Není-li špatné otroctví, pak není špatné nic.  Film Lincoln Stevena Spielberga popisuje období posledních čtyř měsíců života největšího amerického prezidenta Abrahama Lincolna. Odhaluje nejriskantnější a nejodvážnější rozhodnutí amerického vůdce v době, kdy se vyostřuje otázka otroctví a zemí zmítá válka. Silné lidské drama se odehrává na jejím konci. Lincoln může konflikt ukončit, ale rozhodne se hrát vyšší politickou hru, kterou je snaha zrušit otroctví. Sám sobě musí zodpovědět, zda za ni další promarněné životy stojí. V ten hvězdný okamžik dějin musí Lincoln využít veškerý talent, odvahu a morální sílu. Musí učinit rozhodnutí, díky němuž se stane legendou. Postava Abrahama Lincolna odnepaměti osciluje mezi mýtem a historickou postavou. Stále zaměstnává představivost veřejnosti, dnes snad ještě víc než kdy jindy. Možná protože se stal globálním symbolem uvážlivého nakládání s mocí... Film vznikl podle scénáře nositele Pulitzerovy ceny Tonyho Kushnera, dalšími klíčovými hráči jsou Steven Spielberg a představitel titulní role Daniel Day-Lewis. Příběh proniká k jádru Lincolnových posledních úspěchů. Znázorňuje muže plného paradoxů: baviče a vážného muže, hravého vypravěče a nelítostného politického hráče, prozíravého vůdce a zranitelného otce, který v nejtemnější hodině svého národa, kdy si doba žádá od všech to nejlepší, předčí všechna očekávání... „Odjakživa jsem chtěl vyprávět Lincolnův příběh. Je jednou z nejvíce strhujících postav historie i mého života,“ říká Spielberg. „Vzpomínám si, že když jsem ve čtyřech nebo pěti letech poprvé uviděl Lincolnův památník, velikost té sochy na židli mě vyděsila, ale když jsem šel blíž, uchvátila mě její tvář. Na ten okamžik nikdy nezapomenu. Přiměla mě o tom muži, sedícím na židli vysoko nade mnou, začít přemýšlet.“ Čím víc se toho Spielberg během svého života o Lincolnovi dozvěděl, tím víc vzrůstal jeho obdiv a touha vzdát hold této výjimečné osobnosti, její příběh si nesmíte nechat ujít ani vy. (oficiálny text distribútora)

corpsy

Komerčný úspech v Amerike je dôkazom toho, že je to film hlavne pre američanov. Pre nás ostatných to bude len málo čo zaujímavá a hlavne ukecaná prehliadka Spielbergovej majstrovskej réžie. ()

liquido26

Daniel Day-Lewis je skvělý Lincoln. Spielbergův Lincoln, ale už bohužel není skvělý film o Lincolnovi. Zobrazuje totiž velmi malý úsek z jeho života a spíše než na Lincolna samotného se zaměřuje na politické intriky obklopující přijetí zákona o zrušení otroctví. Je sice zajímavé vidět, že to nebylo jen tak, že se Abraham rozhodl otroctví zrušit, jak je možná zažitá představa, ale bohužel sledovat dvě a půl hodiny hašteření politiků je dosti nuda. Několik dobrých scén se tam ale určitě najde. Na podobné téma bych spíš doporučil film Amazing Grace. ()

