Film je inspirován skutečnými událostmi (mimo jiné životem polského spisovatele Pawła Jasienicy a jeho svazkem se Zofií O’Bretenny, druhou manželkou, která – jak se ukázalo až po létech – byla agentkou polské komunistické bezpečnosti a donášela na svého manžela). Nebezpečná hra citů mezi uznávaným spisovatelem, jeho mladou a krásnou ženou a jejím milencem se odehrává v bouřlivých 60. letech ve Varšavě. Je rok 1967 a atraktivní Kamila má poměr s Romanem Rożkiem. Jsou spojení skutečným citem, ale dívka neví, že její partner je příslušníkem tajných bezpečnostních služeb. Jednoho dne ji Roman přivádí do služebního bytu. Po několika nocích naplněných láskou a vášní ji žádá o pomoc: je třeba se sblížit se známým spisovatelem Warczewským a podávat zprávy o jeho názorech a soukromých stycích. Zamilovaná Kamila přistoupí na sledování Warczewského a podepisuje prohlášení o spolupráci se Státní Bezpečností. Jako své krycí jméno si vybírá „Růžička”… (oficiálny text distribútora)

majky19

Upřímně řečeno se mi tento snímek velmi líbil, a to nejen tím, jak byl dobře natočen, ale zaujal mě i skvělým obsazením, kde všichni tři herci předvedli vynikající výkony. Andrzej Seweryn v roli profesora Warczewského počínaje, krásná Magdalena Boczarska v roli „Růžičky“ a neposlední řadě také Robert Więckiewicz v roli příšlušníka Státní bezpečnosti Romana. Tento snímek není přesným přepisem, resp. přesnou biografií spisovatele Pawła Jasienicy, ale je těmito událostmi silně inspirován. Ve snímku jsou velmi dobře zobrazeny stěžejní události druhé poloviny šedesátých let, která byla nejen v Polsku, ale vlastně v celém bývalém východním bloku velmi pohnutá. Sledujeme zde strastiplnou dráhu slušného, galantního, statečného ale na druhou stranu velmi naivního a důvěřivého profesora Warczewského, který podlehne kouzlu dívky Kamily, která je na něj nasazena coby agentka Státní bezpečnosti, a podává na něj a na jeho bezprostřední okolí průběžná hlášení. Tuto skutečnost ovšem profesor nedokáže odhalit a je obětí velmi nebezpečné a neférové hry, která pro něj nakonec skončí tragicky. Snímek je rovněž vhodně prokládán projevy, bývalého předsedy polských komunistů Władysława Gomułky, který společně se svými spolustraníky se ostře vymezuje nejen proti profesoru Warczewskému, ale i k jiným autorům, potažmo lidem, kteří mají židovský původ. Právě druhá polovina šedesátých let se nesla ve znamení antisemitských nálad a svým způsobem tedy „honu na Židy“. To je svým způsobem také velmi pozoruhodné, zvlášť, když si uvědomíme, že za druhé světové války Polsko utrpělo v tomto ohledu jednoznačně největší škody a ztráty na lidských životech, kdy byla židovská populace takřka zcela vyhlazena. Ačkoliv se i přes všechny nepřízně osudu snaží profesor žít dál, je to pro něj nesmírně těžké a svůj život nakonec dobrovolně ukončí sebevraždou skokem z balkónu svého bytu. Tento snímek ve mně opět vyvolal velmi silné dojmy a musím říct, že ač každý den kdokoliv z nás řeší větší či menší problémy, nebo starosti, domnívám se, že v mnoha věcech děláme tzv. „z komárů velbloudy“ a možná si ani neuvědomujeme, že lidé řeší daleko větší starosti a problémy, které nám mohou být až na hony vzdálené, dokud se v podobně těžké situaci sami neocitneme. A tohle je mj. můj dojem, který jsem nabyl po zhlédnutí tohoto snímku. Snímek se mi velmi líbil, a hodnotím jej slušnými 80 %. ()

redsparrow

Moc děkuju panu grafomanovi majky19, že se tak krásně rozepsal a vyzradil celou pointu filmu. Vždycky potěší si něco takového bez upozornění na spoilery přečíst. ()

claudel

Silný příběh z drsné doby, jejíž atmosféra je ve filmu mistrně vykreslena. Ústřední herecké trio předvádí velmi solidní výkony. Pěkná hudba i kamera. ()

• Představení, na kterém je v divadle přítomen profesor Warczewski (Andrzej Seweryn) společně s Kamilou (Magdalena Boczarska), nese název „Dziady“ z pera polského autora Adama Mickiewicze. (majky19)
  • Scény, kdy Adam a Kamila předávají tajné psaní spiklencům, jsou natočeny v parku Lazienki ve Varšavě. (claudel)