Fullmetal Alchemist

• Česko Fullmetal Alchemist - hledání kamene mudrců (viac)
Japonsko, (2003–2004), 21 h 15 min (Minutáž: 25 min)

Predloha:

Hiromu Arakawa (komiks)

Rie Kugimija, Romi Paku, Hóko Kuwašima, Džun'iči Suwabe, Nana Mizuki, Fumiko Orikasa, Hidejuki Tanaka, Kazuko Sugijama, Kotono Micuiši, Takehito Kojasu (viac)

Bratři Edward a Alphonse použijí alchymii, aby oživili svou matku, ale spustí tím chemickou reakci, která roztrhá jejich těla. (Netflix)

Marius

Ľudia nemôžu nič získať, bez toho aby najprv niečo dali ako odplatu. Aby sme dostali, musíme stratiť niečo rovnakej hodnoty. To je prvý zákon alchýmie – zákon rovnej výmeny. Vtedy dávno.....sme skutočne verili, že je to jedna jediná pravda o svete. Ibaže Edward Elric a jeho brat Alfonse zabudli, že človek nie je len organizovaným zhlukom presne navážených prvkov a v zármutku nad stratou milovanej mamy sa pokúsili z ekvivalentnej hmoty transmutovať matku späť na tento svet. Porušenie základného tabu alchýmie a dôsledná aplikácia zákona rovnej výmeny zobrala Alovi celé fyzické telo a záchrana jeho psyché uzavretím do starého brnenia stála Eda ruku a nohu. Navyše to, čo stvorili behá niekde vonku a rovnako ako oni sa snaží získať Kameň mudrcov –jediný artefakt , umožňujúci porušenie prvého zákona alchýmie a možnú cestu k veciam, ktoré v rámci rovného obchodu stratili. Úvodné epizódy (asi prvých sedem, akonáhle Tucker vyrobí svoju hovoriacu chiméru seriál poriadne potemnie) slúžia len na oboznámenie sa s hlavnými aktérmi príbehu. Tu ma trochu zarážalo preskakovanie časových rovín, avšak i toto má v rámci seriálu svoju nosnú funkciu – pripraviť “dosky” na neskoršie dejstvá príbehu; často sú tieto úvodné epizódy omnoho spätejšie s hlavnou líniou než sa zdá. Príbeh je pomerne originálny a to tak zasadením do akejsi paralely rakúskouhorskej či nemeckej monarchie pred prvou svetovou vojnou , ako i prvkom využívania alchýmie, okolo ktorého sa celý seriál točí. Morálno-etická nevyhranenosť postáv príznačná pre anime je prítomná i vo FMA. Každá z postáv má svoje traumy, ktoré ju formovali a svoju vlastnú motiváciu, odlišujúcu sa od ostatných postáv alebo ich skupín. Seriál výborne pracuje s vývojom postáv (najzreteľnejšie je to u Eda) a s postupným odhaľovaním ich psychologického pozadia. Napríklad “teroristu” Scara budete zo začiatku odsudzovať, následne po tom ako sa odhalí jeho minulosť a úloha v rámci príbehu, stane sa pre vás jednou z najvýraznejších a najobdivovanejších postáv seriálu. Priaznivci anime zaťažení na charizmatické ženské postavy si však tiež užijú – mechanička Winry, Izumi sensei, poručíčka Hawkeye a rozporuplná homunkulka Lust sa jednoznačne môžu zaradiť do siene slávy “silných ženských hrdiniek v anime”. Bez čoho by však FMA nebol nikdy tak úspešný a obdivovaný je jeho varovný protivojnový podtext. Nečakajte filozofické eseje, skôr popkultúrne vyjadrenie názoru, že (hoci to s náboženstvom skutočne vôbec nesúvisí) všetko utrpenie z vojen vzniká kvôli tomu, čo sa tradične nazýva siedmymi smrteľnými hriechmi ľudí. Je len málo vecí , ktoré by som mu vytkol a ktoré nebudú vadiť všetkým. Sú to hlavne superdeformácie pri niektorých narážkach a možno na môj vkus trochu uponáhľaný koniec. Rozhodne však patrí k tomu najlepšiemu čo som videl 10/10 P.S. Chcel by som vidieť crossover FMA a Slayers kde sa stretnú Ed s Linou Inverse a kým jej Ed nadáva, že je plochá ako žehliaca doska, Lina naň vrieska že je “chibi”.....stávky na toho kto to prežije prijímam výhradne 1.4.2407. P.S. 2 Ak je váš miestny Führer divný, treba ho zosadiť, inak bude po prdeli. () (menej) (viac)

Dever

// Production Companies: Aniplex // Po pozretí všetkých 51 dielov ma nenapadá iné hodnotenie, ako 5*. Už teraz sa teším na Brotherhood .... ()

