Harry Potter a Fénixov rád

• Česko Harry Potter a Fénixův řád (viac)
Veľká Británia / USA, 2007, 138 min

Réžia:

David Yates

Predloha:

J. K. Rowling (kniha)

Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Jason Isaacs, Tom Felton, Maggie Smith, Helena Bonham Carter, Robbie Coltrane, Ralph Fiennes, Michael Gambon (viac)

Harry Potter (Daniel Radcliffe) sa vracia do Rokfortu, aby nastúpil do piateho ročníka školy čarov a kúziel. Tam však zistí, že väčšina členov kúzelníckej komunity verí, že jeho nedávne stretnutie s Lordom Voldemortom (Ralph Fiennes) je obyčajný výmysel, čím je zásadne spochybnená Harryho dôveryhodnosť. Ba čo horšie, minister kúziel Kornelius Fudge (Robert Hardy) opäť vymenoval nového učiteľa obrany proti čiernej mágii. V lekciách podozrivej profesorky Umbridgeovej (Imelda Staunton) sa však mladí čarodejníci nič zásadné nenaučia, a preto nemajú dostatok vedomostí k boju s temnými silami, ktoré sa okolo nich sťahujú. Na Hermioninu (Emma Watson) a Ronovu (Rupert Grint) výzvu sa Harry rozhodne vziať chod vecí do svojich rúk. Tajne sa začne schádzať s malou skupinou študentov, ktorí sa hrdo nazvali Dumbledorova armáda, a učí ich, ako sa ubrániť čiernej mágii. Hoci je sám ešte len študent, pripravuje odvážnych mladých čarodejníkov na nebezpečnú bitku, ktorá čoskoro prepukne. (TV Markíza)

Odyssey

Nacpat 800 stránek do 138 minut je asi nemožné, nicméně ani to mě neodradí od kritiky. Tady mě ořezání příběhu ničí ještě více než u předchozího dílu. Spousta výborných scén z Grimmauldova náměstí 12 tu hodně chybí. Ve filmu není vůbec dobře vystihnuta nadvláda Umbridge. Jako u všech dílů mi i tady vadí pokroucení určitých scén oproti předloze (např. odhalení Dumbledorovy armády aj.). Vůbec jsem tedy nepochopil ten efekt při přemisťování lidí z Fénixova řádu v bitvě o Odbor záhad. Nehledě na to, že tam se přemístit vážně nedá. Nicméně mě alespoň potěšilo ztvárnění souboje Dumbledora s Voldemortem. 65% ()

sikky

Zatímco kniha mi připadala místy příliš rozvláčná, film z toho udělal docela pěknou podívanou, jen škoda, že se některé scény nevešly. Zeď ověšená vyhláškami až ke stropu sice v knížce nebyla, ale moc povedená kulisa. ()

Monika001

Nejslabší potterovka....alespoň pro mě, jakožto čtenáře knižní předlohy. Všechno jen naťuknuto a nerozvedeno do detailů. Jasně, stpáž by tak dosáhla alespoň čtyř hodin ne-li více, ale u předchozích snímků si s tím filmaři poradili rozhodně lépe. Film je už emnější a rozhodně to enní žádná pohádka. Začátek ujde, ale konec nemá hlavu ani patu,. ()

surprise

Je to prostě pořád jenom pořad pro děti. Místy vtipný, místy poučný, ale žánr zůstává. Režisér a scénarista z toho bohužel neudělali něco víc. ()

sysoj psojic

Pátý Potter se může pochlubit hned několika změnami. Patricka Doylea vystřídal na skladatelské sesli Nicholas Hooper a režie se chopil neznámý televizní tvůrce David Yates. Jeho přístup je odlišný. Nesází na umělou načančanost(Columbus), nevytváří dojem snového světa (Cuaron) ani se neskrývá za opráskaná klišé (Newell). Pátý díl pojal velmi civilně s citem pro vykreslení charakterů postav (což se mu povedlo výtečně). Vytvořil tak příjemný komorní snímek s lehce pitomým scénářem, který mu občasně ubírá tempo. (82%) ()

