Východné Nemecko, rok 1984. Oddaný stúpenec režimu, kapitán Gerd Wieser v snahe o kariérny postup zbiera kompromitujúce materiály o známom divadelnom dramatikovi Georgovi Dreymanovi a jeho atraktívnej priateľke Christe-Marii, o ktorú má súčasne záujem aj minister kultúry. Postupne začína byť životmi divadelných hviezd fascinovaný a stále viac si uvedomuje obmedzenosť svojej vlastnej existencie. Film získal v roku 2007 Oscara za najlepší inojazyčný film a desiatky ďalších ocenení na festivaloch po celom svete. (RTVS)

Hawkeyep

Začátek ocení hlavně ti co tu dobu zažili ( já jí nezažil, ale vim o ní celkem dost ). Je to normální dlouhý úvod, kde ukazují, kdo je vlastně svině. Ale od prostředka do konce to zaujme snad každého. Film se ke konci nádherně rozvině. JIné hodnocení, snad ani nejde. ()

pierre9

Jeden z najlepších filmov, aký som kedy videl. Akokoľvek by som chcel, nenájdem v ňom nič, čo by mi vadilo. Výborní herci, dokonalá téma, perfektné spracovanie. Napadá mi však, prečo film s takouto tematikou, najlepšie podľa skutočnej udalosti (to by, žiaľ, nebol problém), nevieme natočiť aj u nás. Možno podnet na zamyslenie pre našich tvorcov... Česť Müheho pamiatke. ()

Karotka

Film, který pobaví, zároveň ale také běhá mráz po zádech při pomyšlení, jací hnusáci určovali, co má kdo dělat a myslet. Taky potvrzuje to, co si myslím již delší dobu: české filmy nejsou tak výjimečné, jak se nás snaží jejich tvůrci přesvědčit. Většinou to jsou neškodné "úsměvné" nostalgie, které nemá cenu vidět. ()

Doctord

Německá kinematografie se mi opět ukázala v tom lepším světle. Od filmu Klepání na nebeskou bránu jednoznačně nejlepší německý film. Škoda jen trošku neurovnaného závěru,ale i tak se jedná o velmi kvalitní film, který hodně vypovídá o socialistickém režimu. Děkuji za příjemný večer:-) ()

LucMosss

Němci mi znovu předvedli své úmění dramat. Před Donnersmarckem se skláním stejně, jako před herci a proto pouze dodávám: Tento snímek nevidím naposled! Je mistrovským dílem! ()

RomanT

Určitě film, který stojí za to zhlédnout a připomenout si praktiky tehdejší Stasi, ale nějak se nemohu vyrovnat s celkovým vyzněním filmu, kdy je polepšenému estebákovi věnována "Sonáta o dobrém člověku". Nevěřím, že k takové proměně u někoho mohlo dojít a i kdyby, takový člověk si přesto nezaslouží odpuštění. ()

Stuart6

Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že v NDR to bylo o 100% hustší než v jiných socialistických státech v Evropě. My jsme proti NDR byli v pohodě. ()

confuoco

Treba si uvedomiť, ako extrémne náročné je vykresliť na malej ploche filmu prerod hajzla v hrdinu tak, aby to nepôsobilo naivne alebo gýčovito. Za to, ako sa to podarilo v tomto snímku, si scénarista a režisér zaslúži uznanie, rovnako ako úsporné a sugestívne herectvo Ulricha Müheho. ()

tatka

Prežila som tú dobu na vlastnej koži, vlastne som prežila viac života za zúriacej totality. Je to realistický film, nie je to ani bohovská sranda, ani nekonečná a obrovská tragédia, ako sa nám niektorí autori snažia vsugerovať. Skrátka, je to len obraz odporného života, žitého v odpornej dobe. A súdruhovia v NDR to po ideologickej stránke mali ešte hustejšie, ako my na Slovensku. Povinne by som ho premietala všetkým, ktorí tak plačú za minulými časmi. Na úkor filmu je, že musí byť zrozumiteľný aj pre diváka, ktorý nemá ani ánung o tejto dobe. A ten sladkobôľny koniec je určený pre USA, ináč by nebol Oscar. Ale vcelku je to veľmi pôsobivý film, ktorý zanecháva dlho hlboký dojem. ()

Humphrey

Zaslouženě oceněný film o tom, že cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly. Prostředí státní bezpečnosti je ve filmu vykresleno velmi dobře a člověk chápe, proč Stasi byla jediná tajná policie z bratrských států, které si vážila KGB. ()

saillor

Mrazivé drama, skvěle vykreslující fungování socialistického zřízení ve vší jeho obludnosti a pokud mohu soudit, tak působí vše maximálně reálně. Bylo velmi poutavé sledovat přerod hlavního hrdiny z téměř odlidštěné komunistické zrůdy, přes první záchvěvy lidství až po aktivního hybatele příběhu svého "svěřence". Trochu mi film prznil český dabing, ale za to autoři nemohou. ()

klapqua

Musím sa priznať, že tento film mi v mnohom pomohol otvoriť dvere nemeckému filmu a pustiť ho k sebe do života. Dovtedy som ho vždy nejako obchádzala, zrejme zmagorená z toho odpadu ako Pilcherová a pod., aj keď som videla dosť celkom dobrých nezávislých snímkov. Príbeh nám tu pekne ukazuje ako tajnáši Stasi nenechali nikoho napokoji a hojne a radi vypočúvali koho sa dalo. Ale postupom času sa to zvrtne a fízel nám začína sympatizovať s podstate nepriateľom štátu. Ja neviem, možno som bola v nejakej sentimentálnej nálade, ale ja som verila obom hlavným (mužským) predstaviteľom asi každé slovo a pohľad, aj keď je zrejme taký rýchly prerod zo zloducha na dobrodinca nereálny. Nevadí, preto je to film, aby som aspoň nachvílu mohla veriť, že takých ľudí je viac ()

