci s jinou postavou musel úplně otočit kameru a vyjádřit tak podřízenost postavy, kterou tak dlouho uváděl. Z pasáže, kdy je hlavní hrdinka na půdě Magistéria vytváří střihově odpornou koláž a hlavně filmu nedopřál konec (Kdo ví jestli se vůbec dočkáme pokračování?) Jenže je otázkou, do jaké míry je to jeho chyba, protože v traileru jsou vidět záběry, které se odehrávající po skončení filmu (Že by tedy zase ti zlí producenti?) Přesto můj zlatý kompas ukazuje na tříhvězdičkové hodnocení, protože na filmovém nebi se objevila další šikovná Dakota, výprava mi neskutečně sedla a líbil se mi i příběh, i když bylo vidět, že je hodně okleštěný. Na knihu mě to nalákalo. ()

Chrustyn

Solidní ale nikoliv úchvatný fantasy snímek, který je sice zábavnější než trapný "Eragon" ale ani zdaleka nedosahuje kvalit "Pána prstenů" (ostatně, který fantasy snímek ano). Film nenudí a občas se v něm najdou i nějaké povedené scény ale na druhou stránku je zde málo akce a trikové sekvence (nechápu Oskara) se většinou zaměřují jen na animaci různé zvěře než na nějaké velké bitevní scény. ()

James McAvoy a epická fantasy

James McAvoy a epická fantasy

09.06.2018

James McAvoy (Rozpolcený, X-Men: První třída) a Clarke Peters (Jessica Jones, The Wire) si zahrají v chystané televizní adaptaci známé fantasy trilogie Jeho temné esence od Philipa Pullmana. Podle… (viac)

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách

04.12.2012

Když máte knižní hit o síle bezmála tisíc stránek, s filmovou adaptací může být problém. Většinou se materiál do jednoho celovečeráku prostě nevejde. A plánovat filmovou sérii, to je velké riziko.… (viac)

Šípová Růženka vs. Angelina Jolie

Šípová Růženka vs. Angelina Jolie

13.03.2012

Ještě nemáte dost zmodernizovaných verzí klasických pohádek? Pak vězte, že Raimiho Ozem, třemi Sněhurkami či dvěma Kráskami a zvířaty mánie nekončí. Walt Disney Pictures plánují nejen novou Popelku … (viac)

A režírovat bude...

A režírovat bude...

26.04.2009

Catherine Hardwicke, Chris Weitz a... David Slade?! Cože?! Po „nějaké ženské“ a režisérovi Prciček a Zlatého kompasu nekompromisní tvůrce V pasti a 30 dní dlouhé noci, který nemá problém nějakému… (viac)