Černé zrcadlo - Série 6 (2023) (séria)

Loch Henry (S06E02)

(epizóda)

Při natáčení přírodopisného dokumentu v ospalém skotském městečku narazí mladý pár na pikantní příběh provázaný se šokujícími událostmi z místní historie. (Netflix)

Martrix

Tři čtvrtiny stopáže, je to nepříliš zajímavý a předvídatelný krimi thriller. Ani náznak hrozby technologií. Zcela mimo koncept seriálu. Trpělivě jsem vyčkával a věřil, že přijde zvrat. Vždyť Brooker je chytrý a šikovný scénárista. Jen tohle...to by bylo pod jeho úroveň. Ale kdepak... i přestože jen u thrilleru o vrahounech nezůstalo, nedočkáte se ani žádného zvratu. Brooker až v posledních minutách vcelku suše nastavil zrcadlo všem hyenám, které přitahuje násilí a ultrahyenám, které jim ho rády servírují v TV. Za mě je to dost vyčpělé téma, které se do BM 2023 moc nehodí. PS: Závěrečný sestřih byl působivý, nepochybuji o tom, že by tvůrci dobrý thriller zvládli. ()

novoten

Překvapuje mě, pro kolik diváků právě Loch Henry příliš vybočuje z konceptu. Pro mě do něj totiž zapadá, ale ne tak okatě a nápadně, jak se tomu často děje jindy. Vidím nutnost jít s davem, aby se jedinec dostal dostatečně daleko, a to je právě to, za čím se cyklus vždy rád otáčel. Navíc vyostřená škodolibost udržela hranici hraní si s konkrétním žánrem tak vysoko, že nikdy nedojde k prázdnému trápení diváka či protagonistů. ()

choze

Už druhý díl v řadě, kterým si Netflix dělá srandu sám ze sebe? Hlavní záhadou tady není, co přesně se stalo před lety v malebné vesničce, ale jak to souvisí s tématem seriálu - temnou stránkou technologického pokroku. A odpověď mě neuspokojila, stejně jako absence nějaké zajímavé haluze. Přes to a přes předvídatelnost thrillerové zápletky je to slušně napínavé a má to správně nepříjemnou atmosféru. Ale v téhle antologii bych se bez toho obešel. ()

JitkaCardova

Samo o sobě dobré, se silným, vícevrstevnatým vyzněním. *** Plus pár spoilujících postřehů: Zjev mladého filmaře Davise napovídá, že je nejspíš synem Iaina Adaira, nikoli policisty Kennetha - sedí to i časově? ** Odkaz matky synovi je silný důkaz mateřské lásky, jakkoli zvrácené. ** Připadá mi, že na fotkách, které by si doma Janet schovávala, nebudou obrázky lidí sice svázaných, ale pořád ve spodním prádle a téměř beze stop jakéhokoli násilí, ale že tam budou i výjevy z pokročilejších stadií hrátek - asi se to tam mělo nějak promítnout. *** Je Davis zničený jen z toho, že přišel o svou snoubenku, a z toho, že oba jeho rodiče (ať už byl otcem kterýkoli z nich) jsou vrazi a psychopati, anebo v sobě tají zděděné sklony? (Není to tam naznačeno.) ** Z čeho má Davis ten tik, který se u něj objevuje od samého počátku, to cukání nervu po jedné straně nosu? Tuší něco o své matce či otci, ještě než na to při natáčení přijdou? ** Vadou na kráse je, že seriál Černé zrcadlo má předjímat morální potíže společnosti, které přicházejí s novými technologiemi a pokračující komodifikací sociálního, etického i tvůrčího potenciálu lidí - tohle je přesně ten díl, který se prohřešuje, protože natáčení zvrhlých senzací na kameru je hodně stará a obnošená vesta, nic nového. *~ ()

castor

Pokračujeme v satirických či mírně futuristických příbězích píchajících do vymožeností moderního světa, které překvapují jak stylem vyprávění, tak myšlenkou i pointou. Na šestou sérii jsme přitom čekali až nezvykle dlouho, nicméně tentokrát si pro nás Charlie Brooker připravil náplast v podobě pětice nových dílů, což je o dva více než tomu bylo minule. Loch Henry není standardní epizoda série. Sledujeme mladý pár, který navštíví jeho rodné skotské městečko s cílem natočit v něm studentský dokument. Dostanou se však k několik let starému příběhu, kdy do města mířilo ještě množství turistů. A pak se něco událo... Původní námět tak nakonec přebije příběh o místním Hannibalu Lecterovi, který si roky udržoval vlastní doupě smrti a který otřásl celým regionem. Holt najít staré rodinné videokazety může přinést děsivé tajemství... Diváci budou na konci asi trochu rozdělení, nicméně je to dobře zahrané, nepředvídatelně natočené, slušně sestříhané a má to atmosféru zapadlého britského zapadákova. ()