Subjektiv

Tenhle seriál si své místo na vrcholech různých anime žebříčků určitě zaslouží. Je to jedna velká dobrodružná jízda, která si drží úroveň po téměř všech 51 dílů. V tom u mě třebas překonává Blood+ a i další známé kusy. Ve výčtu žánrů se trochu ztratila komedie, přitom některé vtipy jsou opravdu dobré. Přesto je humor až druhotný, prim hraje jednoznačně příběh. Ten těží ze soupeření několika různě motivovaných stran, které jsou navíc reprezentovány velmi dobře vymyšlenými postavami. Vznikají různá křehká spojenectví a o něco méně křehká nepřátelství. Jen výjimečně, pokud vůbec, jsem měl pocit, že postavy nejednají logicky, uvěřitelně. Děj je více nastíněn v synopsi a komentářích dalších uživatelů. Prostředí přípomíná zemi na počátku 20. století (vlaky, auta, nikoli letadla, ale +alchymie), další země Ishbal je pak typickou pouštní krajinou. Seriálu dokonce nechybí ani nějaká ta myšlenka, ovšem nečekejte žádné filozofické orgie. Na seriál navazuje film, který posouvá děj ještě kousek dál a uzavírá ho. Žel film pro mě byl trošku zklamáním. Seriál však nedokážu hodnotit jinak než maximálně. ()

novoten

Je nadaný, je nezastavitelný a taky je strašně popudlivý, takže mu nezkoušejte říct jakoukoli poznámku o jeho vzrůstu nebo to nedopadne dobře. Edward Elric je sice mladý, ale zažil toho už spoustu. On a jeho bratr Alphonse udělali v životě chybu a teď ji musí napravit. Nejsou ale jediní, kdo si nesou životem chyby z minulosti a když se v jejich vyprávění objeví zachmuřený Scar, charismatický Roy Mustang nebo věčně pozitivní hláškař Hughes a alchymistické pozadí dostane pořádně temné obrysy, je zaděláno na nezapomenutelnou podívanou. S touhle partou jsem prožil cestu, na kterou zůstávají jenom epické vzpomínky. Takhle kombinovat humor s nostalgií a temnou fantasy už v jiném příběhu opravdu nepůjde. Fullmetal Alchemist zůstane králem. ()

xxmartinxx

Oslovilo mě, o kolik propracovanější myšlenkově to je než novější víc na akci zaměřená verze. Provedení je ale občas trochu krkolomné, dlouhé dialogy nepřirozeně roubované na sebe působí divadelně a mechanicky a ke konci už jsem byl docela netrpělivý a zmatený. První půlka je ještě lepší než Brotherhood, ale pak se to trochu ztratí - a to říkám i přesto, že samotné směřování a originální dějové zvraty se mi líbily. ()

Hitman_47

Jedno z nejlepších anime jak po dějové, tak i po animační stránce, které jsem měl tu čest vidět...a ani film se nedrží zpátky, ba právě naopak, jde ještě dál, co se dokonalosti týče. Jedná se o přímé pokračování seriálu, takže z děje bohužel nemůžu nic prozradit....jediné, co snad mohu říct je, že film si zahrává s minulostí naší reality, s tou temnou minulostí.. ()

Nin

Neboli Fullmetal Alchemist. Pravidelně se objevuje na předních příčkách nejlepších anime všech dob (většinou je první) a to rozhodně právem. Jedinečná kombinace dramatu (válka, sociální vztahy), fantasy, akce a hororu o dvou bratrech, kteří porušili tabu v alchymii a zaplatili za to poškozením svého těla (jeden má půlku těla umělou, druhého duše žije v dutém brnění) a nyní ho chtějí navrátit zpět do původního stavu. Vícežánrové skvělé anime. (10/10) ()

Madsbender

Tak som sa zahryzol do ďalšieho kultového anime... a prekvapivo to vyšlo dosť dobre. Fullmetal Alchemist možno po viacerých stránkach nie je také, ako som očakával (predsa len zarytému fanúšikovi opusov ako Hellsing, Death Note, Ghost In The Shell či Legend of Galactic Heroes bude pripadať spracovanie až príliš zamerané na deti), no veľký dôraz na zaujímavý a pomerne silný príbeh, ako som mohol postrehnúť počas prvých dvoch dielov, ma závratnou rýchlosťou vtiahol do sveta alchymistov, podvodníkov, intríg, armád, zločincov, zradcov, manipulátorov a hľadania kameňa mudrcov. Po pätnástich dieloch môžem ísť s hodnotením do absolútna, dej je stále temnejší a zaujímavejší, na humor som si zvykol, a začína mi pripadať veľmi milý a zábavný. Verdikt: 95% P.S.: Teším sa na Brotherhood. ()

