Star Trek VIII: Prvý kontakt

• Česko Star Trek VIII: První kontakt (viac)

Bitva o záchranu budoucnosti začala. Americký film na motivy slavného seriálu.  V pořadí osmý film (a druhý s posádkou Nové generace), nazvaný Star Trek: První kontakt (1996), patří bezesporu v sérii k těm nejlepším. V něm posádka hvězdné lodi Enterprise, vedená kapitánem Picardem (Patrick Stewart), podnikne bojovou misi do minulosti, přesněji řečeno do 21. století, aby zachránila budoucnost naší planety. Expanzivní civilizace Borg se totiž pokouší zabránit prvnímu kontaktu, ke kterému došlo 4. dubna 2063, aby mohla kolonizovat Zemi, nechráněnou spoluprací s dalšími vesmírnými druhy. Vedle neohrožené posádky Enterprise hrají důležitou roli v příběhu excentrický vynálezce nadsvětelného pohonu Zefram Cochrane (James Cromwell) a jeho černošská spolupracovnice Lily (Alfre Woodardová). (oficiálny text distribútora)

Chrustyn

Svět Star Treku konečně dostal ten správný říz a šťávu, která mu po celou dobu chyběla. Díky tomu se z filmu stala podíváná pro všechny, kterým nevadí akce a sci-fi a nejen pro fanoušky této kultovní série. Výborná zápletka, která si opět hraje s časovými paradoxy, povedené triky a hlavně pořádný spád. Vedle Abramsovi nové verze se jedná o nejlepší film ze světa Star Trek. ()

Yardak

Picardova druhá jízda se povedla a je to i nejlepší film druhé posádky. Borgové jsou opravdu nejzajímavější nepřátelé Federace a zde to bylo dobře využito. Frakes jako režisér překvapil. Zajímavostí je, že staré posádce se nejvíc povedl film Cesta domů (IV), kdy se též vrací do minulosti jako v tomhle díle :-). Slabších 5 hvězd. ()

sharky

Picard a Dat(a) versus královna Borgů (a celá tato dokonale vymyslená emzácká rasa) a do toho je namixován příběh z prvopočátku vesmírných věků, kdy se lidstvo poprvé setkalo s mimozemšťany. Zajímavá kombinace, která docela solidně funguje. Tam kde selhává výprava z roku 96 která dnes působí trochu televizně, tam triumfuje PAN skladatel Jerry Goldsmith ()

honajz

Zdařilá kombinace hororu, tech sci-fi, cest časem a vtipných hlášek. "Rozhodně nejsou Švédové." - "Jsou chvíle, kdy ti, Dato, závidím."- "Neměli jsme radši zaklepat?" - "Je to moje první paprsková zbraň." - "To nedostáváte výplatu." apod. mne spolehlivě odrovnaly. Start rakety za zvuku rocknrollu, úžasný nápad. A také to jemné připomenutí, že naši hrdinové, co jejich sochy stojí na každém rohu, byli lidmi z masa a kostí. Děj se navíc rozvíjí, nestojí vše jen na jedné linii, máme tu zajímavé zvraty... Myslím, že tenhle díl se hodně povedl. ()

eraserhead666

No konečně!!!!!! Celých šest filmů jsem musel čekat, než jsem se dočkal startrekovského filmu, který snad i překonal ten původní (v určitých ohledech určitě). Konečně si někdo dal práci a napsal opravdu filmový příběh se vším všudy a ne jen další scénář ke dvacetiminutovému dílu seriálu který pak byl natažen na film. Technicky výborné, příběhově taky. Borgové jsou naprosto vynikající a dokonale vymyšlené postavy. Herec hrající Zefrana Cochrana mě srazil k zemi, takový výkon jsem od něj nikdy nečekal. Pro tenhle film bych se snad i stal Trekkie. A přesně jak píše uživatel Radyo, od vůdkyně Borgů bych se i já nechal "asi-milovat". :-) ()

ARI50

Vždycky se na pokračování najde slušná věc u které to zato stojí příběh je vždycky něčím zajímavý tak uvidíme co nám přivedou příště. ()

JASON_X

Celkem koukatelné, už jen kvůli mým oblíbeným borgům (a jejich sličné královně). Tentokrát spíš pro starší děti, než pro mladší, bylo to o poznání temnější a dospělejší, než předchozí díl. Ale tu trapnou postavičku vědce-rockera si tvůrci mohli odpustit. ()

