Pán času

• Veľká Británia Doctor Who
Veľká Británia, (2005–2024), 155 h 57 min (Minutáž: 42–88 min)

Réžia:

Graeme Harper, James Strong, James Hawes, Joe Ahearne, Charlie Palmer (viac)

Predloha:

Charles Dickens (kniha)

Peter Capaldi, Matt Smith, David Tennant, Jodie Whittaker, Ncuti Gatwa, Christopher Eccleston, Billie Piper, Karen Gillan, Arthur Darvill, Catherine Tate (viac)

Recenzie používateľa Milano33 k tomuto seriálu (149)

The Empress of Mars (2017) (S10E09)

Na scénu sa nám vracajú Ice Warrior, čo sa pri návšteve Marsu dalo aj predpokladať. Námet sa mi docela páčil, príbeh pojednával o rozšírení Britského impéria do vesmíru, konkrétne na Mars. Spracovať viktoriánsku dobu a situovať dianie mimo Zem, bolo veľmi originálne a doposiaľ nevídané, vskutku zaujímavá predstava. Žiaľ, ten scenár bol hrozný a z vývoja a ukončenia epizódy som bol strašne sklamaný. Aspoňže zapojenie Missy do diania potešilo. Aj tie narážky na filmy The Terminator a The Thing boli podarené. ()

The Eaters of Light (2017) (S10E10)

Už by vážne mohli prísť s niečím lepším, lebo sledovať neustále tieto priemerné až podpriemerné dieli, veľmi rýchlo omrzí. Tak prinajmenšom potešilo celkové prostredie, v akom je epizóda zasadená. Nachádzame sa na úplnom severe Británii, ktorá bola na konci staroveku okupovaná Rimanmi a ich rozpínavým impériom. Tu sa stretli Rimania s odporom zo strany barbarských Keltov, ktorý tu žili v súznení s prírodou. Tejto keltskej vetve, ktorá kedysi obávala nespútanú škótsku divočinu, sa hovorilo Piktská. Pikti a Rimania spoločne čelili mimozemšťanovi, ktorý svojim vzhľadom nápadne pripomínal Thanatora z filmu Avatar. Škótskom sa krásne zavďačili práve Petrovi Capaldimu, ktorý je rodený Škót s naozaj božím škótskym akcentom. Ja jeho prízvuk, a škótsky akcent všeobecne, skrátka milujem! ()

World Enough and Time (2017) (S10E11)

Začne nám to veľmi šokujúcou scénou, kedy Doctor zrazu začne regenerovať. Nasledoval strih a tým bola táto scéna utnutá, a pokračovalo to introm. Zapojenie Missy do deja v plnom rozsahu rozhodne potešilo. Stojí pred ňou akýsi test, podľa ktorého Doctor posúdi, či sa polepšila, ale čo predovšetkým, dáva jej vôbec tú možnosť. Úvodná scéna s Missy, kedy sa vydávala za Doctora, bola naprosto podarená a tie hlášky ma rozosmievali. Veľmi ma fascinovali jednotlivé časom oddelené roviny, ktoré ubiehal rôznou rýchlosťou. Keďže bol Doctor bližšie k Čiernej Diere, ktorá dokáže ohýbať čas a priestor, došlo aj k dilatácii času. A z toho dôvodu u Doctora plynul čas relatívne pomalšie a preto nemohol včas zakročiť. Na konci došlo k veľkému odhaleniu, vrátil sa nám totiž Master v podaní Johna Simma! ()

The Doctor Falls (2017) (S10E12)

Na interakciu medzi Capaldim a Simmom som bol nesmierne zvedavý. Peter Capaldi ani John Simm nesklamali a obaja boli hlavnými ťahúňmi epizódy! Som rád, že sa Master nezaprel až do konca a stále zostal tým istým sebeckým antagonistom, akým bol doteraz. Zase Missy, tá sa snažila o zmenu, a o to ťažšie bolo pre ňu sa preniesť cez jej vrodenú zlovestnú náturu. Doctorova reč, prostredníctvom ktorej prehovoril Masterovi a Missy do duše, bola neskutočne silná a dokonale precítená. Master po nej však zostával chladný a bezohľadný, zatiaľ čo Missy prejavila súcit a empatiu. Tieto skutočnosti neskôr viedli k ich dosť poetickým smrtiam. A záverečné scény s Capaldim, kedy Doctor odmieta regenerovať a zároveň si pripomína posledné slova pri rozlúčke s Tennantom a Smithom, boli neuveriteľne emotívne. ()

Twice Upon a Time (2017) (S10E13)

