Harry Potter a Fénixov rád

• Česko Harry Potter a Fénixův řád (viac)
Veľká Británia / USA, 2007, 138 min

Réžia:

David Yates

Predloha:

J. K. Rowling (kniha)

Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Jason Isaacs, Tom Felton, Maggie Smith, Helena Bonham Carter, Robbie Coltrane, Ralph Fiennes, Michael Gambon (viac)

Harry Potter (Daniel Radcliffe) sa vracia do Rokfortu, aby nastúpil do piateho ročníka školy čarov a kúziel. Tam však zistí, že väčšina členov kúzelníckej komunity verí, že jeho nedávne stretnutie s Lordom Voldemortom (Ralph Fiennes) je obyčajný výmysel, čím je zásadne spochybnená Harryho dôveryhodnosť. Ba čo horšie, minister kúziel Kornelius Fudge (Robert Hardy) opäť vymenoval nového učiteľa obrany proti čiernej mágii. V lekciách podozrivej profesorky Umbridgeovej (Imelda Staunton) sa však mladí čarodejníci nič zásadné nenaučia, a preto nemajú dostatok vedomostí k boju s temnými silami, ktoré sa okolo nich sťahujú. Na Hermioninu (Emma Watson) a Ronovu (Rupert Grint) výzvu sa Harry rozhodne vziať chod vecí do svojich rúk. Tajne sa začne schádzať s malou skupinou študentov, ktorí sa hrdo nazvali Dumbledorova armáda, a učí ich, ako sa ubrániť čiernej mágii. Hoci je sám ešte len študent, pripravuje odvážnych mladých čarodejníkov na nebezpečnú bitku, ktorá čoskoro prepukne. (TV Markíza)

Vojťas

Z ohlasů jsem čekal, že "Fénixův řád" pokoří nebo se alespoň vyrovná "Vězni z Azkabanu" ... Ale Yates bohužel nedokázal vytvořit to co Cuarón. I když tento díl hodnotím něco malinko přes 3*, tak ona doba totality v Bradavicích se mi přecijen trochu příčila (v knize by mi to asi vyznělo jinak - pardon, nečetl jsem) .... ale přišlo mi to lepší než "Ohnivý pohár" (asi nejslabší článek) a to se taky počítá! ;-) (P.S.: Radcliffe vážně zaválel!) ... doplněno: Po druhém shlédnutí musím přecijen zaokrouhlit na 4* ... podle mě 2. nejlepší Potter! ;-) ()

marcek

Vazne exkluzivni podivana - uz dlouho jsem se na tenhle filmecek tesil. Film sam o sobe je vazne famozni. David Yates se do filmu pustil vazne naplno a sklidilo to ovoce. Napriklad ohnostrojova vzpoura bratru Weasleyovych byla proste skvostna. Jak tady bylo jiz hodnekrat napsano - knihy J.K.Rowlingove jsou dil od dilu delsi a delsi, takze je pro rezisera vazne tezke zkratit 800 stranek do dvouhodinoveho filmu. Myslim, ze jestli to dopadne dobre a Yates bude rezirovat i dalsi dil HP a Princ dvoji krve, mame se opravdu na co tesit. Jen me trochu mrzi, ze se ve filmu tolik neukazala H.B.Carter. Yates to vzal trochu jinak a hodne postav, ktere byly v predeslich dilech v hodne scenach - v tomto dile je spis vynechaval (napr. prof.McGonagallova, Hagrid, Draco Malfoy, atd...) ()

Elyssea

Díky díky díky. Konečně Harry Potter jak má být. Oproti recenzím se mi pátý díl Harryho nakonec líbí o hodně víc, než díl čtvrtý. Ačkoliv je děj opravdu notně okudlaný (možná až trochu moc), Yates si s Bradavicemi vyhrál podobně jako Cuarón ve trojce. Imelda Staunton je jako baba Umbridgeová opravdu vynikající. Totéž se dá říci i o několika posilách v hereckém obsazení. Třeba Evanna Lynch, která Lence Střelence vdechla to podivné kouzlo, či Helena Bonham Carter, která opravdu na malém prostoru dokázala neuvěřitelné věci. Ale film má i svá negativa. Urychlená Siriusova smrt, souboj ve vzduchu (opravdu, tohle se jim moc nepovedlo, když z bojujících mágů jsou dvě šmouhy) a Emmy Watson. Z mojí nejoblíbnější filmové postavy (ve třetím díle byla absolutně dokonalá) se stala nejotravnější postava. Celé, co Emma ve filmu předvádí jsou různé ksichty. Její nevýkon mi to všechno opravdu narušuje. Takže doufám, že Yates se v šestce opravdu vytáhne a nezklame mé naděje, které si tímto snímkem vydobil a donutí Emmu zase se vrátit do starých kolejí, kdy její Hermiona byla opravdu chytrá a okouzlující mladá čarodějka a nejenom ksichtící se puberťačka. ()

MCZ

Popravdě trochu zklamání. Ani náhodou se nevyrovná dvěma předešlým dílům. Příběh ubíhá příjemně a člověk se baví, to ano. Je tu i napětí a prima herci, ale! Stopáž je prostě krátká (opakuji: nečetl jsem knihy, ale poznám to) a mnohé zajímavé postavy tak mají kriticky málo prostoru; například Bellatrix Lestrange (Helena Bonham Carter) je spíše jakýsi náčrtek než regulérní charakter. No a pak je tu samozřemě finále, které místy připomíná přehlídku digitálních triků, než důstojné završení děje (v tomto směru naprosto nesrovnatelné s Ohnivým pohárem). 5/10 ()

shyster

Bylo to těžké rozhodnutí, ale nakonec zvítězil zdravý rozum. Tvůrci tohoto filmu snad neumějí přepsat knihu do scénáře. Kniha je velmi dlouhá a snaha mít všechno ve filmu se prostě nevyplácí. Vzniká tak roztříštěné dílo. Když už mě film začíná pohlcovat, objeví se odbočka, která byla úplně zbytečná, nikam nevede a pochopí ji jen ti, kteří knihu už četli. Proč se znovu nepodívají na Pána prstenů a nepochopí, že by film měl žít vlastním životem, ne být jen otrocký přepis. ()

bogomira

Pěkně temnej, depresivní a chvílema snad až hororovej Potter. Ne že bych tuhle sérii nějak zvlášť miloval, ale tohle bylo víc než ucházející. ()

O´Neill

Atmosféra opět kousek poskočila do temnějších mezí, herci jsou starší, a téměř dospělí, a tedy je Fénixův řád pochopitelně jinou podívanou než první díly. Já beru tento další stupínek k temnosti rozhodně k plusu, a bavil jsem se stejně jako u předchozích dílů. Samozřejmá je porce nostalgie, leč se jedná o nový snímek, pochopitelně vybízí ke vzpomínkám na starší díly. Naposledy shlédnuto 29.12.2011 s kamarádem v rámci 22hodinového maratonu - všechny díly HP a bez přestávky, takže s respektem ^^ ()

Streeper

Tady už jdu s hvězdičkou dolů. Přijde mi, že to ztratilo ten správný šmrnc, které měli předchozí čtyři díly. Celkově si z Fénixova řádu skoro nic nepamatuju. Jediná zapamatovatelná věc je Dolores a smrt Siriuse. Nic jiného a celkově mi příběh přijde dost zbytečný a až moc uspěchaný. Fénixův řád je dle mého názoru nejhorším dílem z celé série. ()

Crawler-D

Fénixův řád pod režijní taktovkou "televizáka" Davida Yatese byl nečernějším koněm sezóny. A jak bývá u černých koňů zvykem, nakopal všem rádoby trhákům zadek. Vytvořil mrazivě napínavé, temně děsivé a realisticky pojaté představení, ve kterém Daniel Radcliffe prohlubuje postavu Harryho Pottera a Imelda Staunton jako Dolores Jane Umbridgeová vytváří dosud nejlepšího záporáka série. Nedá mi, abych se také nezmínil o výrazném prvku pátého dílu, který je pro něj ojedinělý, a to snové výjevy, které Yates okořenil správnou dávkou psychedeličnosti i hrůzostrašnosti. Drobnou výtku mohou někteří spatřovat v tom, že realismus někdy přecházející až v nepříjemný civilismus postrádá nádech mystiky, magie a tajemna. ()

Desgenais

Celkově mám z filmu lepší pocit než ze čtvrtého dílu. Přesto nechávám jen ***. Obsah knihy bylo nutno seškrtat, to jistě. Scénáristovi se to více méně povedlo. Ale režisérovi se občas neopodařilo vytěžit ze scény maximum. Třeba se zlepší, mladý je na to dost :) Přestože byl film tak "krátký", dostaly vedlejší postavy dost prostoru, čemuž tleskám. Koneckonců, je to britská herecká elita, na kterou je radost se dívat. Proč tedy jen ***? Možná za to může přestávka. Nevím kdo si jí vymyslel (zda distributor či Palace Cinemas), ale zasloužil by pár hodin pod Cruciem. Do přestávky jsem sledoval slibný rozjezd a budování atmosféry, užíval si převzetí kontroly nad školou Dolores Umbridge, vznik tajné armády a ty drobné vedlejší postavy, Jenže najednou střih, přestávka, běžte se vyčůrat milí diváci. Po přestávce už se filmu nepodařilo mě vtáhnout zpět do děje. Jak se blížil konec, děj uháněl dopředu čímdál zběsileji, scény byly stále více zkracovány. Bez přestávky bych to možná bez dechu sledoval, ale takhle jsem se na to díval příliš nezůčastněně. Bitva mágů nebyla špatná, ale závěr byl naprosto nijaký. Škoda. P.S. Jsem jediný, kdo ve filmu viděl minimálně 3 scény doslova opajcované ze Společenstva prstenu? ()

S.W.A.T

Strašně odlišný film oproti straším bratříčkům. Film nedodržuje to co zavedly předchozí filmy, moskomorové jsou jiní a, když se spojí přes krb Sirius s Harrym je to také jiné. Ale co na tom, když jsou ve filmu scény s dílů minulých. Nevím kde začít, protože je toho hodně - 1) Fénixův řád je podle mě zatím (nečetl jsem 7.díl) v knižní podobě naprosto vrchol harryho dobrodružství. A filmu se dá říct to samé, protože je jak jsem si to představoval. Pravda některé motivy jsou pryč, ale drží to pohromadě a je to záživné. 2)postavy jsou zase otrochu starší, ale harry udělal tak obrovský krok vpřed, že to až není možné. Cose týče nováčků tak rozhodně nejlepší je Dolores, které bych dal ránu, jenom se na ni podívám. Další nové postavy jsou také dobré, ale nemají tolik prostoru a to platí i o starých známých. Nejvíc mě mrzí Snape a Lucius Malfoy. 3) Asi největší zápor je smrt Siriuse, protože ta byla opravdu trapná, zatím co v knize měl umířít po dechberoucím souboji, tady dostal kouzlem po hlavě a umřel. Ale to co následovalo potom, mi to vynahradilo. Bitva mezi Voldemortem a Brumbálem byla famózní podívaná, která se u mě řadí k nejlepším bitkam ve filmech na 3.místo - 1. je duel Anakina a Obi-Wana, 2.je poslední bitva v Transformers.Takže celkem jsem z nového Pottera unešen, je to jízda, na kterou jsem čekal 4 filmy a je to první Potter po jehož skončení jsem čekal, že hned začne Princ dvojí krve. Takže favorita příštího roku už mám a doufám, že Yates opět všem ukáže jak má správný Potter vypadat. ( Nic proti předchozím dílům, ale tohle je už prostě jiná liga) ()

ifa

Prvních 20-30 minut vše probíhalo podle mého gusta, potom nevím co se stalo, ale začalo mi to silně připomínat zajeté koleje Ohnivého poháru, přesto vlak s tak dobrou literární předlohou nevykolejil a úspěšně dorazil do cíle. ()

Zbyisek

Úvod filmu, který s odehrává ještě v mudlovském světě mi přišel něčím jiný než předchozí díly. Postupně se to "něco" a celé to zajímavé a na Harryho Pottera netradiční pojetí vytratilo a nakonec z toho je opět klasický standard. ()

DruidKarel

697. hodnocený film: Asi to někomu může skutečně připadat tak, že nemám ve skutečnosti se na co dívat, když už se dívám na Harryho Pottera, ale musím uznat, že mě nějak tahle série o čarodějnckém učni fakt chytla. Co film s Harry Potterem, to jiný příběh, ale vždy skvělý. Vlastně jde vždy jen o to, zda snímek ode mě získá 5* nebo jenom 4*. Tenhle dostane 5*, protože mne opět skvěle pobavil a připadal mi snad nejlepší z celé série. Už se těším na další pokračování... 5* ()

TomikZlesa

Nejslabší díl, sranda i tajemno či horový nádech zřejmě někdo zaklel a vypustil pouze kouzla a čáry/řeči. Růžová pizda byla ovšem hereckým vrcholem, gratuluji tý škatuly..několikrát sem chtěl vzteky rozkopat monitor a tu babu přetrhnout vejpůl :). Kouzla a efekty sice hezký, zvířátka atd. opět povedené a zajímavé. Mnou ne zrovna oblíbený fofrpál tu nebyl ani jednou, což je velký plus ! ()

C0r0ner

V prvním díle se vynechalo několik scén, ač byla stopáž dvě a půl hodiny a předloha měla něco pod 300 stran. Pátý díl má stran 800 a stopáž je kratší. Jak to dopadlo? Na jedničku kupodivu. Yates se filmu chopil se ctí a ano, až jsou nějaké scény vynechané, tak je vše důležité tam, kde má být a celkový dojem je velmi dobrý. 90% ()

dubinak

Za mě trochu slabší než předchozí čtyři díly a touto částí začíná Potter definitivně vážnět a přesouvá se do mojí méně oblíbené půlky ságy. Nicméně zábava je to stále slušná, vtip se sem tam taky objeví a samozřejmě šokující závěr zde také nechybí. Od tohoto dílu jsem knihy už nečetla, takže nemůžu soudit. Filmově se to pro mě postupem času a mým stárnutím vlastně lepší a lepší a baví mě pořad objevovat nové detaily. Tenhle díl doceňuji až později. ()

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

23.07.2012

Norton a Pitt opět spolu

Norton a Pitt opět spolu

18.09.2007

V Klubu rváčů byli nerozlučnou dvojicí ;-), a brzy Eda a Brada opět uvidíme na filmových plátnech bok po boku. Stane se tak v dlouho připravovaném celovečerním remaku televizní minisérie State of… (viac)

Hoffman miluje Thompsonovou

Hoffman miluje Thompsonovou

09.06.2007

Dustin Hoffman a Emma Thompson si během natáčení Horší už to nebude zřejmě padli do oka. Zanedlouho se totiž spolu objeví v romantickém dramatu Last Chance Harvey. Ale pravděpodobnější možná bude, že… (viac)