Černé zrcadlo

Veľká Británia, (2011–2025), 32 h 45 min (Minutáž: 41–90 min)

Tvorcovia:

Charlie Brooker

Rory Kinnear, Daniel Kaluuya, Julia Davis, Isabella Laughland, Colin Michael Carmichael, Jessica Brown Findlay, Lindsay Duncan, Rupert Everett (viac)

Recenzie používateľa Arsenal83 k tomuto seriálu (34)

Krokodýl (2017) (S04E03)

Špičková časť, thriller miesený s digitálnym sci-fi, ktorý zaujme od začiatku do konca a zároveň dáva do života jednu radu. Nesadajte si za volant s opilcom a užívateľom rôznych látok ani ako spolujazdec. Ono sa to môže po dlhých rokoch tak nepríjemne vyvrbiť, že ešte o vás budú písať kroniky. A to ste boli v podstate úplne v nevine. A Andrea Riseborough by mala doma konečne zaviesť zrkadlá, pretože doma ich asi nemá, keď sa nevidí. V Disconnect vyzerala na Britku k svetu, ale štýl oskubané kura atraktívny veru nie je. ()

DJ na odstřel (2017) (S04E04)

Zaujímavý nápad a ešte zaujímavejšie vyústenie. Ísť poslušne so systémom, alebo sa odvážiť postaviť vopred navrhnutej linke, čo je lepšie? Jedna z epizód, ktorá v sebe nemá až také veľké znepokojenie ani katastrofu, dokonca má pozitívnu konotáciu. ()

Železná vůle (2017) (S04E05)

Mnou nepochopené, takmer bez zápletky a v podstate aj bez posolstva. Márna expedícia s plyšákom ako symbolom starého sveta, trocha beznádeje s najklišidnejšou víziou budúcnosti o rebélii strojov. ()

Černé muzeum (2017) (S04E06)

Nebyť nepodareného konca tak jedna z najšpičkovejších častí seriálu vôbec. Ponúka veľa otázok a zaujímavých zvratov. Len taký malý postreh: odkúsili by ste z jablka po černochovi? A po osadníkovi? Malá rasistická vsuvka, ktorú som si uvedomil len ja, ale samotná epizóda sa otočí v pomerne nútený rasizmus, kde miešané páry sú úplnou samozrejmosťou, hoci tvoria v USA len 8,4% no pre Netflix bežná vec. V každom prípade skvelý dojem z hororových pasáží, s predstavou o duši vlastnej ženy vo svojom tele ako nezvládnuteľné bremeno. Mieša sa tu veľa žánrov v utešený celok. ()

Série 5 (2019) (S05)

Najpriemernejšia séria, kde chýba väčší počet častí a z tých troch len jedna bola super (Smithereens). Miley Cyrus až tak nechýbala, hoci príbeh ok, no a dvaja blackie nosorožci virtuálne sa páriaci bez možnosti mať potomka mi chýbali ešte menej. ()

Striking Vipers (2019) (S05E01)

Netflixovina, ktorá chce priviesť ľudí k novému normálu, že sexuálna a citová túžba stojí nad pohlavím, vlastne aj orientáciou? Bolo to mentálne či fyzické? Polemika o tom, či virtualita náhodou už nie je aj realitou. Ale černoch pichajúci medveďa ale svojho priateľa hrocha vo svete, kde podľa Netflixu žije 95% černochov nie je dobrá vízia pre prežitie ľudstva. ()

Smithereens (2019) (S05E02)

Pre mňa špičkové a strhujúce. A hoci ten dôvod toho celého nakoniec nebol až taký šokujúci a hoci v závere som rozmýšľal, či som tú pointu celkom chytil, tak táto zmes digitálnej diktatúry, ktorej sme sa dobrovoľne podrobili, a thrillerovej vložky vynikajúco zafungovala. Človek ako ustavičný čumil do svietiacej skrinky, čo má stále po ruke, to už vlastne ani žiadna apokalyptická vízia nie je, my tú dobu už žijeme. A niektorí aj do rokliny spadli za krásne selfíčko. Žiaľ, šlo už o predsmrtné foto vhodné nominácie na Darwinovu cenu. ()

Rachel, Jack a Ashley Too (2019) (S05E03)

Miley Cyrus má problém so spevom, nie to ešte s hraním, avšak časť svoju úlohu splnila. Tu ale nemusela ísť do krimi vložky, stačilo nájsť viac fantázie v tom koncepte presunu vedomia. Utvrdilo ma to v tom, že ten novodobý mesiáš alebo nejaký "antikrist" kľudne môže mať podobu aj desať metrovej Majlí, ktorej koncert si naživo sami pustíte z pohodlia domova a keď vám tá super obryňa bude rozdávať svoje škreky a vy sa budete tešiť, akí ste technologicky vyspelí, tak už budete nenávratne otrokom digitálnej totality. ()

Série 6 (2023) (S06)

Iné čierne zrkadlo. Zabúda už na svoje pôvodné kontúry, púšťa sa viac do thrilleru až hororu, no nenudí ani jednou časťou. Čierne zrkadlo sa síce mení, ale stále ostáva povinne čiernym, ktorá je tou správnou farbou. Dá sa predpokladať, že v prípadnom pokračovaní zase neuvidíme iné rozdelenie dobrých a zlých postáv, ako podľa orientácie, politického presvedčenia či samozrejme farbe pleti, ale ak príbehmi upúta ako doteraz, určite to bude dobrý filmový zážitok. V niektorých prípadoch takmer dokonalý. ()

Joan je hrozná (2023) (S06E01)

Opäť niečo z Čierneho zrkadla, čo nemusí byť dokonalé divácky svojím príbehom, zvratmi, lebo tam nikdy o to nešlo, vždy šlo o nosnú myšlienku. A napriek tomu, že sa aj z tohto seriálu stal produkt povinnej politickej korektnosti, kde všade musia byť zmiešané a homo páry, stále tá myšlienka tam je. Niekedy vám aspoň povedali: dávajte si pozor na malé písmenká! Čítajte bedlivo! Teraz vám už nikto nič nepovie. Automaticky schvaľuješ cookies, automaticky schvaľuješ spracovanie osobných údajov, automaticky schváliš akékoľvek zmluvné podmienky. A ono to potom môže všelijako dopadnúť. Pekne ukázané, kam by to možno, ale len možno, mohlo zájsť. ()

Loch Henry (2023) (S06E02)

Výborná thrillerová, až netypická časť pre tento seriál, keďže tu tej digitalizácie bolo poskromne. S napätím, zvedavosťou a prvkami hororu. Zmiešaný pár a nadradenosť je už klišé Netflixu bijúce do očí a čo je sílené, nefunguje. Ale aspoň si kopli trochu aj do seba. ()

Beyond the Sea (2023) (S06E03)

Lavíroval som medzi štyrmi a tromi, ale vzhľadom na záver nehodlám spustiť z hodnotenia. Kozmonautika vplýva na psychiku, ale či nie si psycho už tm, že ideš tam, kde nič nie je? Drahé obsadenie nebolo nadarmo. S absurdnou a presvedčivou ideou, že niekedy je človek schopný všetkého, aby nechal toho druhého pochopiť, ako sa cíti. S trocha otvoreným koncom, či sa vlastne všetko stalo tak, ako to na prvý pohľad dotyčný pochopil. ()

Mazey Dayová (2023) (S06E04)

46%? Ani nápad. Nie skvostná, ale stále veľmi dobrá časť, pri ktorej samozrejme tie farebné netflixovské variácie už musíme akceptovať ako súčasť ich zvrátenej agendy, ale hlavná myšlienka mi veľmi sadla. Paparazzi ako najväčšie hovado, ktorého nikto nemá rád. Ľudia na nich pľujú viac než na exekútorov a finančníkov. Išlo to do krásneho extrému a človek si len pomyslel - veď to už nielen paparazzi, ale aj bežní "novinári" sú takí, že sa z nich obsah žalúdka prudkým spôsobom ťahá nahor. Stačí si napríklad zapnúť TA3 v nedeľu o 11.00. ()

Démon 79 (2023) (S06E05)

Zvláštna je celá séria, netypická, ale za to o to zaujímavejšia. Od hororu cez diabolskú grotesku až po obavy z  jadra. Možno temnejšia verzia by pasovala do príbehu viac, pretože sme smerovali do nevýrazného finále. Pre mňa znepokojivým prvkom je zase stvárnenie konzervatívneho politika ako niečoho, čo je tou najväčšou hrozbou. Migrácia je super, tvrdia povinne korektní tvorcovia, a tak prekvapivo chýbalo už len LGBT vlákno. Všetci predsa vedia, že diabol je buzerant. ()

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

12.01.2024

Netflix chystá další interaktivní seriál

Netflix chystá další interaktivní seriál

17.09.2021

Streamovací služba Netflix v roce 2018 nabídla divákům svůj první interaktivní zážitek pomocí epizody Black Mirror s názvem Bandersnatch. V té si lidé mohli na obrazovce sami vybírat, jak má hlavní… (viac)

Tvůrci Cesty a Drive chystají spolupráci

Tvůrci Cesty a Drive chystají spolupráci

19.05.2019

Dva oceňovaní filmoví tvůrci John Hillcoat (Cesta, Triple 9) a Nicolas Winding Refn (Drive, Neon Demon) oznámili spolupráci, které by teď měl věnovat pozornost nejspíš každý hororový fanoušek. Natočí… (viac)

Netflix nabídne interaktivní zážitek

Netflix nabídne interaktivní zážitek

03.10.2018

V nové řadě netflixovského seriálu Černé zrcadlo se diváci dočkají speciální interaktivní epizody. Tzv. „choose-your-own-adventure“ typ vyprávění spočívá v tom, že tvůrci natočí několik… (viac)