Klinika Grace

USA, (2005–2024), 306 h 53 min (Minutáž: 40–86 min)

Tvorcovia:

Shonda Rhimes

Réžia:

John David Coles, Adam Davidson, Sarah Pia Anderson, Tony Goldwyn (viac)

Scenár:

Marti Noxon, Gabrielle G. Stanton, Debora Cahn, Krista Vernoff (viac)

Hudba:

Danny Lux

Ellen Pompeo, Chandra Wilson, James Pickens Jr., Kevin McKidd, Caterina Scorsone, Patrick Dempsey, Camilla Luddington, Kelly McCreary, Kim Raver, Kate Walsh (viac)

Zoznámte sa s Meredith Grey, ktorá takmer ešte včera sedela v školskej lavici na Harvarde a teraz je doktorka. Prvý rok praxe býva najťažším a aj to si vravia jej včera spolužiaci a dnes kolegovia v nemocnici v Seattli. Ich úlohou je uzdravovať a zachraňovať. Lenže okrem svojej práce majú aj svoje životy, ktoré niekedy tiež potrebujú uzdraviť, či dokonca zachrániť. Títo čerství absolventi Harvardu sa sotva stihli zabývať vo svojom zamestnaní a už teraz poznajú tri podstatné mená, ktoré budú ich životom v nasledujúcich rokoch dominovať: operácie, vzťahy a komplikácie. Seriál získal množstvo ocenení vrátane Zlatého glóbusu a Emmy... (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa Caszidy k tomuto seriálu (26)

Klinika Grace (2005)

Uff, tak po shlédnutí finále páté řady musím říci, že Shonda Rhimes toho na "bedra" svých diváků nakládá opravdu hodně. Ta tam je určitá veselá nezávaznost většiny dílů prvních řad. Samozřejmě i v čtvrté a páté řadě je plno okamžiků, které na vaší tváři vykouzlí úsměv, ale přesto se mi zdá, že Chirurgové výrazně potemněli. Je paradox, že ač postupně ze seriálu odešly tři mé nejoblíbenější postavy, cítím, že si mne Meredith a spol. "omotávají kolem prstu" čím dál více. Jen se hrozím finále další sezóny. Chirurgové se ale definitivně stávájí naprostým skvostem americké televizní tvorby! ()

Zbořit dům (2017) (S14E01)

Wow, nevím, jestli je to tou letní pauzou mezi sériemi, nebo je to skutečnost, ale tenhle úvodní dvoudíl se opravdu podařil. Úplně z něj cítím atmosféru prvních sérií, kdy se vtípky v dokonalé rovnováze střídají s dramatickými momenty a dlouhodobými příběhovými linkami. Třeba po třinácté sérii, která měla po těch předchozích konečně vzestupnou tendenci, skutečně Chirurgové chytají druhou mízu. ()

Zbavit se bolesti (2017) (S14E02)

Kdo žije, kdo zemře, kdo vypráví tvůj příběh (2017) (S14E07)

Třístá epizoda Chirurgů a shodou okolností zároveň můj šestistý komentář na ČSFD. Málokterý klasický seriál (soap opery typu Tak jde čas nepočítám) si udrží kvalitu, sledovanost a popularitu, aby to dotáhnul na metu tři sta epizod. Zavzpomínání na staré známé postavy z prvních sérií v tomhle díle, navíc celkem chytrou a zábavnou formou opravdu potěšilo, nicméně aspoň Sandra Oh, nebo Kathrine Heigl, jejichž postavy zůstaly naživu si mohly udělat trochu času na malé skutečné cameo (byť nejvíc by mě potěšil T. R. Knight a jeho George O'Malley). Celkově díl vyzněl až trochu moc úctyhodně a pateticky, takže proto nedám tu pátou hvězdu, byť by asi slušela. ()

Zničehonic (2017) (S14E08)

Tradiční cliffhanger epizoda před zimní přestávkou toho přinesla hodně. Potvrdila, že letošní série si drží kvalitu, stejně jako celý seriál. ()

1-800-799-7233 (Neboli čtyři série v jednom dni) (2017) (S14E09)

Povedené navázání na tradiční cliffhanger z půlky sezóny. Joina linka se konečně trochu hýbe. Paradoxně ústřední hackerský motiv z minula vyšuměl tak nějak do ztracena a vyřešil se zbytečně snadno. Chemie mezi Jacksonem a Meggie se mi zamlouvá, uvidíme, jak dlouho nás tvůrci s jejím rozvinutím budou napínat. ()

Osobní Ježíš (2018) (S14E10)

Musím se přiznat, že jsem čekal, i vzhledem k #metoo šílenství v USA, že bude Shonda a tým jejích scénáristů ždímat příběhovou linku s joiným hrubiánským manželem o mnoho déle. Ale třeba se ještě dočkáme nějakého navazujícího doplnění v budoucnu. Celkově ale hodně silná epizoda. ()

(Neboj se) zubaté (2018) (S14E11)

Epizoda zaměřená na Mirandu, která už zdaleka není tou legendární "nacistkou", jako v prvních řadách, nýbrž veleúspěšnou šéfkou na vrcholu, což s sebou samozřejmě nese řadu problémů a balvanů, s nimiž se je třeba vypořádat, jinak člověka prostě zničí, ať se může sám cítit sebeodolnější. ()

Krásný snílek (2018) (S14E19)

Shonda a její tým zase jednou reagují na aktuální dění kolem trumpovy protiimigrační politiky a tak jsme přišli o jednoho ze stážistů. Díky tomu jsme se dočkali malého pomrknutí na Christinu Yang. Snad se jí ještě někdy v budoucnu dočkáme jako hosta. Jackson a jeho matka Cathrine opět ukázali, že neupřímnost může mít dalekosáhlejší důsledky, než ty, kterým se jejím prostřednictvím snažíte zabránit. Uvidíme, co se z téhle zápletky vyklube. ()

Den zúčtování (2018) (S14E20)

Ok, to by snad ani nebyla Shonda a Greys Anatomy, pokud by se nevěnovali dalšímu ze společenských témat, které aktuálně hýbou amerikou, potažmo většinou západního světa. Kdy do Chirurgů zasáhne kampaň #Metoo, bylo jen otázkou času. Jen doufám, že se Shonda a její tvůrčí tým, v dalších částech, kdy tuhle dějovou linku více rozpracují, pokusí o aspoň trochu objektivně kritického přístupu, a když už ne to, tak aspoň objektivního a nebudou kráčet ve stopách té absurdně přehnané hysterie, která ameriku zachvátila. Jinak nápad se sušenkami pro tenhle díl byl fajn, nicméně zpracování bylo dost rozporuplné. Scény některých postav byly skvělé, naopak u některých značně otravné. ()

Špatná pověst (2018) (S14E21)

Pokračuje se v tématu načrtnutém v minulé epizodě. To se nakonec vyřeší podle mne až přehnaně srdceryvným a uctivým způsobem, ale američani jsou holt trochu jiný národ. Je otázkou, co se vyklube ze samaritánského kroku Amelie. Jinak jak je vidět, tvůrci nám "díky" veselým sušenkám z předchozí epizody, "vyrobili" z jednoho ze stážistů padoucha, přičemž tahle linka by měla pokračovat hned v dalším díle. ()

Bojuj za svou mysl (2018) (S14E22)

Další epizoda, která drží nastavenou kvalitu této série. Začalo i očekávané loučení s jednou dlouholetou hlavní postavou a dle promo videa na příští epizodu, nás zřejmě čeká ještě jeden srdceryvný odchod (byť také ohlášený dopředu, otázka je jen, jaká bude jeho forma) Jinak mě potěšilo zaměření na Alexe a jeho rodinu. Jeho postava za těch 14 sérií prošla skvělým vývojem. ()

Chladná jako led (2018) (S14E23)

Shonda Rhimes zase jednou na konec série připravila (už tradičně?) nějakou katastrofu. Tentokrát naštěstí se šťastným koncem, byť v tom samozřejmě má prsty loučení s postavou April. Příště nás čeká tolik očekávaná svatba a poslední díl čtrnácté série, která musím potěšeně říci, si drží kvalitu překvapivě dobře (přeci jen čtrnáctá série? To už je něco!). ()

Všechno, co mám (2018) (S14E24)

Poslední epizoda překvapivě povedené a kvalitní už neuvěřitelné čtrnácté řady Greys Anatomy se taktéž podařila. Mne osobně více než potěšilo, že Shonda tentokrát nekončila katastrofou (tedy skutečnou katastrofou, protože zobrazená svatba by se tak také někým dala nazvat). Rozloučili jsme se s Arizonou a April, které bohužel budou do budoucna hodně chybět. Vrací se sice Teddy a s ní očividně i nový milostný trojúhelník, nicméně nevím, jestli zrovna ona dokáže odcházející dvojici nahradit. ()

S úžasem a divokou touhou (2018) (S15E01)

To je start patnáctky jak se patří. Je vidět, že scénáristé se přes léto snažili a připravili si několik velice zajímavých témat a osudů pro naše oblíbené postavy, mezi které přibylo i pár nováčků, které zatím nehodlám hodnotit a nechám je, ať přesvědčí, zda dostojí vysokému standardu seriálu. ()

Zlomeni společně (2018) (S15E02)

Solidní rozvedení některých příběhových linek nakousnutých v první epizodě patnácté řady. Je to neuvěřitelné, ale Chirurgové si i po takové době a tolika castingových změnách drží kvalitu. ()

Divný pocit (2018) (S15E03)

Povedená epizoda na téma, že ne vždy je všechno tak jak vypadá a není dobře odsuzovat dopředu na základě neověřených informací. ()

Máma to ví nejlíp (2018) (S15E04)

Silný díl, který bude mít zřejmě ještě dohru v budoucnu (útěk malého kluka pryč z nemocnice). Navíc vidět Joshe Randora v Chirurzích je moc fajn kombinace, škoda, že se nezdrží na více epizod. Za něj jednu hvězdu přihazuji. ()

Každodenní anděl (2018) (S15E05)

Postavu Teddy jsem měl vždycky rád, tak mě trochu mrzí, že jí zřejmě scénáristé chystají perné chvilky do dalších dílů. ()

Na hrobě mi rostou květy (2018) (S15E06)

Podařený díl zaměřený na mexický svátek dne mrtvých, s příjemným pomrknutím po odejduvších postavách z minulých řad na konci. ()

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty

28.09.2023

Druhý Old Guard nabírá posily

Druhý Old Guard nabírá posily

11.06.2022

Oscarova herečka Charlize Theron (Srážka s láskou, Šílený Max: Zběsilá cesta) zvládá docela v pohodě kombinovat jak ambiciózní dramata, tak studiové velkofilmy, tak nezávislou scénu. V poslední době… (viac)

Disney+ odstartuje v Česku 14. června

Disney+ odstartuje v Česku 14. června

29.03.2022

A je to oficiální. Společnost The Walt Disney Company potvrdila, že streamovací služba Disney+ dorazí do Česka a na Slovensko 14. června, základní měsíční předplatné bude stát 199 Kč, roční pak vyjde… (viac)

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook