Harry Potter a Fénixov rád

• Česko Harry Potter a Fénixův řád (viac)
Veľká Británia / USA, 2007, 138 min

Réžia:

David Yates

Predloha:

J. K. Rowling (kniha)

Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Jason Isaacs, Tom Felton, Maggie Smith, Helena Bonham Carter, Robbie Coltrane, Ralph Fiennes, Michael Gambon (viac)

Harry Potter (Daniel Radcliffe) sa vracia do Rokfortu, aby nastúpil do piateho ročníka školy čarov a kúziel. Tam však zistí, že väčšina členov kúzelníckej komunity verí, že jeho nedávne stretnutie s Lordom Voldemortom (Ralph Fiennes) je obyčajný výmysel, čím je zásadne spochybnená Harryho dôveryhodnosť. Ba čo horšie, minister kúziel Kornelius Fudge (Robert Hardy) opäť vymenoval nového učiteľa obrany proti čiernej mágii. V lekciách podozrivej profesorky Umbridgeovej (Imelda Staunton) sa však mladí čarodejníci nič zásadné nenaučia, a preto nemajú dostatok vedomostí k boju s temnými silami, ktoré sa okolo nich sťahujú. Na Hermioninu (Emma Watson) a Ronovu (Rupert Grint) výzvu sa Harry rozhodne vziať chod vecí do svojich rúk. Tajne sa začne schádzať s malou skupinou študentov, ktorí sa hrdo nazvali Dumbledorova armáda, a učí ich, ako sa ubrániť čiernej mágii. Hoci je sám ešte len študent, pripravuje odvážnych mladých čarodejníkov na nebezpečnú bitku, ktorá čoskoro prepukne. (TV Markíza)

kwoky

Pripadalo mi to jakysi "mezidil". Nic moc se tu vlastne nestane, hezky to utika, nechybi nejake to drama, hezke efekty a moralni poselstvi nakonec. Proste Potrik jak ma byt. A i kdyz jsem necetl knihu, bylo velmi silne citit, jak to muselo "valit", aby se stihlo vsechno dulezite. Snad bych ani neveril, ze je dve a ctvrt hodiny tak malo. A taky je skoda, ze to dopadlo tak dobre :) ()

melkor323

Kto nečítal knihu (moj naoblubenejsi KNIŽNY POTTER, mimochodom), bude davať mozno 2 a viac nasobne hodnotenie, ale, pán Yates, ja vám to (narozdiel od 90% konzumentov) nežeriem! Takto przniť užasnu knihu orezávaním kniž. faktov s citlivosťou motorovej píly.... Ano, vypustime polovicu knihy a preserme to všetko cez modrý filter!!!! Detiská určite nebudú žrať tento pseudothriller. A ja dvojnásob. Ach, zlatý Cuarón.... ()

Wishkah

Pátý film plně ctí atmosféru předlohy. Je stejně temný, neklidný, plný emocí. Příběh sice dostal zabrat (ono taky převést 800 stránek do dvou hodin filmu je nemožné) ale podstatné v něm zůstalo a Davidu Yatesovi nelze než gratulovat, protože film nikam nespěchá, je komorní a všímá si hlavně postav. Navíc navazuje spíš na Cuaróna a dotává Harryho do reality. Jeho pojetí je civilní a živé. A to finále na ministerstvu se souboji...no prostě paráda. Jen je mi líto, že scénáristé si nedali větší práci a film netrvá třeba o dvacet, třicet minut víc. Kdo nečetl knihu nepochopí kdo je Krátura a scénáristé naprosto zahráli do autu napínavou scénu kdy byl uštknut pan Weasley. Ale i přes tyto nedostatky je tento film výborný ()

Prochy38

Asi moje nejoblíbenější knížka, tedy zatím! Myslím tedy ze série Harryho Pottera. Nevím, jak jsem se těšil, zklamán jsem nebyl, ale zase mi toho strašně moc chybělo. Kde je famrfpálový turnaj a tedy i Ron a jeho vstup?! Neseděly tu trochu časové posloupnosti. Jako třeba návrat Hagrida, vyhazov učitelky Trelwayové a vůbec. Trošku nám nikdo nevysvětlil, proč byli kentauři tak rozladění, že by Firenze? Dobbyho už ve filmu asi nikdy neuvidíme, stejně jako nám nikdy nebude představen duch Protiva. Nitrobrana u prof. Snapea moc neseděla, stejně jako prozrazení BA v komnatě nejvyšší potřeby. I když cesta přes odbor záhad byla hodně zestručněna, souboje a honičky se smrtijedy byly impozantní. Kde se poděl souboj prof. McConagalové a zaměstnanců ministerstva to nevím. Prof. Umdridgeová byla povedená a měl jsem radost za testrály,protože jinak mají filmaři ve zvyku Hagridova zvířata vypouštět. Jediné ale, co mě fakt mrzí a možná i štve je věštba, která se teda filmařům nepovedla vůbec. To bylo všechno úplně jinak!!!! Škoda. ()

Hanes88

Tak tento díl bych hodnotil jako jeden z nejlepších z celé série. Zase se budu opakovat, ale jsem fanda knih HP a můžu říct, že i u ostatních filmů, které mají knižní předlohy, jsem neviděl něco podobného. To, co bylo v ději důležité, bylo VŠECHNO do filmu vloženo a to co bylo navíc (neříkám, že špatné - přece jen knihy jsou knihy :-) )tam prostě dáno nebylo. A vyplynul z toho opravdu skvělý film. ()

Doom351

Další nový režisér? Tak to ne! Něco takového jsem si říkal když jsem poprvé uslyšel tuto "novinu" a proto jsem také od nového Harryho nic moc nečekal a byl jsem zklamaný protože knižní předloha je opravdu výborná. Jenže Yates se opravdu vytáhl a konečně dodal Harrymu něco z té dospělosti, jak jsem si to představoval u čtvrtého dílu. Skvělé dialogy, efekty a promyšlenost způsobily že jsem na film koukal s "otevřenou pusou" a na konci jsem se už začal těšit na další díl se stejným režisérem. ()

Mo.

"Určitě za to můžou škrkny", že je to tak dobrý. Dost možná jsem pátému dílu dal samostatnou hvězdičku jen za Evannu Lynch, která je jako Luna prostě k sežrání. Zřejmě neexistuje nikdo, kdo by dokázal zahrát moji nejoblíbenější knižní postavu líp, než to dokázala ona (pravda, Evana Lynch tady hraje v podstatě sebe, ale i tak...). Nu, každopádně kromě Luny stojí za oslavu i návrat jedinečné atmosféry a tempa třetího dílu, které se obojí zdálo být ztracené (a pětka je bohužel poslední díl HP série, který tohle má). Oproti trojce je tu trochu slabší děj a pár vyložených přešlapů (např. prolomení se Umbridgeové do Komnaty nejvyšší potřeby...), ale epické finále, smrt Siriuse a souboj Dumb Little Doora s nacistickým vůd... pardon, s Voldermortem, to všechno více, než vynahrazuje. Společně s Prisoner of Azkaban nejkvalitnější díl Potter ságy. (Luna Lovegood rulez :-*) ()

Itar

Pokračování jakoby ignorovalo čtvrtý díl a vrátilo vizi Cuarónova Vězně z Azkabanu. A to byl rozhodně krok správným směrem. Film má trochu pomalejší tempo, přesto nenudí a s takovou haldou výborných herců se budete bez problémů bavit od začátku do konce. ()

peetriss

Fénixův řád bezesporu znamená vzestup kvality oproti předchozímu průměrnému Ohnivému poháru. Stále se, stejně jako všechny ostatní díly, veze na vlně té nejpopcornovější komerce plné všelijakých serepetiček, efektních vychytávek a snad i inspirací mnohými jinými filmovými hity. David Yates však své dílo obdařil zdravou a už zoufale žádanou dávkou funkční atmosféry a emocí, které alespoň na chvíli vnesly do této už celkem vyčpělé série zdravý vánek. Stále je to ale přespříliš natahované, i když již ne tak nesnesiletně, jako tomu bylo v minulosti. 70% ()

buzzwoody

David Yates přišel a úspěšně svým vlastním stylem dotáhl sérii do konce. Jeho styl mi nijak nevadí, ale na tomhle filmu mi vadí jedna závažná věc a všichni vědí, co, nebo kdo to je. Jestli ne, tak jste film neviděli. Zabít a zakopat, to by k ní sedlo nejlíp. Jinak ale vcelku zajímavé pojetí a celkem kvalitní, ale pro mě je to pořád jeden ze slabších Potterů, popravdě i přesto, že Yatesovy HP filmy byly kvalitní, patřily ke slabším článkům série, až na ten závěrečný, který byl nejlepší. Zde se mi moc nelíbila kamera, ani hudba, ani příběh, který navíc kazila ona nenáviděná osoba a opět muselo celý film zachraňovat finále, které bylo ještě hodně ochuzené oproti knize. Na jeho konci přišla smrt postavy, které jsem litoval asi nejvíc. ()

Paldiny

Čo sa to tu do pekla stalo? Pri vzniku Fénixovho rádu som sledoval každú správičku zo zákulisia, teda aj dilemu tvorcov či bohatú knižnú predlohu rozdeliť do dvoch filmov, alebo skresať do jediného. Nanešťastie padol krutý verdikt, ktorý navyše spravil z najdlhšej knihy najkratšie pokračovanie. Yates, v poradí štvrtý režisér, tak vykonal rýchly proces a z pripraveného scenára zoškrtal všetky pasáže nevenujúce sa hlavnej línii a to s plným vedomým, že divák príde o dôležité súvislosti pre tento či nasledujúci ročník. Výsledkom toho bolo, že rozčúlený a so skepsou v žilách som sa postavil k filmu chrbtom a dobrovoľne ho ako jediný zo série vynechal v kinách. A možno som spravil dobre, režisér Yates si nevypestoval k Harryho postave a svete v akom žije žiadny vzťah čím len otrocky servíruje najdôležitejšie knižné momenty, ktoré nevedia patrične strhnúť a čo bolí najviac pocitovo nechajú chladným. Film tak v zásadných momentoch (týranie či umieranie blízkych) bez povšimnutia a väčšieho ohliadnutia sa za následkami iba prefrčí. Podobne na tom skončil prvý románik či rozlúčka bratov Weasleyových. Nehovoriac o skokoch medzi scénami, viď príklad: Harry a spol sa rozhodnú ísť na Ministerstvo mágie-strih-Harry a spol kráčajú naprieč zakázaným oddelením najstráženejšej čarodejníckej budovy. Práve vďaka podobným momentom si k filmu ľahko vypestovať rovnaký vzťah ako k odpornej profesorke, čo pre tento ročník zaujala pozíciu učiteľa pre Obranu proti čiernej mágii. A aj napriek tomu, že som sa po rokoch ignorancie s týmto prírastkom už ako-tak zmieril stále závidím všetkým tým, ktorí ho považujú za vrchol Potterovskej ságy. Dnes som pri opakovanej projekcii pochopil jedno, problém nebol v tom, že som z Potterovho sveta vyrástol, keďže Fénixov rád videl až v dospelosti a knihu čítal v detstve, ale že ho natočili ľudia bez fantázie, na ktorej si tak zakladá. A natočiť fantazijný svet iba z pozliepaných útržkov je ako dať mašine bez citu spracovať Nekonečný príbeh. ()

Tristaver

Úplně jiný Potter než doposud. Yates přebíral už v podstatě dospělé postavy, a přesto na něj vyšel díl, ve kterém se ony postavy vyvíjejí snad nejvíc. Není to o akci, tady se posouval příběh. ()

orkadimenza

Z produkce Davida Yatese asi nejlepší díl Harryho Pottera. Dokázal autenticky zpracovat terorizaci některých studentů (vzpomněl jsem si na současnou situaci na bývalé škole), která zažívá období strachu a nejistoty. Tato terorizace plyne ze skvěle zpracované postavy Dolores, kde si režisér dal záležet na její charakteristice a vypiplaná růžová Imelda Staunton je opravdu nesnesitelná. Vizuální stránka je nadmíru uspokojivá a tak je film dobrý nejen na pohled, ale je také další důležitou kapitolou celé ságy. Fénixův řád je v mém hodnocení slabší, než Ohnivý pohár, který je zenitem celé série, ale další 2, komerčně 3 díly, už nemají takovou jiskru jako pětka. ()

derryl

Tento díl potterovské série mě hodně bavil a měl skvělý spád a příjemnou temně-hravou atmosféru a Ten, o kterém se nemluví opět předvedl, jak temná je jeho duše a potvrdil, co opravdu nenávidí: dobro, naději a lásku a... Harryho. ()

Macik

Byt v kuzi Davida Yatese, tak tenhle film za 1. ani nevezmu.. za 2. bych se asi zblaznil z ruznych internetovych reakci, kde by me predem zatracovali a za 3. pri premiere bych byl uz nevylecitelny zavislak na antidepresivech.. :-) Klobouk dolu, ze si na tohle tenhle chlapik troufl a klobouk dolu, ze se nejenom ze nebal a ze nenatacel vpodstate kopirovanim predeslych reziseru, ale ze latku pojal naprosto po svym.. Krvajici deti !! rulezz.. SPOILER.. jedna vec mi tam vadila a to, kdyz umrel jeden z harryho blizkych, bylo to docela rychle a vlastne ani neslo poznat ze uz to jako bylo ono.. jinak ale supr film :-) ()

Phorbo

Nemůžu říct že Potterovic pětka je špatná, to jiste ne. Je to velmi kvalitní film, ale předchozí buď režiséři nebo i námět mi připadali lepší, akčnější a procítěnější. U tohodle dílu jsem se trochu nudil. 7/10 ()

Jeržik odpad!

David Yates rozhodně ukázal, že čarovat umí. Přesto se mu nepodařilo najít vhodné protikouzlo a zlomit u filmového Pottera kletbu, která ho už pátý díl nerozlučně provází. Yates skvěle zvládá navození atmosféry, kdy vám začátek filmu surově narve do úst a donutí sežvíkat do posledního filmového okénka (no dobře, "negra" Dudleyho si mohl odpustit). Ovšem pak se to zlomí a je to tu zas. Kýč, ubohost, naivita... a pořád dokola. Film doplácí nejen na neschopnost režiséra se z toho smrtícího kolečka vymanit, ale hlavně na dalšího z řady scénáristů-prznitelů, který nedokáže zadaptovat ani běžný rozhovor tak, aby nevyzníval trapně. Smutnější už je jen to, že si toho byl scénárista vědom, a tak nakoukal všechny letní blockbustery posledních let a snažil se tupému divákovi zavděčit tím, že tam dá z každého něco (např. létající smrtijedi=Superman, atd.). Klobouk všemu nasadil střihač zaučený u mistra Edwarda, který si se surovým filmovým materiálem pohrál jako hladový pitbul s flákem pořádného masa tak, že ho oholil na kost, kdy neznalý divák jen v úžasu kroutí hlavou a nechápe (je ovšem otázkou zda tím náhodou nám všem v kině jen nezkrátil utrpení;). Na hlavní herecké trio se už ani nemám sílu zlobit, i když na pátý pokus už mohl být vidět aspoň nějaký pokrok. 9% za dvě dobré scény a záběry na krajinu jak z National Geographic. P.S. Nechte šestku napsat a režírovat někoho s citem pro předlohu, pak možná film uvidí tu jednu hvězdičku i jinak než jen zespoda... ()

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

23.07.2012

Norton a Pitt opět spolu

Norton a Pitt opět spolu

18.09.2007

V Klubu rváčů byli nerozlučnou dvojicí ;-), a brzy Eda a Brada opět uvidíme na filmových plátnech bok po boku. Stane se tak v dlouho připravovaném celovečerním remaku televizní minisérie State of… (viac)

Hoffman miluje Thompsonovou

Hoffman miluje Thompsonovou

09.06.2007

Dustin Hoffman a Emma Thompson si během natáčení Horší už to nebude zřejmě padli do oka. Zanedlouho se totiž spolu objeví v romantickém dramatu Last Chance Harvey. Ale pravděpodobnější možná bude, že… (viac)