Silná a pekne spravená rozlúčka s Petrom Capaldim ako Doctorom. Náramne som si užil Capaldiho posledné dobrodružstvo, už len z princípu, pretože herec samotný si zaslúži uznanie za nezabudnuteľné pojatie Doctora. Doctor zvádza súboj sám so sebou, keďže sa silou mocou odmieta regenerovať a s blížiacou sa ďalšou regeneráciou úpenlivo bojuje. Na rozlúčku s Capaldim sa nám vrátila aj tá dojímavá hudba z časov, kedy bol Tennant Doctorom. A spatriť poslednýkrát Claru a s ňou jej prekrásnu tváričku ma taktiež veľmi emocionálne vzalo. Jedným z najsilnejších momentov celého seriálu bolo Vianočné prímerie, ktoré bolo sprevádzané spevom a futbalovým zápasom. To bola neskutočne krásna scénka a zároveň jedinečná historická udalosť, kedy znepriatelené strany zložia zbrane aspoň na ten jeden štedrý deň. ()

The Woman Who Fell to Earth (2018) (S11E01)

Ženská inkarnácia Doctora je veľkou zmenou a udalosťou, na ktorú si bude musieť ešte zvykať. Bol to skutočne odvážny krok, ale zase nemôžem povedať, že nečakaný, keďže od dnešnej premodernizovanej doby môžme čakať už čokoľvek. Jodie Whittaker sa chopila tejto role veľmi zvláštne, niekde v zárodku z nej cítim Doctora, ale niekedy mám ten dojem, že sa nesnaží ničím odlíšiť od ostatných, čo momentálne neviem posúdiť, či je to dobrá vec alebo zlá. Hlavne som nadobudol pocitu, že trošku vykráda Davida Tennanta tými grimasami a tým, čo robí s nosom. Špičkovými efektami a kamerou sme sa zase o niečo viacej priblížili k filmovým kvalitám, lenže tu sa rysuje ďalší problém, Doctor Who nikdy nebol o efektoch, ale o príbehu. A tieto inovácie pripravili seriál o jeho jedinečnosť a podmanivý vizuál. ()

The Ghost Monument (2018) (S11E02)

O poznanie slabšia epizóda, na môj vkus až príliš priamočiara a jednoduchá zápletka. Po celý čas sme sledovali extrémny závod, kedy malo ísť o život a smrť. Avšak toto dobrodružstvo ma ku koncu nechávalo chladným a to hneď z niekoľkých dôvodov. Postrádalo to napätie a adrenalín, ktoré by som od dobrého závodu očakával. Ďalej to obsahovalo množstvo logických lapsov. A vôbec najhoršie na tom bolo samotné rozuzlenie, kedy závodníci mali fakt detinský smiešne vyhrážky, ktorými ku podivu aj niečo reálne dosiahli. Z epizódy je jednoducho cítiť, že tomu chýba Moffat, snáď sa do budúcna scenár zlepší. Mimochodom, Jodie má skvelý akcent a pomaly sa dostáva do role Doctora. A tá reakcia Doctorovich spoločníkov, kedy prvýkrát spatrili TARDIS z vnútra, bola nesmierne chabá a trápna, až antiklimatická. ()

Rosa (2018) (S11E03)

Nechcel som to pri prvej epizóde riešiť, ani zmieňovať, ale prvá vec, ktorá udrie do očí je práve tá farebná a rôznorodá zmesica postáv, v tomto prípade bola politická korektnosť tlačená až príliš nasilu. Ale hovoril som si dobre, neriešim, pokiaľ budú postavy dobré napísané, nebudem mať s tým problém, zatiaľ však musím povedať, že ma spoločníci ničím nezaujali. Možno to je tým, že je ich tak veľa a scenár im zatiaľ nedovoľoval sa prejaviť. Tu sa však začínajú viacej prehlbovať moje obavy, že to bolo čisto politické rozhodnutie, a ja politiku vážne nerád. Ja plne chápem, že rasizmus je zlý a treba ho vždy a všade odsúdiť. Spracovanie tejto citlivej témy bolo docela fajn, príbeh síce bol taký fádny, ale aspoň silný zver to udržal nad vodou. ()

The Timeless Children (2020) (S12E10) odpad!

Už si ani nepamätám, kedy som bol naposledy z niečoho až takto znechutený a sklamaný, ako práve pri tomto twiste. Toto je urážka Doctora Who na všetkých frontách, naprosté nepochopenie zo strany tvorcov toho, čo robilo Doctora takým výnimočným a jedinečným. Je až k nepochopeniu, že sa tvorcom podarilo prepísaním viac než 50-ročnej histórie seriálu, vyhodiť všetko do povetria a obrátiť v nivoč. Lore planéty Gallifrey, mytológia Time Lordov a tajomná povaha a pôvod Doctora, všetko toto bolo znevážené a pošliapané, a to skutočne tragickým spôsobom. A nový Master takisto zlyháva po všetkých možných stránkach. Nič proti Jodie, tú mám aj napriek všetkému veľmi rád a podľa mňa je  výborným Doctorom, len ten scenár ju neskutočne okliešťuje. Jodie je asi jedinou svetlou stránkou posledných dvoch sérií. ()

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

12.01.2024

Temný případ nabírá posily

Temný případ nabírá posily

24.09.2022

Jedna z hlavních tváří seriálu Deadwood John Hawkes, bývalá hvězda seriálu Doctor Who Christopher Eccleston a nesnesitelná teta z Harryho Pottera herečka Fiona Shaw se nově připojují k obsazení… (viac)

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner