Ako som spoznal vašu mamu

• Česko Jak jsem poznal vaši matku (viac)
Ukážka z filmu 90
USA, (2005–2014), 76 h 7 min (Minutáž: 20–22 min)

Hudba:

John Swihart

Josh Radnor, Jason Segel, Neil Patrick Harris, Alyson Hannigan, Cobie Smulders, David Henrie, Lyndsy Fonseca, Alexis Denisof, Jayma Mays, Eva Amurri Martino (viac)

Ted a Barney se hádají o sexy kočku. Ted zjišťuje, že je v baru s dívkou, se kterou kdysi chodil. Robin je stále zdrcena z rozchodu a příšerně se zanedbává. A Marshall nedokáže přestat mluvit o založení rodiny...
Píše se rok 2030 a přibližně padesátiletý Ted vypráví dospívajícím dětem, co všechno se stalo, než poznal jejich matku. Děj seriálu se tak odehrává v jeho vzpomínkách, počínaje rokem 2005. Tehdy mu táhlo na třicítku, žil s nejlepším kamarádem z vejšky Marshallem a s další neoficiální spolubydlící, učitelkou z mateřské školky Lily. Ti dva se zrovna zasnoubili, což přivedlo Teda k zamyšlení. Uvědomil si, že je právě ten správný čas najít si také ženu svého srdce. A shodou okolností zrovna stála na protější straně hospody krásná reportérka Robin... Posledním členem party je neuvěřitelný frajer a „balič" Barney. Manželství a monogamii vůbec považuje za jeden z největších hříchů lidstva a užívá si nevázaného života, plného sexu a zábavy. Ostatní si občas nejsou tak úplně jisti, proč se s ním vlastně kamarádí. No, on jim vlastně nedal na vybranou... Děj sitcomu je zasazen do prostředí New Yorku a bývá často popisován jako „Přátelé 21. století". Populární se stal nejen díky vytříbeným hláškám, ale také zásluhou originálního konceptu vyprávění, jenž umožňuje starému Tedovi velice zábavně komentovat děj, který leckdy skočí třeba do dětství nebo naopak pokročilého věku postav. Seriál a jeho protagonisté získali mnoho cen a na spoustu dalších byli nominováni. V letech 2007 a 2008 vyhráli Emmy a Neil Patrick Harris (Barney) byl za rok 2009 nominován na Zlatý Glóbus za nejlepší vedlejší roli v televizním seriálu. V sérii si také zahrála například zpěvačka Britney Spears, Mandy Moore nebo Enrique Iglesias, jejichž písničky pochopitelně některé z dílů provázejí. (TV Prima)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (217)

Maják (2013) (S09E08)

Já jsem fakt nepoučitelný. Zatímco jsem v reálném životě zatvrzelým realistou, u filmů a seriálů se často chovám tak, jakoby existovala naděje. Kolik už mi tento seriál přinesl zklamání, pak mi stačí jeden vydařený díl, a já už zas doufám, že budou i další. Jak říkám, nepoučitelný. Osmá epizoda měla ve zkratce málo humoru a hodně Clinta. Hvězdičkou jsem musel ocenit Robin za otvírák na vajíčka a jejich předmíchávání. / Poučení: Neber do auta potulné šumaře. ()

Platonickatý (2013) (S09E09)

Asi bych byl za jiných okolností rád, že tvůrci seriálu podávají stabilní výkony, jen kdyby nebyly stabilně tak slabé. Na deváté epizodě mě bavily (a ocenil jsem je hvězdičkou) jen jednotlivé Barneyho výzvy, a byly to právě ony, které mi zabránily v odpadování, k němuž mě vší mocí tlačil tragický romantik Ted a jeho dokola omílaný vztah nevztah. / Poučení: Chceš sbalit holku? Ještě si to rozmysli, jinak se budeš po zbytek života obávat, že tě obviní ze znásilnění. ()

Máma s tátou (2013) (S09E10) odpad!

To byl zase jeden z těch mně nic neříkajících dílů. Desátá epizoda přišla se zápletkami, které byly stejně nevtipné jako zbytečné. Jediným pozitivem bylo nakonec jen to, že byla zakončena dlouhá cesta Daphne a Marshalla, která mě po většinu času morově štvala. Všechno ostatní zavánělo naprostou neschopností tvůrců přijít s něčím smysluplným. / Poučení: Uvízneš-li ve výtahu, neodmítej občerstvení. ()

Na dobrou noc (2013) (S09E11) odpad!

