Není-li špatné otroctví, pak není špatné nic.  Film Lincoln Stevena Spielberga popisuje období posledních čtyř měsíců života největšího amerického prezidenta Abrahama Lincolna. Odhaluje nejriskantnější a nejodvážnější rozhodnutí amerického vůdce v době, kdy se vyostřuje otázka otroctví a zemí zmítá válka. Silné lidské drama se odehrává na jejím konci. Lincoln může konflikt ukončit, ale rozhodne se hrát vyšší politickou hru, kterou je snaha zrušit otroctví. Sám sobě musí zodpovědět, zda za ni další promarněné životy stojí. V ten hvězdný okamžik dějin musí Lincoln využít veškerý talent, odvahu a morální sílu. Musí učinit rozhodnutí, díky němuž se stane legendou. Postava Abrahama Lincolna odnepaměti osciluje mezi mýtem a historickou postavou. Stále zaměstnává představivost veřejnosti, dnes snad ještě víc než kdy jindy. Možná protože se stal globálním symbolem uvážlivého nakládání s mocí... Film vznikl podle scénáře nositele Pulitzerovy ceny Tonyho Kushnera, dalšími klíčovými hráči jsou Steven Spielberg a představitel titulní role Daniel Day-Lewis. Příběh proniká k jádru Lincolnových posledních úspěchů. Znázorňuje muže plného paradoxů: baviče a vážného muže, hravého vypravěče a nelítostného politického hráče, prozíravého vůdce a zranitelného otce, který v nejtemnější hodině svého národa, kdy si doba žádá od všech to nejlepší, předčí všechna očekávání... „Odjakživa jsem chtěl vyprávět Lincolnův příběh. Je jednou z nejvíce strhujících postav historie i mého života,“ říká Spielberg. „Vzpomínám si, že když jsem ve čtyřech nebo pěti letech poprvé uviděl Lincolnův památník, velikost té sochy na židli mě vyděsila, ale když jsem šel blíž, uchvátila mě její tvář. Na ten okamžik nikdy nezapomenu. Přiměla mě o tom muži, sedícím na židli vysoko nade mnou, začít přemýšlet.“ Čím víc se toho Spielberg během svého života o Lincolnovi dozvěděl, tím víc vzrůstal jeho obdiv a touha vzdát hold této výjimečné osobnosti, její příběh si nesmíte nechat ujít ani vy. (oficiálny text distribútora)

Muse

Člověk, co nemá o občanské válce ani páru nebo jen pramalou páru, se ve filmu nemůže absolutně zorientovat. Ačkoli jsem psala na téma otroctví a občanskou válku Sever proti Jihu bakalářku i diplomku, stejně jsem se v diskuzích o ratifikaci 13.dodatku ústavy naprosto ztrácela... Jedna velká nuda plná proslovů a politických keců.. ()

T-pack

Sám Abraham Lincoln dělá co nejvíc, aby film ve svých 150 minutách stopáže nezačal nudit... a samozřejmě selže, protože Lincoln není ani biografickým snímkem, nýbrž pouze biografickou kapitolou. Daniel Day-Lewis v roli sympatického dědy, který neustále vypráví vtipné historky a pohybuje se s rozvahou, dělá divy, má navíc okolo dost dobrých ostatních herců, ale každému musí být jasné, že něco takového zkrátka a dobře nestačí. Krom dobré řemeslné práce se nekonají žádná překvapení, příběhová ani vizuální, nic vyloženě neupoutá, je to jako učebnice dějepisu: fakta, pro někoho možná zajímavá, ale napsaná neutrálním jazykem profesionála. Kam se učebnice hrabou na romány... ()

Pavlínka9

Film jsem viděla v lednu, tudíž pro mě velká smůla, jelikož si už nepamatuji, co jsem k němu chtěla přesně napsat :D Ale pamatuji si, že jsem cca v půlce filmu řekla něco jako: "Hmmm... Daniel bude mít dalšího Oscara." :D :D A ono jo :) Ale jo, já mu to přeju. Práci odvedl výbornou. Film se mi líbil z toho důvodu, že poukazuje na, aspoň pro mě dost důležité téma a hlavně mi upřesnil plno detailů, které mi do té doby unikaly. Sice mě více zaujala postava Tommy Lee Jonese, který, když už se objevil, tak to vážně stálo za to ;) A dobové kostýmy a prostředí - nemělo to chybu :) Dohadování chlápků v krásných kostýmech a určitá galantnost a zároveň strohost a upjatost - to se dobře bilo :) Jen mi prostě vadí určitý "amerikanismus", který, sakra, vždyť je to film o jednom z nejznámnějších prezidentů USA, tam prostě nemohl chybět.... ()

