Harry Potter a Fénixov rád

• Česko Harry Potter a Fénixův řád (viac)
Veľká Británia / USA, 2007, 138 min

Réžia:

David Yates

Predloha:

J. K. Rowling (kniha)

Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Jason Isaacs, Tom Felton, Maggie Smith, Helena Bonham Carter, Robbie Coltrane, Ralph Fiennes, Michael Gambon (viac)

Harry Potter (Daniel Radcliffe) sa vracia do Rokfortu, aby nastúpil do piateho ročníka školy čarov a kúziel. Tam však zistí, že väčšina členov kúzelníckej komunity verí, že jeho nedávne stretnutie s Lordom Voldemortom (Ralph Fiennes) je obyčajný výmysel, čím je zásadne spochybnená Harryho dôveryhodnosť. Ba čo horšie, minister kúziel Kornelius Fudge (Robert Hardy) opäť vymenoval nového učiteľa obrany proti čiernej mágii. V lekciách podozrivej profesorky Umbridgeovej (Imelda Staunton) sa však mladí čarodejníci nič zásadné nenaučia, a preto nemajú dostatok vedomostí k boju s temnými silami, ktoré sa okolo nich sťahujú. Na Hermioninu (Emma Watson) a Ronovu (Rupert Grint) výzvu sa Harry rozhodne vziať chod vecí do svojich rúk. Tajne sa začne schádzať s malou skupinou študentov, ktorí sa hrdo nazvali Dumbledorova armáda, a učí ich, ako sa ubrániť čiernej mágii. Hoci je sám ešte len študent, pripravuje odvážnych mladých čarodejníkov na nebezpečnú bitku, ktorá čoskoro prepukne. (TV Markíza)

Rainold

Tento díl je pro me jeden nejlepších ze serie o HP hned po Vězni z Azkabanu. Není tolik akčni jako Ohnivý Pohar ale ma užasnou depresivni atmosferu uz n azacatku vas zamrazi pri utoku mozkomoru na harryho a bratranka. Jeste to podtrhuje skela madam Umbridgova ktera sna desivejsi nez samostatny Voldemort:D a ta zavercna bitka me proste dostala takovou mlatu sem uz dlouho nevidel..no Davide jen tak dal...:) ()

viktoria00

Piaty diel Harryho Pottera je ovela temnejší ako predošlé, ale je dobrý. Pútavý príbeh, zaujímavé motívy...Jedinou chybičkou podla mna je,ze Harry stratil dalšiu blízku osobu...Chapem, ze chcel autor aby dej bol emotivnejší. Po rodičoch dalšia strata....Čo ja viem nejak mi to tam nesedi...Na toho chlapca je to obrovská záťaž na psychiku a on sa s tým vyrovnáva v deji pomerne ľahko aspon myslim .Ale celkovo je to časť zaujímavá a určite sa ju oplati pozrieť. ()

Marquetita

Ještě před tím, než jsem viděla tento díl, čekala jsem zklamání, protože hodně lidí ho kritizovalo, ale opak byl pravdou. Potom jsou i tací, kterým se film líbil. Podle mě to byl nejlépe zfilmovaný díl. Chtěla bych, aby David Yates režíroval zbylé dva díly. Jediné, co bych tomu vytkla, je možná to, že jsme nemohli vidět ani jeden famfrpálový zápas. Za celý film se tam famfrpál neobjevil. Přitom byl docela krátký (jen 138 minut), takže podle mě čtvrthodinová přestávka uprostřed promítání byla nemístná. Pak je tu ještě jedna část, která se mi moc nevěrohodná. Když Bellatrix zabije Siriuse, nikdo nebyl extra smutný. Situace se přešla, jakoby se nic nestalo. Jinak musím uznat, že všichni herci odvedli úžasné výkony. Nejvíc mě překvapila Helena Bonham Carter jakožto Bellatrix Lestrange. Obzvlášť se mi líbila scéna, kde zpívala: „Zabila jsem Siriuse Blacka!“! Nebo scéna, kde se ptá Nevilla „jak se mají rodiče?“! Samozřejmě úžasně zahrála Bellatrixin typický vřískot. Připadá mi až legrační, že Evanna Lynch jako Lenka Láskorádová na mě zapůsobila tím pravým „střelenkovským“ dojmem. Nevím, jestli to jen hraje, nebo je pomátlá i ve skutečnosti. To, co na place předvedla, byla výborná práce. Stejně tak dobře si s rolí poradila představitelka Dolores Umbridge – Imelda Staunton. Perfektně ji vystihla – především její růžový kabinet zdobený desítkami kočičích portrétů. A když už jsem se dostala skoro k ministerstvu, chtěla bych podotknout, že Kornélius Popletal je čím dál paranoidní. Celý rok nechtěl věřit, že se Lord Voldemort opravdu vrátil. A potom ke konci filmu se mu před nosem Temný pán přemístil. Po dlouhém mlčení jen ministr pronese: „On se vrátil.“. Určitě musím pochválit smrtijedské kostýmy. Moc se jim povedly. Hlavně můj nejoblíbenější herec Jason Isaacs, který hraje mého drahého Luciuse Malfoye, byl naprosto delikatesní a lahodný a absolutně mi vzal dech. Jako v předchozích dílech, i tady měl trefné poznámky. Třeba když se snaží od Harryho získat věštbu a vysvětluje mu, že mu prozradí všechno tajemství o jeho jizvě. Když Harry odpoví, že čeká již čtrnáct let, Lucius nasadí dokonalý soucitný výraz a řekne: „Já vím…“. Stejně tak se mi líbila scéna, kde se Neville snaží zaútočit na Bellatrix. Lucius jen automaticky zvedne ruce k obraně a říká: „Pojďme se všichni uklidnit, ano?“. Stejně jako z Luciuse jsem byla nadšená i z mé druhé nejoblíbenější postavy – Severuse Snapea. Alan Rickman je úžasný herec. Za nejlepší považuji to, jak se během vyšetřování profesorky Umbridge napřáhl a vrazil smějícímu se Ronovi krásnou facku. Když už jsem u facek, nesmím zapomenout na scénu, kde Sirius přišel k Luciusovi a řekl: „Get away from my godson“ a vrazil mu tak nádhernou facku, že se Lucius sesunul k zemi. Ač nerada, ale musím přiznat, že mu to docela sedlo! Okolo létaly ty nejhroznější kletby a celý sál očekával, kdoví jaké zaklínadlo Sirius na Luciuse nepoužije. On se jenom napřáhl a takovou mu ubalil! Nakonec abych se dostala k hlavnímu triu. Daniela Radcliffa nalíčili, že vypadal tak na třicet let. Ale chápu, že je těžké nalíčit herce, kteří na patnáct let opravdu nevypadají. Třeba Tomovi Feltonovi v roli naprosto nepostradatelné postavy Draca Malfoye, který se mimochodem na scéně objevuje v žalostně minimální míře, je skoro dvacet let. Z Emmy Watson coby Hermiony Granger se vyklubala krásná labuť. A mezi ní a Ronem to občas pěkně jiskří. Že by náznaky pro Relikvii smrti? Taky se nám spároval Harry a Cho, ale scénu prvního polibku si nechám pro sebe . Ovšem to, co si nechám pro sebe, je Harry jako učitel. Stal se dobrým pedagogem a začíná být i trochu sebevědomý, což v předchozích dílech nebyl. Je vidět, že Brumbálova armáda nevyužila svých sil nadarmo. Členové své schopnosti skvěle praktikovali na neodbytných smrtijedech vedených Luciusem Malfoyem. Celkově mi film připadá docela vtipný. Často jsem se málem ocitla smíchy pod sedadly. Například při scéně, kdy George řekne: "Vždycky jsem věřil, že naše budoucnost leží v oblasti akademických úspěchů." A Fred na to: "Jo, Georgi, právě jsem chtěl říct to samý.". Nebo Severusova scéna, ve které vysvětluje profesorce Umbridge nastalou situaci o Veritaséru: „Jak už jsem vám sdělil, žádné další zásoby veritaséra nemám. Pokud Pottera nechcete otrávit - a ujišťuji vás, že kdybyste to udělala, měla byste moje plné sympatie - nemohu vám pomoci.“ Nemůžu ani vynechat scénu, kde Brumbál před Popletalem předvede docela zajímavé kouzlo, při kterém létá oheň hlava nehlava. Kingsley se po divadle nakloní k Popletalovi a prohlásí: „Musíte přece uznat, že Brumbál má úroveň“. Kdybych takhle měla pokračovat v hláškách, byla bych tady snad ještě příští rok. Nicméně určitě stojí za to tento díl vidět. Ještě před tím, než jsem ho viděla v kině, stáhla jsem jakousi nekvalitní verzi filmu, která byla i přesto kvalitnější než všechny ostatní, které se dají sehnat přes internet, ale musím uznat, že nic není nad křišťálově čistý obraz v kině. Původně jsem na film chtěla jít do IMAXu, ale poté, co jsem se dozvěděla, že je to s dabingem, se zklamáním jsem se vykašlala na IMAX, protože dabing je to nejšílenější, čím se dá film zkazit. Rozhodně Fénixově řádu dávám 5 hvězdiček z pěti. () (menej) (viac)

marocco

David Yates odviedol veľmi dobrú prácu, sústredil sa predovšetkým na charaktery jednotlivých postáv a emócie. Už od začiatku pekne pomaly buduje depresívnu atmosféru, ktorá ma zasiahla. Záverečný súboj zvládol Yates výborne, avšak hudba (počas celého filmu aj počas záverečného súboja) mohla byť zvládnutá lepšie. Stále viac sa mi páči herecké obsadenie (super casting) a herecké výkony (hlavná trojica je stále lepšia a lepšia). Na knihu to samozrejme nikdy mať nebude, ale film je zvládnutý veľmi dobre, 85 percent. Po Cuarónovom treťom diele druhý najlepší filmový Potter. ()

hito

Čo sa týka hereckývh výkonov, zatiaľ najlepší z potteroviek. Daniel Radcliffe konečne dospel a ukázal, že je výborný herec. Yatesovi sa podarilo vytvoriť snáď najzápornejšiu postavu vo filmovom svete, profesorka Umbridgeová (Imelda Staunton), dokonca predčila i sestru Mildrad z filmu Prelet nad kukučím hniezdom. U mňa len 90%. 90 preto, lebo ani táto časť nesplnila môj sen a to poriadny súboj. Viem, že Rowlingová to písala skôr pre deti, ale myslím, že by sa tu mohli objaviť viac kúziel, resp. súbojov (aspoň vo filmoch). ()

mindkiller

Neveril som vlastným očiam. Z malého štvoro okého Harryho sa stal veľký magič ... zdá sa mi že film je stále lepší a lepší. Jednotka by som povedal že bola skôr pre menších, myslel som že všetky časti, sa budú niesť v tom istom duchu ale teraz táto piata časť ma normálne zaujala a to asi po každej stránke. Harry Potter naberá na obrátkach. Začalo to záhadným druhým dielom s dobrou atmosférou pokračovalo cez 3. pokračovanie ktoré ma tiež dostalo a teras piaty diel ktorý rozhodne nieje posledny. ()

Lion438

Sestřih - tak by se dal shrnout celý tento film. Celou dobu jsem si říkal, že se dívám na nějakou značně zkrácenou verzi. Pravda, co jsem čekal, je jasné, že z více jak sedmisetstránové knihy nelze udělat všeobsažný snímek. To by vydalo na seriál. Ve finále je to stejně všem jedno, protože kdo se dívá, zároveň i četl. A tak neni třeba některých scén. Ale jinak dávám 4 hvězdy. ()

majklfly

Wow...tak tohle jsem od nějako Potterovky fakt nečekal. Napětí, efekty ba i romantická scéna, která se nijak nevtírala a zapadla do celého rozpoložení. Celé mi to došlo, když jsem viděl scénu, ve které Harry komunikuje s Siriusem přes letaxovou sít a místo pohýbujících se uhlíků byl vidět obličej v plamenech. Průlet Londýnem (s hudbou v pozadí), záverečný souboj s Tím-jehož-jméno-nesmíme-vyslovit, Dráp...a takových scén bych mohl vyjmenovat...Prostě to do ruky chytnul pořádný režisér (David Yates) a ne Columbus....90% ()

