Harry Potter a Fénixov rád

• Česko Harry Potter a Fénixův řád (viac)
Veľká Británia / USA, 2007, 138 min

Réžia:

David Yates

Predloha:

J. K. Rowling (kniha)

Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Jason Isaacs, Tom Felton, Maggie Smith, Helena Bonham Carter, Robbie Coltrane, Ralph Fiennes, Michael Gambon (viac)

Harry Potter (Daniel Radcliffe) sa vracia do Rokfortu, aby nastúpil do piateho ročníka školy čarov a kúziel. Tam však zistí, že väčšina členov kúzelníckej komunity verí, že jeho nedávne stretnutie s Lordom Voldemortom (Ralph Fiennes) je obyčajný výmysel, čím je zásadne spochybnená Harryho dôveryhodnosť. Ba čo horšie, minister kúziel Kornelius Fudge (Robert Hardy) opäť vymenoval nového učiteľa obrany proti čiernej mágii. V lekciách podozrivej profesorky Umbridgeovej (Imelda Staunton) sa však mladí čarodejníci nič zásadné nenaučia, a preto nemajú dostatok vedomostí k boju s temnými silami, ktoré sa okolo nich sťahujú. Na Hermioninu (Emma Watson) a Ronovu (Rupert Grint) výzvu sa Harry rozhodne vziať chod vecí do svojich rúk. Tajne sa začne schádzať s malou skupinou študentov, ktorí sa hrdo nazvali Dumbledorova armáda, a učí ich, ako sa ubrániť čiernej mágii. Hoci je sám ešte len študent, pripravuje odvážnych mladých čarodejníkov na nebezpečnú bitku, ktorá čoskoro prepukne. (TV Markíza)

lennyd

Harry se připravuje na další studijní rok v Bradavicích, když je napaden (ve světě mudlů!) mozkomory. Díky svým znalostem se jim ubrání, nicméně tím se rozehraje velká (politická) hra, kdy sám ministr kouzel Popletal má strach, že se jej snaží Brumbál zesadit z jeho pozice, a tak odmítá veškeré Brumbálovy aktivity (dokonce jej zesadí z pozice ředitele Bradavic, a dosadí sem svoji oblíbenkyni, Dolores Umbridgeovou - která svými příkazy a zákazy postupně Bradavice devastuje. A to v závětří připravuje Lord Voldermort svoji armádu, aby znovu získal nadvládu nad světem ... Nevím jestli je to knižní předlohou (už v knize samotné mi tento díl přišel hodně zmatený, jako by se J.K. Rowlingová snažila "nacpat" do tohoto dílu všechny nápady co měla) nebo režií nového režiséra Davida Yatese, ale u Fénixova řádu jsem se docela nudil. Filmu se vůbec nedařilo vybudovat nějaké napětí natož že bych měl o Harryho strach. Pochválit ale musím Imeldu Stauntonovou, které role Dolores Umbridge vyloženě sedla, a na jejím místě si už nikoho jiného představit nedokážu. Zatím (pro mne) nejslabší Harry Potter, tak uvidíme co David Yates dokáže s dalšími díly... ()

Cushing

Dokonalá usínačka, toporné herectví, seriálový střih.... Proč jsem se vůbec obtěžoval? Ovšem je pravda, že Hermiona zde zraje, tak jako bledá třešnička, pomalu k nachrupnutí... Takže aspoň něco se tam dá vidět. ()

anli

Pátý Potterovský film a otěže přebírá David Yattes.Musím říct,ze to bude mít velmi těžké-u některých to bude nejlepší Potterovka,u některých ta nejhorší.Záleží z jakého úhlu pohledu se člověk dívá a hlavně jak velký je znalec a fanda knižní předlohy.Osobně musím říct,že Yates drží otěže pevně v rukou a jak s režíi,atmosférou a vizuálním zpracováním jsem spokojen,místy dokoce nadšen.Děj patřičně potemněl a atmosféra zhoustla.Je tu bohužel jedno ale,kvůli čemu nemohu s čistým svědomim dát vyšší hodoceni,než které dávám na konci..A sice zatímco je tento díl knižně nejobsáhlejší,film je nejkratší ze všech doposud natočených Potterovek a bohužel tak v něm spousta věcí chybí(Dobby,legrácky Freda a George,scény na ministerstvu kouzel atd),z nichž jsem se na některé dost těšil.Jinak je film je po všech stránkách skvělý,včetně kamery,hudby a tradičně výborných herců,včetně nových(Lenka,Belatrix a Dolores jsou prostě úžasné!!!!).Taky je opravdu a patřičně temný,jen měl být prostě o 30,ale spíše 40 minut delší(nebo možná také rozdělen do dvou filmů,jak se to uvažuje u Relikvie smrti).I přesto jsem si film moc užil,skvěle drží pohromadě a musím říct,že mě Yates opravdu velmi příjemně překvapil.Jsem velmi zvědav jak si poradí s Princem-už se moc těším!!!!Za Fénixe mu dávám krásných 85%. ()

T-pack

Mé dětství se definitivně propadlo do nejhlubších míst mé duše někdy mezi tímto a následujícím filmovým Potterem. A hned po tomto filmu jsem si vypěstoval nekritickou a pravděpodobně i nemístnou averzi vůči celé sérii. Po něm, ne ale kvůli němu. ()

uiu

Fénixův řád je zatraceně tlustá kniha a těch 138 minut, které byly filmu věnovány jsou zatraceně málo. Kdo nečetl knihu, bude se v ději ztrácet a nebude chápat jednání nebo vůbec smysl některých postav. Něco se stane, ale divák laik netuší proč, protože scénáristé počítají s tím, že na film koukají jen zažraní Harry Potter fanoušci, kteří znají knihu nazpaměť a tudíž si můžou dovolit nějaké důležité scény osekat. Fénixův řád je pro mě jen sled událostí, které na sebe mnohdy ani nenavazují a snaží se nám letem světem ukázat, o čem ta Rowlingová vlastně v té knížce psala v těch nejpodstatnějších bodech. ()

Iwory_

Pátý díl Harryho Pottera mi příjde ze všech nejlepší. Yates si s tímto filmem určitě hodně pohrál, ale asi mě spíš hodně zaujalo podání v této režii a hlavně jeho děj. Zajimavý a nečekaný děj přidává filmu ještě větší kouzlo, než už je samotný film o filmu. Tomuto snímku bych pod čtyři hvězdičky určitě nedal. Patří mezi mé nejoblíbenější. ()

Pavlínka9

Tenhle díl pro mě zachraňuje vynikající postava - Dolores Umbridge :) Bez ní bych tento díl hodnotila asi ještě nižším počtem hvězdiček. V tomto filmu se setkáváme s velkým množství tajemství, záhad a nezodpovězených otázek.... Hodně se režisér taky zaměřil na bojové scény a sem tam něco bouchne :D :D Na celé trojici hlavních hrdinů je vidět postupné dospívání (jak fyzické, tak psychické ;) ) a strach z neznámého u těch, kteří chtějí mít všechno pod kontrolou, je viditelný na sto honů... ;) ()

Kmotr76

Harry roste, atmosféra houstne...zpracování nejdelší knihy celé série se Davidu Yatesovi v rámci možností povedlo a Fénixův řád je hned po Vězni z Azkabanu mým nejoblíbenějším dílem. Jak tady někdo píše, je to v porovnání s předchozími díly lidštější a více zaměřené na psychiku hlavních i vedlejších hrdinů. ()

noriaki

Série dostala dalšího zlosyna, aneb Dolores Umbridge first ... Voldemort later. Dosazená profesorka - vyšetřovatelka - ředitelka jako by symbolizovala temnotu kouzelnického světa. Manipulace, zákulisní boje, štvavé kampaně, propaganda, odstraňování nepohodlných lidí - většina z toho se z knihy do příliš zkráceného filmu nedostala. Yates však nějak zařídil, že z něj ta bezvýchodnost a neutěšená politická situace cítit je. Kvůli žádanému dojmu obětoval několik vedlejších postav, část zápletky a ten zbytek si přizpůsobil. Povedlo se to tak napůl. Atmosféra neutrpěla, ale síla příběhu určité ztráty zaznamenala. Přesto vznikl druhý nejlepší díl série. Skvělá Evanna Lynch, zlepšujcí se Rupert Grint, tradičně kouzelná Emma Watson. S přehledem nejsilnější dojem ale zanechala Imelda Staunton. Což mimo jiné ukazuje, jak je Snape ve filmových adaptacích umírněný a jak bezvýraznou postavou je Draco Malfoy. V knížkách jsou všichni tři odporní úplně stejně. ()

ybuko

Eh... za ten sled scen (ktere jsou misty poslepovany velmi podivne a obcas jsou nesnesitelne pateticke nebo logiku postradajici) mam chut dat tak dve a pul hvezdicky. Predpokladam ze kniha, kterou jsem necetl, je k tomu neco jako manual? ()

Brandon

Ze mě fanda Harryho a ostatních čáryfuků nejspíš nikdy nebude. Asi od takovéhoto typu filmu očekávám více fantazie, napětí, dobrodružství a ne řešení politických otázek v Bradavicích a věčného "laškování" Pottera a lorda Voldemorta. P.S. Shlédnuto v IMAXu, od úplného propadu k odpadu to zubynechty drží poslední 3D dvacetiminutovka. ()

