Fullmetal Alchemist

• Česko Fullmetal Alchemist - hledání kamene mudrců (viac)
Japonsko, (2003–2004), 21 h 15 min (Minutáž: 25 min)

Predloha:

Hiromu Arakawa (komiks)

Rie Kugimija, Romi Paku, Hóko Kuwašima, Džun'iči Suwabe, Nana Mizuki, Fumiko Orikasa, Hidejuki Tanaka, Kazuko Sugijama, Kotono Micuiši, Takehito Kojasu (viac)

Bratři Edward a Alphonse použijí alchymii, aby oživili svou matku, ale spustí tím chemickou reakci, která roztrhá jejich těla. (Netflix)

Quendi

Fullmetal Alchemist okamžitě skočil na vrchol žebříčku mých oblíbených seriálů. Skutečně málokdy se vidí, aby se seriál(nebo film) odvážil pustit do takto dospělých témat a rozebral je tak důsledně, nemilosrdně a hluboce. Bez vytáček a úlev, prostě na dřeň kosti a po pravdě. A o to silnější zážitek to je, že je to příběh dvou dětí a jsou to oni, jejichž očima se díváme. Je radost sledovat, že tohle ještě někdo umí a má odvahu udělat to pořádně a správně. ()

Vanguard77

K tomuto anime jsem se dostal tak nějak téměř náhodou a proto jsem neměl nijak přehnaná očekávání. O to milejší to bylo překvapení, když jsem se do tohoto anime zabral tak intensivně, že jsem dokonce několikrát dal přednost další epizodě před přednáškou. Celých 51 dílů jsem prolétl snad ani ne za týden. Velice se mi líbil vývoj postav. Jak už to tak u anime bývá, je více než nesnadné jednotlivé postavy zaškatulkovat a možná právě to je jeden z těch rysů, které mě přitahují. Kromě kvalitní animace musím pochválit hlavně výbornou hudební složku, úvodní témata k jednotlivým sériím jsou z těch nejlepších, co jsem u anime doposud slyšel (trefili se mi do vkusu). Samozřejmě se nějaké ty nedostatky najdou, ale vpravdě jich není mnoho. Rozhodně nemůžu než doporučit. ()

Machtann

Původní seriál je důkazem, že i bez Manga základů lze vytvořit geniální zakončení. Zároveň to bylo mé úplně první anime, které mě dostalo na "tu správnou cestu". Úžasně dojemné, velmi propracované, silně návykové. ()

heisy

Pro mě rozhodně nejlepší anime (i když jsem jich tedy viděl málo). Atmosféra tohole díla je úplně dokonalá, až mi z ní často naskakovala husí kůže. Když jsem se na to začal koukat, tak jsem zvládl třeba i 20 hodin denně, takže mi to moc dlouho nevydrželo, ale byl to dobrý zážitek a je mi docela jedno, že to není podle mangy. I když je pravda, že by tomu možná slušel nějaký větší závěr, zas tak málo dílů to nemá. ()

Vykuk

Jeden z nejoblíbenějších animáků vůbec.. hmm tak asi mám prostě jiný vkus. Neříkám, že je to kravina, asi to něco do sebe má, ale když řeknu, že Pokémon mě kdysi bavil víc, tak co.. tohle mě prostě neoslovilo. ()

Herr_Karotte

Velice povedeny pocim ve fantasy svete, ktery si snad neklade zadnych mezi avsak se striktnimi pravidly. Tato konstalace spolu s velkou kreativitou tvurcu ti poskytne nevsedni kreativitu boju spolu s krasnym pribehem dvou chlapcu hledajicich odpoved na mnoho otazek. Osobe se mi toto zpracovani libi o trochu vic nez pozdejsi Brotherhood. I kdyz toto anime mirne trpi faktem, ze puvodni predloha manga Fullmetal Alchemist nebyla tou dobou jeste dokoncena a tvurci anime si konec proste vymysleli, tak netrpi takovou otravnou SENTINENTALNOSTI a vecnym napravovanim zaporaku jako strarsi bratr "Brotherhood". Kazdopadne ale doporucuju! ()

Pavoll

Predtým ako som sa dostal k tomuto anime som zacal pozerat Brotherhood ale po niekoľkých castiach som to vzdal, lebo som ani nevedel co sa tam deje, bolo to moc chaoticke na mna. to bolo niekolko rokov dozadu. Casom som niekde na Brotherhood zase natrafil ale povedal som si ze skusim pozriet original a neľutujem. Zhltol som to za niekolko dni a dlho asi na to ani nezabudnem. Trošku mi vadilo že to bolo skoro ako Game of Thrones , pretože mi tam zabili plno obľubených charakterov ako Greed, Lust, Hughes, Martel, Scar .... . To bola asi jedina vec co ma tak trosku mrzela ked som to dopozeral ale inak uzasne anime uz sa tesim ako pojdem Brotherhood pozerat dufam ze uz mi to bude davat zmysel. ()

Lighter

Jasná pětihvězdičková volba. Komické a přitom leckdy dost hluboké anime, které se neustále posouvá dopředu. Příběh má šťávu a přerod Edwarda z přihlouplého dítěte v uvědomělého mouderého muže je velmi věrohodný. Anime, které u mě patří mezi absolutní špičku. Následně jsem shlédl i pokračování, které celý příběh odvádí z tohoto fantasy světa a stává se tak civilnější, což mi však úplně nesedlo. ()

DExUS

Toto prekrásne dielo si vyžaduje veľkú pozornosť pre každého čo sleduje anime. Pre svoju extrémnu obľúbenosť nájdeme referencie o FMA aj v iných anime a ak človek nievie, tak mu unikne vtip alebo pointa :) Ak by neexistoval Death Note, tak by bol alchemista pre mna určite najlepším anime čo som kedy videl. Je to vzorová ukážka ako si po 51 epizódach zostať len z jednym fillerom. (nerátam epizodu o vojakoch). Svet Full Metal Alchemistu je veľmi podobný tomu nášmu, no niečo je iné.... Technológia ktorú používajú je ako z pred prvej svetovej vojny a predsa majú aj moderné a dokonca modernejšie prvky než my v súčastnosti. Vďačia tomu alchemii, ktorá sa rozvíjala namiesto normálnej vedy, preto nieje prekvapivé že každý cca 10ty človek je alchemista ale každý má inú špecializáciu a aj podľa toho dostávajú svoje alchemistické mená. Eduard Elric, hlavná postava je onen "Hagane no renkinjutsushi" alebo v preklade "Full Metal Alchemist" , prečo ? Nebudem robiť spojlery, treba si to pozrieť ... ()

huhulalka

Po kompletním shlédnutí dávám o jendu méně, dobrý pocit z postav, zábavné a vtipné momentky mi ani trochu nevadily, ba naopak. Bylo zde mnoho přesladkých momentů, ale určitě méně jak v Sailor Moon. Shrnuto podtrženo pěkný seriál s překvapivým koncem. ()

dudo24

Recenziu píšem po druhom pozretí. Je to skvelý seriál a to čo mu dáva takú silu je temná a drsná hlavná príbehová linka, ktorá tiahne vpred cez žalostný nárek, psychické traumy, krv a mŕtve telá. Počas dobrodružných ciest našich dvoch nerozlučných hlavných hrdinov postupne získavame jednotlivé časti tejto veľkej skladačky. Avšak keď sú všetky časti na svojom mieste a vidíme celý obraz diania, dej začne stagnovať a predpoklady veľkého finále sa nedostava. Posledné tri a pol epizódy, už boli len taká dohra a vôbec nenaplnili moje očakávania. Dokonca som pocítil aj nespokojnosť so spôsobom akým naložili s hlavnými postavami bratov Elricovcov. Nič nové sme sa nedozvedeli, postavy sa skoro nikam nepohli a aj akčné dianie s vedľajšími postavami mi prišlo nezaujímavé. Príbehová odbočka o tom za bránou bola podľa mňa úplne mimo, ale že totálne. ***SPOILER*** Na to koľko smrti sme po celý čas videli, som čakal, že na konci zomrie viac vedľajších postáv. Mustang aj Edward mali podľa mňa jednoznačne umrieť aby zapečatili brutalitu a dramatickosť, ktorú si seriál od začiatku pestoval. A ako som spomínal, celá myšlienka s paralelným svetom a s ním prepojenou mechanikou bola neskutočná hlúposť. ***END SPOILER*** Kvôli tomu pasívnejšiemu neuspokojivému koncu nechávam hodnotenie na silných štyroch hviezdach. ()

Scanerior

Fullmetal Alchemist je úžasný "výpravný" příběh dvou bratrů, kteří mají jasný cíl a řídí si svůj vlastní osud - nebo jsou snad jen loutky v cizí velkolepé hře?! Následující část obsahuje spoilery: Zpočátku klasický příběh, který měl sympatické postavy a zajímavý prvek alchymie s jasně daným pravidlem o rovnosti výměny se stane něčím opravdu epickým! Prvních několik epizod působí tak, že se jedná o fajn seriál, jak pro děti, tak i pro starší, ovšem v 7. epizodě se stane něco, co jsem ani v nejmenším nečekal a my dostáváme jednu z nejemotivnějších epizod vůbec, v ten moment si také člověk uvědomí, že tento seriál není jen klasickým dětským dobrodružným seriálem, ale že tu může čekat cokoliv, což potvrdí hned následující epizody. Putování bratrů - jejich cesta k alchymii a hrdinské činy v různých oblastech jsou fajn kapitola, ale už tady se opět buduje část velké zápletky a objevují se postavy, které ještě sehrají nemalou roli. Následují kapitola se Scarem je opět pozoruhodná, avšak následuje podle mě jediná slabší kapitola s učitelkou. Ještě než se vydám dále tak si neodpustím nezmínit další zásadní emotivní scénu, tentokrát s Hughesem, který mi při prvním setkání přišel trochu otravný a protivný, ale brzy se ukázal jako fantastický charakter, který příběhu dával (i spolu s Mustangem) tu správnou jiskru. Nicméně následovala povedená kapitola s dalším putováním, která nás donesla až do středu velké bitvy, kde se skutečně objevil kámen mudrců, o kterém jsme tak slýchali. Startuje finále a je potřeba dořešit všechny otázky, a tak se startuje rychlý běh událostí, které přinesou pozoruhodné momenty a chvíle překvapení. Samotné finále je pak vcelku povedené, jen mě trochu štve, že Al vše zapomene - navíc bych možná osobně příběh ukončil klidně i po oživení Eda a nechal fanoušky truchlit nad Alovou smrtí, ale i tak je tenhle konec dosti smutný, kyž po všech těch "letech" "rozdělí" to bratrské pouto. V celém příběhu je spousta zajímavých postav s jasně zapamatovatelnými charaktery - osobně bych vyzdvihl Eda, Ala, Hughese, Roye, Scara, Lust, Armstronga a Winri - jako vždy jsou totiž postavy klíčem k úspěchu děje. Zároveň má z mého pohledu Fullmetal Alchemist jeden z nejpropracovanějších dějů (snad druhý nejpropracovanější po Attack on Titan). Když konečně dojdu k recenzi nějakého takové seriálu jako je právě Fullmetal Alchemist, tak vlastně ani pořádně nedokážu vyjádřit všechny emoce a pořádně popsat proč jsem tak nadšený, ale Fullmetal je jednoduše jeden z těch seriálů, ze kterých je člověk na konci absolutně "rozbitý" (v dobrém smyslu slova). 🔯⚡❤ ()

Kritik007 odpad!

Bože můj! Oživit maminku a přitom přijít o nohu ruku duši tělo?:To je tak trapný!! Vydržel sem 15 dílů a už se na to nedalo koukat!! Japonci by neměly točit!! ()

Richi007

Ikdyž mě už anime nějakou dobu láká, nikdy předtím jsem se k ničemu pořádně nedostal. Teprve až letos k tomuto počinu. Zatím teprve první tři díly, ale už jsem si to oblíbil. Musím uznat, že i dabing je celkem zdařilý. ()

Zuzato

Super serial, ale na nasledujici remake nemá, pokud nekdo váhá, zda zhlednout oba, nevahejte. Po cca 13. dílu se stává remake temnější, lepší. Ale originální má taktéž něco do sebe. Proto 90%. ()

SmajdalfCZ1

Tak jsem nyní dokoukal na 51. epizodu. Slzy se mi ještě koulí po tvářích z toho konce a jdu na to napsat recenzi. Tak samozřejmě jde na to napsat, že to bylo svižné a rychlé. Šak jsem to dokoukal během pár dnů. Příběh o bratrství a tom co jsou schopni bratři pro sebe udělat ( nu něco jako Supernatural ). Každopádně mrzí mě pouze po zhlédnutí to, že jsem se na to anime nepodíval dřív. Jediné co zde dle mě pokulhávalo byl soundtrack. Z Naruta či OP si pamatuji spoustu songů, ale zde mi utkvěla v hlavě pouze ta jedna smutná, která tam zahraje asi 3x/4x a Fullmetal Alchemist Brothers Instrumental. Každopádně jedno ze zdařilejších anime. Děj je výborný, zvraty zcela nečekané a souboje jsou impozantní na to, že musíme vzít v úvahu, že je to staré přes 15 let. Pro všechny co mají rádi anime můžu doporučit. ()

Modular

"Tenhle svět řídí mnohem vyšší zákony, než jaké si dokážeme představit. Chápat ten koloběh a opět stvořit... To je alchymie." Někdy, když jsem byl menší, tak v televizi často hráli dabované anime s tím, že to byla prakticky pohádka. Vždyť je to o dvou klucích, co čarují a prožívají dobrodružství! To je sice pravda, ale vězte, že toto anime vám nabídne mnohem víc, než jen to. Příběh o masové genocidě, cenně lidského života a faktu, že všechno má svou hodnotu. Zákon rovnocenné výměny. Všechno to vás hned na začátku chytne a nepustí. Teda, až do posledních pár dílů. Víte, konec tohoto anime je hodně uspěchaný. Poznáte to opravdu silně a začnete si všímat nesrovnalostí a hloupých narativních změn. To ho táhne dost dolů. Z jiné stránky tu máme dost decentní animaci na rok vzniku, takže si na ni nemůžu stěžovat. Ale je tu něco, co je naprosto špičkové skrze celý seriál snad bez výjimky. Soundtrack. Od znělek, přes outra až po "Brothers". Vážně, OST tohoto anime je úžasné. Okay, abych to zase shrnul. Jedná se o anime, nad kterým nebudete litovat. Je pravda, že Brotherhood je mnohem lepší, ale tenhle má ten nádech nostalgie a starých anime, jež u Brotherhood nenajdete. 9/10. ()

MtS

Tento seriál byl prostě skvělej. Každý díl měl něco do sebe a příběh dokázal jak pobavit, tak dojmout. Za jedinou nevýhodu považuji, že vrchol seriálu přišel v dílech 20 až 22 (nechci spoilovat, ale kdo viděl asi ví, jaké díly myslím). V porovnání s tím byl samotný konec trochu slabší odvar. ()