Rádlo

I když mi tu některé stylizace prostě nejdou pod fous, 4hvězdy náleží za !KONEČNĚ! čistčí vítr a neslizový nádech do potterovské série. Zpracování některých scén (ministerstvo!) je naprosto dokonalé, inovace a rozdílnostis knihou tu jsou jenom k dobru, jediné slabší je citová stránka - ti, co knihu nečetli postřehnou maximálně, že tam asi někdo umřel a Harry s tím zrovna nesouhlasil (ano, jsem zastánce toho, aby zásadní a důležitý zvrat knihy nebyl změněn a osunut na druhou kolej) prostě si troufám tvrdit, že když Harry sedí se skloněnou hlavou a tiše říká "ne Brumbále, nevíte jak mi je" není nabito stejně silnými emocemi jako histerické vřískání a rozbíjení brumbálovy pracovny se slovy "TO TEDA NEVÍTE!!!!". Nebyla bych samozřejmě ráda, kdyby byl film doslovně jako knižka, absence emocí (jakkoli ztvárněných, ale silných) se neodpouští, 70% ()

BillyBob

Tenhle díl na mě působí tak nějak odfláknutě. No možná je to tím, že knižní předlohu znám příliš dobře, takže my hodně často vadilo, že jsou zde vynechány některé důležité pasáže. Proto jsem byl docela zklamán, ale dávám Yatesovi ještě jednu šanci a budu se těšit na Princ dvojí krve. ()

Hepi

Některé scény (hlavně v závěrečných bojích) jsou opravdu fascinující! Nejvíce se mi snad líbil výkon herečky Heleny Bonham Carter, protože její ztotožnění s Belatrix, bylo opravdu výborné. Její bláznivý smích mě vážně dostal a myslím si, že to zahrála skvěle!:-)..jinak celý film se mi líbil nejvíce ze všech Potterů, ale nebudu tu opakovat co už zde napsané je.. ()

sioned

Při sledování Potterovek se prostě člověk musí odprostit od přílišného lpění na předloze... jakmile se to podaří, začíná strhující dvouhodinová show plná zábavy. Dolores Umbridge jsem ve filmu nenáviděla téměř tak moc jako v knize a i když hodně scén, na které jsem se těšila že budou zfilmovány, nakonec uplně vyškrtalo, nemůžu se ubránit nadšení. Tohle je druh filmů, které na velkém plátně opravdu vyniknou a závěrečný souboj jsem tak sledovala uplně bez dechu. ()

Raviola

Příběh Harryho Pttera mě pohltil a nestydím se za to. Ale trochu jsem byla rozčarována, jakým stylem se scénárista zhostil své úlohy. Ron mi unikl skoro do ztracena... Promluvil vůbec? Spousta pohledů na exteriéry a dialogy někam zmizely. A proboha co měla znamenat scéna, kde Sirius umírá? Necítila jsem z ní žádnou bolest, prostě žádné emoce. Uvidíme, jak dopadne šestý a sedmý díl... Přeze všechnu moji kritku dávám 5 *. Za prvé je to moje srdeční záležitost a za druhé, čtyři * se mi zdají málo, ale pět moc. takže tak 4 a 1/2 * . ()

masasour

Zatím nejkratší díl HP, jehož knižní předloha má 800 stran. Na film jsem se opravdu hodně těšil a 19.07 v kině Sinestár jsem se dočkal. David Yates k filmu přistoupil podobně jako Cuarón. Hlavně se vrátili Dursleyovi, kteří mi v HP4 chyběli, i když neměli zde zrovna moc prostoru. Z knihy toho dost chybělo, hlavně Famfrpál, na který jsem se hodně těšil, ale nedočkal jsem se :-( . Obr Dráp vypadal úplně stejně,tak jak jsem si ho v knize přectavoval. Žádné vtipné okamžiky, ale napětí od začátku do konce. Nicméně jedná se o dobrý film a proto si HP5 zaslouží 90%. ()