Morholt

Kromě Abramsovy pecky jsem se s filmovým Star Trekem nikdy nesrazil a tak jsem si řekl, že je načase tento deficit dohnat. No můj První kontakt dopadl poněkud rozporuplně. Nemůžu říct, že by se jednalo o špatný film, ale z mého hlediska to byl jen prodloužený seriálový díl. Nic víc, nic míň. To filmové, co ho mělo nad seriál povyšovat tady zkrátka nebylo. A protože mi seriál příliš neřekl, neřeklo mi mnoho ani tohle. Další filmy vynechám. 60% ()

ScarPoul

Živelnejšie, akčnejšie a príbehovo výraznejšie ako predchádzajúci diel. Síce sa už nestretávame ani z jedným členom starej posádky, pretože sú samozrejme všetci mŕtvy, ale Picardova zostava mi tu už tak nevadila ako v Generácií. Čo hodnotím ako veľké plus. Je veľmi vtipné ako každý jeden herec vdychuje svojej postave život. Ani jedna postava nevyznieva hlúpo a každá má svoje miesto v star trekovskom vesmíre. Každý pohyb rukou, každý výkrik alebo pohľad. V tomto absolútnej špičky dosahuje Patrick Stewart, ktorý síce nie je taký presvedčivý ako Kirk, ale na vierohodnosti mu to aj tak neuberá. Frakes alias Number One sa zhostil aj réžie a je v nej badať určité kopírovanie z rôznych snímkov, ale aj napriek tomu posúva hranicu star treku ďalej ako ktorýkoľvek iný star trekovský režisér. Konfrontácia a snaha o záchranu sveta sa momentálne nesie vo viacej klaustrofobickom a akčnejšom prevedení. Opäť tú máme prvok cestovania času, ktorý mohol byť podľa mňa trošičku dotiahnutejší. Ale aj napriek tomu postava Jamesa Cromwella dostáva zaslúžený priestor aby mi túto výtku vyhovoril. Osobne som veľmi spokojný a aj keď to nie je geniálne, rozhodne má čo ponúknuť. Vďaka za Jerryho Goldsmitha. ()

malylada

Star Trek disponuje geniální, promyšlenými dějovými linkami a krásně navazuje na události v seriálu Nové generace. Některé postavy sice nemají možnost vyniknout, ale vše obstarává Stewardova další parádní charismatická role, kdy bojuje sám se sebou jako kapitán Achab. Celý film provází akční scény s prošpikovanými Borgy a na vizuá je radost pohledět......8/10 ()

Lacike

Po minulom diely, ktory bol zlepencom rôznych drobnych zapletiek ma tento diel strhujucu hlavnu liniu. Necudo, kedze sa znova objavili najlepsi a najdesivejsi zaporaci z TNG serialu a to legendarni Borgovia. Kedze je tu dost akcie tak si tento diel uziju aj netrekkies. Technicka stranka je aj po rokoch stale skvela. Uz to nepôsobi tak televizne a dockame sa mnozstva uchvatnych akcnych scen nasnimanych z pôsobivych uhlov. Reziser sa s kameramanom slusne vyblbli. A sceny bojov vo vnutri Enterprise maju poriadnu atmosferu az mi obcas pripomenuli suboje s Votrelcami. Najviac sa mi pacili sceny v ktorych sa akcia odohrava na trupe Enterprise. V serialy na taketo sceny neboli peniaze a ani este neboli tak prepracovane triky. Zapletka okrem akcie ponuka aj momenty na zamyslenie. Tentokrat vdaka Picardovy uvidime aka znicujuca môze, ked vas pohlti snaha o pomstu. Vydarene su aj mnozstvo drobnych odkazov na zapletky zo serialov, ktore tentokrat nepôsobia samoucelne a rusivo ale su prirodzene zakomponovane do deja. Pacilo sa mi pokracovanie linie s Datovym čipom, La Forgeove nove oci, Worfova ucast na Defiante z DS9, odkaz na Voyager vdaka doktorovi, cameo Barcleyho, scena v simulatore a kopa dalsich drobnosti. Takisto je super, ze tentoraz dostali zmysluplny priestor zaziarit vsetky hlavne postavy aj napriek tomu, ze v centre pribehu je znova Picard a Data. Tak to bolo vo vsetkych filmovych Trekoch s TNG posadkou. Z novych postav najviac pobavi James Cromwell ako Zefram Cochran. Hudba sa tiez vydarila a obsahuje niekolko nadhernych motivov. Trochu mi nesedi len nova Enterprise, ktorej interiery su dost tmave. Ale to je malickost. Takze vysledkom je perfektne sci-fi po kazdej stranke a som rad, ze to bol prvy Trek, ktory som si vychutnal na velkom platne v kine. Bol to super zazitok aj ked v tej dobe som mal za sebou len par serii TNG, takze kopa odkazov mi unikala, ale s dalsimi reprizami, ktorych nebolo malo som ich uz väcsinu vychytal. P.S. Patrick Stewart je dost slusne namakany. 10/10. ()

brutale

Ani som neveril, že to príde, ale konečne ST VIII. je bez Kirka. Scenár, režia, výprava sú najlepšie zo všetkých predchádzajúcich ST. Snímke nechýba dynamika ani tempo, v skratke povedané, kto si pozrie smršt demencie s Kirkom (ST I-ST VI + vedlajšia rola ST VII) veľmi ocení snímku Prvý Kontakt, ktorá si zaslúži uznanie aj pri odhliadnutí predošlých dielov. Na posádku pod velením Patricka Stewarta, je radostný pohľad a dúfam, že ďalšie diely budú kráčať v topánkach ST vIII. ()

Terva

Hned z úvodních titulků je nám jasné, že už je nenávratně pryč naše stará dobrá posádka. Nová generace prostě a neodvolatelně pokračuje. Hvězdným datem 50893,5 začíná tento příběh. Je to další z příběhů, kde je použito cestování časem. Mimo jiné nese tento snímek jeden zásadní zlom. Zatím co až do teď byla používána jen instrumentální hudba jako doprovod, je v tomto snímku poprvé použit i textový žánr různých hudebních skupin. Hudbu dělal Jerry Goldsmith. Nebudu se moc rozepisovat o ději, ještě stále nemohu spolknout novou posádku lodi Interprise a asi bych zněl naštvaně. Tak jen jeden postřeh. Nechci rozvíjet politické názory, ale ve filmu okolo 48 minuty Kapitán Pickard vysvětluje princip ekonomiky jejich doby - CITUJI - Nejsou peníze a lidé pracují, aby pomohli.......... Nechci moc rýpat, ale to o čem mluví je základní princip Komunismu - zajímavé, nemyslíte ? Příběh odehrávající se v roce 2065 pomalu končí a je určitě průlomový - no uvidíme, jak to půjde dál. Tervův deník 50098,5 warp osm. CITÁT - V abecedě zbývá dost písmen.......... ()

Revanx

First Contact je jedným z najlepších Star Trek filmov. Dokonca nielen to, on by bol aj bez celého toho sveta Star Treku skvelým sci-fi. Preto, ak ste fanúšikom tohto žánru, dám Vám iba jednu radu: Nechajte sa asimilovať, veď odpor je aj tak márny :). ()

corpsy

Oproti predchádzajúcej časti značné zlepšenie a objavujú sa tu aj najobľúbenejší záporáci NOVEJ GENERÁCIE - Borgovia. Pecka s perfektnou atmosférou - niektoré scény na palube cítiť za VOTRELCOM - bombastickými trikmi - aj keď úvod sa už neprekoná - a napínavým dejom. Tvorcovia pritvrdili a urobili dobre. ()

sidzej

No ja neviem. Ani Prvy kontakt, ani Cestu domov by som na celo Star Trekovskych filmov nedal. Po technickej stranke niet co vytknut. Solidne triky, masky, vyprava, obsadenie. Dejovo ma tato cast az tak nezaujala. Navrat Jerryho Goldsmitha potesila, skoda len ze jeho fanfary sa naplno rozozneli az v zaverecnych titulkoch. 70% ()

ledzepfan

KRÁSA=Borgové jsou ve své podstatě děsiví, Picard je hezky psychologicky rozpolcený a i přesto se svou posádkou naprosto sehraný, humor je jemný ale přesto trefný a nakonec tam máme třešinku na dortu ve vulkánské podobě=co víc si od Star Treku přát? ()

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze