Harry Potter a Fénixov rád

• Česko Harry Potter a Fénixův řád (viac)
Veľká Británia / USA, 2007, 138 min

Réžia:

David Yates

Predloha:

J. K. Rowling (kniha)

Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Jason Isaacs, Tom Felton, Maggie Smith, Helena Bonham Carter, Robbie Coltrane, Ralph Fiennes, Michael Gambon (viac)

Harry Potter (Daniel Radcliffe) sa vracia do Rokfortu, aby nastúpil do piateho ročníka školy čarov a kúziel. Tam však zistí, že väčšina členov kúzelníckej komunity verí, že jeho nedávne stretnutie s Lordom Voldemortom (Ralph Fiennes) je obyčajný výmysel, čím je zásadne spochybnená Harryho dôveryhodnosť. Ba čo horšie, minister kúziel Kornelius Fudge (Robert Hardy) opäť vymenoval nového učiteľa obrany proti čiernej mágii. V lekciách podozrivej profesorky Umbridgeovej (Imelda Staunton) sa však mladí čarodejníci nič zásadné nenaučia, a preto nemajú dostatok vedomostí k boju s temnými silami, ktoré sa okolo nich sťahujú. Na Hermioninu (Emma Watson) a Ronovu (Rupert Grint) výzvu sa Harry rozhodne vziať chod vecí do svojich rúk. Tajne sa začne schádzať s malou skupinou študentov, ktorí sa hrdo nazvali Dumbledorova armáda, a učí ich, ako sa ubrániť čiernej mágii. Hoci je sám ešte len študent, pripravuje odvážnych mladých čarodejníkov na nebezpečnú bitku, ktorá čoskoro prepukne. (TV Markíza)

Hermione

Nemůžu si pomoc, ale tetno díl z Potterovské série filmů je opravdu nejslabší (s výjimkou 6.dílu). Režisér se sice snažil udělat velkolepé dílo, ale bohužel mu to moc nevyšlo. Kniha, která má nejvíce stránek z celého sedmera, byla natočena jako jeden z nejkratších filmů o Harrym Potterovi. Postavy, které se v knize vyskytují poměrně často (Krátura, Fénixův řád) a některé jsou i do děje důležité, třeba i v dalších knihách, zde nemají skoro žádný prostor. Například postavě Severuse Snapea, který hraje v dalších dílech klíčovou roli, je ve filmu věnováno max. 5 minut, včetně asi 30-ti vteřinového záběru z minulosti. Kromě toho nový scénárista (Michael Goldenberg) děj knihy místy opravdu hodně pozmněnil tak, aby nemusel "zbytečně" přidávat postavy (herce) navíc. Musím uznat, že Daniel na své postavě opravdu zapracoval, a že jeho výkon už vypadá podstatně lépe. To se ovšem nedá říct třeba o Emmě Watson, která byla vždy nejlepší z tria, ale postupem času jí to přestávam věřit a navíc už vůbec není poznat, že je vlastně Hermiona velká šprtka. ()

BoXBe

Příběh je dospělejší. Na úkor řady vynechaných detailů (například v knize brilantní dialog McGonnagalové s Umridgeovou) působí svižně (až moc). Je kladen důraz na vizuální stránku filmu. Daří se to, když jsou věci opravdové, ale třeba animace Drápa je na rok 2007 ubohá. Akční scény jsou zoufalé, nevím, jak to bylo s harmonogramem, ale zdá se mi, že Michael Gambon (Brumbál) s Ralphem Fiennesem (Voldemort) se ani nepotkali na place. V knize velký souboj, ve filmu střih střih střih střih. Absence psychologických rozborů vůbec nevadí, dokonce bych řekl, že to příběhu prospělo, protože pátá knížka o Harrym až zbytečně nabobtnala. Po letech se mi pětka líbí snad nejméně ze všech filmů. Tady poprvé vidím prostor i pro seriálovou podobu. ()

blitzer

Nejtemnější a podle mě zatím nejlepší díl ságy o kouzelnickém učni. Encyklopedicky tlustá knižní předloha, která (zejména na začátku) obsahuje tolik vaty až to skoro není hezké, zde byla zredukována do velice příjemných 138 minut, takže se ve filmu pořád něco děje a přitom nemáte pocit, že by se scénář vzdaloval hlavním momentům v knize. Sázka na téměř neznámého Davida Yatese se povedela a jsem zvědav jak naloží s dalšími díly. PS: Michael Gambon se konečně uklidnil a až na pár vyjímek se to s ním tentokrát dalo vydržet :-) ()

