Pán času

• Veľká Británia Doctor Who
Veľká Británia, (2005–2024), 155 h 57 min (Minutáž: 42–88 min)

Réžia:

Graeme Harper, James Strong, James Hawes, Joe Ahearne, Charlie Palmer (viac)

Predloha:

Charles Dickens (kniha)

Peter Capaldi, Matt Smith, David Tennant, Jodie Whittaker, Ncuti Gatwa, Christopher Eccleston, Billie Piper, Karen Gillan, Arthur Darvill, Catherine Tate (viac)

JADIM

Doctor nás vie zobrať na nevídané miesta, do nevídaných situácií a nevídaných časov. Milujem tú atmosféru, ktorú zo začiatku prinesie takmer každý diel. Mysteriózna, niekedy temná a otvárajúca kopec otázok. Niekedy to priam až geniálne vyobrazí určité obdobia nášho sveta, alebo ukáže fascinujúcu budúcnosť. Tie stvorenia, kľudne aj mýtické, inšpirované konšpiračnými teóriami, alebo úplne vymyslené tvorcami sú naozaj prepracované a je až udivujúce, kam fantázia tvorcov môže zájsť. Trochu nemusím diely na pokračovanie, keďže v prvom dieli väčšinou už väčšina potrebného povedaná bola a stačilo by ho predĺžiť o 10 - 15 minút, nie pridávať mu ďalších 40. Na záver musím povedať, že tí tvorcovia si dobre dokážu vyberať Doctorov a Doctor si zase dokáže vyberať zaujímavé spoločníčky. 10/10 (Sledujem 3. sériu) ()

casioa.... odpad!

Dost tupy serial....Vesmirna lod ''Time machine" s packami..rucnymi pumpami...a kolieskami...vyzera fakt uzasne. A vraj "mimozemska"technologia.Posledny moment...na ktory si z tohto serialu...budem navzdy spominat..je moment z 1.serie...konkretne z jej 2.casti..ked 10 minut pred zanikom "zeme" pustili z jukeboxu s nazvom "I Pod" :D pesnicku od Britney Spears-Toxic :D Ps:scenar ako keby napisal moj bratranec :)))) NO COMMENT . ()

los.negros

Naprosto bezkonkurenční serial, který mě nikdy nenudil!! Doctor who jistě neni uplně pro každého, ale jakmile si v něm někdo najde zalíbení, jen těžko přestanete sledovat nové a nové díly. David Tennant je dle mě naprosto geniální herec a do role DW uplně ideální, ale vlastně všichni DW jsou dobří herci a role DW se zhostili naprosto skvěle. Já dávám DW 10/10 ()

DonQ

Továrna na nápady. Seriál jsem si hodně oblíbil. Tennant jednoznačně nejlepší z doktorů. Hodně oceňuji odvahu a originalitu většiny dílů a obzvláště hrátky s časem a návštěvu historických míst a postav povětšinou britské historie. Jednu hvězdu však musím strhnout za nevyváženost epizod. Někdy opravdu autoři dosti ulítli či nudili, ale jinak bezva scifi osvěžení. ()

killjezor

Tento seriál jsem dlouho ignoroval a teď nechápu proč. Restart seriálu začíná neuvěřitelně a Christopher Eccleston s Billie Piper jsou kouzelní. Bohužel má u mne každá další série sestupnou tendenci. Davida Tennanta jsem nemohl dlouho rozdýchat, ale při nástupu Catherine Tate jako svérázné Donny se vše změnilo. Na Matta Smithe, jako nejmladšího Dktora si pořád zvykám, ale asi nejvíc mi s jeho nástupem vadí to, že již lze přepisovat události. Do té doby se seriál přímo geniálně dokázal vypořádat s časovými paradoxy a tak nikdy nenastaly podobné nesmysly, jako třeba v 12 opicích. ()

Chipsonator

Pilotní díl poměrně zaujal, Doktor je sympaťák a Rose je taková roztomilá blondýna. Jenom škoda těch slabších triků. Opravdu jsem zvědav jak se to bude vyvíjet. Za pilot dávám zatím 60%. ()

Mistickzz

Moc ma to zatiaľ nezaujalo, také o ničom a ani nemám chuť sa k tomu zatiaľ vrátiť, možno niekedy v budúcnosti, keď nebudem mať čo pozerať. ()