BoncheR

Congres must never declare equal those, who´s God created unequal!" Zobrať tento film ako mozaiku a hodnotiť jednotlivé štvorčeky, bolo to super. Ale ako celok to je dosť des. Najviac ma hnevá úplná ignorácia Lincolnovej vraždy. Mrzí ma to. 70% ()

Gar-mogoth

Směs velice silných, několika vtipných(uplácení politiků), ale i velice nudných momentů, aneb film, který lze doporučit jen fanouškům Spielberga a prezidenta Lincolna. Je to skvěle zahrané(DD-Lův Oscar zasloužený, Tomy Lee Jones si taky zaslouží pochvalu, líbil se mi i Lee Pace) a Spielberg pořád umí, měl by si ale příště vybrat nějaké lepší téma(třeba tu Robokalypsu). ()

Kmotr76

Nuda, kterou nezachrání ani skvělý Daniel Day-Lewis. Přeci jenom příběh filmu bližší americkému divákovi než českému, Američana by taky nebavil dvou a půl hodinový film o Masarykovi. ()

drake31

LINCOLN UMRIE !!! (šťastný nový rok, a pokazený filmový zážitok ;) Už je to pár rokov čo Steven natočil film ktorý by som dokázal naozaj oceniť. Lincoln vo mne obnovil nádej že to ešte má v sebe. Ako to u mňa býva zvykom nečakal som veľa. Čakal som nejakú mega patriotickú jazdu, ktorá bude zameraná na získanie kopy plešatých. Tá druhá časť bude realitou, ale to nemení fakt že to bolo fakt dobre spracované, ešte lepšie zahrané, a aj napriek dĺžke ma to vôbec nenudilo. Osud Abrahama Lincolna je vďačnou témou a keď sa k tomu pristupuje profesionálne môže vzniknúť kvalitné dielo, ktoré zaujme aj neamerické publikum. Spokojnosť s rezervami a naprosto zaslúžené 4*. ()

lucascus

Velmi rozporuplný film. Začnu negativy - oceňuji sice odvahu režiséra, že se pustil do dvou a půl hodinové látky, jejímž jediným úkolem bylo rozpitvávat Lincolnovo stanovisko podopřit 13. dodatek americké ústavy (opravdu, film se týkal pouze tohoto tématu), ovšem tímto počinem filmu odpadají běžní komerční diváci (kteří prostě nemůžou být schopni se na film dokoukat, protože film napřínáší žádné velké napětí a akčnost). Velkým mínusem filmu je fakt, že režisér nenatočil scénu samotného atentátu na Lincolna, což by mohl být právě prvek, který by film oživil a prezentoval se i běžnému konzumnímu divákovi. Naopak co hodnotím velmi kladně, je především fakt, že se režisér nenechal strhnout americkým nabubřelým vlastenectvím a neukázal nám Lincolna jako mrtvou nedotknutelnou legendu, ale jako člověka, který dělal chyby, který býval často nerozhodný, který měl problémy v manželství. U amerických filmů tohoto typu bývá většinou problém v tom, že za skvělými kulisami a kostýmy se skrývá často slabý scénář, a především zveličování osobností - to se zde naštěstí nestalo. Střídmý pohled na prezidenta Lincolna je osvěžující, dostane si na svou stranu i Evropany, nejen Američany. Kladně hodnotím i výběr titulních herců - Daniel Day-Lewis (v roli Lincolna) a Sally Field (v roli jeho manželky). Dohromady se však jedná o průměr. ()

Terzeus

Som rád, že hodnotenie na ČSFD už totálne ignorujem. Pre porovnanie - kritici vravia toto: http://www.metacritic.com/movie/lincoln. Anyway, film bol skvelý vďaka trom veciam predovšetkým - Daniel Day-Lewis je fenomenálny a ak si niekto skutočne zaslúži Oscara oprávnene z nominácií, ktoré sú v ponuke, tak je to on. Inými slovami, kvôli Day-Lewisovi som sa vždy nevedel dočkať ďalšej scény s ním. Ďalšiepozitívum je réžia a historická uveriteľnosť (za čo môžeme poďakovať aj Tonymu Kushnerovi za vynikajúco adaptovaný scenár). Film pracuje hlavne s interiérom a to je jeden z bodov, ktoré zvyšujú dramatickú úroveň. Navzdory tomu, že Lincoln je vlastne len politický historický "triler" s cieľom vzdať poctu jednému z najslávnejších prezidentov US, je obdivuhodné, že Spielberg nestavil primárne na jeho kariéru ale hlavne na zobrazenie jeho života, vzťahov a problémov zatiaľ čo na politiku stavil v tej "trilerovej" časti sledujúcej Snemovňu a poslancov bojujúcich za presadenie Lincolnových zámerov. Dokopy to klape, herci sú úžasní a vôbec, hoci je film dlhý, nenudí, ustavične sa niečo deje a v podstate väčšina scén (z toho každá s Lincolnom) má čo povedať. Už sa teším na opätovné zhliadnutie viacerých scén. Nie je to síce dokonalé ale chybuje to v maličkých detailoch, nie konzistencii a tak nevidím dôvod neudeliť 90%. ()

Mishqo

Abraham Lincoln bol jednou z najdôležitejších osobností a tento film mapuje jeden z najkľúčovejších momentov americkej histórie. Samotný film pôsobí miestami veľmi ťažkopádne, a scenár je niekedy až príliš komplikovaný ale na druhej strane nie je povrchný a sem tam pobaví. Lincoln je hereckým koncertom zúčastnených - Daniel Day-Lewis si ide bezpodmienečne pre Oscara, ale nezaostal ani Tommy Lee Jones. Hudba od Johna Williamsa bola zase raz trefou do čierneho. A kulisy a kostýmy tiež potešili. ()

Natabar

Ač jsem z těch, koho americké dějiny vcelku zajímají, u tohoto "šlágru" roku nelze nekonstatovat podivení se, jak nudný film dokázal Spielberg natočit. ()

hroubek

Naprosto chápu proč jsou američtí kritici z Lincolna, tak nadšený.Já být na jejich místě, taky bych byl.Jelikož Abraham Lincoln je pro ně důležitá postava z jejich dějin.Tohle je všem známý fakt, na který se naštěstí film nezaměřuje.Film se zaměřuje na prosazení 13. dodatku a co k tomu všemu vedlo.Pro evropského diváka, který se nevyzná v amerických dějinách z období občanské války to bude těžký oříšek.A samotný režisérský velikán Steven Spielberg mu v tom moc nepomůže.Lincolna na obrázku pozná skoro každý, ale dalších padesát postav s podobnými účesy a řeči to už jde o trochu jinou zábavu.A zvláště, když Vám ty postavy budou naprosto ukradené.A o moc lépe na tom není ani samotný Lincoln vinou dialogů, které neustále vypouští a tendenci sedět a něco povídat, i když je božsky zahrán Danielem Day-Lewisem a ta ocenění jsou správná.Postavy mluví, sedí a zas mluví a občas se přesunou z bodu A do bodu B.Tohle je hodně unavující v první hodince.K našemu štěstí se to v druhé půli zlomí, a film dostane, i když se to bude zdáti nemožné spád.Najednou všechno začne postupně do sebe zapadat a celému tomu nasazuje korunu zakončení dějové linie s postavou Tommy Lee Johnese.Samozřejmě, že na režisérské stoličce je jistota jménem Spielberg, který dokáže i jeden z nejnudnějších filmů své kariery obohatit o krásné záběry, vizuálně nápadité scény, skvostnou hudbu a dobré herecké výkony.Lincoln není typ filmu, který od něj máme nejradši, ale jako důkaz všestranosti to beru. ()

Narya89

Téma otroctví a celkově lidských práv je mi velice blízké, proto mě očekávaně oslovil i tento film. Lincoln musel být jedinečný člověk, který šel za svým přesvědčením navzdory názorům okolí, proto je velice smutné, jak nakonec dopadl. Každopádně se jedná o nezapomenutelnou osobnost amerických dějin, ze které si bere často příklad i Dale Carnegie ve svých knihách, kde vyzdvihuje jeho schopnost jednat s obyčejnými lidmi a vést promluvy, které dokáží v lidech probudit skrytou touhu stát se lepšími. Rovnost před zákonem je jistě ušlechtilá a nutná, pokud chceme mluvit o lidské svobodě a dnes je jí již dosaženo pro všechny rasové skupiny. Ovšem rovnost na každodenní praktické úrovni je stále něčím, o co musíme neustále usilovat a dávat najevo nesouhlas se všemi formami diskriminace, které kolem sebe vidíme. Každý máme v sobě takového Lincolna, který nám říká, co je správné, jen se mu musíme naučit naslouchat. ()

VanTom

Vůbec se nejedná o špatný nebo nějak nudný film, jen takový neživotný, bezkrevný a rádoby důležitý. Abrahama Lincolna ztvárnil Daniel Day-Lewis úžasně, ale ta postava je hrozně ikonizovaná, moudrý, klidný, rozvážný a vzdělaný politik, který většinou jen tiše poslouchá hádky a argumenty ostatních a pak se vytasí s nějakou absurdní historkou, která všechny přesvědčí a usměrní. Popáté to přestává být vtipné. Kupčení s hlasy nicméně dokáže zaujmout (a ani nevadí to velké množství postav, není nutné si je nějak pamatovat), na rozdíl od pohledů do Lincolnova soukromí a rodinných vztahů, působících uměle a vykonstruovaně. Spielberg a jeho dlouholetí spolupracovníci samozřejmě servírují dokonalé řemeslo ve skvělé (i když skromné) výpravě, jenže vykřesat napětí z toho, jestli při závěrečném hlasování otroctví bude nebo nebude zrušeno, to se prostě nedá. :-) ()

VasaX

Spielberg a jeho herecký ansámbl utáhnou i příšerně dlouhé dvě a půl hodiny konkrétní historické záležitosti. Pokud má člověk rád "tamty časy", historii nebo samotného Lincolna, tak ho to i zaujme. U mě to bylo tak něco ode všeho, a je to rozhodně stravitelnější když Lincoln loví hlasy než upíry. A ani nevím, co k tomu dál dodat, mě to bavilo, tak nějak jsem si to užil, i když jsem cítil to časové břemeno, ale asi to není kousek, který bych někomu doporučil, nebo i vymlouval. Kdo si k tomu najde cestu, tak ať, jinak žádné násilí. U mě spíše lepší průměr. I když si nedokážu představit, jak by se Lincoln dal natočit nějak výrazněji lépe, možná snad jen kratší. Technicky je na 4,5 hvězdičky, ale nadšení je v rámci hvězdiček tří. Vzhledem k tomu, že komentáře jsou ryze individuální záležitost, mé hodnocení je nasnadě. ()

JohnSmith

Období pretidentování Abrahama Lincolna, kdy se snažil prosadit dodatek ústavy ke zrušení otroctví. Ačkoli je snímek 150 minut dlouhý, není to zas takové utrpení, ikdyž Spielberg tentokrát opravdu nejel na plný plyn. Nicméně výprava je výborná, jen ten spád je velice mírný. ()

Ceres

Není to špatný film, i když záleží, jestli máte rádi filmově zpracované dějiny. Je škoda, že je film tak natahovaný. Snímek také ukazuje, že Spielberg už nemá co nabídnout. BTW kamera Kaminskeho je ale fantastická. Celkově je spíš průměr. ()

Pump

Jedinečné drama o jedinečném muži a nabízený děj tohoto filmu inspirovaného skutečnými událostmi je velmi přijatelný. Stevenu Spielbergovi se podařil skvělý kousek a Lincoln skutečně vypadá a hraje pod jeho taktovkou tak jak všichni očekáváme, že bude vypadat a jednat. Celý decentní propletenec, včetně dokreslení charakterů jednotlivých postav je naprosto dokonalým filmovým zážitkem. ()

Eleanor05

Steven Spielberg zkrátka na stará kolena vyměknul a naservíroval nám nudný, konverzační koktejl ochucený jeho starým, osvědčeným sentimentem. Ani přes pěknou výpravu a pár zvučných jmen v obsazení nemohu dát 2*, protože na snímku není vůbec nic originálního. Američané by to možná viděli jinak, ale pro mě opravdu zbytečný film, vhodný tak možná jen jako pomůcka do dějepisu na základní škole... Už hodně dlouhou dobu jsem se u žádného filmu tak strašně nenudila. ()

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook

02.02.2021

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

21.06.2017

Kdyby se dával dohromady seznam nejlepších žijících herců, stoprocentně by na něm nechyběl Daniel Day-Lewis. Šedesátiletý držitel tří Oscarů je legendou, která do svých rolí dává úplně všechno, a… (viac)

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

08.06.2016

Jen málo hereckých persón má tak fascinující kariéru jako Daniel Day-Lewis. Britský rodák jednou za pár let vyskočí na velké plátno, sehraje brilantní postavu a sesbírá kupu hereckých cen, jen aby se… (viac)

Trojnásobná dávka Spielberga

Trojnásobná dávka Spielberga