Čakaj, kým sa zotmie

• Česko Čekej do tmy (viac)

Ztlumte světla, zkontrolujte řetěz na dveřích a připravte se na mrazivý thriller. Na scénu vstupují dvě postavy. Susy, která nedávno přišla o zrak a stále se učí jak s tímto handicapem žít, a psychopatický vrah Roat. Roat chce získat heroinem nacpanou panenku, o které si myslí, že ji Susy má. Jediné oč jde Susy, je přežít. (oficiálny text distribútora)

Webb

Zas tak dobré to nebylo, chování snad všech postav bylo moc nelogicky nalajnované a mrazivá atmosféra? Kdepak. Jen hodně malé napětí přišlo pouze na konci. Čekal jsem od tohoto snímku víc, takže přišlo menší zklamání. Finální přemožení padoucha nožem majitelky bytu bylo už jen úsměvné. Od kvalitního filmu čekám rozhodně víc. ()

Jordan

na ploche jedného bytu je rozohraná celkom slušná drámička od james-bondovsko-charles-bronsonovského režisérka a posledný hepburnovský z jej "zlatého obdobia"... mám rád tieto typy filmov, ktoré sa odohrávajú počas skoro real-time-u v jednom priestore a tento je na tomto poli vcelku vydarným kúskom. ()

Tsuki

Sevřený film s uhrančivou Audrey Hepburn. Kdo ji stejně jako já zná pouze z odlehčených veselejších rolí, bude určitě překvapen. Námět o slepé ženě, která se nechtěně ocitne v pozici překážky na cestě k tomu, aby skupina zločinců získala, co chce, je neotřelý a celá zápletka se stupňuje tak, aby v divákovi postupně budovala napětí. Jde o hru mezi fikanými podvodníčky a křehkou slepou ženou, která však není tak hloupá ani bezbranná, jak na první pohled vypadá. V žánru thriller jde rozhodně o výjimečný filmový kousek, který stojí za to vidět. ~(4,2)~ ()

Anderton

Keď som mal okolo desať rokov, mama mi rozprávala príbeh tohto filmu niekedy večer pred spaním a celú noc som sa bál. Videl som ho potom o pár rokov neskôr. To som sa už bál samozrejme trochu menej, ale bol rovnako napätý, aj keď som si z onej noci pamätal, ako to celé skončí. Ako by to bolo včera. Poznáte to, niektoré filmové zážitky z vašej mladosti sú omnoho silnejšie, ako väčšina tých súčasných, z ktorých si častokrát nič nepamätáme už na druhý deň. Takže aj po ďalších 15tich, či 20tich rokoch uznávam kvality tohoto filmu na základe toho, že mi pripadal rovnako napínavý ako v dobe, keď som ho videl po prvý krát. Tu sa dá napätie krájať omnoho jednoduchšie, ako v mnohých iných (nielen súčasných) trileroch, pri ktorých toto prirovnanie tak často radi používame. Najlepšie je si počkať na sledovanie tohoto filmu až do tmy. ()

Frajer42

Zcela zásadně mi zde neseděla jedna věc, která se nedá popsat bez spoileru. Takže SPOILER.... Hlavní hrdinka měla v jedné chvíli(nutno říct, že dostatečně dlouhou chvíli, v domě byla sama a o všech zlých úmyslech okolí již věděla) super příležitost zatelefonovat si policejní pomoc. Nejsem si vědom žádných aspektů, které by ji tuto možnost znemožnily. Každopádně si tuto pomoc nepřivolala a volný čas využila k likvidaci veškerého osvětlení. Abych řekl pravdu, tak kdyby jen trochu chtěla, tak by si stihla přivolat pomoc i snížit intenzitu osvětlení svého skromného bytečku na 0. KONEC SPOILERU. Do tohoto momentu(ten popisovaný ve spoileru) se mi film docela líbil. Jedná se o čistokrevné psychologické drama, u kterého jsem naprosto nečekal, že si vůbec moji pozornost dovede získat. Jakmile však začnete o samotném filmu hlouběji přemýšlet, tak zjistíte, že je scénář dírkovaný více než cedník. Některé díry jsou zanedbatelně malé, ale jiné jsou nepřehlédnutelné. Jsou filmy, kde se logické chyby dají přehlížet. U tohoto filmu to však nelze. Tento film by měl na logické propracovanosti stavět. Co si budem povídat. Bohužel na ní nestaví. Lepší 2*. ()

boshke

Ano, kdyby Susy věděla, jak funguje zámek na dveřích, tak by se z toho nic nestalo, jak ne nepravdivě podotýká celá řada mých vážených kolegů zde. Ono se taky ale nestává každý den - alespoň mně ne -, že se z vás trojice kriminálníků snaží vymámit panenku narvanou heroinem. Ano, člověk musel sem tam přivřít oko, u mne to však nic neměnilo na tom, že jsem byl napjat od začátku až do konce. A takovou zákeřnou zrůdu jako je Roat aby člověk pohledal... 90% ()

Kothy

Hodně zajímavý film, hlavně na svou dobu. Pro mě je to první film s úžasnou Audrey Hepburn, která zde skvěle hraje slepou. Trochu mi to připomnělo koncem film Smrt ve tmě. Většinu filmu se moc neděje a jenom se mluví v bytě. Hledá se totiž panenka s cenným obsahem. Konec ale opravdu stojí za to. Vynikající atmosféra. Alan Arkin tu taky hraje slušného magora. Dnes už asi takový film neuvidíme. Nezbývá, než pátrat v archivu... "Kde je ta panenka?!" ()

Okara

Jeden z nejoriginálnějších thrillerů vůbec. Pár zajímavých osob v čele s neobyčejnou slepou ženou rozehrávají nervydrásající partii v jedné jediné místnosti o malou hrací panenku. Každý hraje svou hru, každý má své vlastní plány, ale o její přítomnosti ví jen jeden. A ten se jí nehodlá díky vnucené iluzi za žádnou cenu vzdát. Na tak starý film perfektní dílo s rychle vybudovanou napínavou atmosférou přerůstající do místy hrůzného finále. Všichni herci na výbornou, děj nestagnuje, vše je zkrátka tak, jak má na správný thriller být. Možná trošku škoda úplného zakončení, ale bez poslední minuty je to snímek zasluhující více hodnocení, než zde dosud má. 90% ()

nascendi

Určite som zažíval väčšie napätie keď som sa rozhodoval či ponechám pôvodných päť hviezdičiek alebo jednu uberiem, ako pri opakovanom sledovaní filmu. Dnes, po desiatkach rokov, sa už dostali na povrch aj nedostatky tohto, inak skvelého filmu s mojou najobľúbenejšou herečkou. Nakoniec som ponechal pôvodné hodnotenie, okrem iného aj preto, že si pamätám, ako v kine diváci hromadne vykríkli (vrátane tých vopred varovaných) pri jednej z kľúčových scén. A to je nezabudnuteľný zážitok, ktorý sa už neopakoval. Ani Mr. Beanovi sa to v jeho slávnom skeči o sledovaní hororu nepodarilo. ()

PetrPan

Vybroušený klasický americký filmový diamant. Zářivý tak, až působí prakticky sterilně, zejména v pasážích, kdy herci vedou pečlivě připravené a vypointované dialogy. Plakátově dokonalý, naštěstí však jen jemně načrtnutý vztah mezi slepou ženou a jejím partnerem, lupiči gentlemani, s Crennou to zřejmě jinak zaonačit nešlo a jeden nefalšovaný, ale předvídatelný padouch a nijak ohrožené, ale samozřejmě statečné dítě. Posledních deset minut velmi zdařilých, ale skutečný strach o hlavní hrdinku příliš nevyvolá. Raději vždycky sáhnu po něčem víc Psycho. ()

Tomco

stara dobra skola. napinavy thriller, ako sa patri..nizkorozpoctovy projekt cakaj do tmy sa odohrava prakticky po cely cas v jednej miestnosti, ale aj tak poriadne mrazi na chrbte..aj po tolkych rokoch..lahodka. ()

Willy Kufalt

Vynikající thriller s úžasně stupňujícím se napětím od počátku do konce. Když během úvodní sešlosti zločinecké party v cizím bytě vytáhl Richard Crenna ostrou trojnožku podobnou školnímu kružidlu na tabuli, hodil jí svému kolegovi a následně bleskově ještě popadl židli, aby úspěšně vydíral šéfa party, skoro jsem vybuchl smíchy. Poprvé a dost možná naposled. Každá další situace s ohrožením života byla stále tísnivější, s každým dalším příchodem / odchodem postavy měl osud Susy blízko k velkému peklu a ač jsem díky upozornění předem i některým zdejším komentářům věděl, že od filmu mám čekat vyvrcholení v podobě jedné z nejstrašidelnějších scén v historii vůbec, stejně mi ta vrcholná nečekaná lekačka způsobila náhlý menší šok. Atmosféra ke konci mrazivá a pokud jde o Audrey Hepburn, přiznám se, že dosud jsem jí měl trochu (a zřejmě neprávem) zaškatulkovanou jako herečku, která oplývala vždycky víc krásou, než talentem, ale tady... tady mi svým výkonem doslova vyrazila dech od prvního okamihu, kdy vstoupila na scénu. Ano, na scénu doslova, protože jde o příběh dle divadelní hry, což je na filmu dost znát, protože se odehrává z valné části na půdě jednoho domu. Nicméně díky strhujícím hereckým výkonům (kromě Hepburnové a též již zmíněného Crenny skvěle obsazený ústřední psychopatický záporák!) mne ani na chvíli nepřišlo na um vnímat místy divadelní charakter snímky jako mínus či pozastavovat se nad nepravděpodobností příběhu. V rámci žánru rozhodně excelentní filmový zážitek. 95% ()

Rocky62

Impozantní příklad na míru šitého filmu, který je imunní vůči zestárnutí a s velkou pravděpodobností zaujme i moderního diváka. I přes vlažnější rozjezd není nouze o pozoruhodné momenty, na nichž režisér staví hutnou atmosféru, která umocňuje celkovou dramatičnost a dává širší rozměr bezvýchodnosti situace. Herecká plejáda je skvostná, obzvláště dáma Audrey Hepburn a slizoun Arkin. S důmyslně odvedenou prací F. Knotta jsem byl již dvakrát spokojen a i zde předvedl scenáristický kumšt. Pověstná reputace dechberoucího thrilleru je skutečně zasloužená. 80% ()

Bachy

Téměř perfektní komořina ze dvou místností alá to nejlepší od Hitchcocka. Kus s gradací par excellence a perfektní neculící se Hepburn. Minutu od minuty lepší a mrazivější s jedinou chybou - základní plán všech tří "bad guys" mi ani po velkém finále nepřestal připadat jako překombinovaná pitomost, ač se té atmosféře zdařilo poměrně raz dva tuhle neduhu schovat. Tohle muselo na prknech fungovat náramně. ()

Arsenal83

Zatiaľ najlepšieho slepého v dejinách kinematografie zahral pravdepodobne Al Pacino vo Vôni ženy, za čo má aj jediného oscara z deviatich nominácií. Audrey sa mu v hraní slepoty takmer vyrovnala, ale jej zvyšný výkon bol miestami na úrovni hystérie. Film je na druhej strane výbornou konverzačkou, ktorá sa postupne preleje do nervy drásajúceho thrilleru. Pár múch ale má. Po prvé, už názov dopredu napovie, čo sa stane výhodou obete. Po druhé, konanie záporákov je nelogické, prečo proste nezobrali tú bábiku, keď ju našli, a nešli do prdele? Po tretie, prečo sa filmu pripisuje žáner horor, keď nemá s ním absolútne nič spoločné? ()

Chrustyn

Mrazivý temný thriller s výbornými herci. I když se film odehrává v jednom bytě vůbec nenudí a ke konci je doslova strhující. Herecký výkon Audrey Hepburn nemá chybu. ()

dopitak

U mě rozpačitý začátek, který se postupně dost vyspravil. Dabing považuji za dobrý a ani s hereckým výkonem Audrey nemám žádný problém. Není to trhák s 86 %, ale solidní thriller, u kterého jsem se nemohl zbavit pocitu, že záporné postavy jsou málo záporné (jinými slovy, nemyslí své výhružky vážně a jsou zbytečně mírní). ()

VenDulin85

Je zajímavé, že přestože v dnešní době vznikají filmy jako na běžícím páse, týden po zhlédnutí už nevíte, o co šlo.. a pak jsou tu filmy, natočené v době, kdy vaši rodiče chodili nadšeně do pionýra a na takové filmy vzpomínáte ještě dlouho. A některé scény máte před očima napořád (tedy dokud vám je škaredý pan Alzheimer neschová..). Čekej do tmy jsem viděla před pár dny, s českým dabingem (bez újmy na zdraví) a vím, že si ho budu ještě dlouho pamatovat, přestože jsem si na začátku říkala, jak jde dohromady Drama + Thriller + Krimi + Horor. Jde. A moc dobře, seděla jsem na gauči jak přilepená.. Nebudu tu vychvalovat Audrey, na které to všechno stojí a padá, to bychom tu byli do večera, jen zmíním, že oproti ostatním, kteří skoro všichni zmiňují onu brilantní scénu s šátkem, mně zaujala více scéna o chvíli dříve, kdy Mike (Richard Crenna), jeden z "těch špatných", odchází od Susie (Audrey), kapitulujíc... Uznává její převahu. Více nebudu prozrazovat, podívejte se sami. ()

mat.ilda

Tři hvězdy - dosažené osobní maximum, kterým jsem ochotná ocenit mrazivost thrilleru, padoušství Alana Arkina, slepotu Audrey Hepburn a rafinovanost zápletky - víc nepřihodím, pokud se právě nepíše sedmašedesátý minulého století a nesedím v kině s natupírovaným účesem a sukní po kolena, a to fakt nesedím... ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin