Harry Potter a Fénixov rád

• Česko Harry Potter a Fénixův řád (viac)
Veľká Británia / USA, 2007, 138 min

Réžia:

David Yates

Predloha:

J. K. Rowling (kniha)

Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Jason Isaacs, Tom Felton, Maggie Smith, Helena Bonham Carter, Robbie Coltrane, Ralph Fiennes, Michael Gambon (viac)

Harry Potter (Daniel Radcliffe) sa vracia do Rokfortu, aby nastúpil do piateho ročníka školy čarov a kúziel. Tam však zistí, že väčšina členov kúzelníckej komunity verí, že jeho nedávne stretnutie s Lordom Voldemortom (Ralph Fiennes) je obyčajný výmysel, čím je zásadne spochybnená Harryho dôveryhodnosť. Ba čo horšie, minister kúziel Kornelius Fudge (Robert Hardy) opäť vymenoval nového učiteľa obrany proti čiernej mágii. V lekciách podozrivej profesorky Umbridgeovej (Imelda Staunton) sa však mladí čarodejníci nič zásadné nenaučia, a preto nemajú dostatok vedomostí k boju s temnými silami, ktoré sa okolo nich sťahujú. Na Hermioninu (Emma Watson) a Ronovu (Rupert Grint) výzvu sa Harry rozhodne vziať chod vecí do svojich rúk. Tajne sa začne schádzať s malou skupinou študentov, ktorí sa hrdo nazvali Dumbledorova armáda, a učí ich, ako sa ubrániť čiernej mágii. Hoci je sám ešte len študent, pripravuje odvážnych mladých čarodejníkov na nebezpečnú bitku, ktorá čoskoro prepukne. (TV Markíza)

Gogo333

Tento díl se mi tolik nelíbíl jako předchozí, ale stějně je hodně povedený. Umbridgeová je výborná a ke konci filmu opět pracují emoce a to je dobře. ()

Stružák

Bez duše, bez atmosféry, bez nápadu. Scénář se striktně drží knihy, některé scény zbytečně uspěchává (rodokmen Blacků, konec Siriuse), jiné pouze na efekt protahuje (Fred a George opouštějí Bradavice). Nuda k ukousání, zatím možná nejhorší díl série. ()

Janega

Sfilmovať 5. knihu bola určite výzva. Nielen rozsahom knihy, ale aj jej samotným dejom. Zatiaľ, čo v predchádzajúcich knihách bolo jasné, čo je podstatné a čo možno škrtnúť, v piatom príbehu, to tak jednoznačné nie je a keďže vtedy nevyšiel ešte posledný diel bolo to o to ťažšie, napriek tomu, že autorka ich občas usmerňovala. Preto bolo určite pre mnohých veľkým prekvapením, ked tento film dostal do rúk vtedy pomerne neznámy režisér David Yates, ktorý mal predovšetkým skúsenosti len s televíznou tvorbou. Jediné logcké vysvetlenie mi prijde, že chceli ušetriť na režisérovi. Predchádzajúce HP filmy režírovali samé zvučné mená, ktoré mali svoj vlastný štýl natáčania, ktorý sa vo filmoch aj odrazil. Columbus dokázal HP 1 a HP 2 urobiť čarovnú rozprávku, Cuarón je známy svojim hororovým štýlom, Newell zase svojimi romantickými filmami. A preto bol Yates veľkou neznámou. Našťastie sa mu podarilo celkom dobre zhostiť HP5, a tak predviedol svoje slušné režisérske kvality. Filmy pod jeho vedením získali dospelácky nádych. Yates našich hrdinov ako keby vytrhol z rozprávkové čarovného sveta a hodil do neľútostného reálneho sveta dospelých. Film má plynulý priebeh, to čo tam má byť je tam, herecké výkony sa zlepšili, krásna hudba, skvelá akcia... Skrátka po všetkých stránkach sa film vydaril, i keď dalo by sa ešte to-čo vylepšiť, hlavne čo sa týka scenára. Film je veľmi emočne nabitý. Dokonca jedna scéna ma skoro aj rozplakala, tak bola dojemná. Čo sa týka záverečnej bitky na ministerstve, tak Yates sa tu ako aj v ostatných HP filmoch skôr sústreďuje na citovú stránku filmu než na blockbusterovú akciu. Film sa jednoducho Yatesovi vydaril. ()

Paity

Panebože, vždyť to bylo od začátku tak průhledné. Přece se na tom nedá postavit část příběhu, že chudákovi Harrymu všichni nevěří, že se potkal s panem zlým. To už tu bylo v dílech předešlých. Přesto miliony jdou do kina a slintají. To je děs. Ale takový je holt dnešní svět. ()

AdamesWWE

[9/10] Fénixov rád získal nový nádych a páčil sa mi. Od začiatku až do konca tu nieje žiadny moment pri ktorom by som sa nudil, dokonca aj rozhovory sú celkom vydarené, niektoré aj zábavne. Iné vážne a dramatické, zmáknuté výborne. Tempo tu graduje fakt veľmi dobre. Kúzelnícké súboje boli veľmi dobré, epické, efektné, dramatické s pridaním skvele hudby. Záverečné súboje na ministerstve + súboj Dumbledora a Voldemorta považujem za najlepšie v rámci v celej série. Celkovo výborná Potterovka. ()

SpaceOdyseus

Pomalu nastupujici temnotu Yatesovi moc nezeru. Proc vsechno musi byt tak "over the top" (koukam na tebe Umridge)? S temnotou by melo jit ruku v ruce trosku civilnosti. Model jeden film = jeden rok se okoukal uz v minulych filmech. Skoda, ze se tim filmari nechavaji svazovat, cely dej se tim rozredi a ztraci na naboji. Co se mi ale libilo bylo finale, konecne doslo na boss battle! Takze jde o celkem zabavne pohadkove dobrodruzstvi stale jeste pro ty mensi. Jen by si Yates nemusel tolik pujcovat od Jacksona nebo Lucase. ()

krtek138

Cuarón zůstává nepřekonaný, ale chvílemi měl namále. Temnější háv celé sérii sluší a při scéně s Voldemortem na peronu mi naskočila husina. Dlouho mě fenomén Harryho Pottera míjel, ale celosvětovému kultu se nelze divit. Jen tou nejméně zajímavou postavou je paradoxně Harry. A hlavně ho hraje nejslabší herec... To takovej Sirius Black nebo geniální Dolores Umbridgeová… ()

Ledkodlaq

Imelda je tak úžasná herečka, že od první minuty, kdy nastoupí jako prof. Umbridge si ze srdce přeji, aby umřela strašlivou smrtí a nějaký Woldemort je proti ní úplný mazánek. ()

Greedo

Sice slabších 5 *, nicméně předčilo to mé očekávání. Velmi dobře vizuálně a zvukově zpracované. Změna režie se opět osvědčila. Zpracování tak obsáhlé knihy se tvůrcům podařilo výborně a naštěstí pro mne ubylo zbytečně nudných scén- jak jsem byl zvyklý ve filmu ohnivý pohár. Zde všechny scény souhlasí s knihou a jsou velmi pěkně natočeny. Celá série se čím dál více stává záležitostí staršího diváka. Na malé děti byl obsah naprosto nestravitelný. Nacpat tak obsáhlý děj do 138 minut je výkon. Přitom žádná scéna se mi nejevila zbytečná. Ještě nakonec musím zmínit skvělé efekty ze studia Lucase ILM. Pěkná podívaná.... ()

shimpy(CZ)

Po Vězni z Azkabanu nejlepší potterovka. Dětská léta jsou dávno pryč, nastala doba temna, a na atmosféře je to velice znát. Akčních scén ve filmu není moc, ale i těch pár scén stojí za to. Stejně jako většina scén z filmu. Všechny mají něco do sebe, a je radost tyto scény sledovat. Velice se povedl soundtrack, který sice už není tak "potterovský" jako předchozí, ale opravdu skvěle ladí k situacím ve filmu, a dává filmu nový rozměr. Herci také hrají víc, a Danielu Radcliffeovi jsem uvěřil každou emoci, kterou zahrál. Stejně tak i prefesorka Umbridgeová má skvěle zlý kukuč, kterým by snadno strčila do kapsy i samotného Voldemorta. Ten bohužel až na finální bitvu nedostal ve filmu příliš prostoru. Ale film je opravdu skvělý a přál bych si, pokud šestý díl nebude režírovat Alfonso Cuarón, tak jej musí režírovat David Yates. ()

Mauric

Každý byl na tento nový díl HP skeptický,já jsem však stihl zapomenout na čtyřku a nyní jsem se těšil na pětku.Radcliffe se nám mění před očima(těžko říct,které zaklínadlo na sebe použil.Asi mu dal Rickman do kafe lektvar) a starým matadorům šlape na paty.Emma Watson je asi nejhorší herečka z celého filmu,ale jak už to u hereček bývá,pokud "neherectví" není nijak extra výrazné,tak to zachrání hezkej xichtík a Emma jeden z nich vlastní,takže jí to každý rád odpustí =).Režie se pro tento díl ujmul pan Yates,který nám víc vykreslil charaktery,což všichni tak náramně žerem a udělal Harryho trochu psychologičtějšího,což všichni "intelektuálové" taky náramně žerou,takže všem filmovým "znalcům" přišel jeho styl na ruku.Mě potěšil spíše správný britský říz a gradující tempo.Triky jsou vskutku úchvatné a nemohl jsem se jich vynadívat,zvlášť final fight,který sice moc nestál na černobílých listech knižní předlohy,ale dovolím si říct,že na mě z něj dýchla atmosféra srovnatelná s tou knížní.Jediné,co mi na filmu trochu vadilo,že jsme neviděli přelet testrálů přes Bradavické hnízdo z Ronova pohledu,ale tohle malé zklamání je to jediné,co bych filmu chtěl vytknout.Proto Harryho Pottera a Fénixův řád doporučuje 9 z 10 Arcimágů. ()

