Otec (Gary Lewis) si svojho syna Billy Elliota (Jamie Bell) predstavoval celom inak. Už ho videl v boxerskom ringu s rukami nad hlavou, ako sa teší z víťazstiev, ktoré sa rodia z potu a krvi. Lenže keď Billy uvidí vo vedľajšom sále budúce primabaleríny, sen o boxerskom ringu dostáva vážne trhliny. Ladnosť pohybu, ktorou sa pýši balet, mu učarovala neuveriteľne silno. Lenže čo na to povie jeho otec? Vlastnú túžbu však nemôžete oklamať a zakrátko sa Billy aj vďaka pani Wilkinsonovej (Julie Walters) objaví na hodine baletu. Od prvej chvíle je jasné, že Billy je mimoriadne výnimočný talent. Pani Wilkinsonová nakoniec prehovorí Billyho otca, aby mu zaplatil hodiny na prestížnej baletnej škole. Raz sa mu to môže celkom dobre vrátiť... (RTVS)

Seti

Sociální drama, ve kterém exceluje mladý Jamie Bell, z něhož tryská energie na všechny strany. Film se kromě socioekonomické problematiky industriálních oblastí dotýká také donedávna tabuizovanách témat jako je homosexualita či "muži v ženských profesích" (sem řadím i roli muže v nekompletní rodině). Zkrátka Billy Elliot zdaleka není jen film o tanci a baletu. ()

janik.sk

Billymu musí držať palce každý! Obdivujem jeho prirodzený vzdor a túžbu ísť za svojim snom aj napriek nepriazni osudu. Scéna, v ktorej si pred vydeseným otcom provokatívne dupne a predvedie mu svoj "zženštilý" tanec, si zaslúži Oscara. ()

nameadel

Většinu filmu jsem se bohužel dost nudila, protože filmů s podobným vývojem děje jsem viděla už asi milion. Film je milý hezky natočený, ale zkrátka nic nového. Tak hodinu a půl se neustále opakuje jeden a ten samý vzorec - Billy chce tancovat, táta mu to zakáže, babi remcá, Billy brečí. Nejzajímavější část začala asi půl hodiny před koncem, kdy jde Billy na přijímačky. Hlavně poslední minuty (vteřiny) filmu jsou naprosto kouzelné. Kdybych měla hodnotit pouze poslední půlhodinu, bylo by to stoprocentně za 4*. Ten "kýbl nudy" předtím to bohužel nepřebilo. ()

black_adder

Zajímavý film na netradiční téma. Dokonalý kontrast mezi baleťákem Billym a jeho bratrem a otcem, kteří stávkují za lepší pracovní podmínky v dolech. Oceňuji taky umístění písniček od skupiny Clash, které se k atmosféře tohoto snímku perfektně hodily. Jenom by mě zajímalo, co by na tento film řekla taková Margaret Tchatcher:-) ()

lonewolf

Opravdu velmi kvalitní snímek, kterému se nedá vytknout téměr nic. Unikátně zpracované téma a špičkové vyobrazené povahy lidí. Jak už je zde řečeno scéna, kdy otec projíždí jako stávkokaz okolí svých stávkujících spolupracovníků je NEZAPOMENUTELNÁ. ()

wosho

Film o splnění snu, o úniku do lepšího světa, o obětování se a hlavně o tom, že tanec je prostě lepší než box. A taky o tom, že u podobných filmů může v samém závěru plakat s dojetím i ranař. ()

AngiS

Dojemný příběh o malým sympatickým chlapci, co si jde za svým snem.. Soundtrack nemužu ani komentovat.. nenecházím ta správná slova.. ()

ruhebitte2010

Trochu drsné a provokující, prostě britská filmařina jak má být. Smutné i veselé, ale hlavně lidské a přirozené. Ten kdo požaduje spíše akci pro toho bude tento film nuda, pro ostatní příjemná podívaná co pohladí po duši i rozesměje. Jak moc je v životě důležitá tolerance a pochopení ostatních... ()

Merkin

Pěkné, ale jak to jen říct? Zkrátka celou dobu jsem čekala, kdy to konečně začne. Řekla jsem si- přijali ho na školu, teď se něco bude dít - no a ono to s úspěchem skončilo. A nejnapínavější záběr v samém závěru filmu, kdy již dospělý Billy hodlá konečně předvést nějaký baletní krok, se pak na obrazovce objeví na tak krátkou dobu, že skoro až přemýšlíte, že by to chtělo druhý díl(kde by se už konečně tančilo). A jinak je hezky vykreslená postava otce i bratra, s učitelkou tance bych si dala práce víc, homosexuální kamarád se celkem povedl, ale co měla znamenat dcera ,,paň profesorky"(nepřetlumočila omluvu, chtěla s ním chodit, pak se ani nerozloučila...). Nejlepší na tom všem byla babička. ()

