Vietnamská vojna naberá na sile. Bojuje v nej aj americký pilot Dieter Dengler, ktorý od detstva sníval o tom, že bude letcom. Sen sa mu splnil, keď sa dostal k vojenskému letectvu. Na úplne prvej misii nad územím Laosu ho však zostrelia a on sa ocitne v pasci džungle ďaleko od svojej jednotky. Čoskoro ho zajmú laoskí vojaci a odvedú do zajateckého tábora, kde vládnu kruté podmienky. Stretne sa tu aj s dvoma ďalšími Američanmi, Duaneom a Geneom, ktorí sú v zajatí už dva roky. Dieter časom pochopí, že jedinou nádejou na prežitie je iba starostlivo pripravený útek. Hoci nevie, kde sa tábor nachádza a ako ujde, jedno vie určite – boj o život nevzdá... (TV JOJ)

c.tucker

Opět skvělý Christian Bale stále dokazuje, že se do své postavy dokáže vžít beze zbytku. Příjemný a poutavý děj je celkem záživný a některé scény jsou opravdu poutavé. Ale opravdu mě překvapil Steve Zahn, který pro jednou opustil roli ztroskotance a chopil se vážnější role, které se chopil s dokonalou grácií a ukázal co v něm je. ()

messiah

Tak vám nevim. Mě to vůbec nevzalo. Zejména mi nesedla role Christiana Balea v roli naivního zajatce kterej všechno vidí růžově, to celé navíc podtržené naivními a trošku zcestnými dialogy. Ta role celkově se mi pod kůži nedostala a Bale mi do ní nepasoval tuplem. Ne že by hrál špatně, o tom teď nemluvím. Jinak film působí až příliš průměrně, nezaujme ničím výraznějším než je pojídání červů nebo hada, ale to ještě tak podané že se zdá že to vlastně nic až tak zvláštního není. Můsíte setsakra namáhat svou fantazii, aby jste se mohli alespoň trošku sblížit s hlavní postavu a s tím co vlastně zažívá za hrůzy, ale i když jí zapojíte, pořád to taknějak nebude ono. Chibí tomu emoce...a to je ten problém. Nic co hraje "na citovku" tam není a velice těžko si to tam jde alespoň přimyslet. Až potud by to stále nejspíš vydalo alespoň na těch 65%, tedy čtyři hvězdy. Vyloženě, s odpuštěnim, debilní konec to ale strhne o celých 15-20% dolu, takže z toho je lehce podprůměrný válečný film. Neměl jsem sice potřebu přetáčet, ani ten konec, ale přesto zklamání. ()

mortak

Temný úsvit programově odmítá filmovou řeč, a místo toho jde o řetězec epizod z Dieterova zajetí a útěku, které režisér považoval za důležité. V podstatě po celou dobu sledujeme Baleho, jak jako herec doslova prožívá Dieterův život. Nic tu není kašírované, džungle je džunglí, voda je voda, a pokud se v táboře nesmělo mluvit, i herci šeptají na hranici srozumitelnosti. Temný úsvit je filmovým experimentem snažící se o maximální věrohodnost, o setření hranic mezi hercem a situací, mezi iluzí a skutečností. Bohužel větší rozpočet si též vyžádál patetický závěr, ale naštěstí ve snesitelné míře. ()

majo25

Absolútne by som nezaradil tento snímok do akčného žánru, ale do rady klasických vojnových drám. Kedže som márne čakal svižné, akčné, pokiaľ možno epické, dielko, dostavilo sa pochopiteľne sklamanie. Námet o úteku zo zajateckého tábora je síce celkom fajn, napriek tomu mu chýbajú silnejšie dramatické scény, naturálnosť a paradoxne aj silnejšia atmosféra. Čo presvedčí je určite vierohodnosť snímku, od autentického zasadenia cez domorodcov (lepší ako sám Bale), vychrtlé postavy zajatcov až po ich psychické prepnutia. ()

campix

Christian Bale v roli Dietera Denglera, tedy příběh inspirovaný skutečnými událostmi kolem amerického pilota, který na začátku Vietnamské války havaroval hluboko v Laoských džunglích a strávil notný čas v zajetí. Herecké obsazení si sáhlo na dno, když muselo na své role drasticky zhubnout a pobývat v nehostinném prostředí džungle. O to víc se povedlo navodit atmosféru dlouho zajatých a strádajících mužů, kteří se snaží uprchnout. Celkově je ovšem stopáž zbytečně dlouhá a najde se zde spousta hluchých míst. Kromě dobré atmosféry na mě tak nějak dýchala průměrnost. ()

tom88

Tradične dobrý Bale spolu s netradične dobrým Zahnom hrali v tejto nenápadnej vojnovej dráme, ktorá si zaslúži byť videná. Konečne je tu ďalší film o úteku z vezenia v džungli, konkrétne laoskej počas vojny vo Vietname. Film je dobre natočený, má zaujímavý dej a s americkými hlavnými hrdinami som stotožnený a držal som palce od začiatku až do konca. Je to veľmi kvalitný film, na oscarov asi nie, ale našu pozornosť si zaslúži. Úplný záver sa mi až tak nepáčil, ale film mi ubiehal veľmi rýchlo. Nevadilo by keby bol dlhší. 80% ()

Mylouch

Film bez pečlivě budovaného příběhu, v podstatě jen pobyt v zajetí a útěk. Hezké momenty až v poslední třetině v pasážích, kde se konečně sejde prožívání vyčerpaného hrdiny s ♫ hudební složkou. Přesto film tvoří jeden celek. ()

URBAN

Ten příběh je inspirující a ne že by jeho zpracování taky nebylo, ale prostě to nestačí a navíc mi trochu příjde že se Christian Bale do své role moc nevžil. ( 17.5.16/MAC ) ()

Cedr

V některých momentech netradičně působící film o válce ve Vietnamu. Skvělý nejen Christian Bale, ale i ostatní vězni. ()

Doudis19

Absolutně neakční, ale o to více syrově realistické, válečné drama, kde Christian Bale dává opět na obdiv svůj trademark: "Absolutní odevzdání se roli, až na samou hranici fyzické sebedestrukce." ()

Komprimus

S přehledem dosud největší herecký výkon Christiana Bala. ---AKTUALIZACE: Shlédnul jsem Mechanika, Balův výkon v Rescue Dawn se tedy přesouvá na druhou příčku. ()

Jizni Tlapa

Temný úsvit je lehce nadprůměrné válečné drama s perfektní kamerou, dechberoucím prostředím laoské džungle skýtající nejedno překvapení, průměrným hereckým výkonem hlavního hrdiny Balea, nevýraznou hudbou a naprosto nedotaženou akcí. Veliká škoda a promarněná šance. Námět based on the true story nabízel mnohem větší možnosti!! 70%! Upozornění: Vyvarujte se českému dabingu! ()

Mrkvič

Ještě že je ten film tak dlouhý a dá se zapomenout na "strhující" jízdu z úvodu. Jinak je to psychologické drama plné zajímavostí postrádající nějaké silnější momenty. Prostě taková příručka, co všechno se vám v zajetí v Laosu může přihodit, a jak se máte v takovém případě chovat. Než tu sledovat možná dost "přikrášlenou" výpověď jediného přeživšího, si radši pustím film s příběhem vymyšleným od první do poslední vteřiny, protože ten toho až na tu pravdu nabídne víc. ()

Mirokukii

Výborný válečný film o cestě jednoho ztraceného pilota. Nespadá do nějakých hlubokých, psychologických rozborů postav, a zůstává po celou svou dobu dobrodružným snímkem se spoustou záběrů přírodních krás. Scéna z útěku patřičně napínavá. Osud hlavní postavy je dramatický až do samotného finálního závěru, který u mě vyvoval ty správné emoce. Christian Bale podal skvělý výkon, a to nejen, že chudne a jí živé červy. Též výborný soundtrack. ()

Lachtaan

Jsem rád, že takovéto filmy nám mohou nabídnout nejen onen očekávaný kulturní zážitek, ale především i ten poznávací. Já jsem po celý svůj život nikdy nenabral mnoho zajímavostí o válce ve Vietnamu a tento snímek mi ji alespoň trochu přiblížil - sice ne z toho oficiálního/obecného hlediska, ale situaci, která se stala pro některé nezapomenutelným příběhem. Bohužel ale film sám o sobě vedle nového poznání filmového maniaka mých kvalit a chutí neobohatil zážitkem, se kterým by se ve finále sešlo něco mocnějšího než jen průměrné hodnocení. ()

Ryuuhei

Skvěle natočený snímek? Tak to ani náhodou, postrádal na lepší atmosféře, svízelnosti. Nicméně to dohnal příběhem, kterým se soustředil spíš na dobrodružnější aspekty zajetí v exotické zemi. Ve výsledku jsem čekal něco jiného, než skoro až optimistickou, kýčovitě vygradovanou cestu za svobodou, ale budiž... ()

MiCM

Těžko hodnotitelný film. Celkově velice slušné, asi i poměrně realistické zpracování takové nešťasné situace, ale tak nějak tomu trošku chyběla jiskra.. ()

_DAVE_

Ani ne tak válečný film, jako "útěkové" drama, či jak to nazvat. Pokud někdo zná "Bílé peklo", už bude vědět. Každopádně, na co v poslední době Christian Bale sáhne, to se promění ve zlato. A pro Steveho Zahna to byl možná životní výkon. Paráda. ()

Zlý polda a hodný lupič

Zlý polda a hodný lupič

18.05.2008

Bod zlomu 2 a nová verze téměř zapomenuté hardcore pornografické kriminálky? Ano, v dnešní novince se dvě klasiky ze začátku 90. let dočkají remaku a pokračování. Nic s tím nenaděláte, už se začínají… (viac)

Klasiky od klasiků

Klasiky od klasiků

11.04.2008

Chtěli byste atraktivní zprávy o mladých hezounech a třeskutých předražených velkofilmech? Třeba tu kachnu o Orlandovi Bloomovi v hlavní roli Prince of Persia? A co takhle novinka o dvou ošklivých… (viac)