Nebezpečná známost

• Nórsko Naboer (viac)

Některé dveře by měly zůstat zavřené
Johna právě opustila přítelkyně Ingrid. Ten den se nechá svést do mystického a děsivého světa, ve kterém není možné rozpoznat lež od pravdy. Krátce poté co se Ingrid od Johna nadobro odstěhuje, potká John dvě sousedky, které se chovají velmi zvláštně a svůdně. Vypadá to, že o Johnu a Ingrid hodně vědí. Dokáže John odolat jejich uhrančivosti nebo jde v tomto neobyčejném erotickém thrilleru o něco více? (oficiálny text distribútora)

-bad-mad-wolf-

-----SPOILER----- Pokud se podaří na nějakou dobu ututlat špatný čin, jehož odhalení je ale dříve či později neodvratitelné, v hlavě pachatele se promítá lecos - vědomí viny, výčitky, snaha přijít na způsob, jak si smýt hnus z rukou a nezřídkakdy také všelijaké absurdní příběhy, v nichž se vše odehrálo jinak, s jinými lidmi a jinými souvislostmi. Tím se nepouštím do nějakých psychologických rozborů mozku vrahů, o tom vim putna. Zmíněné stavy jsou přeci běžné i u podstatně méně závažných, až zcela zanedbatelných činů (záleží na svědomí a povaze člověka), tak proč je ve velkém nepřevést na příběh brutální vraždy? Její závažnost může (?) vyvolat poblouznění, které změní smyšlenou historii události ve skutečnost. V konfrontaci s realitou pak už přináší holé šílenství... -----KONEC SPOILERU----- Naboer je sice méně atraktivním filmem, než jakým byl Mechanik s Christianem Balem, na druhou stranu napětí je zde o třídu vyšší a neokoukané tváře dodávají spolu s prostředím obyčejné bytovky punc opravdovosti. K tomu musím přiznat, že hororově nasnímaná druhá polovina, v níž se kamera plíží podél temných stěn a jistota čehokoliv odlétá daleko mimo dosah divákova klidu, mi podrásala nervy spolehlivěji než většina soudobých hororů. Věřte mi, že ze stěn zdejšího světa vám bude silně nepříjemno. Kristoffer Joner podává skvělý výkon a Julia Schacht, alias Kim, je extrémně šukedelická... potvora. 9/10 ()

Hrabka

Výborný psycho-mysteriózní thriller, ve kterém celou dobu moc nevíte, která bije, až na konci je nám veškeré dění vysvěleno. Tyhle filmy já prostě žeru. Navíc krátká stopáž - to můžu jen pochválit a smekám hlavně před tou skvělou nervydrásající a tajemnou atmosférou tohoto severského snímku. 75% ()

TedGeorge

Ano, skandinávci horory prostě umí. A nemluvím teď jenom o mém milovaném Fritt Viltu. Naboer je psycho jak prase. S na první pohled obyčejným klukem se rozejde holka. Z práce si nesoucí mizernou náladu jede výtahem do svýho bejváku když jeho zrak ulpí na zadečku holky, co vystupuje na stejném patře jako on. Holka ho osloví, že potřebuje odsunout něco těžkýho doma a on jí následuje do jejího hnízdečka. Ukáže se, že má spolubydlící a WTF může začít. Nechci prozrazovat moc, ale když antagonista začne (má důvod) jednu z "hrdinek" a pak jí její krví masíruje prsa načež jí tvrdě osouloží, tak jsem byl (protože jsem normální) znechucen a chtěl to vypnout. Ale ty WTF dialogy mě zaujali, já to dokoukal a dočkal se pointy nečekané, ale ne příliš smysl dávající. Ale jo, zajímavý, jenom takový psycho moc nemusím... 6/10 ()

Pilda17

To byl ale psychický bordel, občas možná až moc velký, ale nakonec se vše dostatečně vyjasní. Konečně něco jiného než USA a Dánové už několikrát ukázali, že točit umí a vyrovnají se světové špičce.. 7/10 = 75% ()

Cappuccino

Veď vieš, že by som ti nikdy neublížil, však? :) Tajomný psycho príbeh podivného muža, ktorého opustila priateľka, a jeho ešte podivnejších susediek. Záverečné rozuzlenie sa už ku koncu dalo celkom predpokladať, ale napriek tom som s ním bol pomerne spokojný. ()

S.Quentin QUALE

No doprdele! A já to seru, dávám plnej, protože -spoiler- vyfantazírovat si dvě nadržený sousedky za účelem zpříjemnění si píchání své bývalé, která už to má nějakej ten pátek za sebou, přičemž posledními jejími okamžiky bylo něco jako ložniční UFC, to se jenom tak nevidí. -ks- Výbornej thriller plnej nejistoty, psychologie a hutného sexuálního napětí. Doporučuju! ()

misterz

Nečakane výborný, miniatúrny psychothriller, v ktorom sa na začiatku veci trocha zamotajú, o to viac je však na konci zaujímavejšie ich rozmotanie. Pomerne nízkemu hodnoteniu určite neprospieva nálepka horor (ešte k tomu na prvom mieste). Pár drsnejších záberov sa tu síce nájde, ale za horor by som snímok nepovažoval, skôr ide o thrillerovú úroveň. Trocha iné vnímanie sveta hlavného hrdinu, odtrhnuté od reality, je tu po psychologickej stránke aj na tak malom priestore vykreslené veľmi dobre. Možno tak nejde priamo o mindfuck, ale pointa s hlbším významom sa tu určite dá nájsť. Veľká spokojnosť. 80/100 Videné počas Challenge Tour 2015: 30 dní so svetovou kinematografiou. ()

dr.horrible

Prvú pol hoďku som nevedel či tomu dať "iba" päť hviezdičiek, alebo rovno zaradiť do topky, nanešťastie sa z toho tvorcom nepodarilo vykorčulovať podľa mojich predstáv a z perfektného psycho eroťáku, sa stala "iba" nadrpriemerná psycho dráma. Ale za námet, za hercov a hlavne za ten dokonalý úvod, aj tak silné štyri hviezdy ()

