Dvadsaťročný zelenáč Anthony chcel iba pokračovať v rodinnej vojenskej tradícii a netušil, že táto túžba ho privedie až do Iraku, kde musí čeliť vražednej horúčave a nepriateľským vojakom. Odrazu sa spolu so svojimi spolubojovníkmi ocitne vo vojne uprostred krajiny, ktorej nerozumie, proti nepriateľovi, ktorého nevidí a z dôvodov, ktoré nechápe. (STV)

maty39

Mandesovy filmy mají sestupnou tendenci. První za pět, druhý za čtyři, třetí za tři. Za pár let bude točit trhák Segal vs Van Damme. Už se těšim :-) ()

alenka

sexy gyllenhaal se santovskou cepickou se velice obtizne hodnoti :) ale roste z nej asi skvelej hereec, ponevadz jak v jarhead tak v brokeback mountain byl opravdu vytecny ()

Jacek

Mariňák je silný film silného režiséra, který ví, jak spojit efektní obraz s efektní muzikou, a současně si dobře uvědomuje, že stylový efekt nestačí. Že je třeba říkat cosi netriviálního, promyšleného. Problematický je snad jen samotný konec – od zbytku vyprávění izolované (a nevysvětlené) civilní úmrtí jednoho z hrdinů na mě působí stejně rozpačitě, jako monolog snad až příliš připomínající zmíněnou Stoneovu Četu. ()

Illy

Příliš nemusím válečné filmy, tady jsem se ale více než bavil Cool hlášky, perfektní herci, opravdu povedená atmosféra. ()

laFei

Další film, u kterého mi chybí ta pověstná šestá hvězdička. Sam Mendez mě opravdu nezklamal a prokázal svů talent úžasného režiséra. Nevěděl jsem, jestli u Mariňáka brečet, přemýšlet nebo jen v klidu sedět. Téměř promarněný rok v životě Jarheada který si za tu dobu ani jednou nevystřelil, prošel peklem a ještě obětoval osobní život v podstatě za nic. Nádherně propracované charaktery, realistická atmosféra a syrový příběh daly dohromady úžasný celek. Bravo!! ()

winetach

Trochu iný -sarkastický- pohľad na modernú vojnu z pohladu mariňáka,ktorý zasahuje hlbšie do myslenia a pocitov vojaka ako "obyčajný" vojnový film. Trochu viac akcie a má u mňa aj 5 hviezdičiek. 88% ()

LucyW.

Kdybych řekla, že jsem po odchodu z kina byla nadšena, lhala bych... Byla jsem naprosto unešená. Já totiž mám ráda, když si film, a zvlášť válečný, nehraje na velké a vypjaté drama. Myslím, že na filmu je vidět, že vychází ze vzpomínek někoho, kdo ve válce byl. Je tak krásně uvěřitelný. A naprosto mě dostal Peter Sarsgaard. Taky bych si chtěla aspoň jednou vystřelit... Konečně film, kdy na konci nemusím říkat pověstné: "Chtělo to ubrat." A když už přišla řeč na protiválečnou tématiky, stojím plně za Swoffym: Každý film je tak protiválečný jako jeho divák. Protože nezíleží na tom, jak to myslel Kubrik, Coppola nebo manželé XY z Illinois, ale jak to bere ten, kdo tu pušku má a střílí. A ti si je většinou náramně užívají (jak bylo vidět:-)) ()

Salmayo

"Doporučené způsoby jak se v námořnictvu vyhnout nudě a osamělosti: masturbace, opakované čtení dopisů od nevěrných manželek a přítelkyň, čištění zbraní, další masturbace, poslouchání walkmena, diskuze o náboženství a smyslu života, detailní vychloubání mariňáků o tom kolik jich už přefikli, probírání rozdílů mezi kubánci a mexičany, harleyema a hondama, honění levou nebo pravou rukou, další čištění zbraně, prohlížení katalogu vdavek chtivejch žen z filipín, další masturbace, přemejšlení vo tom jaký jídlo si dát doma na uvítanou, přemejšlení vo tom s kým si to přítelkyně zrovna rozdává na seně nebo v lesíku nebo v hotelovým apartmá." ()

cinci

Hm, tak to byla pěkná sračka. Pokus o napodobení Full Metal Jacket na začátku je poměrně trapnej... celou první pokovinu se děje akorát hovno...hnus 20% ()

bolan

Tupá sonda do pocitů amerických vojáků v Iráku - to už stačí k tomu vědět, že to bude film pro týpky, kteří si libují v chlapáctví a dementních vojenských kecech typu: "Nakopeme Iráčanům prdel pane". Ve filmu je těhle kydů jak sraček na žumpě, ale žádná z nich nemá šanci býti tak legendární jako: "Miluju vůni napalmu po ránu", protože to je to prostě hromada typických amerických keců z blbečkárny. ()

kubyno

Opět výborný válečný film s minimem akce. Reálný pohled do duše mariňákovi, na válku, i vše kolem ní. Spíše filozofický epos s dokonalou scénou s koněm. Co se týče srovnání s ''The Hurt Locker'', ''Mariňák'' mi je sympatičtější a má lepší atmosféru. ()

Gagner

Americký válečný film bez amerického patosu ,ale již teď si z něj moc nepamatuji a pro mě zatím nejslabší dílo mistra Mendese. ()

Kratoc

Sam Mendes má talent vnášet do svých filmů nadsázku a vtip, který působí tak poněkud mrazivě. I když je film označován jako válečný, tak z války se tam toho moc neodehraje. Celé mi to připomíná Čekaní na Godota. Některé absurdní scény takovému srovnání přímo vybízejí. ()

scartino

Tento film byl opravdu milým překvapením. Snažil jsem se ho srovnat s ostatními filmy, které jsem viděl, ale marně. Nemohl jsem najít žádný podobný snímek, který by se tomuto přibližoval, protože toto je válečný film, ve kterém není žádná pořádná akce(lol) a přesto je jedním z lepších válečných filmů. A to díky hlavně skvělému režisérovi, který opět nezklamal a také nesmím opomenout Jake Gyllenhaala, který předvedl opět exceletní výkon. Upřímně jsem furt doufal v nějakou akci, snad už proto, že mi Swofforda bylo líto, ale prostě jsem to od takového filmu očekával. Nakonec jsem i rád, že tam opravdu nic podobného nebylo a Mendes skvěle ukázal, jak to asi u mariňáků v armádě funguje(s trochou nadsázky :-D) a až na občasné, pro mě otravné vtípky si myslím, že je to opravdu kvalitně zvládnutý film. 80% ()

VictorMartel

Ne všichni vyrážejí na okupační mise za autentičtějším dobrodružstvím po již stereotypní virtuální přípravě jako princ Harry, který si svůj „trest“ pálit to do nepřítele z bojového vrtulníku pochvaloval s odkazy na prý podobnou atmosféru při hraní konzolových stříleček (aféra z ledna 2013). Někdo jiný se vypraví do Afghánistánu, aby otestoval manželčinu věrnost, někdo proto (včetně velitelů), že se doma vzmůže sotva na ty tzv. nepojdřadnější práce (takže mír = trh přirozeně není zrovna jeho gusto), někdo to má jako zážitkovou turistiku („who else gets a chance to see shit like this?“). Všechny tyto motivace jsou tu odvyprávěny a film tak samozřejmě naznačuje, že škála důvodů k osobnímu zapojení je dále rozevřená do neznáma. Zatímco třeba v Kubrickově Full metal jacket/1987 se mužstvo ocitne v centru hutné palby a přejeme mu se z toho nějak prostřílet ke klidu, tento film přiměje diváka prožívat s celkově frustrovaným, ba ze sebe a svých původních představ konsternovaným vojákem jeho střeleckou „slinu“, třeba měsíce neukájený hlad po headshotu. Film hlavně bravurně zvládá multisubjektivní střídání jak perspektivních, tak reflektivních poloh, takže jako málokde jinde je celkem barvitě probíráno prožívání takové volby. Vskutku, každý dobrý válečný film je něčím originální, jak to ostatně odpovídá jimi líčenému ději. A nejen, že je každá válka něčím jiná, i válka každého jednoho člověka v jakékoli společné válce je jiná. ()

Florfila

Krásně lehký válečný snímek, který s nadhledem odráží pocity snad každého vojáka. "Proč tu sakra jsme? Co tu sakra děláme?" Gyllenhaal aspol. to podávali neskutečně dobře. Velice zábavná forma válečného filmu a jeden z mých tutově nejoblíbenějších... Mendes je prostě mistr v ukázce, že nejsme sami, a že naše pocity sdílí i mnoho dalších, řečeno z širšího hlediska jeho díla. A ten soundtrack, to je laskomina sama o sobě. ()

Johny303

Obvykle se dívám na válečné filmy zejména kvůli akci, tady jsem ji ale nepostrádal a to už něco znamená. Jinak, záběr hořící ropy ve tmě byl vážně fascinující, taková zvláštní kombinace krásy a hrůzy. Celkově vzato je Mariňák zkrátka hodně dobrý film. ()

Co se ví o 24. bondovce?

Co se ví o 24. bondovce?

22.01.2014

Sam Mendes sice po premiéře Skyfallu tvrdil, že ho další bondovská štace vážně neláká, ale jak známo, tvůrce míní a Hollywood mění. I 24. mise agenta 007 tak loni v červenci ulovila věhlasného… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz