Bakaláři - Série 8 (1979) (séria)

Obrázek (S08E37)

(epizóda)
Komédia / Krátkometrážny
Československo, 1979, 11 min

Pravidla jsou pravidla... Školačka, talentovaná kreslířka Lucie (V. Brůnová), nezíská ve školní výtvarné soutěži první cenu, protože nedodržela téma „Moje maminka a tatínek" a namalovala jen maminku (J. Brousková). Jenže, ona tatínka nemohla namalovat, protože žádného nemá. A její maminku ta nespravedlnost v soutěži zamrzí. Jednomu ze členů poroty (F. Němec) se však Lucčin obrázek moc líbí a chce ho vydat v připravované knížce dětských kreseb. Předtím se však chce přesvědčit, že Lucka opravdu malovala obrázek sama a rozhodne se ji vyzkoušet. Maminky se ale tato nedůvěra velmi dotkne... (Česká televize)

horskejvlk

František Němec sympaťák a frajer, zde se dvoří, nic-moc hezké mamince která je na něj, po zprvu příjemných úsměvech, nepochopitelně příjemná jak “vosina v zadku”. František Němec ala redaktor, to ovšem nevzdává a opětovně útočí na “nedobytnou” pevnost která po dvou útocích kapituluje a František Němec vztyčí prapor vítězství. Mohli jen vybrat hezčí pevnost na tuhle nakrátko vystříhanou bleduli bych nehodil ani pohled. Malý příběh koukatelný jen díky scénáři. ()

EKLEKTIK

"To si neumíte představit, co někteří rodiče dělají, aby jejich dítě vyhrálo." Dětský příběh, natočený podle zadaného tématu "Můj nezapomenutelný zážitek s dítětem", částečně připomínající události, vzniklé okolo návrhu nové budovy Národní knihovny od Jana Kaplického a vyprávějící o výtvarně nadané žákyni třídy 2.D, která sice byla diskvalifikována za něco, za co nemohla, ale zároveň získala to, co jí chybělo, stejně jako její mamince v podání Jaroslavy Brouskové, jejíž roli jsem jí opravdu nevěřil, na rozdíl od Františka Němce, který má děti, snad opravdu rád. ()

MickeyStuma

Povídka naráží hlavně na fakt, že i ve vzkvétajícím socialismu muže existovat dítě bez tatínka v rodině. Talentované dítě v malování, neústupnost poroty jenom kvůli tomu, že dítě v malbě nedodrželo téma o mamince a tatínkovy i když otce vůbec nezná a nafoukanost matky, které se nelíbí, když si chce jeden z poroty mající pochopení dítě vyzkoušet, jestli je opravdu tak dobré. Tohle může sloužit i jako skvělé ukázka o nejednoduchosti soužití své doby. ()

ostravak30

Obrázek je opět velmi banální příhoda postavená na faktu, že školští pracovníci byli totálně neschopní si zjistit, proč Lucie namalovala jen mámu, aby pak netaktně a nespravedlivě vyřadili školačku ze soutěže s odůvodněním, že to před rodiči nejsou schopni adekvátně obhájit. František Němec pak navíc přidá další netaktnost, když dívku nepřímo obviní, že obrázek nemalovala. ()