Anderton

Ide skôr o klasickú detektívku a do vzorcov Black Mirror to síce nezapadá, ale zapadá to do toho, akým štýlom tvorcovia koncipovali šiestu sezónu. Opäť je to sebareflexívne, Netflix ironicky ukazuje, čo ho v skutočnosti zaujíma na svojich dokumentoch o všemožných sériových vrahoch a naviac sa to odohráva v rovnakom fikčnom svete ako prvý diel, ale svojim spôsobom, ak už ste ho videli. Ten najdôležitejší twist ma prekvapil, avšak epizóda je skôr o následných emóciách najviac dotknutej osoby a zamyslení sa nad autorskou etikou umelcov. Mínus bod za absenciu "BM" sci-fi faktoru. ()

Frajer42

Bohužel nesmírně předvídatelné rozuzlení i samotný průběh a jednotlivé detaily, ale hlavně zcela vybočující ze série Black Mirror, která doposud varovala před skrytými hrozbami nezadržitelného technologického pokroku. Tohle na mě působilo spíše jako nepříliš úderný společenský komentář, který není nový dokonce ani pouze v rámci tohoto seriálu. Dost z toho se však dá odpustit, protože si mě tvůrci koupili vskutku krásnými záběry skotské přírody i tamní vesničky a místy opravdu velmi hutnou atmosférou. Dokázal jsem se tedy hodinku slušně zabavit. Tento díl se mi ovšem velmi rychle vykouří z hlavy, neboť neobsahuje prakticky žádné poselství a vůbec nic nového v žádném směru. [69 %] ()

silentname

"Loch Henry" je podľa mňa veľmi zaujímavý projekt, o ktorom platí, že niekedy môžeš hrabaním sa v špine odhaliť niečo, čo si vlastne ani reálne odhaliť nechcel. Čo ale spravíš v prípade, že už to vieš? Je pravda, že mistami som sa pri sledovaní trochu nudil, no úvod aj záver sú spracované brilantne a rovnako aj to celkové odhalenie pravdy príde tak nečakane a naraz, že som ostal skutočne zaskočený. Nevýhodou je iba to, že pri určitých postávach budete od začiatku premýšľať nad tým, aká je vlastne ich motivácia a čo sa snažia zakryť. Pretože je to na nich poznať veľmi okato. Každopádne solídna epizóda. Hodnotenie: B+ ()

Arsenal83

Výborná thrillerová, až netypická časť pre tento seriál, keďže tu tej digitalizácie bolo poskromne. S napätím, zvedavosťou a prvkami hororu. Zmiešaný pár a nadradenosť je už klišé Netflixu bijúce do očí a čo je sílené, nefunguje. Ale aspoň si kopli trochu aj do seba. ()

Lacike

Hrozná nuda. Oveľa viac thriller (dosť predvídateľný) s občasnými prvkami čierneho humoru. Vtipné je, že gadget, ktorý tentoraz zradí postavy, nie je nič nové, ale naopak niečo už dlho nepoužívané. Oveľa viac ma bavila tá záverečná bodka, ktorá ukazuje cynický pohľad na ocenenia rôznych srdcervúcich dokumentoch o ľudskom utrpení. Bohužiaľ trvá len minútku. Keby sa film venoval naplno tejto téme, tak by to bolo oveľa zaujímavejšie ako tá tuctová story o sériových vrahoch. 4/10. ()

Alementina

Strašně předvídatelné. Hned jak jeho máma otevřela dveře, tak to bylo jasný....takovej průměrné horor, kde to zrcadlo jsem tam nevidela. To, že lidi miluješ místa, kde se stalo něco hrozného bych jakobzrcadlo úplně neviděla. ()

Trevor

Nadávky, nadávky, nadávky, neúcta mladej snúbenice k bielej staršej žene, nádejný filmový autor ktorého nikto nepozná, policajti ktorí by sa starali o ukradnuté vajcia iba keby ich ukradla černoška (realita o ukradnuté vajcia, ktoré na vidieku kradli aromáci sa policajti nestarali ale už aj oni sú hnilý kradnú sliepky, zemiaky či vajíčka) predstavujú povinnú kvótu liberálneho Netflix kreténizmu. Odhliadnuc od toho dostaneme výborný príbeh s perfektným twistom a na pomery Black Mirroru takmer "hororovú" zápletku, technológie išli bokom a dopadlo to nadočakávanie dobre. ()

William_

Tohle je ten Black Mirror co chci! Nádherné skotské scenérie jsou bonusem a při sledování jsem cítil přesně ten nepříjemný pocit neznáma a tajemna, který od jednotlivých epizod čekám, a který mi v té předešlé chyběl. ()