Aven

Yates to bezesporu zvládl. Fénixův řád konečně naplno vyskočil ze škatulky" kniha / film pro děti". Ikdyž (nebo možná díky tomu) je vynecháno či ne úplně dotaženo dost věcí z knížky, má film neuvěřitelný spád a troufám si říct, že je srozumitelný i divákům, kteří knížky nečetli. Dost mě potěšili i herci - Radcliffe je lepší každým dílem a jsem na něj zvědavý až si střihne nepotterovskou roli, z Emmy Watson roste bezesporu kočka, Helena Bonham Carter je neuvěřitelná i přesto, že je na plátně snad jen 5 minut, o výborném Alanu Rickmanovi nemluvě (už teď se třesu na závěr 6. dílu a jeho přeběhnutí). Dalším plusem filmu je výborně budovaná "temná" atmosféra filmu (přesto se pořád nemůžu ubránit myšlence co by s filmem provedl Cuarón) a závěrečná bitva členů Fénixova řádu proti Smrtijedům je bezesporu největší nářez ze všech 5 dosud natočených filmů. ()

Millanium

Knižně mi Harry Potter a Fénixův řád přišel nejslabší. Nic takového se ale naopak nedá říci o filmu, který mi spolu s trojkou přijde jako nejlépe natočený z celé série. Je dobře, že David Yates bude i u šestého dílu. Už se těším :-) ()

Moogwi

I přes to, že tento díl byl pro mě suveréně nejnudnější, dám nakonec za 4 jako ostatním potterům, protože pokud to mám brát podle knihy, film za to pořádně nemůže, i tak pro mě ale fénixův řád zůstává nejslabčím dílem. ()

yeniczek

Sakra, kdo je ten Yates?? Myslím, že tato slova si říkal každý. Ale překvapil.. A překvapil hodně. Pro mě to pomalu dotahuje třetí díl a to je co říci. BTW souboj na ministerstvu je prostě nářez. I když je knížka tlustá bichle a spousta linek a oblíbených scén musela být vyškrtnutá nebo upravená, tak je adaptace zvládnutá na jedničku. Takhle se má zacházet s předlohou a ne jen otrocky opsat knihu do scénáře. 9/10 ()

Nyck

Nejlépe zfilmovaný díl Harryho Pottera (z dosavadních šesti). Temnější prostředí filmu jen prospívá. Kdo nečetl, nepochopí! ()

sochy.zirafka

Nedá se srovnávat s knihou z jednoho prostého důvodu: Vynecháno a zjednodušeno bylo tolik, že je z toho téměř jiný příběh. Nikoliv špatný! Opravdu se mi líbí větší zaměření na hlavní postavy. Sérii to neskutečně posouvá kupředu. Ale je škoda, že podobný prostor nedostaly ostatní postavy. Některé by si ale zasloužily jiné představitele (Cho? Co?) Hudba je stále úžasná. Bohužel, vzhledem k tomu, že tenhle díl je podle mé nejoblíbenější knížky série, jsem poněkud zklamaný. Závěrečnou honičku jsem si však užil, zamáčkl slzu a odešel z kina spokojen, takže nic není ztraceno, jede se dál :) ()

darek kartac

Díl létá neustále nahoru a dolu. Lord Voldemord je zpět a ministerstvo čr a kouzel si to nechce připustit. Do pradavic pošlou ministryni a ta vše tají a děti přestává učit kouzla na černou magii. No ale Harry se svými kamarády potají kouzla trénují. V tomto díle umře Sírius Black, což mě mrzí. Za zmíňku stojí souboj Voldemorda s Brumbálem. Opravdové labůžo :). A ještě chci zmínit herečku Evannu Lynch, která se výborně ukázala a čekám že v dalších dílech Harryho Pottera předvede ještě něco víc, protože mě ohromila. ()

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

23.07.2012

Norton a Pitt opět spolu

Norton a Pitt opět spolu

18.09.2007

V Klubu rváčů byli nerozlučnou dvojicí ;-), a brzy Eda a Brada opět uvidíme na filmových plátnech bok po boku. Stane se tak v dlouho připravovaném celovečerním remaku televizní minisérie State of… (viac)

Hoffman miluje Thompsonovou

Hoffman miluje Thompsonovou

09.06.2007

Dustin Hoffman a Emma Thompson si během natáčení Horší už to nebude zřejmě padli do oka. Zanedlouho se totiž spolu objeví v romantickém dramatu Last Chance Harvey. Ale pravděpodobnější možná bude, že… (viac)