Šmarjá, který vypatlanec přišel s takovým nápadem? Jak já nesnáším veršované pohyblivé obrázky... Tvůrci v jedenácté epizodě udělali všechno pro to, abych dílu nepřiklepl jakékoli slušné hodnocení. Kromě toho, že zběsile shakespearovali, zapomněli použít kvalitní humory i jakýkoli smysluplný příběh. Vata je v seriálech vždycky nežádoucí, ale veršovaná vata, to už považuji za zločin. / Poučení: Ber dítě na ohňostroj, ať má pořádné vzpomínky. ()

Nácvik večeře (2013) (S09E12)

Z tohoto dílu mám smíšené pocity. Děj dvanácté epizody byl jednoznačně k věci, takže v tomto ohledu bych si stěžovat nemohl, ale s humorem už to tak slavné nebylo. Úplně jsem cítil, že by se toho z této zápletky dalo vytřískat mnohem víc, kdyby se tvůrci až příliš nevěnovali malému monstru a kdyby velký romantický moment nebyl úplně mimo základní logiku. Nemluvím o tom nápadu, ten byl dobrý, jde mi o umístění. / Poučení: Pokud tě bere Laser Tag, nezapomeň na brusle. ()

Hledá se basák (2013) (S09E13)

Ha! Tvůrci mě už podruhé v průběhu deváté sezóny šokovali tím, že když se proberou z té katatonie, v níž se po většinu času zřejmě nacházejí, jsou stále ještě schopni dát dohromady díl, který není úplně stupidní a u něhož se můžu i zasmát. Třináctá epizoda taková byla, jen mi v jejím závěru chybělo ujištění, že v průběhu natáčení nedošla úhony žádná láhev whisky McKenna. / Poučení: Neboj se postavit za svůj názor, nikdo jiný to neudělá. ()

Fackodání 3 (2014) (S09E14) odpad!

Jsem na sebe hrdý. Nenechal jsem se předchozím kvalitním dílem zmást a očekával jsem nutný propad kvality, jen mě trochu překvapilo, jak byl hluboký. Čtrnáctá epizoda se vrátila k několik sezón trvající sázce o facku, kterýžto příběh mě vždycky bavil, aby ji přetavila v totální srágol. Tak tady mě fakt nebavil ani obsah, ani forma. / Poučení: Před hospodskou rvačkou absolvuj roční stáž v Šanghaji. ()

Konec pauzy (2014) (S09E15)

Musel jsem pro jistotu zkontrolovat kalendář, abych se ujistil, že opravdu ještě nejsou Vánoce, tak mě zaskočilo mé další štědré hodnocení. Faktem je, že jsem chtěl patnáctou epizodu původně otrojkovat, ale nedokázal jsem to, protože pravdomluvný Barney byl příliš skvělý. Tentokrát mi kupodivu nevadilo ani vážnější vyznění některých scén a slušně jsem se bavil. / Poučení: Ďábel se skrývá v detailech. 4*- ()

Jak vaše matka poznala mě (2014) (S09E16)

No, no, tvůrci se mě v některých dílech deváté sezóny evidentně snaží přesvědčit o tom, že je hodnotím nezaslouženě tvrdě, ale já se už nenechám oblbnout. Šestnáctá epizoda se mi každopádně líbila, přestože nebyla příliš o humoru, jenže mě bavil nový úhel pohledu, to drama mělo smysl a už dříve jsem si oblíbil Cristin Milioti. / Poučení: Život si někdy dělá z člověka srandu. Nepokrytě. 4*- ()

Východ slunce (2014) (S09E17) odpad!

To je sinusoida! Ještěže jsem na podobné výkyvy psychicky připraven. Chvíli se mi zdálo, že by mohla hodnocení sedmnácté epizody zachránit Barneyho dějová linie, ale nakonec jsem pochopil, že jsem se u ní nebavil natolik, aby mi to vynahradilo ty nedobré pocity (Marshall a Lily) až znechucení (Ted). Já prostě tyhle sebelítostivé typy (Ted) fakt nemusím. / Poučení: Neumíš balit holky? Nech se proškolit. ()

Seber se (2014) (S09E18)

Předchozí díl byl propadák, ale tento se vcelku vydařil. Osmnáctou epizodu sice nezařadím mezi ty nejvydařenější díly seriálu, ale faktem zůstává, že mi v jejím průběhu nebylo způsobeno žádné těžké zklamání. Rozhodně mě víc bavilo současné dění (ano, to z roku 2014) než krátké výlety do budoucnosti. A ukázalo se, že Neil Patrick Harris zahraje i mrtvého s grácií. / Poučení: Když už piješ do mrtva, zařiď si na druhý den volno na zmrtvýchvstání. ()

Vesuv (2014) (S09E19)

Pasáž před úvodními titulky byla skvělá. Jinak na mě devatenáctá epizoda působila vlastně velmi podobně jako předchozí díl (proto i totožné hodnocení) a nenechal jsem si ji znechutit ani dalšími výlevy malého monstra. Před lety jsem vzdal sledování seriálu s koncem šesté sezóny, takže od sedmé řady se pro mě jedná o premiéru, ale po závěru této epizody mám takový pocit, že tvůrci chystají něco nekalého. No, já si počkám, ale tuším. / Poučení: Nevnucuj ostatním své pocity. ()

Tajemství (2014) (S09E20)

A po několika celkem slušných až velmi dobrých zkušenostech přišlo další zklamání. Dvacátá epizoda nepřišla s žádnou novou myšlenkou ani opravdovým důvodem k zasmání, protože tvůrci zase jednou těžce recyklovali své staré a ne až tak staré nápady, takže došlo na další souboj, Ted zase detektývoval, zase se objevil Kapitán, zase těhotenství, ach jo... / Poučení: Nechceš narazit na něčí výměšky? Nehrabej v hlíně. ()

Gary Blauman (2014) (S09E21) odpad!

Otázkou zůstává, co mi tvůrci seriálu chtěli tímto dílem říct? V průběhu těch devíti sezón se rozebíraly takové detaily, že si, bohužel, dokážu představit i barvu Tedovy stolice po tom kterém jídle, a zničehonic se objeví postava, s níž mají všichni nějaký zážitek, a já jsem ji nikdy neviděl? Gary Blauman je pro každého neschopného nebo vyhořelého scénáristu pověstným stéblem, kterého se může chytit, aby dokázal odevzdat svou vatu v termínu. / Poučení: Zasekl ses při psaní? Použij Blaumana. ()

U oltáře (2014) (S09E22) odpad!

Já samozřejmě chápu, že tento seriál není jen komediální ale i romantický, jen mi neleze na rozum, co furt mají Amíci s těmi prchajícími nevěstami. To je neskutečná pruda. Chování většiny přítomných opět na pěst, Marshall a Lily pro mě dotáhli romantiku až do fáze, kdy už byla tak přeslazená, až se mi z ní zvedal kufr, a už zase mi chyběl humor. / Poučení: Kdo si počká, dočká se i ring beara. ()

Navždycky 1/2 (2014) (S09E23)

Mně to prostě hlava nebere. Jak může stejný tým natočit ty nejhorší i ty kvalitní díly? To mají ti scénáristé v hlavě nějaký přepínač? Třiadvacátá epizoda nebyla zase až tolik o humoru, ale v tomto případě mi to nevadilo, protože to, co jsem viděl, mi dávalo po celou dobu smysl. Tvůrci se nepustili do dalšího zoufalého vykrádání sebe sama, zapracovali a bylo to znát. / Poučení: Proč mi svatby připadají zbytečné? Tady je příklad. ()

Navždycky 2/2 (2014) (S09E24)

Abych řekl pravdu, čekal jsem, že se u mě na konci seriálu dostaví úleva, že už to mám za sebou, protože to vždycky nebyla procházka růžovým sadem, a úleva se opravdu dostavila. K mému vlastnímu překvapení to ale byla úleva nad tím, že tvůrci závěrečnou epizodou zakončili seriál důstojně, pobavili mě a potvrdili mé očekávání z devatenáctého dílu. Solidní rozloučení se seriálem. / Poučení: Počkej si na to. ()

Jak jsem poznala vašeho otce plní obsazení

Jak jsem poznala vašeho otce plní obsazení

07.11.2021

Seriál Jak jsem poznala vašeho otce (How I Met Your Father) se pomalu ale jistě blíží, desetidílný sitcom mimo jiné taky od tvůrců původního HIMYM Cartera Bayse a Craiga Thomase dorazí už příští rok,… (viac)

Spin-off HIMYM dostal zelenou

Spin-off HIMYM dostal zelenou

21.04.2021

Seriálový spin-off Jak jsem poznal vaši matku s názvem How I Met Your Father má na stanici Hulu oficiálně zelenou. Tvůrci Isaac Aptaker a Elizabeth Berger projekt obnovili pár let poté, co se původní… (viac)

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

30.12.2014

Meg Ryan pozná Vašeho otce

Meg Ryan pozná Vašeho otce

25.04.2014

Tedy, ne doslova samozřejmě... CBS již vloni oznámilo spinoff k populárnímu seriálu Jak jsem poznal vaši matku, který bude sledovat příběh Sally (Greta Gerwig), která byla divákům představena již v… (viac)