Hromino

Druhá polovina seriálu na ten řádně ochucený děj z mangy sice nemá, na druhou stranu si můžeme užít více prostoru a nabrat sympatie pro děj a postavy, které jsou v remaku poněkud okleštěny. Teda ne že by druhá půlka stála za přesně mířený políček pro tvůrce, ale dovolím si citovat paní Dědinovou ze Smržovky u Jablonce nad Nisou, která vždy v teleshoppingu na Barrandově „recenzuje” přistýlku Dormeo Renew: „(…) to jako ne že by se pak člověk už nevyspal na těch starejch, proleženejch matracích, ale když už jste naučení na lepší, tak je to něco jinýho, no, na lepší si člověk prostě zvykne rychlejc…" V překladu: nezabije to nikoho, když se na to dodívá úplně do konce, ale když si pak naservírujete před čumák nového Alchymistu, už si na něj zvyknete (a to rychle) a budete jej hltat až po čtyřiašedesátý díl. Ale neodrazuji tím nikoho od sledování toho starého, to ne, mrkněte se na něj, ale tak po třicátým díle na to hoďte bobek a ukájejte se novým Alchymistou. Přeji dobrou chuť. ()

sheen

Po dvou týdnech sledování můžu konečně napsat mé pocity ohledně celého seriálu. Spolu s Berserkem je to pro mne naprostá topka. Témata, které se tam probírají, rozhodnutí, kterým musejí čelit..nečekal bych, že animovaný seriál půjde až tak...Bylo to prostě super, bratři Elricové si mne získali a už nyní se těším na remake z 2009. ()

HAL

Jeden z nejlepších anime seriálů jaké jsem viděl. I když ze začátku vypadá až moc dětsky tak se nenechte zmást, zhruba od sedmého dílů pořádně přitvrdí a jakmile se pořádně rozjede děj tak vás chytne a nepustí. ()

Idaho

Za celých 51 dílů jsem si nedokázal zvyknout na infantilní humor. Vážně nechápu pojetí tohoto anime, když na jedné straně velice komplikovaný děj plný myšlenek humanity dokážou prošpikovat takovým humorem. Méně humorný díl znamenal vždy nárůst kvality. Major Armstrong sucks. 70 % ()

Vavča

Výrazně originální dílo svými postavami, příběhem, prostředím, i přesto, že je zde zastoupeno více žánrů, nemlátí se navzájem, funguje to skvěle. Příběh je silně návykový, gradující konec se pobedl, nenapdá mě nic na oc bych si mohl stěžovat. Jen poznámka chystá se nová adaptace, neboť ato série nebyla podle děje mangy, půjčila si postavy, prostředí a některé jiné propriety. ()

HellFire

Překvapivě ne úchylné japonské anime se zajímavou myšlenkou s alchymií, kolem které se rozvíjí rozvětvený příběh s mnoha výbornými postavami. Škoda, že většina soubojů je předvídatelných a v konečném důsledku Edward většinu prohraje nebo ho někdo zachrání v poslední okamžik. Na druhou stranu je to příjemné a návykové sledování, zasmějete se a závěr seriálu je prostě krásný a naplňující. ()

Xeelee

Z FMA mám dost rozporuplné pocity. Začátek mě vůbec nebavil a byl plný pro mě nepochopitelného infantilního humoru. Prostě šónen. A pak to postupně graduje do dechberoucího závěru. Infantilního humoru ubývá, ale když se objeví, tak o to méně se tam hodí. A následný film z nacistického německa mohl být zajímavý, ale skončilo to jen nelogicky a překombinovaně. Asi nemá smysl se nějak detailněji rozepisovat, když mé pocity obsáhle vystihl DaViD´82 v recenzi u Brotherhoodu. ()

Dr_Bilo

Moje první seznámení s anime dopadlo nanejvýš dobře. Když jsem byl mladší , tak jsem docela hodně hltal všechny možné x svazkové fantasy ságy plné intrik, epických příběhů a vůbec po všech stránkách do posledního detailu promyšlených fantasy světů. Vždycky jsem chtěl nějakou takovou ságu vidět zfilmovanou. Moje dětské sny se naplnily. ()

Adasin

Nádhera, naprosto úžasný seriál, moc se mi líbil a jeho fiktivní svět jsem si tak jako The Grid z Trona nebo Svět čtyř národů z Avatara (Legenda o Aangovi) zamilovala. Má všechno, co potřebuju ke štěstí - pěknou animaci, zajímavou mytologii, silný příběh, výborné sympatické postavy... Nejprve mě těch 51 dílů trochu vyděsilo (ono to hned vypadá jinak, když je to rozděleno do sérií), ale nakonec jsem je s nucenými pauzami sjela během týdne a pár dnů. Nemohla jsem se dočkat, až zhlédnu Bratrství. Bratrství se nakonec opravdu ukázalo ještě lepší a návykovější... Boj o místo v mé seriálová topce tedy nakonec vyhrálo Bratrství, ale hodnocení zůstává. 9/10 ()

Hannibal92

I když se velká část nedrží své předlohy tak je to od začátku do konce neuvěřitelná podívaná. Strašně silný příběh, úžasné souboje a občas hodně nečekané zvraty. Dal bych 5*, ale zatím si je šetřím pro Brotherhood a až teprve potom se rozhodnu která verze je lepší. ()