Mníchov

Predloha:

George Jonas (kniha)

Hudba:

John Williams

Eric Bana, Daniel Craig, Ciarán Hinds, Mathieu Kassovitz, Hanns Zischler, Ayelet Zurer, Geoffrey Rush, Gila Almagor, Michael Lonsdale, Mathieu Amalric (viac)

Mladý Izraelčan Avner je podobne ako mnohí jeho krajania hlboko zasiahnutý vraždami izraelských športovcov na mníchovskej olympiáde. Keď prijme ponuku dôstojníka Mossadu zúčastniť sa odvetnej operácie, musí opustiť tehotnú manželku, zmeniť totožnosť a využiť všetky svoje schopnosti na vypátranie a zabitie jedenástich mužov, ktorých Mossad obvinil z prípravy mníchovskej akcie. Čoskoro sa stane vodcom päťčlennej skupinky, ktorá po celom svete metodicky vyhľadáva a zabíja mužov zo zoznamu. Situáciu im však čoraz viac komplikuje nielen vlastné svedomie, ale aj skutočnosť, že i lovci sa môžu ľahko stať lovenými... (STV)

siloalampa

Dosť rozporuplný náročný film, ktorý si vyžaduje extrémnu pozornosť od začiatku až do konca. Pokiaľ sa stanete jeho súčasťou, iste si ho obľúbite. Treba však zapojiť všetky zmysly, aby sa z filmu nestala len bezduchá kriminálna vyvražďovačka, ku ktorej verím, že režisér úmysel zájsť nemal...Oceňujem najmä snahu, ktorú nemožno odoprieť. ()

Biopler

Som sklamaný, lebo očakávania boli veľké, no potopil ich príbeh bez srdca a bezzubý scenár. Herci sa nevedeli vžiť do rolí Židov, ktorí idú vraždiť a nech mi to odpustia, ale ani jeden z nich sa do svojej role nehodil. Zachraňuje to Steven a jeho réžia, pre ktorú som to dopozeral do konca. ()

n3uro

Místy perfekně a syrově pohozené, jinde zase naložené s unikátní přesností. Taková to byla strhující podívaná. Kleopatra vystihla to, co už není nutné znovu psát. ()

kabel

Výborný snímek zfilmovaný legendárním Spielbergem, díky němuž nám umožnil přiblížit se k tomuto jednomu zbytečnému vraždění za druhým, které nikdy neskončí. Ať už byla Oprace Boží hněv promyšlená sebe víc, tak se nedomnívám, že by kdy přinesla jiný či lepší výsledek. Co se týče filmu samotného tak si myslím, že bych mu nic nevytýkal, ba naopak, obzvláště hereckým výkonům a hlavně tedy roli Avnera v podaní Erica Bany. Dodatek - Williams nám opět dal k poslechu mistrovské dílo. ()

Joppo88

Spielbergovi akoby takýto vážny žáner vôbec nesedel... Politický thriller natiahnutý na pomerne dlhú dobu pre mňa znamenal šedý priemer. Chýbal mi tiež emocionálny zápal, ktorý by vyburcoval chladnú atmosféru Mníchova... Nemožno však tento film len kritizovať - Eric Bana ako hlavný hrdina určite potešil a milo prekvapil, taktiež výber muziky - bez výhrad. ()

Ondr@932

Ne tak tohle mě nesedlo ... Sice jsem na to vydržel koukat až do konce i bez větších problémů tudíž jsem se ani tak moc nenudil, ale že bych z toho byl opravdu nějak extra nadšený jako například z filmu 30 minut po půlnoci, který byl rozhodně mnohem lepší tak to opravdu ne. Vraždění atentátníků, chaos, ukecanost ... to je vše v pořádku ale chybělo tomu emoce a mnohem větší tempo a napětí aby divák prožíval film ještě mnohem víc a byl do toho mnohem více zabraný. To se mi u tohoto filmu nestalo. 50% ()

tranquill

"Jediná krev, na který mi záleží, je židovská!" Zde opravdu neplatilo rčení "Kdo po tobě kamenem, ty po něm chlebem..." Což na jednu stranu chápu, ale na druhou bych tomuhle snímku dal podtitul "Dlouhý film o zabíjení". ()

maaan

“We are supposed to be righteous. That's a beautiful thing. And we're losing it. If I lose that, that's everything. That's my soul.” ()

Razzor_82

"Neustoupíme, dokud nezvítězíme." Chorobná touha po pomstě a kruh zla ze kterého nejde ven. Nelítostná likvidace teroristů zapojených do vražd Izraelských atletů. Retro atmosféra, kamera, hudba, přestřelky a atentáty. Všechno je zabaleno ve Spielbergově tajemném duchu. Výtečné herecké obsazení do postav. Bombové přípravy na smrt jedou až na dřeň. Z filmu si každý musí udělat úsudek sám.  9/10 ()

Gardenboy

Pán režisér si po katastrofálnej a naivnej Vojne svetov u mňa napravil reputáciu. Nie, nebudem na tento film spomínať aj o desať rokov, ale to nič nemení na tom, že je to výborné pošušňáničko. Skvelo spracovaná ultranáročná téma, pri ktorej sa podarilo udržať nadhľad. Vynikajúca réžia, kamera, scenár, pri ktorom som ani na moment nepochyboval, scény, pri ktorých som zadržiaval dych (záverečné "milovanie", scéna, kde dievčatko dvihlo telefón, ... ), bonus sa nádhernú hudbu (John Williams, veká konkurencia Hansa Zimmera) a v neposlednej rade aj výborný herci. Tento film je jednou z lahoudok roku 2006. Vychutnajte si ju.V predošlom komentári som písal, že tu dám 4. Film si to zaslúži. ()

chlebos

Uprimne se priznam ze o palestincko-zidovskem konfliktu neco malo vim, ale neodvazuji se tvrdit ze vim o co jde. To muze na svete jenom malo kdo. Spielberg si toho byl vedom a tak na to sel od lesa. Scenar vychazi z knihy pomsta a kniha se podle oficialnich uradu od reality trochu odlisuje nicmene jeji autor byl clenem teto skupiny. Steve se nesnazi vynaset soudy kdo za co muze ani nerika ty jsou ty nejhorsi a podobne. Ukazuje nasili, krev a bolest a soud nechava na vas. Ukazal mi obe strany mince a kdyz jsem odchazel s kina nebylo mi fajn a citil jsem beznadej. Bohuzel pokud kouknete na zpravy nic moc se nezmenilo. ()

Lenka0064

Snímku rozhodně nelze vytknout jeho zpracování. Kamera, střih a režie na jedničku. Příběh uchvátí... zkrátit ho tak o hodinu, dám mu 5* ()

billyador

Jak už bylo napsáno, velmi dobře natočeno, ale celkově prázdné. Určitě to pro mne bylo spíše historicky poučné, než že by to byl "dost dobrej filmek" ... Jak já poskrovnu znám excelentního režiséra Spielberga je jasné, že ta lehká neatraktivnost je prostě dána samotnou podstatou příběhu. ()

Chauncey

Skvělý politický thriller. Navíc velmi důležitý. Spielberg je nestranný, jak může. Co je důležité, natočil zábavu, která je skutečně k zamyšlení. Je dobré, že svůj obrovský vliv, který ve filmovém světě má, využívá k nastolování problematických otázek, jež jsou (bohužel) velmi aktuální. Až na scénu závěrečné soulože za výjevů mnichovské tragédie za 5*. ()

Jimy

Film o nenávisti na jedné straně a o lásce k vlasti a ke svému národu na straně druhé. V tomto chaosu sledujeme proměnu hlavního hrdiny Avnera, jehož úkol, tedy zabít 11 palestinských teroristů, ho přenáší do světa, kdy smrt může přijít kdykoliv a odkudkoliv a k tomu je také nucen se vypořádat se smrtí svých kolegů a čelit strachu o bezpečí své rodiny. Myslím, že je zcela pochopitelné, že se Steven Spielberg snaží aspoň do určité míry vyjádřit k izraelsko - palestinské problematice. Závěrečná scéna filmu pak nechává otevřený konec a divákovi připomíná, že řešení tohoto přetrvávajícího konfliktu nebude jednoduché. ()

Jeremy Irons ve filmu o Mnichovské dohodě

Jeremy Irons ve filmu o Mnichovské dohodě

04.11.2020

Netflix obsadil první herce do chystané adaptace knihy Mnichov, jež není nijak spjatá se stejnojmenným filmem Stevena Spielberga z roku 2005. V novém snímku, který vychází z bestselleru spisovatele… (viac)

Zemřel herec Michael Lonsdale

Zemřel herec Michael Lonsdale

22.09.2020

Spielberg řídí svého Lincolna

Spielberg řídí svého Lincolna

26.09.2007

Nic nového pod sluncem Steven Spielberg to má prostě takhle rád. V závěsu za ryze komerčním projektem si pro vyrovnání chuti okamžitě sjede něco vážnějšího a ambicióznějšího. Tuto tradici… (viac)

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

25.03.2007

Není žádnou novinkou, že Steven Spielberg se už několik let intenzivně zajímá o nejnovější vědecké objevy ohledně teorie relativity a červích děr, jimiž se prý dá cestovat nejen do paralelních… (viac)