Někde ve vesmíru přece musí být něco, co je lepší než člověk. Když se Charlton Heston a a další dva astronauti proberou z hluboké hybernace, zjistí, že jejich kosmická loď je zničena. Při útěku zjistí, že přistáli na planetě, na které žijí inteligentní opice. Heston je odchycen a uvězněn ve městě - zbytek posádky a později i několik opic se mu samozřejmě snaží pomoci z vězení uprchnout. To se nakonec podaří a všichni jsou volní, aby ale v samém závěru všichni zjistili strašnou věc... (Magic Box)

Paldiny

Bravúrne dielko kryštalicky zrkadliace odraz všetkým tým opičiakom, zneužívajúcim vedu, ignorujúcim minulosť, slepo upierajúcim sa do nebies, povyšujúcim nad ostatných. Kritika spoločnosti teda na jednotku, spracovanie masiek, výprava, hudobná stránka rovnako, postavy zapamätania hodné, ich chovanie síce miestami kvapku naivné, ale dá sa to odpustiť. A záver? Ten je skrátka klasikou, poznáte to podľa počtu parodovaní, akých bolo odvtedy neúrekom. Našťastie originál je len jeden a je natoľko silný, že sa nemá za čo hanbiť ani v dnešnej dobe prepracovanejších efektov a masiek. ()

.baris.

Děsivě realistické a nadčasové, skvěle natočené a výborně zahrané. Navíc s fantastickou pointou na závěr. Ještě teď mě mrazí. ()

Rozjimatel

[4,5*]     Klasika sci-fi, jediná zo všetkých Planét opíc, ktorá znesie najprísnejšie kritériá. Jeden z dôvodov je nadčasovosť, aj po 50-tich rokoch dielo pôsobí sviežo a stále vyvoláva silné emócie. Dielo je zároveň znepokojujúce (svojim posolstvom) a vzrušujúce (svojim dobrodružstvom v neznámom, novom svete). Spoločnosť opíc v sebe obsahuje množstvo symboliky, poukazujúce na rôzne ľudské reálie, hlavne neduhy ľudstva ako takého. Či už sa jedná o konflikt medzi vedou a náboženstvom, ďalej súd, ktorý silne pripomína stredovekú inkvizíciu, ale najviac asi zapôsobia slová profesora Zaiusa na adresu ľudí, ktoré ešte dlho po vyslovení budú rezonovať v mysli. Film má výborne masky, ktoré sú stále pôsobivé ešte aj dnes a nevyvolávajú úsmev, výborný herecký výkon hlavnej postavy, ale asi najväčším kladom filmu je silná myšlienka. Ako bonus je tu niekoľko prekvapujúcich zvratov, kde hlavne ten posledný vstúpil do histórie filmu. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

Spectre

Ďaľšia veľká filmová rola Charltona Hestona. Scenár sa od knihy trochu odlišuje, hlavne koniec je iný - a práve pre to sa film stal legendou. Na druhú stranu, takéto ukončenie umožnilo nadviazať ďaľšími časťami, čo už príliš šťastné nebolo, ale prvá Planéta opíc je jeden z najlepších sci-fi. 5* ()

kapibara

Na tenhle film se nedá zapomenout. Mám ho úzce spojený s dětstvím, kdy jsem ho poprvé viděla - v té době na mě opravdu velmi silně zapůsobil. Dokonce tak silně, že se do teď bojím opic. ()

Dragonlanc

Tento film je medzi priaznivcami Sci-fi pojmom, skutočne perfektný. To sa už nedá povedať o jeho knižnej predlohe, ktorá bola a je stále zapadnutá medzi inými knižnými skvostami Sci-fi a nie je veľmi známa (ťažko knižnú predlohu,ktorú napísal Prierre Boule nazvať románom, skôr je to taká rozsiahlejšia poviedka - vydanie ktoré mám doma má len cca 125 strán). Film sa dočkal ďaších filmových a seriálových pokračovaní, ktoré však už ani zľaleka nedosahujú kvalitu tohto filmu. Film bol natočený v čase vrcholiacej studenej vojny a každodennej hrozby jadrových zbraní a tak logicky poukazuje na to, ako môže ľudstvo skončiť, ak sa nepoučí. Aj keď treba povedať, že opice sa nesprávajú oveľa inteligentnejšie ako ľudia (zatajovanie informácií, klamstvá a prenasledovanie nových myšlienok zo strany opičej vlády, prevládajúci militarizmus a pod.) a keby mali dostatok času a priestoru, skončili by rovnako ako ľudia. ()

conery1

" Život na Zemi nemal pre teba zmysel, ľuďmi si opovrhoval. Tak ako ty niečo hľadám, ale ciele nemáme rovnaké. Myslím si, že vo vesmíre je niečo dokonalejšieho ako človek. Musí byť!" Príbeh o hľadaní zmyslu bytia a naplnenia života. Ale môžme letieť aj na koniec vesmíru ( ak nejaký má ) nenájdeme nič. A stačí pár centimetrov. Z mozgu do srdca. " Jeho múdrosť kráča ruka v ruke s jeho hlúposťou. Emócie vládnu nad jeho myslením. Je to vojnychtivá kreatúra, ktorá bojuje so všetkým okolo seba, dokonca aj sám so sebou. On je zástavou diabla. Sám medzi božími tvormi zabíja vedený potešením, chtíčom a márnomyseľnosťou. Zabije i svojho brata, pokiaľ môže získať jeho pôdu. Nenechaj ho volne žiť vo veľkom počte, pretože prevráti domov svoj i tvoj v ruinu. Vyhýbaj sa mu, pretože on je nositeľom smrti." Kult medzi kultami. ()

Zyne

Hudba: Jerry Goldsmith...klasika zanru, ktera neztraci sve kouzlo ani po letech a stejne tak je nadcasova i nosna myslenka filmu. Kvalitni masky, skvely Heston a nadherna - i kdyz, anebo prave proto, nema (: - Linda Harrison ()

mazadlo

Miluju tenhle film a miluju knihu...A musím říci že jako malý jsem se každou neděli těšil až to budou dávat na nově abych viděl další a další díly. Kvalita sice u dalších dílů příběhově klesá ale stejně...já ty opice prostě žral! A žeru dodnes :) jen čekám až to vydaj na Blu-Ray jako nějakou edici a pak začnou orgie ! :D Jinak povšimněte si prosím jednoho nesporného faktu - zde jsou ty masky tak staré a tak jednoduché a působí mnohem živěji a lépe než v Burtonově šíleném přepisu...hmmmmm ()

Oyer

Nostalgická záležitost. První film, který mne přiškvařil k sedačce. Když jsem jako 13ti letý kluk viděl závěr tohoto filmu, zůstal jsem zkoprněle sedět. Dneska už legendární záležitost, dokonalé masky, vynikající prostředí i akce. ()

gocatgo

Je rok 68 a Planeta opic je hodně znepokojujícím a děsivým filmem. Navíc jen málo snímků může nabídnout tak neskutečně působívý závěr... Klasika science fiction. ()

Matros

Naprostá klasika po které vzniklo mnoho pokračování. Na většinu z nich by lidstvo rádo zapomnělo. Nicméně původní film má skvělou atmosféru, která mi u základních čtyř sequelů chyběla. Pomalé tempo, povedené masky a silný závěr. ()

AIMÉE

Kultovní ano, bezchybné nikoli. Přesto se jedná o jedno z nejzajímavějších témat, nad kterým se polemizuje nejen ve světě filmu. ()

Yardie

Klasika! Výborný nápad, skvělé provedení, výborné masky. Film má výbornou atmosféru, občas temnější, občas pohodovější. Závěr je geniální. Viděl jsem to již několikrát a rád se podívám vždy znovu. Film, stejně jako celá série má v sobě jisté poselství a překládá témata k zamyšlení. Jen velká škoda, že další díly svou kvalitou už nenavázaly. Ale toto je skvělé! Howgh! ()

Movie Gourmet

Týjo, tak tohle je nesmrtelná klasika s Charlton(em) Heston(em), kterou doceňuji až později v průběhu mého života. Je to syrové a zlé. Je zde vidět prostě krutá pravda odrážející povahu lidstva. Verdikt: 3 a 1/2* a 75 - 80 %. ()

kritiklon

Oslnivé postapokalyptické sci-fi dílo je pro mě jedním ze zásadních filmových počinů. Stěžejní snímek z mého dětství se vší parádou, s jedním z nejlepších filmových konců jaké znám! ,,Takže jsme toho nakonec dosáhli! Ti maniaci! Oni to celé smetli z povrchu země! Bůh je zatrať, ať jdou všichni k čertu!" geniální epilog již tak skvěle napsaného i natočeného příběhu. 5* za 89% ()

Třetí Planeta opic má režiséra

Třetí Planeta opic má režiséra

16.01.2014

Anebo vlastně devátá, záleží, jestli je chcete počítat od Planety opic z roku 1968 nebo od Zrození planety opic z roku 2011. Úspěšně zrebootovaná série bude letos pokračovat Úsvitem planety opic, v… (viac)

Andy Serkis opět opičákem

Andy Serkis opět opičákem

02.07.2010

...a spousta dalších pokračování. Co takhle Top Gun 2? Jerry Bruckheimer nemá dobrý rok – Princ z Persie neuspěl a Čarodějův učeň zřejmě dopadne ještě hůř. Účetnictví mu zachrání čtvrtí Piráti, ale… (viac)

Pokračování, kam se podíváš – 2. část

Pokračování, kam se podíváš – 2. část

02.12.2008

V sequelu včerejší novinky o pokračováních se dočtete o další Planetě opic, další Policejní akademii, dalším Hairsprayi a dalších Aktech X. Zpočátku to znělo jako totální kachna – internetem… (viac)