DaNQa

a tento diel Harryho Pottera musím povedať, že som sa naozaj veľmi tešila a ono sa mi to vyplatilo... Najmä preto, že to konečne nie je čisto film pre deti. Myslím si, že príbeh Harryho Pottera na plátne dospieval už od tretej časti, keď na režisérskej stoličke sedel Alfonso Cuarón. Nielenže priniesol vlastné nápady, ale mohli sme sa pokochať aj scenériou areálu Rokfortu, úžasnou jazdou na Hrdozobcovi, takže to nebolo len bezhlavé kopírovanie knihy na plátno ako v prípade Chrisa Columbusa. Jeho diely boli zatiaľ najdetinskejšie, stačí vidieť jeho príšerne sentimentálne filmy, ktoré natočil okrem Harryho Pottera. Vo štrvtom diely prišiel Mike Newell známy niekoľkými komédiami. Preto do filmu priniesol aj viac humoru okrem neho aj temno a akciu. Nuž, David Yates nám akciu ponúka hlavne na konci, ale stojí to zato. "Užijeme si" len dve krátke jazdy raz metlou raz na testraloch, keď kamera "kĺže" po Londýne, ale aj to stojí zato. Vizuálnymi efektmi to postráda to uznáva každý, ale Yates si toto všetko nahradzuje zatiaľ nevídanou prepracovanosťou postáv. Zatiaľ je jeho diel najemotívnejší, najpsychologickejší a najzrelší. Namiesto samých kúziel kládol dôraz na vzťah Siriusa a Harryho, silné priteľstvo medzi Harrym, Ronom a Hermionou a nasilnejšia scéna je na konci filmu, keď Harry povie Voldemortovi ako veľmi ho ľutuje (nejdem zachádzať do podrobností, to musíte vidieť). Do príbehu pribudlo viacero známych tvárí - Helena Bonham Carterová či Imelda Stautonová (je neuveriteľne odporná). Helena má minimálny priestor, ale napriek tomu exceluje, nehovoriac o Imelde, ktorá je spomedzi dospelých postáv "najviditeľnejšia" a určite najnesympatickejšia postava celého filmu - no...po Voldemortovi a postavy Carterovej. Na Ralphovi Fiennesovi vidieť ako si úlohu najzápornejšieho záporáka užíva - ako to bolo v štvrtom diely a je doslova perfektný hoci sa objaví ozaj krátko. Destký herci dospievajú tiež so ságou a úplne vidieť ten rozdiel ako od prvého dielu herecky dospeli. Danielovi Radcliffovi sa už aj v očiach odráža to, čo hrá. Náklonnosť Rona a Hermiony sa tiež pomaly, ale sito vykresľuje - scéna v Zakázanom Lese. Po technickej stránke film možno za veľa nestojí. Nie je tak presýtený vizuálnymi efektmi ako predchádzajúce. Za zmienku stojí "útok" na Dolores a záverečný súboj. Zázračné tvory sú tu jedine testraly. Exteriéry školy tiež nie sú tak skvelé (v tomto zatiaľ jednoznačne vedie Cuarón). Kamera zaujme len pri niektorých scénach... Preto sa dá povedať, že obsah víťazí nad formou. Pri takejto časti si myslím, že je to aj dosť dôležité a musím skladať klobúk pred pánom režisérom, ktorý nám dokázal, že má aj na nielen televízne filmy a že bol správnou voľbou. Mne teda doniesol najpozitívnejší filmový zážitok z Harryho Pottera doteraz. Možno to nie je kúzelné po stránke vizuálnej, ale je to kúzelné po stránke emotívnej a obsahovej a tak by film mal vyzerať, NIE? Kto chce teda uzrieť najdospelejší film o čarodejníckom učňovi, nech tomu dá šancu a trochu nech prenikne pod povrch a zistí, že tie čary tam naozaj sú hoci možno nie tak viditeľné, ale sú. () (menej) (viac)

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

23.07.2012

Norton a Pitt opět spolu

Norton a Pitt opět spolu

18.09.2007

V Klubu rváčů byli nerozlučnou dvojicí ;-), a brzy Eda a Brada opět uvidíme na filmových plátnech bok po boku. Stane se tak v dlouho připravovaném celovečerním remaku televizní minisérie State of… (viac)

Hoffman miluje Thompsonovou

Hoffman miluje Thompsonovou

09.06.2007

Dustin Hoffman a Emma Thompson si během natáčení Horší už to nebude zřejmě padli do oka. Zanedlouho se totiž spolu objeví v romantickém dramatu Last Chance Harvey. Ale pravděpodobnější možná bude, že… (viac)