Matt2626

Druhý najlepšie zrežírovaný snímok (doposiaľ) a tak ako Polovičný princ, aj tu sa podarilo skĺbiť humor, nápaditosť a silné momenty vystihujúce charakter knihy. Tak ako som už k iným dielom napísal, mne sa to páči a film nakrútený na motívy knihy by jej mal zodpovedať. Tu sa to našťastie podarilo... 75% ()

ohinek

Tomuhle říkám totální degenerace kouzelnického světa. Kde jsou všechny kouzelnické zvyky, kultura nebo i obecný vzhled kouzelnického světa které byly v knize tak důkladně popisovány? Kouzelnické hábity byly nahrazeny mikinami a riflemi, studenti ve svém volném čase misto aby se bavili o famfrpálu nebo tak něco tak poslouchají rockovou hudbu z "mudlovského" rádia. Nejsem si jistý, jestli ve filmu byly nějaké vyučovací hodiny, ale jestli jo, tak nejspíš připomínaly dětskou školku, než vyuku čar a kouzel. celý film je z mého pohledu naprosto nedomyšlený a polovina scén minimálně pro nečtenáře naprosto samoúčelná. A ať už je její kontext ve filmu jakkoli mizerný, závěrečná půlhodinka ukázala, že to šlo líp. ()

Mrtvobog

Ak bol 1. a 2. akousi rozprávkou, tak 3. a 5. dielom začalo (a viac menej aj skončilo) naozaj temné obdobie v čarodejníckom svete a hlavne v Rokforte (4. diel bol akýsi mix esencie rozprávkovosti - viď nové čarodejné školy a temnosti - rituál na cintoríne). Voldemort už je na svete, môže začať sranda (škoda, že 6. a dva 7. diely nepokračovali v tomto duchu), a tej je v tomto diely naozaj požehnane: od eskorty blbečka HP, cez teror v Rokforte (Dolores je nechutná sviňa, kde sa podel starý dobrý Snape) až po finále na ministerstve. Moje poradie HP: 3, 5, 1, 2, 4, 6, 7, 8. ()

DarkViper

Konečně začíná přituhovat, musí se začít hrát tvrději, k tomu, tak úžasně nesnesitelná učitelka, kterou si ve svém životě v její roli dokáže představit každý, ztělesněné zlo :D, pátou hvězdu dávám jen kvůli ní a moc de divím harrymu, že nenašel odvahu vpálit této ženě nějákou kletbu mezi oči :D. ()

pirate

První pokles hodnot u filmů o Harry Potterovi. Méně zajímavý, záživný a zábavný děj, napětí, které se stupňuje pořád a pořád od začátku příběhu a zde už bohužel nemá co nabídnout, na rozdíl od prvních čtyřech dílů. Ani to učení kouzelníků Harry Potterem nestačilo na vyvážení děje. Závěrečný souboj na ministerstvu kouzel měl být něco, co by bylo vyvrcholením, na které jsme čekali několik dílů. Pořádný kouzelnický souboj. Bohužel to udělali příliš krátké a ani souboj mezi Voldemortem a Brumbálem jsem si právě pořádně neužil, ačkoli to bylo vizuálně super. Zhruba 55 - 60 %. ()

Andy.222

Z celé filmové série můj nejoblibenější potter. Triků sice málo, ale zase si na nich tvůrci dali záležet, takže patroni vypadají tak jak podle knih vypadat mají - místo "atomového jelena" v azkabanu (zlobte se na mě nebo ne, ale vypadá tam mi patron připomínal spíše pulsující silové pole, než cokoli jiného) - "Souboj mistrů" na konci je lahůdka na kterou si stojí za to počkat etc. Velký přínos je zde pro mě Evanna Lynch, jejíž Lenka mi přišla roztomilá (a tady se mi navíc líbila mnohem víc než na "civilních" fotkách) skoro až k pomilování. Umbridgerová ve mně zase vzbuzovala krvelačné choutky od chvíle, kdy se objeví na plátně a mnohem intenzivněji než její knižní předloha. Helena "Belatrix" Carterová opět dokázala, že "lehce" šílené postavy jí vysloveně pasují, Tonksová se stará o komické scény, Oldmanovi přestalo hrabat a ukázal, že Sirius může "mít úroveň" a takto by se mohlo pokračovat. Jak již poznamenali jiní, herci zkrátka začali hrát a překvapivě jim to i jde. ()

ricky4

Velmi povedený díl, který mne překvapil svou stopazi-ačkoli se jedna o nejdelší knihu, film je nejkratší. Presto v něm podle mého nic nechybí (bohužel kromě famfrpalu). Po příjemném začátku se studenti přesunou do starých známých bradavic, které si svoji podobu konečně ustalili a nemění se každým dílem. Zajímavá je pro me "role" nádvoří, které v předchozích dílech (3.a 4.) bylo vidět, ale ve filmech od Yatese získává post míst, kde se dějí důležité věci (vyhození Trelawneyove a Umbridgeove, velká část bitvy a vlastně i závěrečná bitva Harryho s Voldemortem). Plusy: perfektní výkon Umbridgeove, efekty v záběrech, odbor záhad, sídlo Blacků vypadalo uvnitř velmi honosně- tak jak je popisování v knize, souboj na konci (Brumbal x Voldemort- na tom oceňují zejména barevné efekty), a konečně začal nějaký režisér pracovat trochu s charaktery postav včetně prvních projevu lásky. Minusy: totální prehozeni události předcházející útěku na ministerstvo kouzel, nezařazení famfrpalu, leckdy prumerna hudba, nelíbilo se mi ani zpracování Siriusovy smrti. Jinak film splnil očekávání, řadím jej těsně za 4.díl, ale oproti například 6.dilu dopadl velmi přijatelně. 80-85% ()

Rudla333

Toto byl první opravdu dobrý díl. Obdivuji, že se režisérovi povedlo film udělat tak, aby chytnul za srdce a zároveň máte neustále vztek když se něco nepovede. Skvělé ()

Lucka07

Fénixův řád je pro mne nejlepší díl z celé Pottrovské série. Kromě příliš umělého obra, bratra Hagrida, mě baví prostě všecko. Nejvíce si ale cením naprosto povedené bitvy mezi Brumbálem a Voldemortem. ()

Pythonator

Změna režiséra je opět znát. Méně otravné než předchozí Ohnivý pohár, ale dost slabé v porovnání s Vězněm z Azkabanu. Je to asi nejdepresivnější díl Pottera. Možná by mu neuškodila kratší stopáž, protože se tam vlastně přes dvě hodiny nic zajímavého neděje. ()

mcamino

Naprosto nový nádech, Harry dospěl, už to není žáček jako všichni ostatní, ale především muž, který musí zabránit svému nepříteli ovládnout kouzelný svět, hodně lidí už k němu nevzhlíží jen jako k legendě, ale především k vůdci, který je má co naučit. Začíná zde i láska dospívajících. No v necelých 11 letech jsem spoustu věcí nechápal, s odstupem času to ale vidím jako první z těch lepších filmů o Harry Potterovi. Dávám 5*. ()

Dupac

Opětovné zhlédnutí prvních pět dílů série mě utvrdilo v tom, že fenomén Harryho Pottera jsou - byly - hlavně knížky, u kterých věrní čtenáři autorce leccos odpustili a přehlédli. Na knížky se postupem času nabalil všechen ten merchandising, tj. trička, materiály pro fankluby, hrníčky, katalogy, klíčenky, audioknihy, ... a filmy. S výjimkou Cuarónova třetího dílu žádný z nich nemůže obstát sám o sobě a oslovit čistě filmovou řečí, oproštěnou od vztahu ke knížkám, jejich postavám a únikovosti Potterovského vesmíru. Je to dáno i dost neživotnými scénáři, zjevně poplatnými klauzulím ve smlouvách s autorkou na získání práv ke zfilmování. Série proto nabízí tu lepší (už zmíněný Cuarón a částečně i Yates s Newellem), tu horší (Columbus) zpracování látky, která měla fenomén přiživovat a vytěžit do maxima, rozhodně ne nějak obohatit, a už vůbec ne stvořit nějaká zásadní filmová veledíla. V tomhle směru se, myslím, zadařilo. ()

Vercis19

Pátý díl potterovské série přestává být "pohádkou" určenou pro děti. Harry začíná dospívat a celý film je proto spíše situován do světa dospělých, kde jsou politické problémy a intriky, akorát s příměsí čar a kouzel. Samozřejmě největší hrozbou zůstává Voldemort. Ale období "bezstarostného" dětství, kdy hlavní hrdinové řešili záhadné příhody Bradavic, skončilo, což je podtrženo i smrtí Siriuse. I přesto musím říct, že se mi filmové zpracování velmi líbilo a měla jsem neuvěřitelnou radost, když Umbridgeové zhroutil celý systém zkoušek díky dvojčatům. ()

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

23.07.2012

Norton a Pitt opět spolu

Norton a Pitt opět spolu

18.09.2007

V Klubu rváčů byli nerozlučnou dvojicí ;-), a brzy Eda a Brada opět uvidíme na filmových plátnech bok po boku. Stane se tak v dlouho připravovaném celovečerním remaku televizní minisérie State of… (viac)

Hoffman miluje Thompsonovou

Hoffman miluje Thompsonovou

09.06.2007

Dustin Hoffman a Emma Thompson si během natáčení Horší už to nebude zřejmě padli do oka. Zanedlouho se totiž spolu objeví v romantickém dramatu Last Chance Harvey. Ale pravděpodobnější možná bude, že… (viac)