DominikV

Zatím nejslabší Potter. Chápu, že skoro osmiset stránková bichle se nedá vtěsnat s přesností do jednoho filmu, ale tolik zase škrtat nemuseli ( z nejobjemější knížky se stal nejkratší film). Po technické stránce je ale film bezchybný. ()

mortak

Trochu výpravnější televizní adaptace jednoho dílu. Po vydařeném, ale skalními fanoušky odmítnutém, pokusu o filmovou interpretaci Harryho Cuaronem (třetí díl) se Warneři vrátili k osvěčené vizuální a hlavně doslovné ilustraci knihy. Vzhledem k tomu, že se od prvních dvou dílu poněkud zvýšil počet stránek na díl, aniž by se významně změnila stopáž ilustrace, bylo nutné veškerý děj poněkud stlačit a nahrnout na hromadu. Učitelský sbor je tu spíše proto, aby se na něj do dalšího dílu nezapomělo (mimochodem: Snape dost přesně při cvičení ohodnotí Pottera) a členové Dumbledore´s Army jsou pro nefanouška bezvýrazní a splývají (opakuji: při pohledu potterovského laika). Nejhorší je však nulová přítomnost gradace. Mimo skvostné sekvence výcviku kombinovaného s postupnou regulací školy (dost zde pomáhá hudba) sledujeme jen sled dialogů v kulisách, občas rozpohybované kočkami či fotografiemi v Daily Prophet, nebo zvýrazněné zvukovými efekty (bouřka či dramtické smyčce). Po hodině dvacet se sice něco na pár sekund stane, ale na finále si musíme počkat ještě půl hodiny, a tvoří ho spíš dialog Harryho se svým temnějším Já (Let´s calm down) a pár ohňových a vodních efektů. Děti uspokojí těch pár příšerek, ale zůstává otázkou, proč vlastně tyto doslovné přepisy vznikají? ()

WolfR

V pořadí páté pokračování této série je prostě úžasné. Děj je výborný a herecké výkony obdobně. Kamera, střih a hudba se povedly taktéž na výbornou. Režisér David Yates dává sérii zatím nejtemnější nádech, co kdy měla. Atmosféra je prostě hutná a film na ní staví. Naprosto brilantní byly finální scény na ministerstvu kouzel či bitva mezi Brumbálem a Voldemortem. Jediná chybička, co mě štve je stopáž. Fénixův řád je nejdelší kniha, ale zároveň nejkratší film což mě mrzí. Ale kniha není film, že? Tak 5 hvězd. ()

animaxis

Harry Potter a Fénixův řád je nejdelší kniha z celé série (prozatím) a film má jen něco málo přes dvě hodiny. Musím ale říct, že ty důležité události z knihy se sem vešly a film ani nepůsobí příliš uspěchaným dojmem. Na post režiséra připadl opět někdo nový a musím říct, že David Yates skvěle vytvořil nové lokace a staré ukázal podrobněni, než jak tomu bylo ve většině předchozích filmů. Vytvořit pár nových míst v Bradavicích, pak štáb Fénixova, hlobokou část Zapovězeného lesa, ministerstvo kouzel, odbor záhad,... To určitě nebyl snadný úkol, nicméně ve filmu to vše vypadá dobře. Zajímavé bylo třeba zjištění, že Bradavice se ve filmu nenachází u jezera mezi horami, ale vedle velké řeky. Co se týče děje, tak ten je po návratu Voldemorta rozhodně zajímavý a i když tu rozhodně není tolik napětí jako v knize tak to neznamená, že by se snad člověk u filmu nudil. To spíš naopak. Opět se tu místy vyskutují humorné prvky, nad kterými se občas zasmějete, sledování hlavních postav je zajímavé a třeba takový střet se Smrtijedy na ministerstvu je rozhodně vzrušující. Co mi v první polovině filmu vadilo, byl hlavní představitel D. Redcliffe. Ten mi sice maličko vadil i ve Vězni z Azkabanu, ovšem během první poloviny tohoto dílu mi přišel vyloženě jako kdyby byl z kamene. Například kdykoliv měl být rozčilený a s někým se hádat, pokaždé se na danou osobu jen váhavě díval, ani nezvýšil hlas a vypadal jako kdyby mu ve skutečnosti bylo všechno jedno. Během druhé poloviny už mi však tolik nevadil, což bylo celkem štěstí (ve scénách, kdy učil ostatní členy BA byl navíc docela dobrý). Ostatní herci mi přišli dobří, zejména ti mladší okolo Harryho mi byli sympatičtí. Role "dospěláků" byli skvělé už v předešlých dílech a tento není výjimkou. Představitelka Umbridgeové je tu správně, no... prostě je to kráva jak má být a Belatrix Lastrengová v podání Heleny Carter je nádherně psycho (a to je pořád oproti knize slabota). Hudba mě tentokrát skoro vůbec nezaujala a myslím, že v porovnání s ostatními díly je to bohužel celkem slabota. Film jako celek ale funguje dobře a jsem rozhodně rád, že jsem na něm byl i v kině (stejně jako na všech následujících). ()

czejny

Temné (nebo jak píší distributoři, temnější než kdy jindy) časy plné čar a kouzel opět v Bradavicích nastaly. Společně i s režisérem se toho v kouzelnickém světě opravdu hodně změnilo. David Yates řekl seriálům Au revoir, zamával hůlkou a rázem se ocitl na ministerstvu filmu v Bradavicích. Se vší úctou, to kouzlo se mu opravdu povedlo. I přes první ne moc pozitivní prognózy, které jsem četl v jednom nejmenovaném časopise (Premiere) jsem návštěvy kina nelitoval. Musím uznat, nejslabší díl ze série HP to opravdu nebyl. Fénixův řád má hned několik es v čarodějnickém hábitu. Jedním z nich jsou bezpochyby charaktery postav, které jsou svými představiteli dobře zahrány. Ať už jde o andělskou mrchu každým coulem profesorku Umbridgeovou, střelenou (Stře)lenku Láskorádovou, či vždy „chytrým“ Ronem. Na ústředním triu je vidět, že v kouzelnické branži nějaký ten pátek zažili. Další point je pro tu tzv. civilnost, se kterou se hrdinové setkávají. Tu lze vidět ze dvou aspektů. Buď to lze vnímat jako dokreslení fiktivní realističnosti snímku, či jako rušivý element v tom fiktivním kouzelnickém světě. Pro mě to představovalo tu možnost první a přelet nad londýnským hnízdem byl vskutku famózní podívaná. Hudba je další kapitola. Opět Williamsovo umění vyvstalo na zemský povrch v podobě perfektně mrazivých a tajuplných tónů té profláklé potterovské estrády. Protože jsem četl knížku, nemohu posoudit do jaké míry se v tomto filmu normální mudla orientuje, ale podle mého se Yates držel pevně jedné roviny a nekomplikoval to zbytečně vedlejšími zápletkami. Závěrem snad, že všude zmiňovaná milostná scéna je úplně nádherně kýčovitá (Sorry Danieli, vím jak dlouho jste ten záběr natáčeli) a jinak doporučuji jít na tento film do kina. Atmosféra vás vtáhne s sebou přímo po hlavě do Bradavic. Tak nezapomeňte hůlku, popcorn a colu…4* (na mého favorita A. Cuaróna to nemělo) ()

E=mc2

miestami velmi zaujimavo ponate sceny od Yatesa hmm Ale inak pramalo od Heleny a Geryho Oldmana.. Dalsi velky a hlavny porblem preco sa mi nepaci harry je jeho postava.. Chlapec nevie co je laska, nevie co ma robit rozhoduje sa podla toh oco ho zrovna napadne..a akoze to ma vyzerat tak ze spravne..co sa neskor ukaze ako opak.. zaujimavo spravene ministerstvo.. vizualne pekne iked strih niekedy na hlavu.. mne ako postava harryho nema co ponuknut chlapec ktory nevi co je laska a pritom je to najvacisa sila ktora moze porazit woldemorta heh ale on ju nikdy nespozna ale len vdaka talentu na bubaky slecny rowlingovej prezije a porazi woldyho cruciom..hmm... stupidita az to boli knihy som necital ale zevraj su lepsie nez filmy tak aspon nieco ale ked takymto dacim krmia nase dzeci..dejom ktory je bez pointy a kde vlastne ani nevitazi dobro teda laska..pretoze tam nieje ukazane ani nijak slovne ci vizualne...je obrovske minus..ble..fuj..stacilo hary poser P.s. to si nikto nevsimol ze to je cele nafuknuta prazdna bublina bez hlbky? Skoro som stal ked som sa dozvedel ze Dumbledor je po cesky Brumbaaal :D Cary mary fuck ()

