Billy Elliot Muzikál

(divadelný záznam)
  • Veľká Británia Billy Elliot the Musical

Talentovaný tanečník se musí naučit bojovat se svým snem, a to přes nesouhlas svého okolí a jeho rodičů. (oficiálny text distribútora)

GAVIN17

Dnes ráno jsem prožil něco velkého – shlédl jsem muzikál Billy Elliott s Elliottem Hannou v hlůavní roli. Byl to jeden z největších uměleckých zážitků posledních let. Velké umělecké dílo o lásce k tanci, přátelství, solidaritě, humanitě a toleranci a v neposlední řadě o věčné mateřské lásce. Film o tom, že člověk má být vždy svůj, být individualita, nesplynout s davem, nepřejímat cizí náhledy, které zabíjí jedinečnost osobnosti každého talentovaného jedince, ale platí to i o člověku, který talent nemá, ale chce něco ukázat a dokázat a být tak prospěšný jiným, Jedinečný výkon všech a hlavně mladičkého Elliotta v titulní roli. Film z tohoto unikátního představení se ihned dostal do mé desítky nejoblíbenějších filmů... Je to dílo tak vysokých uměleckých i lidských kvalit, že mne přivedlo až k vytržení, že někdo dokáže něco takového stvořit. Nejméně pětkrát jsem měl v očích slzy a jsem na to hrdý, i když jsem kluk. Je to i muzikál o naději, že jednou umlčení zase promluví a na zemi bude líp, nebude hlad, špína a nenávist, nebude utlačovatelů a nespravedlivě trpících. Doporučuji všem, kdo toto skvělé představení ještě neviděli, ať tak rozhodně učiní, je to nezapomenutelný zážitek! ()

Košoun

Viděl jsem Billy Elliota 3x naživo v Londýně, odkud je i tento záznam, a mohu konstatovat, že se jedná o skvěle natočený i sestříhaný záznam. Billy Elliot není klasickým muzikálem plným velkých árií, historických kostýmů nebo s velkolepou výpravou a divadelními efekty. Muzikál je více činoherní, kombinuje komiku a silný lidský příběh. Režie i choreografie je plná nápadů (ne jako české muzikály režírované stylem "přijdeš zleva, zazpíváš a odejdeš doprava"). Hudba Eltona Johna je skvěle chytlavá, songy jako Solidarity nebo Electricity nejde dostat z hlavy. Pokud někdo čeká ale velké zpívání v nadpozemských výškách, bude zklamaný. Elliott Hanna je ve své roli skvělý, je trochu slabší ve zpěvu, ale dohání to naprosto přirozeným hereckým výkonem (nejlepším jakým jsem ze 4 viděl) a samozřejmě i skvěle tančí. Herecky zaujmou Mrs. Wilkinson i Billyho otec a bratr. Jediná věc, která moc vinou záznamu nevynikla, je závěr první půle "Angry Dance". Samozřejmě záznam nemůže 100% přenést divadelní atmosféru (která je na Billym opravdu důležitá, hraje se tam hlavně s emocemi, ne s kýčem a pozlátkem), ale tento záznam skutečně patří k tomu nejlepšímu. Snad vyjdou i nějaké další slavné světové muzikály. (Mimochodem doporučuji i "odpůrcům" muzikálů, kteří tvrdí, že jsou brak. I muzikál jde udělat umělecky kvalitně a Billy je jeho příkladem!) ()

mac000

Filmová verze je možná akčnější, ale divadelní záznam má jednu velkou přednost - protože se zde nemůže stříhat a vše se tocí najednou", mnohem přesvědčivěji vynikají výkony hlavních představitelů. A to platí ve vrchované míře o Elliottu Hannovi, který byl vůbec nejmladším představitelem role z herců, kteří se v roli postupně od roku 2005 do roku 2015 vystřídali (začínal ve věku deseti let, při natáčení měl jedenáct). ()

Autogram

Mal som na začiatku veľké obavy, keď sa v muzikáli schyľovalo k malej anglickej socialistickej revolúcii. Ale obavy opadli po prvých dvoch pesničkách a tenečných číslach, keď politika zostala v úzadí. A keď (asi po hodine) došlo na Čajkovského, tak som bol namäkko, tentokrát hlavne z baletu. Každá druhá skladba bola nakoniec skvostom, tanec rovnako, a aj rozpačité momenty sa vždy obrátili na niečo celkom iné a bol z toho búrlivý potlesk. Aj u mňa doma vo forme zimomriavok, ani neviem, koľkokrát. Zaslúžený plný počet. –––– Stojíte beze zbytku za Billym, je to tak? –––– You are very fucking special! ()

slunicko2

Po skvělém filmu přichází neméně skvělý muzikál. 1) Eltona Johna film natolik oslovil, že se rozhodl autorsky do věci vložit. O pět let později (2005) měl muzikál premiéru. Po dalších devíti letech (2014) byl vytvořen filmový záznam. 2) Oproti filmu ještě výrazněji vyniká choreografie tanečních scén a výkony hlavních představitelů. 11letý Elliott Hanna (Billy) i 12letý Zach Atkinson (Michael) byli prostě skvělí. Nezapomenutelná je i 84letá (!) Ann Emery (babička). 3) Horníci jsou zde vykresleni sympatičtěji, než ve filmu. Homosexualita se v muzikálu téměř neřeší. 4) Závěrečné vystoupení pětadvaceti bývalých představitelů Billyho Elliota na West Endu mě dojalo. ()

• Roli Billyho Elliota museli mít nastudovanou kvůli náročnosti představení i britským zákonům minimálně tři mladí herci (věk 10-13 let) zároveň. (Pluto_petr)
  • Na konci záznamu sa ako jeden z predstaviteľov Billy Elliota predstaví aj Tom Holland. (pds)
  • Hudbu k představení napsal Elton John, scénář na Johnovo výslovné přání Lee Hall, který napsal scénář i k původnímu filmu. Stejně tak si svou roli zopakoval i režisér Stephen Daldry. (Pluto_petr)