Jordan

komorné, interiérové, severské, psychologické DUSNO so skvelou atmosférou a pár vynikajúcimi hereckými výkonmi. niečo medzi (tu už spomínaným) mechanikom, polanskeho hnusom a par ďalšími filmami, ktoré si momentálne nevybavím, ale chodia mi niekde po chodbách mojej mysle (tuším, že jedným z nich je tiež skvelý severský "The Bothersom Man"). rozhodne veľmi dobrý film. takéto niečo ja naozaj mám rád. ()

mil@n.fanatik

Zajimavá psychárna!! Že to ale uteklo a napětí u mě bylo hodně vysoké.. Na můj vkus bylo toho "tajemného" od třičtvrtě filmu trochu moc... Ale i tak hodně solidní... ()

Campbell

Zajímavej začátek, s dost nezvládnutým koncem. Film má něco kolem 80 minut a ne že by se film táhl ale jako kdyby to chtěly ustřihnout protože to je fakt hrůza. Každopádně uchylný myšlenky jsou dokonale. Stejně jako představitel hlavní role. Jen jsem měl problém s herečkama který mi moc sexy nepřišly. Film bych mohl doporučit ale snad jen když máte nějaké uchylné choutky. ()

PetrPan

Od úchyláren čekám téměř vždy víc než dostanu. Nebezpečná známost příjemně naladí romantickým sadomasochismem, vezme to přes oblíbenou schizofrenii a zastaví se těsně před nekrofilním pornem. Jako by vám těsně před orgasmem zazvonil telefon... A teď vážně. Norové nezklamali. Bezútěšná a chladná atmosféra, erotické napětí by se dalo krájet a úkrok směrem k psychu a Psychu, sic předem avízovaný a ve svém závěru i předvídatelný, působivý. Spokojenost. Na závěr !SPOILER! - Nebezpečná známost způsobuje sex - !KONEC SPOILERU! Viděno během Challenge tour 2015: 30 dnů se světovou kinematografií ()

WANDRWALL

Nebezpečná známost je opak bezpečné známosti. Proč se tak málo filmů točí o bezpečných známostech? Protože je to těžší, než o nebezpečných známostech. Z bezpečných známostí nekouká zlo, z nebezpečných ano. ()

Arsenal83

Aky by bol súťaž o skutočnú Miss Nórska, ktorá má vyzerať ako bežná žena v populácii, tak by musela byť mixom Downa so skriveným plechom. Ale oni si to zrejme neuvedomujú, pretože tu dve "fešandy" ašpirujúce na Aspergera líznutého chorobnou deformáciou dokonca povedia: "Prečo by si dve ženy, dve aktraktívne ženy chceli dať pred barák ťažkú skriňu". Tak to teda nie, veď tá skriňa bola atraktívnejšia než všetky ich atribúty dokopy. Divák sa miestami nestačí čudovať, že za krásky samy seba považujú ženy, ktoré si v životopise píšu tesne po tridsiatke, no v skutočnosti vidíte takmer dôchodkyne s rapavými pätami. Ešte aj ten chlapák vyzeral ako keby narazil do soba. Inak, scenárista a režisér musel pozerať veľa prasačiniek, aby toto dokázal napísať. ()

Ghoulman

Skutečně jsem neměl žádnou hlubší představu o čem to bude, nicméně šel jsem do toho s tím, že je to klasickej femme fatale film, ale to byl hóódně velkej omyl. Jediný čeho na tomhle filmu lituju, že jsem si ho nepustil v noci, to by ještě umocnilo zážitek... ()

heyda

Hodně drsný psychologický horor, přesně takový druh hororu já rozhodně můžu. Jen jsem po prvním zhlédnutí trochu zmatenej ohledně děje, ale to se myslím dá na druhý pokus vysvětlit. Nechám se překvapit. Prozatím 4 hvězdy a třeba někdy tu pátou přihodím. ()

SOLOM.

Film je přehlídkou lehké zvrácenosti, a to jak hlavního mužského představitele, tak i ostatních aktérů. Smísilo se tu několik druhů úchylek, které se někomu můžou zdát možná i vzrušující (tím myslím sexuální hrátky, při kterých se milenci bijí nebo lehký náznak nekrofilie). Hlavní náplní filmu je však nezkrotná dráždivost sousedek, které ví skoro všechno o Johnově osobním životě a dokonale toho využívají či zneužívají. Nemůžeme ale přehlédnout, že se prolínají dvě dějové osy. Normální reálný život Johna a jeho halucinační představy. Občas jsem se v tom lehce ztratil, ale na konci to do sebe pěkně zapadlo. Postupně nám byly zodpovězeny všechny menší otazníky ohledně děje, který se zdál místy hodně nelogický a nesouvisející. ()

Karamanlis

Vydarený škandinávsky mysteriózny thriller, plný prekvapivých zmien počínania či charakterov ústredných postáv, nepredvídateľných dejových zvratov a neuspokojivých vysvetlení, ponúkajúcich viacero variánt pozadia príbehu. Tvorca filmu Pål Sletaune na to svižne vhupol prakticky hneď od začiatku a aj vďaka kratšej minutáži Naboer ani na chvíľu nenudí. ()