Lincoln

Není-li špatné otroctví, pak není špatné nic.  Film Lincoln Stevena Spielberga popisuje období posledních čtyř měsíců života největšího amerického prezidenta Abrahama Lincolna. Odhaluje nejriskantnější a nejodvážnější rozhodnutí amerického vůdce v době, kdy se vyostřuje otázka otroctví a zemí zmítá válka. Silné lidské drama se odehrává na jejím konci. Lincoln může konflikt ukončit, ale rozhodne se hrát vyšší politickou hru, kterou je snaha zrušit otroctví. Sám sobě musí zodpovědět, zda za ni další promarněné životy stojí. V ten hvězdný okamžik dějin musí Lincoln využít veškerý talent, odvahu a morální sílu. Musí učinit rozhodnutí, díky němuž se stane legendou. Postava Abrahama Lincolna odnepaměti osciluje mezi mýtem a historickou postavou. Stále zaměstnává představivost veřejnosti, dnes snad ještě víc než kdy jindy. Možná protože se stal globálním symbolem uvážlivého nakládání s mocí... Film vznikl podle scénáře nositele Pulitzerovy ceny Tonyho Kushnera, dalšími klíčovými hráči jsou Steven Spielberg a představitel titulní role Daniel Day-Lewis. Příběh proniká k jádru Lincolnových posledních úspěchů. Znázorňuje muže plného paradoxů: baviče a vážného muže, hravého vypravěče a nelítostného politického hráče, prozíravého vůdce a zranitelného otce, který v nejtemnější hodině svého národa, kdy si doba žádá od všech to nejlepší, předčí všechna očekávání... „Odjakživa jsem chtěl vyprávět Lincolnův příběh. Je jednou z nejvíce strhujících postav historie i mého života,“ říká Spielberg. „Vzpomínám si, že když jsem ve čtyřech nebo pěti letech poprvé uviděl Lincolnův památník, velikost té sochy na židli mě vyděsila, ale když jsem šel blíž, uchvátila mě její tvář. Na ten okamžik nikdy nezapomenu. Přiměla mě o tom muži, sedícím na židli vysoko nade mnou, začít přemýšlet.“ Čím víc se toho Spielberg během svého života o Lincolnovi dozvěděl, tím víc vzrůstal jeho obdiv a touha vzdát hold této výjimečné osobnosti, její příběh si nesmíte nechat ujít ani vy. (oficiálny text distribútora)

Guran

Tento film není obyčejný. Už z názvu logicky plyne, že se bude jednat o Lincolnovu vládu v době občanské války, tudíž životopisný film s politickým tématem. Řekl jsem si, že když to natočil Spielberg a když má film takovou zajímavou tématiku, tak to zkusím a film si pustím. Už před tím, než jsem tak učinil jsem věděl, že film nebude žádný trhák a že ho možná ani nedokoukám, ale dokoukat se dá. Snímek je velká konverzačka, svým způsobem se ve filmu celé dvě a půl hodiny nic neděje. To co vás zaujme jsou právě dialogy postav a herecké obsazení. To, co vás naopak trochu odradí a na druhou stranu ani nepřekvapí jsou vysoká hodnocení snímku, například Oscar pro Lewise, který stvárnil samotného prezidenta Lincolna. ano, hrál ho dobře, ale že by byl tento výkon an Oscara? To rozhodně ne. Stále v USA platí, že jakmile má film americkou tématiku, tak je zaručený Oscar. Snímek Lincoln má jednoduchý děj zabývající se politickou situací za občanské války. Příběh nám poukáže i ostatní politiky, které v té době byli a odporovali Lincolnovi. Spielberg nás pár scénami zavede i do samotných bojů občanské války, ale není toho tolik. Za sebe musím říct, že délka dvě a půl hodiny je moc dlouhá a že se film dal zkrátit. To co mě ve filmu hodně vadilo byla doslova odfláknutá vražda Lincolna. To jsem od Spielberga čekal alespoň úctyhodné zfilmování smrti jednoho z největších amerických politiků. Film mi stačil vidět jednou. ()

borohub

Film se nehorázně táhne, nic pořádného se za celou dobu nestane. Jasně je to životopisný film a tam nejde o nějakou akci, ale o zachycení dané osobnosti, každopádně bych daleko více ocenil třeba občasnou fikci vykoupenou nějakou dávkou zábavy. Takže opravdu nuda, na jedno zhlédnutí a konec. Film opravdu nebyl ničím zajímavý a spíše nudil než-li bavil.. 45% ()

helrohir

Tak s týmto filmom sa Spielberg veru neukázal v dobrom svetle. Nudnejší a rozťahanejší film som nevidel už dosť dlho. Príbehom o jednej z najvýznamnejších postáv americkej histórie sa možno zavďačil patrioticky zmýšľajúcim Američanom či potomkom oslobodeným otrokov, ale mňa ako priemerného filmového fanúšika tento film proste nenadchol. Celému filmu dominujú úmorné dialógy a prejavy, z ktorých však len malá časť dokáže diváka výraznejšie zaujať. Záverečné hlasovanie, ktoré zrejme malo byť vrcholom filmu, je vzhľadom k vopred známemu výsledku len chabým pokusom navodiť pocit aspoň chvíľkového napätia alebo emócií. Taktiež nechápem vynechanie scén z Fordovho divadla, ktoré boli snáď jediným, na čo som sa v celom filme tešil. Samozrejme herecky je film prvotriedny a oceniť treba aj prácu maskérov, kameramana a hudobnú zložku, ale v konečnom hodnotení získa tento film prívlastok najhoršieho a najnudnejšieho Spielbergovho filmu. 40%. ()

ostravak30

Američané tímto velkofilmem splatili dluh, který ke své zemi měli. Takový, který my jsme měli k Husovi a stále máme ke Karlu IV., například. Tím ale klady končí. Ještě bych dodal, že hlavní představitel zahrál opravdu skvěle a navíc je své reálné předloze skutečně velmi podobný. K tomu bych měl ještě říct, že se mi líbily i další herecké výkony. Například první dámy, nebo Tommy Lee Jonese, který mě k historickému snímku zpočátku neseděl, ale tím jak hrál mě potěšil a zapadl dobře. Samotný film mě ale bohužel nenadchnul. Vlastně jde o 150-ti minutové politické žvanění. Jako by jste poslouchali nekonečně dlouhou politickou debatu, které vůbec nerozumíte a přes neustálé přeřvávání se, jí ani nemůžete pořádně rozumět. Čemu ale rozumíte je, že podpory dodatku bylo dosaženo za úplatky a slibné fleky a taky toho, že Lincoln v pravou chvíli zalhal. I když...bylo to pro dobrou věc, tak se mu to dá odpustit. A pak také tomu, že dodatek byl schválen a vy se zaradujete, že je po filmu. Ne, čekal jsem spíše životopisný snímek o jednom z největších velikánů v americké historii a dočkal jsem se dlouhé debaty o tom, proč je důležitý dodatek k ústavě a pak ukázky toho, jak jeho podpory bylo dosaženo. Jinak jsou ty politické žvásty okolo příšerně únavné. ()

rodik

Přepálená stopáž tomuhle určitě nepomohla. Taky se mi úplně nehodí název filmu, pokud se něco jmenuje Lincoln, představoval bych si životopisný příběh o daném člověku a ne pouze jednu část jeho života. ()

caladhiele

Brala jsem film jako psychologický portrét Lincolna a nebyla jsem zklamána. Je to o všímání si jemných nuancí, obrazů a vizí, asociací. Ve filmu se pořád něco děje, někomu to ale může zůstat skryto (hmm, to zní nepříjemně esotericky). Divákům, kteří si stěžují na nedostatečnou historickou informační hodnotu filmu doporučuji si příště pustit dokument nebo přečíst wikipedii. V tomhle snímku jde totiž o něco jiného. ()