curunir

Už keď istý čas pred premiérou uzrel svetlo sveta Williamsov mierne sterilný soundtrack (fanúšikovia odpustia), dával podľa názvu jednotlivých stôp a celkovej povahe hudby tušiť, aký smerom sa nakoniec bude Spielbergov dlho pripravovaný a dlho očakávaný spektákel uberať. A to všetko napokon ešte viac spečatil pomerne fádny plagát. Cez Spielbergovu optiku nazeráme na 16. amerického prezidenta takmer ako na božstvo, skutočnú ikonu, ktorá sa len tak pre nič za nič neocitla aj na dolárových bankovkách a ktorej je počas celého filmu, aj napriek niektorým jeho pošramoteným taktikám, vzdávaná obrovská úcta za vykonané dielo. Na rovinu môžeme povedať, že to, čo režisér ukazuje divákovi rozhodne nie je ,,európskou témou“, takže v nej v prvom rade nájdu zaľúbenie Američania, každopádne práve od toho sa mohol odvíjať trocha nešťastne univerzálne zvolený názov, od ktorého kde kto čakal to, čo nakoniec film vôbec nepriniesol – životopis, resp. komplexný pohľad na Abrahama Lincolna. Danielov (ešte pred samotný nakrúcaním ospevovaný) herecký výkon je krásny, umiernený bez prehnaných emócií a módnej zveličenej údernosti a dáva sa zamyslieť, či takou naozaj bola jeho postava. Smelo s ním držia krok aj veteráni Sally a Tommy a ku všeobecnej spokojnosti i zvyšok obsadenia. V tom ako film postupne plynie, každý uvedomelý divák logicky očakáva uzatvorenie Lincolnovho života a zhruba od polovice som si počas sledovania neustále kládol otázku, ako asi Spielberg spracuje túto udalosť vzhľadom na ním vytváranú éterickosť hlavnej postavy okolo ktorej priam sála gloriola nedotknuteľnosti. Nakoniec všetko vyriešil tak, ako by som to vôbec nečakal a o to viac som bol spokojnejší. Na záver len dodám, že keď sa onoho večera ujal za spoločníka ,,čerstvej vdovy“ miestny šerif, aby trochu oživil rozhovor, nesmelo riekol: ,,Inak, pani prezidentová, čo vravíte na predstavenie?“ (295. hodnotenie, 70. komentár k filmu) ()

Kryton

Spielberg na hrad! Tedy vlastně do Bílého domu! Tento nejúspěšnější režisér současnosti, který umí natočí sci-fi, horor, válečný film, drama, thriller a pokud by chtěl tak i porno. Ten až odejde, tak to bude černý den filmu. Nyní k samotnému filmu ať tu nedělám prezidentskou kampaň. Lincoln byl vysněný projekt Stevena Spielberga. Zajímavé, že film jde do kin v době inaugurace nového prezidenta Obamy. Lincoln se zabývá malému kousku života a dráhy Abrahama Lincolna. Nezabíjel upíry ani zombíky. On zabíjel otrokáře a jejich lobby. Zde se v úseku posledních 3 let jeho života zaměřuje Spielberg na dobu občanské války a zrušení dodatku 13 o otroctví. Válka zde funguje jen jako podkreslení doby, protože ze samotného válčení se ve filmu zobrazí sotva deset minut. Nedívejte se na film jako na válečný film o občanské válce. Z tohoto důvodu to odradí dost diváků. Pokud se však chcete podívat na důležitý úsek americké historie a baví vás politické drama, pak budete jásat. Já osobně jsem od Lincolna nečekal bombastické akční scény ani ucelený životopis. Daniel Day-Lewis je Lincoln! Takto bych popsal určitě velkého favorita na oskara. Vedle něho však excelují i ostatní herci. Hlavně James Spader a Tommy Lee Jones jsou výrazné vedlejší postavy, které do příběhu promlouvají. Možná, že někomu dvě a půl hodiny převážně politické konverzace nemusí být po chuti, ale já se bavil. Vedle skvělých hereckých výkonů je radost sledovat kameru, která se stává více malířským plátnem. Spielberg mě letos s historickým dramatem potěšil více než s minulým Válečným koněm. Hodnocení OST: John Williams a Spielberg jsou jedna osoba. On skvěle podkreslil důležité scény a drží si stále svůj standard. Přál bych mu oskara. 8/10 ()

spaceboyCZ

Pan Spielberg si plni sve tajne sny... Uz neni tim lovcem kasovnich trhaku, desitkovych hodnoceni a plnicem kinosalu. Ne, Steven si jiz jen doprava namety, ktere zajimaji predevsim jeho samotneho... Nevim, zda DDL si zaslouzil za toto Oscara, spis maskeri, ale budiz, jeho prace s hlasem je uchvatna, nicmene jeho Plainview zustava neprekonan.. ()

maddy

"Akademická nuda". Čo z toho, že Spielberg je dobrý režisér,a čo z toho, že film má vynikajúcich hercov (hlavne Daniel Day-Lewiss = zaslúžený Oscar), skvele vystihnuté dobové prostredie a kostými, inteligentný scenár a bezchybné technické spracovanie (hlavne kamera a nasvietenie scén), keď nedokáže ani na minútu strhnúť, ani výrazne zaujať. Celých 150 minút tak ubehne bez akejkoľvek zaangažovanosti diváka, bez záchvevu akejkoľvek emócie (ani v samotnom závere pri usmrtení Lincolna – nie, to nie je SPOILER, ale holý fakt z hodín dejepisu), bez akéhokoľvek výraznejšieho záujmu o to, čo sa bude diať ďalej. Spracovanie tohto „národného symbolu“ musí byť pre Američanov na hodinách dejepisu prínosné, pre nás ostatných len ukážka síce technicky tej najkvalitnejšej, ale inak absolútne chladnej a strohej filmárčiny. CELKOVO: 3* ()

agentmiky

Spielberg a historické filmy, to jsou dva pojmy, které k sobě nerozlučně patří. Před pár měsíci jsem viděl Most špionů, který byl excelentní. Rozhodl jsem se tedy, že si pustím další film z jeho produkce. Lincoln určitě mnoho lidí neosloví svou zdlouhavostí, někdy delšími dialogy a celkově svou komorností. Ale mě se to právě strašně zamlouvalo. Nejprve chválím Lewise a podotýkám, že za takové ztvárnění jednoho z nejznámějších prezidentů USA v celé historii si ten Oskar zasloužil. Líbily se mi i dialogy, které měly smysl a ukazovaly, jak byl Lincoln v tomto směru chytrý. Hudba Johna Williamse byla kapitola sama pro sebe. Nevím, ale nenašel jsem ve filmu žádnou výraznou chybu, která by mě znepokojovala. Více takových historických snímků. Za mě dávám 90 % ()

SaNcHeZ_cz

Spielberg a jeho bezkrevná dobovka podruhé. Lincoln bohužel končí podobně jako akčněji položený Válečný kůň před ním. Skvělé herecké výkony (zejména Day-Lewis a Lee Jones) a přehršel známých tváří v dobových maskách je utopen v dvě a půl hodiny dlouhém balastu s minimem emocí a hned několika zdlouhavými pasážemi. Možná nejsem dostatečný patriot, možná jen Spielberg jednoduše nenatočil snímek, který by mě už jen z podstaty filmového zážitku posadil na prdel jak jsem u něj byl kdysi zvyklý. [65%] ()

zlabus

Tak i Spielberg zklamal. Pohádka o tom, jak šel hodný strýček Abe do války kvůli otroctví. Jeden z mýtů, kterého se USA evidentně nikdy nevzdá. Máme tu 150 minut vysoce akademické nudy a keců a ideálné způsob, jak odradit kohokoliv od zájmu o americkou historii. Stát za filmem jiným tvůrce než SS, tak jsem možná benevolentnější, ale pro jednoho z nejlepších tvůrců posledníc tří dekád je tohle zatraceně málo. S radostí kvituji jen fakt, že jsou v nějakém americkém filmu hrdinové republikáni a upozornění, že už před stopadesáti lety byla politiky o všem akorát ne o ideálech. 50% ()

kareen

Jednomu se až nechce věřit,že tuto formálně dokonalou nudu natočil člověk,co má na svém kontě tak vzrušující a výborné filmy jako jsou Indiana Jones,Schindlerův seznam,nebo Minority report a mnoho dalších... ()

Z0oMb3E odpad!

Takže spoza veľkej mláky prišla ďalšia glorifikujúca sračka činu, ktorý v Európe a veľkej časti zbytku sveta už dávno fungoval. Hlavné je to že sa okolo toho spravil obrovský humbuk. Zakaždým keď stačilo tresnúť do stolu a z plných pľúc vymenovať abecedný zoznam pohlavných orgánov, Pišta Spilberg naordinoval DeyLujsovi hypervzletné kecy.. Kecy ktoré ma dvíhali z pohodlného poloľahu i keď som mal na bradavkách položený tanier s párkami. Viem si prestaviť ako obtĺstly Džon z Hornej Kentaky, ktorý vlajku pribije i na svoju polorozpadajúcu latrínu, stojí po celú projekciu v pozore s rukou na srdci a miernou erekciou. Mimo provincie smažených hamburgerov však Ejb vyznel len ako lacný paleoEminem ktorý chŕli hlášku za hláškou len preto aby ho citovali 13 ročne juvenikly na pubertálnych seansách. Pre toho koho nezaujíma pohľad do historickej politiky Severného Konga film naozaj nič nedá. Predvianočná licitácia, zbytku roka nazamestnaných o tom, v ktorej časti nákupného centra budú v mikulášskom lákať ľudí do Deichmannu vám dá viac. ()

Hannibal92

Už podle hodnocení a komentářů na čsfd jsem spíš čekal že to nebude žádná sláva, spíš taková politická žvástačka, ale to rozhodně nebyla. Daniel Day-Lewis v roli samotného velkého Lincolna je úžasný a nenapadá mě za poslední rok nikdo kdo by mužskou hlavní roli zahrál lépe a proto doufám že za ni dostane oscara. Samotný příběh je pojatý velice zajímavě a i mě (jakožto člověku kterého dějepis NIKDY nebavil) se to moc líbilo. Naopak Gordon-Levitt jakožto mladý Lincoln byl s tím knírkem spíš k smíchu, ale kdo v té době taky nebyl. [Cinestar Anděl - 30.1.2013] ()

MartinezZ

Dobří herci dobře hráli v pěkně vypadající a neúměrně roztažené politické breptanici na pozadí vraždících se mamlasů z jedné a téže země. Naprosto okatě Oscara si vynucující snímek nevzbudí v neamerickém divákovi přílišný zájem, snad krom hereckých výkonů. Možná trocha historie, nějaké to politické pletichaření, ale "historky z natáčení", kterými se Lincoln stále oháněl, ve mě spíše vyvolávaly dojem, že v danou chvíli nemá všech pět pohromadě. Vzbuzoval dojem obrovského myslitele, který vždy, když svou historku započal, jsem si jen říkal, že už zase žvatlá. Pro samotný příběh i pletichy to nemělo totiž přílišného smyslu. Nebylo by to VŮBEC ŠPATNÉ (!!!), nebýt to tak roztahaně rozvláčné, tedy i nudné. Usekněte 45 nebo alespoň 30 minut a bude to mít mnohem větší šmrnc. ~~~ "Prosím, pane, ušetřete nás těchto proslovů." ~~~ PS: Díky Bohu za šipku → ()

LV.Helter

Tadial žiadná cesta nevedie. Tak prepalená a zbytočná akademiovka tu dlho nebola. To, že Spielberg už dlho netočí nič fakt obsahovo zaujimavé, ale iba formálne dobre sa vie už dosť dlho, ale toto bol maximálne veľký prešlap. Nielen to, že je to maximálne obrovská komorná nuda, v ktorej sa vobec nič okrem nudných a fakt blbých kecov nič nerobí, ale je to iba obyčajne sfilmovaná historická událosť, ktorá posobí lepšie na papieri než na plátne. Herecká kompozícia, spolu s Daniel Day-Lewis je fakt dobrá a skutočne sa moc snážia s filmu vytláčiť čo najviac, ale tu by maximálne museli robiť robiť dvojité salta vzad aby ma presvedčili k lepšiemu hodoteniu. Lincoln premýšla. Lincoln sedí. Lincoln rozpráva. Lincoln nasrato vykrikuje. Lincoln je nový spasiteľ... Áno Americká predstava o národnom hrdinovi. Pre mna nič nové. Verím v to, že o mesiac si nespomeniem, čo je to za film.. Určite za tie 150 minút Lincoln nestojí ani náhodou... I na dve hviezdy som sa musel fakt dlho presvedčiavať! ()

O.Peta

Samozřejmě že je Lincoln dělaný pro to, aby sbíral ocenění. To je vidět od samého počátku, nicméně se nestane ničím, co by nedokázal ocenit i nekritik. Spielberg okleštil film v podstatě o všechno, i o hudbu, která je většinou jedním z jeho tahounů a nechal vyniknout Lewise. Zdálo by se, že nepředvede mnoho a stojí spíše v ústraní, ale pomalé stříhání a klidná kamera mu umožní, aby si svůj výkon při několika projevech plnohodnotně obhájil. Lincoln je každopádně hodně v kontrastu s loňským koníkem, ale kvalitativně mi vychází oba zhruba na stejno. Pravdou je, že Steven značně ubral na emočním prožitku, který by Lincolna mohl vynést ještě trochu výše. 80% ()

Riddick77

Geniální prakticky v každém směru, ať už z hlediska řemeslného, hereckého či obsahového. Lincoln není vyčerpávajícím portrétem 16. prezidenta Spojených států, nýbrž pokusem o mnohem širší pohled do politických a ideologických struktur (na dobové politické strategie a nástroje) konce války Severu proti Jihu, především pak sondou do Sněmovny reprezentantů v době přijetí 13. dodatku americké ústavy. Myšlenky jsou nadčasové a pohled je nutně subjektivní už skrze výběr jednotlivých událostí, které jsou ve snímku vyobrazeny. Korupční analogie s Dnem zrady (The Ides of March) je z mého pohledu naprosto nepochopitelná (černobílá), leč to by bylo si na sáhodlouhé povídání (film o důstojnosti a lidskosti nelze přeci jen tak ztotožnit s aktuálním dramatem o touze po moci, politických postech a kariérismu v rámci politického diskurzu). Day-Lewis je brilantní, Sally Field je brilantní a Tommy Lee Jones je excelentní (pánové si doběhnou pro plešouna). Nicméně pánem všeho je muž v pozadí, Steven Spielberg, jenž opětovně dokázal, že historické drama může mít šťávu a atmosféru (ta hra se světlem, se stíny a siluetami Lincolna - to je slast). 9/10! ()

GodComplex

Nebudu se poustet do komplexni recenze, kdyz se to da cele vystihnout tak jednoduse - Nuuuuuuudaaaaaaaa. Jedna hvezda za DDL, ktery se v roli Honest Abea vylozene ztratil. Spielberg posledni dobou pusobi kapku unavene, takze to doufam s pristi Robopocalypse na stara kolena poradne nakopne. 2/10 ()

Jillen

Opravdu doporučuji jako předkrm před filmem Django Unchained. Nicméně, Spileberg zklamal. Pokud někdo očekává podobně emocionální žranici, jako Schiendlerův Seznam, bude zklamán. A řekl bych, že to není "dějomístopisnou" polohou snímku, ale faktem, že zde není začátek a vlastně ani pořádný konec. Lincoln se objeví a zase zmizí, jako pára nad hrncem, i když pořádně hustá pára. Lewisova "onemanshow" by si snad i zasloužila pevné skupenství v podobě zlatého plešouna. No nic, tak co tu máme dál? ()

MikO_NR_1909

Spielberg je filmovým rečníkom alá majster demagóg-zastierač-zahmlievač. Je neuveriteľné, ako pracuje a idealizuje len v určitých medziach, vo vymedzených obdobiach, s vyvoleným jednotlivcom. Nikto tu nediskutuje (ani v náznaku), ako sa Lincoln vyjadril na adresu otrockých černochov v roku 1858. Nikoho nezaujíma, že rozhodnutie, ktoré urobil bolo predovšetkým vo vlastný prospech a prospech Únie, s cieľom vybudovania väčšej armády a upevňujúcej moci. Takže, aj keď nespochybňujem určité zásluhy a krvilačný atentát, režisér nás vždycky tiahne svojím smerom, svojou správnou líniou, ktorá nie je správne a už vonkoncom nie korektná. Donúti ma to ešte prehodnotiť Schindlera. ()

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook

02.02.2021

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

21.06.2017

Kdyby se dával dohromady seznam nejlepších žijících herců, stoprocentně by na něm nechyběl Daniel Day-Lewis. Šedesátiletý držitel tří Oscarů je legendou, která do svých rolí dává úplně všechno, a… (viac)

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

08.06.2016

Jen málo hereckých persón má tak fascinující kariéru jako Daniel Day-Lewis. Britský rodák jednou za pár let vyskočí na velké plátno, sehraje brilantní postavu a sesbírá kupu hereckých cen, jen aby se… (viac)

Trojnásobná dávka Spielberga

Trojnásobná dávka Spielberga