Harry Potter a Fénixov rád

• Česko Harry Potter a Fénixův řád (viac)
Veľká Británia / USA, 2007, 138 min

Réžia:

David Yates

Predloha:

J. K. Rowling (kniha)

Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Jason Isaacs, Tom Felton, Maggie Smith, Helena Bonham Carter, Robbie Coltrane, Ralph Fiennes, Michael Gambon (viac)

Harry Potter (Daniel Radcliffe) sa vracia do Rokfortu, aby nastúpil do piateho ročníka školy čarov a kúziel. Tam však zistí, že väčšina členov kúzelníckej komunity verí, že jeho nedávne stretnutie s Lordom Voldemortom (Ralph Fiennes) je obyčajný výmysel, čím je zásadne spochybnená Harryho dôveryhodnosť. Ba čo horšie, minister kúziel Kornelius Fudge (Robert Hardy) opäť vymenoval nového učiteľa obrany proti čiernej mágii. V lekciách podozrivej profesorky Umbridgeovej (Imelda Staunton) sa však mladí čarodejníci nič zásadné nenaučia, a preto nemajú dostatok vedomostí k boju s temnými silami, ktoré sa okolo nich sťahujú. Na Hermioninu (Emma Watson) a Ronovu (Rupert Grint) výzvu sa Harry rozhodne vziať chod vecí do svojich rúk. Tajne sa začne schádzať s malou skupinou študentov, ktorí sa hrdo nazvali Dumbledorova armáda, a učí ich, ako sa ubrániť čiernej mágii. Hoci je sám ešte len študent, pripravuje odvážnych mladých čarodejníkov na nebezpečnú bitku, ktorá čoskoro prepukne. (TV Markíza)

Cheeter

Tenhle díl mám rád, protože i když čtyřka měla super děj, tak herci byly ještě spíš děti. Tady jsou už herci dospělejší a děj je také super, takže jsem se hodně bavil. A i když mi pár věcí chybělo, tak je děj celkově dobře postaven. Možná je to tím, že Yates má svůj styl, který mi u Pottera docela sedí. ()

Wormboy

Piaty diel je z filmoveho hladiska na tom velmi podobne ako diel stvrty. Ide o remeselne velmi zrucne natocene dielo, ktore obsahuje to najpodstatnejsie, co sa v knihe nachadzalo, avsak vzhladom na obrovsky rozsah knihy, ide o znacne zrychlene rozpravanie, ktore pre divaka, ktory necital knihu musi byt zrejme znacne nezrozumitelne. Vsetci pritomni hraju co sa od nich ocakava, novy reziser sice neprinasa takmer nic nove, avsak za predchadzajucimi ani v nicom nezaostava. Harry Potter a Fenixov rad je teda opat nadstandardnou zabavou, ktora dozaista potesi vsetkych priaznivcov kniznej predlohy. ()

carly

musím povedať, že HP sága sa na filmovom plátne diel od dielu zlepšuje. HP 5 bol úžasný zážitok. je fakt, že mnoho vecí z knihy vynechali ale tie najlepšie ostali. oceňujem strih a tiež humorné vložky - hlavne asi grand exit Weaslyovských dvojčiat. atmosféra vo filme presne korešpondovala z knihou - hnev, strach, neistota. a teraz k tomu, čo na filmoch o Harrym bolo vždy bezchyvné - casting. ústredné trio bolo úžasné. Daniel podal neuveriteľmý výkon a Rupert a Emma boli neodolateľní vo svojom prekáraní a Bonnie zvládla tých pár náznakov Ginnyhno zlomeného srdca na výbornú. James a oliver nemali veľa priestoru, ale ten pre nich vyhradený využili do poslednej sekundy. nové prírastky ani nemohli vybrať lepšie. Imelda pôsobila nevinne a prístupne a pritom bola zároveň aj krutá a na hranici fanatizmu. O helene v úlohe bláznivej Bellatrix snáď nepochyboval nikto - bola jej akoby ušitá na telo. ale pre mňa jednoznačne najlpešia bola Evanna ako Luna. akoby z iného sveta, s neprítomným pohľadom a predsa nepostrádateľná. tento film mal ale aj to, čo predchádzajúcim chýbalo - a to veľké finále. záverečný boj na ministerstve bol úžasným vyvrcholením postupne sa vytvárajúceho napätia. skláňam sa pred režisérom a obrovský potlesk pre celý herecký ensamble. a nebol Gwarp neskutočne rozkošný? :) ()

lakikaki

Harry Potter a Fénixov rád je pre mňa najlepší diel série. Yates svoj filmový debut odviedol na jedničku, filmové (resp. knižné) postavy sa konečne dočkali aj nejakého vnútorného prežívania, ale nezabudlo sa ani na vizuálnu stránku, ktorá miestami vyráža dych (finálny súboj čarodejníkov). Čo sa týka osekaných motívov, musím skonštatovať, že preniesť 830-stranovú knižnú predlohu na plátno v prijateľnej forme nie je vôbec jednoduché a tu sa to podarilo viac než dobre. A k slovenskému dabingu dodám len toľko, že hoci spoľahlivo zabíja potenciálne herecké výkony, aspoň je zhodný s knižným prekladom a tak som nemal v hlave anglicko-česko-slovenský mišung (Hogwarts=Bradavice=Rokfort). ()

asinus

Neumím si představit mnoho lepších způsobů, jak si poradit s Fénixovým řádem. Převelmi dobrý film, velmi dobrý Potter a maximální očekávání šestky, ve které JE co vyprávět. Věřím, že Yates nabral velkofilmové zkušenosti a vyrazí nám dech. Ve Fénixově řádu se podařil casting. George Kingsley Harris i z toho minima prostoru vytěžil hlášku, za kterou by se nemusel stydět ani Samuel L. Jackson a jednoznačně nejlepší mladistvý herec přišel až v pátém díle. Evanna Lynch vystihla Lunu z mého pohledu dokonale. Musím se zmínit o Rickmanovi, takže...se těšim na šestku. ()

Morzael

Po shlédnutí jsem odcházel z kina celkem spokojeně, jakožto čtenář Harryho Pottera mi sloužil film spiše jako obrázková příloha. Sice jsem si všiml těch milionů věcí, které ve filmu chybí, ale nějak jsem to oželel. Na druhou stranu pro člověka co nečetl knihu to musí být naprosto matoucí a nepřehledné. Jinak závěrečný boj ve 3D provedení - velmi mocné! ()

MarekT

Knihu jsem nečetl, takže nemohu posoudit, kolik více či méně podstatných věcí bylo vyškrtáno. Tak či tak mi přišlo, že film je po Azkabanu nejlepší ze série a čtyři hvězdy si zaslouží už proto, že je sympatičtější než Columbusovy pohádky a ne zrovna povedený Ohnivý pohár. ()

necisty

Tady lze zkritizovat snad jen obrovská minimalizace vůči originálu a právě v 5ce se to nejvíc projevuje. Jinak tento díl ve filmové podobě řadím jako nejlepší vzhledem na temnost a napětí, o které zde jde hodně. Jinak druhý nejlepší Harry hned po Azkabanu. Dokonale je zde ztvárněna Umbridgová, ač tu ženskou nemám rád (ale o to tu právě šlo), tak podle mě dokonale předvedla nejvíc nenáviděnou úču. Z knížky se toho opravdu hodně nevlezlo, což je velká škoda, 2 hodiny jsou na tohle vše prostě strašně málo. Možná že by pomohla hodina navíc nebo také zbytečně nenatahovat scény, které nejsou až tak nutné. Mimo to je pro mě Harry samozřejmě best of. ... 27.2.2012 ()

Gaaron

Tak tuhle podobu Pottera prostě můžu! A Umbridgeová je jeden z nejslizštějších padouchů ever! (Hodnoceno při opakované projekci před uvedením sedmičky.) (recenze) ()

pakobylka

Atmosféra je o poznání temnější - a DOSPĚLEJŠÍ nežli u předchozích dílů, což se daleko lépe hodí k věku hlavního hrdiny i jeho přátel. Triky jsou na úrovni, děj má přiměřené napětí i spád a infantilní okamžiky se v něm vyskytují jen sporadicky - a většinou spíše v náznacích. Finále mě sice nijak zvlášť neuchvátilo, ale budiž: Nemůžu říct, že by mě to zrovna dvakrát těšilo, ale tentokrát jsi nade mnou zvítězil, Harry Pottere - 4* si zasloužíš. A nemysli si, že to na mém vztahu k tobě něco změní … že tě teď začnu milovat. ()

Pajky3

Jako obvykle chybí spousta děje z knížky a není divu, jde o nejdelší knížku a nejkratší film. I tak se však dá vyjádřit spokojenost. Vrací se to tajemné depresivní kouzlo Mozkomorů a nechybí i hodně podaření kouzelnický souboj největší mágů tehdejší doby. Nové postavy se podařily, ale je prostě škoda, že někteří nedostávají tolik prostoru jako v knížkách. ()

Juto

Fénixov rád v zásade zahŕňa Harryho prenasledovanie zo strany vlády za to, že hovorí pravdu, ktorej odmietajú všetkým uveriť, a zároveň sa stretáva s rovnakými pocitmi mladistvej úzkosti a rodiacej sa lásky, ktorú každý bežný teenager považuje za stresujúcu a náročnú. Iba vďaka láske a obetavosti rodiny a obzvlášť priateľov Harry nájde prostriedky, ako bojovať proti vláde, vyhnúť sa svojim nepriateľom a dať zmysel svojmu emočnému chaosu. 8/10 ()

PavelVanekArt

Za mě nejlepší díl HP, hlavně poslední půl hodina je pro čtenáře splněný sen. Souboj Brumbošky a Voldyho předčil očekávání a i když se HP celý film tváří jak kdyby neustále masturboval nebo případně nemasturboval roky, tak jde o nejvíc HP co může HP nabídnout. 5* a.k.a 90% ()

emo

Jednoznačne najslabší diel série a bez znalosti knižnej predlohy určite aj dosť chaotický. Harry je však moja srdcovka a keď vezmem do úvahy, že je to už piaty diel (ako dopadli letné trojky asi netreba rozoberať...) nemôžem dať menej ako ****. ()

Davosh

Jako velký fanoušek knižní předlohy jsem po filmech o Harry Potterovy chodil z kina spíše s rozpačitými dojmy (teda kromě 1.dílu). Ale to co dokázal Yates v tomhle díle - WOW. Už začátek, kdy Harry sedí na houpačce a sleduje dítě se svou mámou a následná rozstřepaná kamera při útěku před mozkomory - prostě už tady jsem nějak věděl, že to Yates dokázal. Jediné, co mi lehounce sráží tenhle film, je závěrečný boj na ministerstvu, který mohl zabírat více prostoru. A i přesto, že je 5.díl zdaleka nejlepší a myslím si, že Yates je velice dobrý režisér, velice se bojím o osud 6.dílu, kde není jedna hlavní dějová linie a ostatní se dají stejně jako v 5.díle lehce odbít - no uvidíme. ()

Deverant

Povedená pohádka, ale musím souhlasit s tím, že předcházející díly tak trochu nemají smysl. Filmy pak vypadají jako série nepovedených startů na sto deset metrů překážek: Voldemort i Harry připraveni na startu, pak ale prásk, Voldemort vybíhá předčasně, Harry ho stopne v rozletu a po pár metrech se všichni vrací zase na start. A tak vlastně skutečná "válka" (o které se ve filmu mnoho mluví) začíná až s pátým dílem. A jak už případně poznamenal Cival, Star Wars z toho koukají opravdu vcelku dost. Nejen ona scéna "pociť sílu Temné strany", ale i Harryho pokec se Siriem "cítím mnoho hněvu" v sobě. Ale co mě pobavilo nejvíc je, že Voldemort je vytrvale nazýván Dark Lord (of Sith?). ()

Šimpy

Možná je to tím, že jsem očekával od tohoto filmu víc, ale zklamán jsem taky úplně nebyl. Dal bych tak 3*, ta čtvrtá je hlavně za výýborné herecké výkony a některé úchvatné scény. Nyní si zkusím zdůvodnit, v čem mě film zklamal. V první řadě český dabing (hlavně Kotek a dabérka Lenky), následují některé za vlasy tahající dialogy.( Sirius:" Harry, ty nejsi špatný člověk") Celkově mi film přišel hodně nevyvážený. Psychologickému dramatu vývoje hlavní postavy by více slušela malá obrazovka filmového klubu v úterý večer. Pak jsou tu scény, které jsou prostě prvoplánově určené na velké plátno. (průlety nad Londýnem, bři Weasleyové, finální souboj). Ty jsou ovšem bezchybné. Z herců stojí za zmínku hlavně G.Oldman (souboj s Luciem), nádherně odporná I. Staunton a A. Rickman, jako vždy vynikající a pohledná Lenka Střelenka. Na druhou stranu mě docela zklamala H.B. Carter. A to je ode mě vše, přátelé. Dodatek: Po druhém shlédnutí (v letním kině přes plot) se mi zdál lepší než poprvé. Zřejmě další film který zraje opakovaným shlédnutím. ()

Hermione

Nemůžu si pomoc, ale tetno díl z Potterovské série filmů je opravdu nejslabší (s výjimkou 6.dílu). Režisér se sice snažil udělat velkolepé dílo, ale bohužel mu to moc nevyšlo. Kniha, která má nejvíce stránek z celého sedmera, byla natočena jako jeden z nejkratších filmů o Harrym Potterovi. Postavy, které se v knize vyskytují poměrně často (Krátura, Fénixův řád) a některé jsou i do děje důležité, třeba i v dalších knihách, zde nemají skoro žádný prostor. Například postavě Severuse Snapea, který hraje v dalších dílech klíčovou roli, je ve filmu věnováno max. 5 minut, včetně asi 30-ti vteřinového záběru z minulosti. Kromě toho nový scénárista (Michael Goldenberg) děj knihy místy opravdu hodně pozmněnil tak, aby nemusel "zbytečně" přidávat postavy (herce) navíc. Musím uznat, že Daniel na své postavě opravdu zapracoval, a že jeho výkon už vypadá podstatně lépe. To se ovšem nedá říct třeba o Emmě Watson, která byla vždy nejlepší z tria, ale postupem času jí to přestávam věřit a navíc už vůbec není poznat, že je vlastně Hermiona velká šprtka. ()

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

23.07.2012

Norton a Pitt opět spolu

Norton a Pitt opět spolu

18.09.2007

V Klubu rváčů byli nerozlučnou dvojicí ;-), a brzy Eda a Brada opět uvidíme na filmových plátnech bok po boku. Stane se tak v dlouho připravovaném celovečerním remaku televizní minisérie State of… (viac)

Hoffman miluje Thompsonovou

Hoffman miluje Thompsonovou

09.06.2007

Dustin Hoffman a Emma Thompson si během natáčení Horší už to nebude zřejmě padli do oka. Zanedlouho se totiž spolu objeví v romantickém dramatu Last Chance Harvey. Ale pravděpodobnější možná bude, že… (viac)