mrclTV

Možno až príliš náročné. Množstvo zdĺhavých politcko-právnickych debát vo filme mi vyznievaujú ako jedna nekonečná rozprava na ústavnom súde. A to bežného diváka teda veľmi nebaví. Keby z tých monológov človek niečo mal, nebol by som proti, ale väčšina sa mi zdala bez hlbšej myšlienky. Veľký počet postáv tomu tiež nepomáha, prvú hodinu a pol som bol prakticky zahltený a stratený. Potom sa to trochu rozjasnilo. Daniel Day-Lewis vytiahol ďalší zo svojich tradične výborných výkonov, no kiežby sa to dalo povedať o filme samotnom, ktorý sa hodí skôr ako dokudráma pre študentov práva. Nemal som vyslovene pôžitok ho sledovať. ()

MirkaP

Sice jsem to podle těch komentářů zde mohla očekávat, ale i tak je to ZKLAMÁNÍ na celé čáře. Maxinuda. Jediné, co mě potěšilo, byla přítomnost T. L. Jonese a jeho postava, snad jediná živá postava v celém filmu. A ještě neuvěřitelná sukně šatů S. Field, vypadala v nich jak loď. ()

Nathaniell

Pokud čekáte životopisný film, patrně budete zklamáni. Jedná se totiž o Lincolnovu funkci v politice a chvílemi jde ve filmu očividně víc o osvobození černochů než o Arogantního blbečka, který jednou přestřelil a díky duelu který neproběhl, se mu stáhla řiť natolik, aby se nad sebou zamyslel a dokonce i něco udělal. A přitom by to stačilo přejmenovat na - Prezident Lincoln. Když jsem se díval kdysi na film - Generál Patton, nečekal jsem víc než generála, ale dostal jsem jeden z nejlepších životopisných filmů, co jsem kdy viděl. Tady celej ten průšvih začíná už na začátku, kdy vidíte něco, co má připomínat válku, ale je to umělý jako úsměv americký herečky. Další zvláštní zjištění je, že Daniel Day-Lewis neumí hrát. Takže jeho výstup působí jako ze hry Járy Cimrmana. To na co se díváte, není nijak zajímavý a nesnaží se vás to ani zaujmout. Ale ve chvíli, kdy u tohodle paskvilu začnete dělat něco dalšího, utíkají vám spojitosti, protože ta tuna fekálií, který jste nevnímali na 500 procent byla nějakou hnidou důležitá. NE! Tenhle film už nikdy. Za Jamese Spadera dávám 1* ()

SAINTS

Spielberg sa na svoj objekt pozera nečakane kriticky a objektivne.Korupcia,chladny postoj k manželke či vo všeobecnosti akysi odtaživy pristup k blizkym.Z obdivuhodneho prezidenta sa stava pribehmi posadnuty egomaniak s nevyrovnanou osobnostoou.Spielberg sa vo väčšine snimku vyhyba gyčovej patetickosti ,sklamani budu divaci čo čakali ohromujuce bojove sceny,vo filme sa najviac šermuje slovami-tu však film straca tempo. ()

Riverin

V podstate dokonalý film bez kúska srdca stvorený len na zbieranie cien. O Abrahamovi Lincolnovi sa nedozvieme prakticky vôbec nič, čo je veľká škoda pre Daniela Day-Lewisa, ktorý je síce skvelý vo všetkom v čom sa ukáže ale ak by bol dej viac zameraný na neho, som si istá že by to bolo zaujímavejšie pozeranie. V naších končinách je skoro každému zrušenie otrotctva ukradnuté a nemyslím si, že by niekoho zaujímali aj také detaily do ktorých film zachádza. Omnoho viac by som ocenila trochu viac informácií o Lincolnovi a ani nespomínam odfláknutý atentát na ktorý som sa celý čas tešila. ()

Blondie83

prekvapena, ze tam nahlas rikaji, ze se republikani zaslouzili o zruseni otroctvi. jinak docela souhlasim s posledni vetou v komentari verbal. ()

Facerr

150 minut hodně příjemnýho dějáku. Na Spielberga sice slabota, jako film taky žádnej "akční" zázrak (nechápu proč nebyl ukázanej alepsoň samotnej atentát na Lincolna), ale koukalo se na to docela dobře. Co bych obzvlášť vyzdvihnul je hlavní představitel Lincolna, v jehož provedení se do téhle obrovské historické postavy musí snad každej zamilovat (stejně, jako do posledního afroameričančete na zemi:). ()

Gig

Mám rád životopisněhistorické filmy. Snažil jsem se dokoukat, ale tento film je příliš popisný a koverzrační... Má světlé momenty. Vynikající je Daniel Day-Lewis a jeho poloha hlasová.... i jeho chování... Úplně něco jiného, než je u něho člověk zvyklý. Ale bohužel mě tento film nenadchl moc. Škoda. Ten potenciál nevyužil. Jinak souhlas s Cervenak. ()

x_ander

Ten výrazný hate na Lincolna, co šumí éterem, mi přijde zbytečný. Je ale třeba říct, že Spielberg možná až moc znuděně sází na jistotu, místo aby přinesl svěží vítr (rip Robocalypse). Je to PAN režisér, nemusí už nikomu nic dokazovat, tak proč podlézat akademii? Ale dost už hnidopišství. Lincoln je ne moc výrazné životopisné drama o jednom z nejvýraznějších prezidentů USA, které však umí nadchnout (scéna hlasování byla napínavá až až) i zamrazit. Herecké výkony jak jinak oscarové - sledovat Tommy Lee Jonese byla radost, Daniel Day-Lewis hraje svůj standart. Bezprostředně po zhlédnutí jsem chtěl hodnotit výše, ale celý Lincoln se mi z hlavy vypařil až moc rychle. 65% a víc ani ťuk, Stevene. ()

Blazis34

Na začátek musím říct, že jsem čekal daleko víc. Podle mého byl film předialogován, ačkoliv kvalita dialogů byla na velice vysoké úrovni, chyběla mi tam akce, náboj. Z tohoto pohledu se mi líbily jen závečné volby, kde každý tázaný říkal zda je pro či proti. Tato scéna se mi líbila nejvíc, zbytek mě nevtáhl. Když jsem u chválení, je zapotřebí vyzdvihnout i výkon hlavního přestavitele Lincolna Daniela Day-Lewise. Jeho ztvárnění role bylo vskutku velkolepé a úměrné k Abrahamovi Lincolnovi. Když řeknu hlavní zápor, tak to pro mě byla prostě nuda. Samé dialogy, málo akce a to dvě a půl hodiny, nic pro mě. Přesto Lincoln stojí za shlédnutí a dávám 60% - tři hvězdy. ()

7suede7

Chladny dejepisny film, ktory vas unudi. Mne sa este v kine nestalo, ze by som zaspala. A je smutne, ze toto dostalo vsetky nominacie Oscarov. Za minuly rok bolo mnoho filmov - lepsich ako je toto tu. Ale co uz, je to americka odovzdavacka... ()

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook

02.02.2021

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

21.06.2017

Kdyby se dával dohromady seznam nejlepších žijících herců, stoprocentně by na něm nechyběl Daniel Day-Lewis. Šedesátiletý držitel tří Oscarů je legendou, která do svých rolí dává úplně všechno, a… (viac)

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

08.06.2016

Jen málo hereckých persón má tak fascinující kariéru jako Daniel Day-Lewis. Britský rodák jednou za pár let vyskočí na velké plátno, sehraje brilantní postavu a sesbírá kupu hereckých cen, jen aby se… (viac)

Trojnásobná dávka Spielberga

Trojnásobná dávka Spielberga