Bakaláři

Komédia / Krátkometrážny
Československo, (1972–1987), 164 h 21 min (Minutáž: 5–58 min)

Predloha:

Ladislav Županič (poviedka)

Vladimír Menšík, Martina Menšíková, Nina Popelíková, Nelly Gaierová, Martin Růžek, Ota Sklenčka, Iva Janžurová, Miloš Kopecký, Josef Bláha, Luba Skořepová (viac)

Ke svému názvu přišli Bakaláři až o něco později. První pořad se jmenoval Kufr za dveřmi. O příběhy na toto téma tvůrci požádali psychiatra Miroslava Plzáka, Jaroslava Dietla a Vladimíra Menšíka. Vladimír Menšík tehdy napsal povídku o manželovi, který při banální hádce rozkopl dvířka od kredence a kufr, do něhož je jeho žena uložila, aby je odnesl opravit, považoval za vyhazov. Diváci byli nadšeni, psali a přáli si pokračování. Jaroslav Dietl svolil, že bude pro nově vznikající pořad psát scénáře, ale kde neustále brát témata? Další nápad si poradil i s tímto problémem: výzva, aby diváci psali své příběhy, vyvolal až nečekanou reakci. Dopisy, které během následujících let přišli do televize, by se daly počítat na desetitisíce. Pořad dostal název Bakaláři vědy manželské. „Bakalář byl ve středověku učitel, člověk, který předával zkušenosti. Řekli jsme si, že našimi bakaláři budou právě diváci. Ať se o své zkušenosti dělí, ať je předávají druhým,“ prohlásila Libuše Pospíšilová. Témata, která přicházela, však měla daleko širší okruh. Lidé se psali i věci, které dosud nikomu nesvěřili. Jeden z dopisů dokonce začínal slovy: „To bych neřekla ani panu faráři...“ A tak nakonec zůstali jednoduše jen Bakaláři. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa rakovnik k tomuto seriálu (138)

Jožin (1978) (S07E12)

Agitka o tom, že v době normalizace by měl být každý sezdaný a vychovávat Husákovy děti (?). Přestože Jiří Sovák byl za svého života známý nočními tahy s přáteli, jeho opilec působí nepřesvědčivě a hostinský Vladimíra Menšíka jej herecky totálně převálcuje. Příběh také působí dost křečovitě, pero scénáristovo asi řádilo dost významně. Libuše Geprtová se nesměje snad ani na jediné fotce v galerii na ČSFD a podobně je tomu i v tomto snímku. Papundeklové interiéry jsou hrozivé, takže kladem je snad pouze excelentní obsazení. ()

Pytel (1978) (S07E17)

Celkem povedenou bakalářskou povídku kazí dvě věci. Za prvé opět příliš podrobný popis od distributora, který vykecá i pointu, za druhé skutečnost, že pointa se odehraje brzy po polovině povídky a poté se spíše již jen dohrává. I tak je příběh úsměvný a milý a Eva Boušková rozhodně sympatičtější, než její sestra. ()

Platina (1978) (S07E18)

Kdyby ČT neprozradila v obsahu filmu v podstatě celý děj, možná by se dívalo lépe. Jinak i přes svou téměř úplnou předvídatelnost jde o příběh úsměvný a pohodový. ()

Zip (1978) (S07E19)

Úsměvný roztomilý příběh, opravdu jako ze života. ()

Prášky (1978) (S07E29)

Holky vypadají na své role starší (a také jsou), ale nevychované fracky hrají umně. Až je mi jejich rodičů líto, protože ti spořádaně chodí na třídní schůzky i před maturitou, aby poděkovali soudružce učitelce, že se s jejich ratolestmi zlobila tak dlouho. Celkem bych jim přál naplnění verdiktu, jež vyřkl doktor v podání Jiřího Kodeta. Párkrát jsem se zasmál, ale jinak mi připadá tento bakalářský příběh až moc "vylepšený" scénáristou. ()

Slepice na smetaně (1978) (S07E30)

Pěkná realistická zápletka se zvrtne v podivný trapný konec, kterému asi nevěří ani herci. Snad alespoň ty noky nejsou jako brousek... ()

Lázně (1978) (S07E31)

Už nějakou dobu vím, že Bakaláři nejsou jen humorní... Jako tato manželská etuda o tom, že žena potkala šviháka lázeňského, který si s ní neužíval jen kino a candrbál v lázních, ale ještě poté paničce psal pohledy a jejího muže to netěšilo. Hodně realistický, temně natočený manželský spor, jehož závěr vykecal uživatel Tommassi3... ()

Přání (1978) (S07E32)

Tak akorát krátká a celkem milá povídka. Sice se šlo pointě dost naproti a i přes délku epizody byla brzy avizovaná, ale zde se nic neokecávalo. ()

Zuby (1978) (S07E33)

Další herecký koncert Vladimíra Menšíka, kdy i Stella Zázvorková téměř jen sekunduje jeho rozčílenému šišlajícímu tatínkovi. Krátké, vtipné, pěkné. ()

Soud (1978) (S07E34)

Říkal jsem si, co může vtipného na soudu o určení otcovství a nechal jsem se překvapit. Co bych vám povídal, vtipného tam nebylo nic. Výpověď navrhovatelky, otázky právního zástupce odpůrce, odročení, důkazy, výpověď odpůrce, konec. Jediné, co mě zaujalo, byly interiéry nápadně podobné bakalářské povídce Pleš s Danou Medřickou. ()

Inzerát (1979) (S08E03)

Tak staré studendy, vousaté a plešaté asi v žádném jiném filmu neuvidíte. Začátek nuda, ale zvrat je docela zajímavý. Ovšem, moc jsem se nezasmál. ()

Spodky (1979) (S08E05)

Bakalářská povídka, která je zvláštní námětem, jenž je ve formě vyšetřování ztáty části tržby za asistence příslušníka. Až na podivnou chlapomaminku postavy Vladimíra Hrubého a úkrytu peněz pro záchranu před vlastní ženou je ale příběh nepříliš zajímavý. ()

Nápadník (1979) (S08E07)

Když  je chlap v osidlech žen, může čekat jen jak rozhodnou o jeho osudu. Klasická báchorka o tom, že když o nic nejde, je lepší nelhat. Jinak "zatloukat, zatloukat..." ()

Vlak (1979) (S08E08)

Možná trochu natahované ve vlaku, o to milejší a v jedné minutě dojemné doma. ()

Neteř (1979) (S08E09)

Chlap se vytáčí, vyhovuje mu mít v podstatě milenku bez obav z ženy, a přitom mamahotel. Takže má údajně obavy z maminky. Lže tedy na obě strany, což se samozřejmě jednou provalí. Závěr či pointa byly ale slabé, jen konstatování. Aspoň že si herci užili chvíli pravých hor. ()

Logika (1979) (S08E12)

Dvaačtyřicetiletý a šestatřicetiletý oktaváni se snaží napálit roztržitého starého profesora. Ten se bojí, zda z nich nevyrostli kriminálníci. To je přece logické. Nevím, čím studenty jinak vyučující zaujal. Pan Pešek je roztomilý, příběh už méně. ()

Zástava (1979) (S08E19)

Úsměvná povídka se sympatickým duem Sklenčka - Růžek v hlavní roli. Nestihl jsem si předem přečíst obsah, takže jsem nebyl zklamaný z toho, že ČT opět "vykecala" celý film od začátku do konce. ()

Lůžko (1979) (S08E21)

Celkem milá vzpomínka pro pamětníky, ale dnes již tato anekdota asi nemá co říci. Obsah opět prozrazuje 99 % událostí. ()

Syn (1979) (S08E35)

Prvoplánově dojemný příběh o tom, kterak malý syn pomohl postižené mamince. Jen mě překvapilo, že si maminka nevěděla rady a potřebovala radu soušky učitelky a pořádné nakopnutí od dítěte. ()

Obrázek (1979) (S08E37)

Milý a lidský příběh, byť lehce předvídatelný. Přesto konec potěšil. ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc

31.01.2021

V noci ze soboty na neděli zemřel slovenský filmový, televizní a divadelní herec Andrej Hryc. Bylo mu 71 let. Hryc bojoval od loňského roku s akutní leukémií, informace o úmrtí nyní médiím předala… (viac)

Zemřela herečka Hana Maciuchová

Zemřela herečka Hana Maciuchová

26.01.2021

Ve věku 75 let dnes v Olomouci po dlouhé nemoci zemřela česká filmová, televizní a divadelní herečka Hana Maciuchová. Nejvíce diváku si ji jistě bude pamatovat z televizních obrazovek. Zahrála si v… (viac)

Zemřel režisér František Filip

Zemřel režisér František Filip

09.01.2021

Ve věku 90 let zemřel český režisér a scenárista František Filip. Zprávu o úmrtí plodného tvůrce televizní produkce přinesla Česká televize. Absolvent pražské FAMU má k dnešnímu dni na svém kontě na… (viac)