Noviik

Jednoznačně nejlepší scénou byl souboj v útrobách ministerstva, jak při padajících koulích, tak při souboji Brumbála s Voldemortem. Do tichto bojů však trochu plácání. Ale za to může kniha, která se v tomto díle táhla jako smrt. A smrt Siriuse byla odfláknutá, to mělo být velkolepější, nebo alespoň lépe vizuálně pojaté. ()

Rockwood

Moc pěkné. Sice už je na tom vidět hodně velký pokrok efektů a podobně, ale tomu se prostě nedá zabránit. Ale každopádně, dobře zpracované. Mě osobně se líbily i změny které provedly. Sice né všechny, ale dobře něco obešli. ()

wendelin9

Zlo je čím dál tím blíž, naši oblíbení hrdinové stárnou a zažívají jedno nebezpečné dobrodružství za druhým... Tak by se dal stručně shrnout děj 5. dílu... Ikdyž film obsahuje vše podstatné a je v mnoha ohledech skvěle propracovaný, já - jako milovník knižní předlohy - nemohu dát více jak 3*.. Zkrátka jsem si Potterovský svět vysnila uplně jinak.. ()

okkac

David Yates, neznámý TV režisér příjemně překvapil. Z nejdelší knihy vznikl sice nejkratší film, ale naštěstí netrpí roztříštěností jako Ohnivý pohár, jelikož scénář vytahuje jen hlavní linii a ostatní seškrtal. Jelikož kniha měla pro mne dost odboček, které nebyly důležité jsem toto uvítal. Vizuál je oproti předchozím barevných, zelených a hnědých filmů postaven dost do modra. Radcliffe hraje už pořádně a Imelda Stauton jako Umbrige je ta největší záporačka v sérii. Od první chvíle ji budete nenávidět. Rovněž finále je zatím nejlepší v celé sérii. Yatesovi přeji hodně zdaru u posledních dvou adaptací. Doufám, že Princem dvojí krve jen potvrdí své kvality. 9/10 ()

MJMilan

Vzpoura dětí proti zmanipulovanému ministerstvu kouzel, trošku otřepaný nápad. Celý film je temnější, ale do hororu to má hodně daleko. Harry se neustále bojí, že do boje se zlem zaráhne někoho jiného a tak to omýlá stále dokola, avšak v celém filmu zbývá celá řada dalších skvělých nápadů, které film dělají divatelným. ()

tom88

Piaty diel je podľa mňa celkom vydarený. Prijateľná stopáž, zaujímavé bočné postavičky, napätie aj akcia, ktorá prichádza hlavne až s záverom. Herci zahrali veľmi dobre ako mladí, tak aj starší. Rupert Grint je mi stále najmenej sympatický. Dejovo je päťka fajn, aj keď sa nedá povedať, že by film bavil tak dokonale počas celej stopáže, ako predošlé diely. Nájdu sa aj slabšie momenty, ktoré mi ale tentokrát príliš neprekážali vďaka výbornému vizuálu, kamere či strihu. David Yates bol dobrá voľba na post režiséra. Natočené je to skutočne s prehľadom a peniazmi sa tiež nešetrilo. Je to vidno na efektoch a digitálnych postavách, ktoré sú na veľmi vysokej úrovni. Záverečný súboj je skvelý až mrazí. Zvukové efekty aj iné technické parametre sú výborné. Ak niekto nie je fanúšik série o Harry Potterovi, mal by aspoň doceniť tú kvalitnú filmárčinu. Myslím, že Fénixov rád je dosť dobrým článkom série. 85% ()

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

23.07.2012

Norton a Pitt opět spolu

Norton a Pitt opět spolu

18.09.2007

V Klubu rváčů byli nerozlučnou dvojicí ;-), a brzy Eda a Brada opět uvidíme na filmových plátnech bok po boku. Stane se tak v dlouho připravovaném celovečerním remaku televizní minisérie State of… (viac)

Hoffman miluje Thompsonovou

Hoffman miluje Thompsonovou

09.06.2007

Dustin Hoffman a Emma Thompson si během natáčení Horší už to nebude zřejmě padli do oka. Zanedlouho se totiž spolu objeví v romantickém dramatu Last Chance Harvey. Ale pravděpodobnější možná bude, že… (viac)