F.W.Colqhoun

Aneb jak jsem potkal The Jam. Přestože je Billy Elliot z toho druhu filmů, u nichž se vybíravější osoba může stydět za spolehlivě vyvolávané, těžko potlačované dojetí, těžko si kinematografii a tradici vyprávění vůbec bez tohoto typu mýtu [talent okolnostem navzdory ke štěstí a naplnění přišel] představit. Ovšem potřeba jsou jen a pouze v tak nestydatě chytrém podání, jaké zde prezentuje Stephen Daldry. Samotná taneční čísla živelného Jamie Bella postrádají stopu kašírovanosti, ale jsou jen třešničkou na dortu. Zasadit bezmála-hříšně-taneční storku do prostředí rodiny stávkujících horníků, řezat sociální drama muzikálem, jímž protáncovávají policisté s odboráři, a hustit divácké hormony anti-baletním soundtrackem raně osmdesátkových ikon T-Rex, The Clash a právě The Jam, jejichž Town Called Malice je jednou z těch pecek probouzejích příslivečné mrtvé, je tak zlovolně mistrné, že málem odpouštíte zákeřnou slzopudnost i jisté poněkud pochybné socio-politické teze mezi řádky [otec se starším bratrem se stávají stávkokazy, protože podpora génia nejmladšího syna za to prostě stojí]. ()

Paity

Je to vlastně smutné. Přitom nemyslím scénář filmu. Ale to, že Billy Elliot je jeden z nejlepších britských filmů od 90. let. Smutné je na tom však to, že Billy Elliot nemá na víc, než na tři hvězdy. Prostě nic tak skvělého v celosvětovém srovnání to není, je to prostě jen lepší britský film. Ale vzhledem k tomu, co tam vyrábějí za hrůzy, to prostě vyčnívá. ()

showxman

Natočeno bez záměru manipulovat s divákem nebo nějakým způsobem zdůrazňovat emoce. Zajímavý lidský příběh bez patosu či čehokoli, co by tam nepatřilo. K tomu moc příjemný soundtrack. ()

Balu...

ten film je naprost dokonalej vyjma jediné ale hafo podstatné věci. Je neskutečně teplej. Být antarktida a vidět tenhle film, tučňáci by neměli kde bydlet.. ()

EKLEKTIK

"Mámě by to nevadilo." Dobře si to chlapec vybral. Další britský film, který je podruhé úplně stejně dojemný jako poprvé. Akorát byl pro mě jeho závěr tentokrát až mrazivý. Ten chladný sólista profesionálního baletního souboru v zákulisí divadelního hlediště prostě už není tím malým bezprostředním klukem, ale jen jeho vzpomínkou. ()

Pat.Ko

Aký dojímavý, roztomilý, zábavný, politický a citlivý film! Už od prvej sekvencie scény si diváci všimnú, že to nebude obyčajný film. Kinematografia je skvelá, je perfektne upravená, herci odvádzajú úžasnú prácu (Jamie Bell je v hlavnej úlohe úžasný, ale ako nevyzdvihnúť výkon Garyho Lewisa ako jeho otca, alebo Julie Waltersovej ako učiteľky baletu alebo Jeany Heywood ako starej mamy). Je to oveľa viac ako tanečný film, pretože ľudia si ho väčšinou sami označujú. Zaoberá sa mnohými zložitými prvkami, ako sú napríklad anglická robotnícka trieda, britská politika za thatcherizmu (so štrajkmi baníkov a násilné policajné represie), komplikované rodinné vzťahy, konvenčné roly pohlaví, sexualita, predsudky, kozmopolitizmus vs. provincializmus a box ako archetypálny šport nižšej triedy. ()

Drc

Velice příjemné překvapení. Už jen samotný námět, 12letý klučina začínající s baletem v hornickém městě zmítaném stávkou, v rodině "tvrdých" chlapů, slibuje něco neobvyklého. Tento příslib je navíc překročen velice dobrým zpracováním a hereckými výkony. Tento film má spoustu proměnlivých momentů, některé veselé, jiné pohodové, smutné nebo dojemné. Zdůraznit si určitě zaslouží skvělé, skoro až strhující taneční čísla, kterých po hříchu není zas tak moc. Být toto zpracované ve velkém stylu s trochu větším důrazem na dramatičnost, mohla to být naprosto úchvatná podívaná. Takhle "jen" vyjímečný a nadprůměrý film, vybočující svým tématem z jinak poměrně šedivého průměru. ()

Radim

Silný, emotivní příběh, který sice na city tlačí, a hodně, ale vkusně, nekýčovitě. Ještě štěstí, že to točili ve staré dobré Anglii a ne v Hollywoodu. ()