Foxhound#1

I přes fakt, že obsahově je předloha nejdelší a film paradoxně nejkratší se Yatesovi podařilo vypíchnout ty nejdůležitější momenty a natočit jednu z nejlepších částí série. Kdyby k tomu přidal cca půl hodiny "omáčky" navíc, mohl být celkový dojem ještě lepší. Finálový souboj na ministerstvu je excelentní. ()

jasiska

Som nadmieru spokojná. Na film sa pozerám neberúc do úvahy, čo všetko tam oproti knižke nie je, a musím uznať, že tento film je dobrý. Najlepšie by to mohlo vyjadriť slovo "vyvážený". Akcia, atmosféra (oproti knižke trochu menej depresívna, čo sa mi celkom páčilo), vtipy aj trápne nesmelá tínedžerská lovestory. To všetko tam bolo a bolo tam toho primerane. Počas filmu som nemala čas nudiť sa, ani rozmýšľať nad rozdielmi a kritizovať, lebo som sa dobre bavila. Okrem toho, že som bola príjemne prekvapená Danielom Radcliffom, musím vyzdvihnúť aj predstaviteľku Umbridgeovej - naozaj som jej postavu neznášala. Ďalšou svetlou stránkou svojím hereckým obsadením bola Luna Lovegoodová - akoby ju vytiahli z mojich predstáv. Naopak, potvrdilo sa, že Emma Watson je mizerná herečka, čo mi až tak nevadilo, skôr som sa na tom bavila. Dávam 5 hviezdičiek - tak dobrý pocit vo mne ešte žiadny film o HP nevyvolal. ()

blues

Tento snímek jsem jako fanda HP velmi dlouho očekával. Výsledek je takový, že je každopádně o něco lepší než ten předešlý, na kterém mě zaujal jen závěr, ale stejně si nemůžu pomoci, ale pro mě jako několikanásobného čitatele knížek a znalce detailů, je pořád příběh odvyprávěn "z rychlíku", klidně bych strpěl ještě půlhodinu děje navíc. Tvůrci se snažili děj vecpat do rychlých vtipných sestřihů, ale to mě osobně nestačí. opět jsou tu některé zbytečné neshody mezi dějem filmu a knihou (např. scéna s únosem Dolores Umbridgeové, Dráp je tam zbytečný, vizuálně mě stejně nezaujal, konec Brumbálovy armády a hromadné psací tresty se také nidky nekonaly). Potom je velmi překvapivé, že např. postava Rona nebo Brumbála je v ději zanedbána, více je rozvedena i Lenka Láskorádová, což ale není na škodu:) ()

defagoo

Yates zahodil celou atmosféru vybudovanou předchozími díly. A navodil úplně novou. Je to civilnější, v hlavní roli už není kouzelnická škola a její prostředí, ale spíše lidé, kteří ji navštěvují. Kouzelnické souboje taknějak ztratily pohádkovost (to je asi dobře) a i když má Harry na hlavě nejdebilnější vlasovou soustavu ze všech dílů (to je asi špatně) z některých scén opravdu mrazí (to je výborné). Yates předčil očekávání a nastolil nové = Princ dvojí krve. ()

Shimitz

Napoprvé skvělý, napodruhé nudné, napotřetí geniání, napočtvrté slabší anglický čajíček s ohnivou whiskey na závěr 89% ()

Crackonosc

Jakkoliv nemám Harryho Pottera rád, nemůžu tenhle snímek podhodnotit... Je fakt, že Vězeň z Azkabanu je pisl lepší, ale u Fénixova řádu jsem se i tak skvěle bavil (narozdíl od zbytku publika, na které tam bylo asi málo veselých barviček a akčních sekvencí). Daniel Radcliffe se mění v herce a hlavně jeho výkon a citlivá režie Davida Yatese zvedají nový díl o mladém čarodějíčkovi z průměrných vln. ()

Radim

Nemá smysl se rozepisovat o dílčích zápletkách, které se do filmu nedostaly, o srovnání s předchozími díly nebo o hloubce a vhodnosti "temného" zpracování. V rámci žánru to je špička. ()

Cassandra

Nejsevřenější, nejtemnější a nejlepší díl. Moje současné pořadí Potterovských fílmů od nejlepšího k nejhoršímu je 5, 2, 3, 4, 1. ()

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

23.07.2012

Norton a Pitt opět spolu

Norton a Pitt opět spolu

18.09.2007

V Klubu rváčů byli nerozlučnou dvojicí ;-), a brzy Eda a Brada opět uvidíme na filmových plátnech bok po boku. Stane se tak v dlouho připravovaném celovečerním remaku televizní minisérie State of… (viac)

Hoffman miluje Thompsonovou

Hoffman miluje Thompsonovou

09.06.2007

Dustin Hoffman a Emma Thompson si během natáčení Horší už to nebude zřejmě padli do oka. Zanedlouho se totiž spolu objeví v romantickém dramatu Last Chance Harvey. Ale pravděpodobnější možná bude, že… (viac)