Estetik 1

Asi jsem úplně nepochopil motivaci hlavního hrdiny, který v sobě náhle popřel svou špiclovskou bytostnost. Snad vzepření se špinavé hře ministra kultury? Možná jsem jen nedával pozor. Každopádně to bylo napínavé a svižné. Víc jak dvě hodiny utekly velmi příjemně. Ubírám hvězdu za ten „a o dva roky později“ závěr. ()

Kxxx

Velmi dobrá, napínavá a věrná ukázka toho, jak to skutečně bylo pár let před strhnutím železné opony... Kéž by takových filmů bylo víc. ()

Kozlowski8

Film, odehrávající se v době nedávno minulé - v tehdejší NDR, kde život lidí podléhal moci komunistické mašinerie a její pravé ruky - tajné státní policie Stasi. Zde sledujeme příběh divadelního režiséra George Dreymana, který má zpočátku důvěru mocných, ale ta bere za své, především díky osobní aktivitě kovaného estébáka Gerda Wieslera. Právě postava kapitána Wieslera se stává druhou hlavní linií příběhu. Film postrádá akční složku, i když o dramatické okamžiky není nouze Hlavně se však jedná o psychologické drama dvou hlavních osobností, a vlastně ještě třetí - Dreymanovy přítelkyně Christy Marie Sieland. Velice silný charakterní příběh o osobní statečnosti, naději i beznaději, zarputilosti a tíze svědomí. Výborná práce režiséra - především vystižením atmosféry strachu a nejistoty, velice přirozené herecké výkony, možná trošku utahanější prostřední pasáž, ale celkově moc dobrá práce. 80%. ()

Desmi

Je mi s podivem, že něco takovéhleho se může vůbec objevit v první dvoustovce. Nelogický až nesmyslný film o mnohem tvrdším režimu, než jak jej film vykresluje. Příběh založený na absurditách nikdy nebude TOP. Herecké výkony jsou nejspíše jediným pozitivem, protože mě fakt nenapadá co bych na tomhle vyzdvihl. ()

kokofek

Mrazivé a neuvěřitelné.Když vás pohltí děj ucítíte bezmoc jako hlavní pocit.Bezmoc, která prostupuje celou touto dobou a ve které jsem trávila mládí.V tomto filmu je navíc zlo umocněno německou důsledností.Hlavní postava dle mého názoru nezačne náhle věřit jiné ideologii, ale docela prostě se zamiluje a proto všechny jeho kroky vedou k ochraně jeho vyvolené. ()

Aidina

Velmi mrazivý příběh odehrávající se ve východním Německu několik let před padnutím berlínské zdi. Už první minuty filmu jsou přesvědčivé a ukazují děsivé praktiky Stasi. Režimu oddaný kapitán Wiesner (HDW XX/7) přednáší na vysoké škole pro nové příslušníky policie o metodách výslechu a mučení obviněných. Když jeden ze studentů namítne, že toto není humánní přístup, je jeho jméno označeno křížkem. Systém vyžaduje jen oddané příslušníky Stasi, co nemají vlastní názor, jen drží krok a hubu. U kapitána Wiesnera však sledujeme jeho přerod z bezcitného agenta na lidskou bytost, která znovu objeví vlastní svědomí. Sleduje totiž podezřelého, slavného autora divadelních her a jeho přítelkyni, uznávanou herečku. On vlk samotář najednou vidí a hlavně slyší ve sluchátkách, jaký je život mezi lidmi, kteří se mají rádi. A aniž by to kdokoliv tušil, „přestoupí“ na jejich stranu a píše zprávy, které jsou opakem toho, co dělají a říkají. Poté co osobně zasáhne a zničí důležitý důkaz o jejich vině, je degradován. Teď už může jen na nějakém nedůležitém oddělení otvírat obálky dopisů. Tady ho zastihne změna politického režimu. Závěrečná scéna mi vehnala slzy do očí. To, když Wiesner, který roznáší v nákupní tašce reklamní letáčky a prospekty, uvidí za výlohou knihkupectví knížku, kterou o něm napsal „jeho“ sledovaný spisovatel. Otevírá knížku na první stránce a čte:“Věnováno s úctou HDW XX/7“. Film, který musíte vidět. Oskar za rok 2006 v kategorii cizojazyčný film mu právem patří. ()

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

28.12.2010

Všichni chtějí Angelinu Jolie

Všichni chtějí Angelinu Jolie

22.10.2009

Aby ne. Přesvědčila kopáním do zadku v akčním Wanted i slzením v dramatu Výměna. V létě ji uvidíme v akčním špionážním thrilleru Phillipa Noyce Salt. Agentku (akorát ne CIA, ale Interpolu) si zahraje… (viac)

Další Evropané v Hollywoodu

Další Evropané v Hollywoodu

09.03.2009

Dva zajímaví evropští tvůrci upsali duši Ďáblu... ehm, Hollywoodu. Získat Oscara (nebo alespoň nominaci) v kategorii „nejlepší neanglicky mluvený film“ je obvykle začátek cesty k režírování nějakého… (viac)

OSCARS - výsledky

OSCARS - výsledky

26.02.2007

Rozdáno. Až na pár výjimek (jako například kategorii Nejlepší zahraniční film) se moc překvapení v letošních Oscarech neudálo. Nejvíce Oscarů, konkrétně v těch nejsilnějších filmařských kategoriích -… (viac)