SheenaStaley

Niekto múdry raz povedal, že ak ešte neexistuje kniha, ktorú by ste chceli čítať, napíšte ju. Myslím si, že sa toto dá použiť aj na film alebo seriál. Už skoro prišiel ten moment aby som to čo chcem natočila sama a zrazu som objavila Doctora a už nemusím robiť nič.... Našla som tu všetko čo očakávam od seriálu, všetko čo očakávam od sci- fi a asi ešte milión ďalších bonusov. Milujem na ňom úplne všetko + absolútne krásne korešponduje s mojou logikou, s mojou morálkou a pohľadom na svet, som neustále očarená, takže dúfam, že zvládne minimálne ešte ďalších pädesiat rokov. :) ()

Lisabellla

Tak tohle mě dostalo! Je to neuvěřitelně sympatická podívaná. Ač se může zdát, že v sobě nemá špetku výjimečnosti či originality, opak je pravdou. Všechno, co víte o sci-fi, vemte, zabalte do úhledného balíčku a pošlete to ta na mou adresu, protože já, jak se zdá, nevím vůbec nic. Tisíckrát zachránit lidskou rasu a pokaždé jinak. Nevím tedy, jak vy, ale já se tak nějak těšila na další a další díl a i když je to celé slátaná pohádka s ne moc dobrými efekty, pořád je to něco, na co se člověk rád podívá v patnácti, ve třiceti i v pětačtyřiceti. Rozhodně palec nahoru! ()

matolas

Doctor Who nie je len seriál. Myslím, že pre mnohých je to vyslovene životný štýl. Zarytí fanúšikovia poznajú mená všetkých scenáristov, sledujú kde sa čo a ako natáčalo, teoretizujú o všakovakých možnostiach vývinu príbehu, poznajú každučký detail, dokonca rekvizity. A hlavne im na seriáli nesmierne záleží. Skutočne jedinečný prípad. ()

klukluka

Roky jsem to odkládal, snad z obavy, že se do toho okamžitě bezhlavě zamiluju a budu to muset komplet celý zkouknout. Vydržel jsem 2 a půl dílu z první série. Věřím, že existují díly, který by mě mohly úžasně bavit, nemám to ale jak zjistit, další šanci už tomu nedám. ()

Milano33

Doctora Who by sa dalo nazvať ojedinelým úkazom, ku ktorému dôjde len jedenkrát za celú históriu. Tento seriál má nenapodobiteľné kúzlo a preto sa nie je čomu diviť, že sa z neho stala legenda, ktorá s nami pretrváva už viac než 50 rokov. Táto show vo mne pravidelne vzbudzovala práve tie z tých najkrajších a najčistejších emócií, ako je pochopenie, empatia a súcit. Taktiež boli chvíle vyslovene plné entuziazmu a nadšenia, radosti a vzrušenia. Doctor sa za tie roky stal ikonou dobra a synonymom pre nádej. Doctor sa nikdy nevzdával, bol priam až neskutočný a plný zázrakov, keďže aj v tých najnemožnejších situáciách príde so šialeným riešením na jej odvrátenie, a aj v tej najviac čierno-čiernej tme nájde kúsok svetla. To rovnako platí aj pre dobrodružstvá s ním, kedy nám ukázal krásu nekonečného vesmíru, a spoločne s Dctorom a jeho spoločníkom sme naplno prepadli týmto vesmírnym hlbinám. Navštíviť nádherné a často temnejšie zákutia univerza, ktoré takmer vždycky prišli s nejakým zaujímavým nápadom, putovným príbehom, či chytrou myšlienkou alebo prevratnou inováciou. I keď sa Doctor snaží byť racionálny a vo všetkom nájsť logické vysvetlenie, nebráni sa ani tým iracionálnym skutočnostiam. Je to človek vedy, aj keď hneď niekoľkokrát sa staval proti nej, a pokúšaní  sa o niečo nemožné, ju ohol a pretvoril podľa svojich predstáv. Doctor sa nadchýna pre aj tie najmenšie maličkosti, vie oceniť dôležitosť aj tej sebamenšej existencie a váži si ledajaký existenčný zázrak, keďže ho pokladá za dar od Matky Prírody samotnej. Navždy budem spomínať na tie nezabudnuteľné série s Davidom Tennantom, Mattom Smithom a Petrom Capaldim, práve oni boli stelesnením toho najlepšieho, čo mám tak veľmi rád na postave Doctora. Oni pre mňa definujú tento charakter, všetci traja boli plný energie, vášne a láskyplnosti k životu. Oni sa stali ochrancami sveta a zástancami tých vôbec najslabších a najviac nepochopených. Doctor je napriek všetkej tej dobrote a striedmosti, má aj skrytú temnú stránku, čo z neho robí nesmierne komplexným charakterom. Doctor Who dáva priestor diváckej fantázii a predstavivosti, dokonca by sa dalo povedať, že väčšinu vecí necháva práve na diváckej predstavivosti. Dávka skvelého a často odvážneho britského humoru sprevádza celý seriál. Soundtrack je lahodný a nádherne sa počúva, krásne zvýrazňuje epické či emocionálne momenty. Tento seriál je výkladná skriňa nápaditých epizód, tieto epizódy sú bez najmenších pochýb meta a poriadne pritiahnuté za vlasy, neboja sa experimentovať, a inovatívne pracujú s naratívom. Je to proste fantasmagoria! Najlepšie scenáre k epizódam boli rozhodne za obdobie, kedy boli za kormidlom lode Russell T. Davies a Steven Moffat. Títo dvaja nám priniesli nespočetne veľa zábavy a vložili do svojich diel skutočne originálne a predtým nevídané nápady. Keby som mal však vybrať iba jeden jediný aspekt, ktorý robí z Doctora tak dobrú show, bola by to zaiste chémia a interakcia medzi Doctorom a jeho spoločníkom. A aby to tak správne iskrilo, najlepšie je, keď spoločníkom je nežné pohlavie. Moje najobľúbenejšie spoločníčky boli Amy Pond, Clara Oswald a Dona Noble. Tieto tri zostávajú navždy v mojom srdci. Karen Gillan je úplne naj, ale ani Jenna Coleman, ani Catherine Tate nezaostávajú od nej výrazne ďaleko. A na záver niečom málo k mojím trom najobludnejším Doctorom a k ich hereckým predstaviteľom. David Tennant: 10. Doctor, mne najmilší, ten, ktorý má najviac zo všetkých vzal za srdce. Je známym faktom, že pre Davida Tennanta bola rola Doctora tou vysnenou. A táto skutočnosť je vidieť a cítiť v každej jednej sekunde, David Tennant je plný entuziazmu a je zapálený úplne do všetkého. Ten jeho elán a nadšenie z neho priam až srší, a týmito emocionálnymi výjavmi ma vždycky naplno nadchne. Takisto bol veľmi vtipným a sarkasticky, mal šarm a charizmu, bol pohľadný a okúzľujúci.Veľmi na ňom oceňujem, ako emocionálne podkreslil túto postavu a dal jej patričnú hĺbkou. Dokonca sme boli s týmto Doctorom svedkom vskutku temného obdobia, kedy už vážne nezvládal pokračovať a bol psychicky na dne. A z týchto dôvodov je David Tennant najlepším a neprekonateľný Doctor, a v mojich očiach stvárnil Doctora dokonale. Matt Smith: Jeden z dvoch najlepších Doctorov. Matt Smith si ma získal hneď v prvých momentov, čo ma milo prekvapilo, že tak rýchlo vyplnil prázdne miesto po neskutočnom Davidovi Tennantovi. 11. Doctor spravila silný prvý dojem, pobavil ma svojou zdravou šialenosťou a bláznivou povahou, a vôbec som si naňho nemusel zvykať. Čo dodať, jednoducho "The Raggedy Doctor". Mattov Doctor bolo to najlepšie, čo sme po Davidovi mohli dostať, tak ako jeho predchodca, tak aj Matt je v mojich očiach nezabudnuteľným Doctorom. Navždy mi utkvel v hlave ten jeho bláznivý vkus na oblečenie a bujný apetít. Spopularizoval také veci, akými sú motýliky, fezy a ryba s pudingom. Tento Doctor bol vážne epický a z môjho pohľadu aj najakčnejší, ale ani emócie uňho nechýbali a nejedenkrát dokázal precítiť scénu naozaj bezchybne. Peter Capaldi: 12. Doctor nespravil ten najlepší prvý dojem, ale o to viac si vážim, ako sa časom vyvíjal. Áno, spočiatku sa choval divno a bol plný cynizmu a pesimizmu, čo sa mi na Doctora vôbec nehodilo. Avšak keď dosiahol bodu, že si ma už naplno získal, od vtedy som si ho neskutočne užíval. V niektorých okamihoch bol dokonca tým najlepším Doctorom, jeho prejavy a emocionálne výjavy som na ňom zbožňoval. Je to pre mňa naozaj vzácnosťou, pociťovať to, čo som pociťoval pri jeho rečiach. Bol to vskutku silný a intenzívny zážitok, ktorý ma doháňal až k mrazeniu. Peter Capaldi sa od ostatných Doctor dosť odlíšil, bol dumavý, pragmaticky a párkrát podľahol aj temnote. Capaldiho škótsky akcent bol senzačný a herec sám o sebe bol neuveriteľný. Peter Capaldi je vynikajúci herec a neprestajne sa prekonával. 1. Séria - 70%, 2. Séria - 90%, 3. Séria - 100%, 4. Séria - 100%, 5. Séria - 100%, 6. Séria - 100%, 7. Séria - 100%, 8. Séria - 80%, 9. Séria - 100%, 10. Séria - 80%, 11. Séria - 40%, 12. Séria - 40% () (menej) (viac)

Han22

Po půl roce jsem to konečně dosledoval a další série neplánuju. Ještě nikdy jsem nezažil tak šílený sešup v kvalitě seriálu. Doctor Who se dá rozdělit na pět rozdílných období. 1. období: Tvůrce Russell T. Davies, devátý doktor Christopher Eccleston, 1. série. Opatrný a pomalý rozjezd. Eccleston byl slušný Doktor, napůl zdeptaný z tragické časové války co zničila Galifrey, napůl nadšený dobrodružstvími. Bylo tu pár skvělých dílů, představili se Dalekové, ale také dost průměrných dílů, zejména pilot opravdu nikoho nenadchne. Rozpočet, efekty i výprava slabší, stejně jako velkolepost příběhů. Na druhou stranu se objevila moje milovaná Rose Tyler, který mi při prvním sledování připomínala moji velkou lásku, její matka ala člověk z ulice Jackie, uťápnutý přítel Mickey a hlavně "larger than life" vesmírný dobrodruh a milovník Jack Harkness. 2. období: Tvůrce Russell T. Davies, desátý doktor David Tennant, 2-4. série. Zlatá éra a nejlepší z Nového Doktora. Bez přemýšlení bych dal i 10 hvězdiček. Tennant byl zábavný, vtipný, akční a když na to přišlo tak v sobě měl moudrost a hloubku prožitých staletí. Společníci se povedli - Rose střídala krásná Martha, kterou vystřídala ženská od rány Donna se svou šílenou rodinou. Příběhy byly plné dobrodružství, humoru, efektů, akce a velkoleposti. Objevili se kyberlidé, Dalekové dostali více prostoru, přišel Vládce, Oodové, Judooni, plačící andělé, River Song, UNIT. Skvostné vesmírné díly střídaly ještě lepší díly z minulosti, historické osobnosti měly glanc. Speciály a finále svou velkolepostí strkaly do kapsy spoustu tehdějších kino scifíček. Koho nedostal Tennantův odchod, nemá srdce. 3. období: Tvůrce Steven Moffat, jedenáctý doktor Matt Smith, 5-7. série: První sešup. Matt Smith byl jako Doktor úžasný - ještě šílenější, akčnější a praštěnější než Tennant a nedá se mu nic vyčíst. Totéž společníci - Amy byla úžasná, nádherná, Rory tak trochu trouba, ale naštěstí se neopakoval scénář s Rose a Mickeym. Moffatovi se nedá vyčíst, že by neuměl scénáře, naopak z těch časových hrátek a paradoxů člověku padala čelist a dá se říct, že náměty co se táhly i přes několik sérií byly vždy luxusně vymyšlené a vyřešené. Jednotlivé díly ale pro mě vázly - Davies miloval akci a efekty a bylo to poznat. Moffat se zhlédl v hororu, takže namísto velkoleposti se většinou strašilo a namísto akčních finále přicházely spíše ty chytře vymyšlené. Slabší, ale stále výborné. 4. období: Tvůrce Steven Moffat, dvanáctý doktor Peter Capaldi, 8-10 série. Tohle už bylo o dost slabší. Peter Capadli, alias starý, nerudný, arogantní a nevycválaný Doktor mi absolutně nesedl. Nakonec ho tvůrci polidštili a ve finále jsem ho jakžtakž bral. Clara byla nezajímavá společnice. Stále spousta hororových dílů, ale i dílů úplně dementních (např. les, živoucí měsíc), k tomu pomalu ale jistě se vkrádající politická korektnost. Objevuje se Missy, z hlavních příběhů mě dostalo akorát Nebe. Moffatovi docházel dech, přesto se zmohl na fantastický Heaven Sent. V desáté řadě se objeví Bill, lesbická černoška, ale naštěstí stále slušná postava, zakončení je parádní, ale celkově průměr. 5. období: Tvůrce Chris Chibnall, třináctá doktorka Jodie Whitaker. Nesnesitelné. Ještě horší než Star Trek: Discovery. Tvůrci natočili propagandu diverzity, LBGT, eko. Doktorka je žena, která se marně snaží být něco jako Tennant, což se ji zoufale nedaří a s láskou jsem vzpomínal na Capaldiho. Společníci Graham, Ryan a Yaz naprosto nezajímaví a jediný důvod aby tam byli je mít v seriálu černocha, dědu a muslimku. Prakticky každá postava je barevná, pokud už je bílá tak aspoň gay a pokud ani to ne, tak je to záporák. Každý díl nesnesitelně poučuje, káže a věnuje se aktuálním tématům - plasty, globální oteplování, bílí zlotřilí magnáti (Trump), zneužívání zaměstnanců, segregace. To poučování se děje občas formou proslovů Doktorky, občas je to celý díl, kde je sci-fi navíc. Zmizelo dobrodružství, nadhled, fantazie, většinou i akce, zmizela většina známých ras i příběh série (ve 12. řadě se vrátí aspoň dvě), objevili se příšerné scénáře (zmutovaní pavouci ala videobéčko z 90. let). Politická korektnost cpaná doslova do krku s razancí budovatelských filmů z 50. let Přitom všechny tyhle témata tam byly i předtím ale s citem a dobře napsané - kdo by nemiloval bisexuálního Jacka Harknesse? Nedosledovatelné a na odpad. () (menej) (viac)

AngiS

Nebavilo mě to. Ano. MInulej čas. Všichni mi přišli nesympatičtí, bylo to nudný, skoro uplně o ničem. Ale nějak jsem to nevzdala a koukala dál.. a dál..a dál.. a začlo mě to bavit.. :) ()

eagle-eye

Nejbričtější sci-fi seriál, rozhodně ne blbý, naopak, upoutal moji pozornost hned zpočátku... Velmi nevšední záležitost... A zvedám na pět po dokoukané čtvrté sérii, je to mazec a Tennant je skvělej... A valíme dál, 5. a 6. série nepolevuje a Smith naštěstí na Tennanta nechává pomalu zapomenout (i když se rád ke starším sériím vracím)... ()

Paity

Já tedy opravdu nevím. Asi jsem to nepochopil. Ale trapné triky, ještě trapnější "mimozemšťané", trapné vtipy (britský humor?), pseudo-hlavní hrdina. Jako na více než tři hvězdy ani náhodou. To bych musel zvednou hodnocení třetinám seriálům, které jsem kdy viděl. ()

Perry-

Vynikající seriál. Nejlepší díly s doktorem D. Tennanta. Po jeho odchodu ze seriálu šla kvalita mírně dolů, ale i tak je to pořád nadprůměrný seriál. ()

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

12.01.2024

Temný případ nabírá posily

Temný případ nabírá posily

24.09.2022

Jedna z hlavních tváří seriálu Deadwood John Hawkes, bývalá hvězda seriálu Doctor Who Christopher Eccleston a nesnesitelná teta z Harryho Pottera herečka Fiona Shaw se nově připojují k obsazení… (viac)

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner