Chaplin trestancom na úteku

• Česko Chaplin uprchlým trestancem (viac)

Trestanec na úteku Charlie zachráni dcéru bohatej rodiny pred utopením, a dostane sa tak do jej priazne, no jej snúbenec urobí všetko preto, aby sa opäť dostal do rúk mužov zákona. (STV)

tomtomtoma

Upraveno v říjnu 2019. Dobrodruh je neutuchající šibalství a rozverná hravost cirkusového klauna. Charlie Chaplin se tímto filmem rozloučil s filmovým studiem Mutual, aby vykročil k další etapě uměleckého tvoření. Dobrodruh je dalším z estrádních výstupů zběsilé klauniády, neschází škádlivé hašteření s násilnými prvky a dokonalost náročně nezastavitelného pohybu v taneční přirozenosti. Vedle Charlieho v roli nezbedného trestance na útěku s hrdinsky příkladným chováním zaujme také jeho romantické vzplanutí a Charliem zachráněná mladá slečna Brown z lepší společnosti (Edna Purviance), neurvalý obr a velmi žárlivý nápadník slečny Brown (Eric Campbell), otec dívky a soudce Charlieho případu (Henry Bergman), jeho žena, taktéž zachráněná Charliem (Marta Golden), spolehlivý sluha rodiny (Albert Austin), hlavní muž z vězeňské stráže (Frank J. Coleman), či řidič rodiny (Toraiči Kono). Film Dobrodruh aneb Chaplin uprchlým trestancem je radostí ze života cirkusového klauna, škádlí a žhne ze svých varietních kořenů. ()

Pohrobek

Jedna z "nejhlubších" chaplinovek, které jsem měl dosud možnost zhlédnout. Vykytují se zde sice nějaké prvoplánovité gagy - tlouštíci opírající se o zábradlí, Chaplinovo nadzvednutí nosítek apod. Celkově však převažují spíše mírně rozteskněné pasáže - zmatená honička+potyčka s dozorci na pláži i v domě, kam se Chaplin vetřel, několikanásobné loučení s novou milou a vrcholem je ten ironický polibek vousáčovi. ()

Anderton

Tu si dal Chaplin poriadne záležať aj na scenári, ktorý pripravil pevnú pôdu pre sériu väčšinou vydarených gagov. Už ten prvý, kedy Chaplin vystrkuje ako uprchlík z väzenia hlavu z piesku a zbadá zbraň policajta, naznačí, že pôjde o nadčasovú zábavu. Pripája sa k tomu aj obligátny milostný trojuholník a máme tu tak aj solídnu drámu. Najviac pobavila dokreslená fotka v novinách, kde síce presne viete, čo tam Chaplin doplní, ale aj tak sa budete nahlas smiať. ()

nascendi

Pomerne priemerná filmová groteska, v ktorej však nechýbajú choreograficky skvelé naháňačky, niekoľko vydarených gagov, vrátane zmrzliny spadnutej za výstrih, ktorý sa stal učebnicovým príkladom gagu, ktorého účinok sa mení podľa postihnutej osoby. ()

classic

Ešte lepší Tulák, ako sme si sprvoti mysleli. Kriminálnik, ktorý okabáti svojich vykorisťovateľov, zachráni bohatú, topiacu sa slečinku spolu s maminkou, zamiluje sa do nej, vďaka Bohu, že nie do starej, ale o čosi neskôr si jeden veľký, tučný debil všimne v novinách jeho fotografiu : „Hľadá sa” , a pozve do vily všetkých chlpatých, ktorí ho predtým na pláži lapali... Komediant všetkými desiatimi. Ak by sa oscary za krátke filmy udeľovali už pri chaplinovkách, tak vážení a milí, to by bola extrémne bohatá úroda. ()

liquido26

Viděl jsem 19ti minutovou verzi s useknutým koncem a přídavnými zvuky, které mě dost iritovaly. Jinak ale se jedná o příjemnou grotesku, která je postavená hlavně na honičkách, a "nenápadných" kopancích do zadku, za které by se však nemusel stydět ani Chuck Norris. Sem tam se objeví nějakej opravdu hodně dobrej fór. Např. to s těma přimalovanejma fousama - taková jednoduchá a hlavně předvídatelná blbost a jak to dokáže člověka rozesmát a potom to přivření v dvoudílnejch dveřich. ()

corpsy

Medzi úvodnou a záverečnou naháňačkou to trochu stráca tempo, Charlie tu má svoje klasické scény flirtovania s mladou dámou, či chcené-nechcené doberanie tých ostatných. Je to ale vynikajúca groteska, ktorá by nemala újsť nikomu, kto tento žáner obľubuje. ()

MarekT

Pokud nebudu počítat celovečerní filmy, kvůli kterým mám Chaplina asi nejradši, toto je asi jeho nejlepší vystoupení. Honičky bývají v němých groteskách vděčným tématem a i zde naplňují potenciál. ()

mortak

Charlie opět prokazuje svoji pohybovou zdatnost. Zaujme úvodní využítí přírodního prostředí pro honičku (příchod hrdiny na scénu je opravdu impozantní), a i když pak sledujeme x-tou Chaplinovu variaci na téma tulák ve společnosti, pořád je zde něco nového, co v předchozích groteskách nebylo. Právě ta neustálá touha po vylepšování a překonání starého, přivedla Chaplina na groteskový Olymp. ()

Sharlay

Dokonalé gagy a herecký koncert s Ednou Purviance, to jsou hlavní tahouny této grotesky, která mě pobavila snad nejvíc ze všech Chaplinových prací. Jednoduše řečeno, vynikající film. ()

pursulus

To lepší z druhého období.¬         Jedna z těch lepších grotesek natočených Ch. Chaplinem v jeho druhém období, kdy v rr. 1916–18 točil krátko- či nejvýš středometrážní grotesky. Chaplinovi se v tomto období už daří točiti i snímky lepší úrovně, než jaké dosahovaly v jeho prvním období úvodního jeho filmového vyučení v rr. 1914-15, nicméně kvalita snímků je rozkolísaná a ne všechno z tohoto období lze označiti za podařené. Ze strany Chaplina sílí tlak na kvalitu děl, což vrcholí rozvázáním smlouvy s "First National Exhibitors' Circuit" a založením vlastní podílnické společnosti "United Artist Corporation" v lednu 1919, pod jejíž záštitou vytváří prakticky všechna svá zbývající díla, od ještě krátkometrážního "Profesora" po celovečerní komediální drama "Světla ramp".¬                 [Zdroje: 1. Wikipedie, English (en.wikipedia.org/). 2. Filmová databáze IMDb (imdb.com/)] ()

lykan9

Chaplin uprchlým trestancem je nesmírně zábavnou komedií, která baví i po tolika letech a ukazuje, proč byl Charlie Chaplin považován za tak velkého umělce. Byl to prostě mistr své doby. ()

Autogram

Len pár rokov od prvého filmu stačilo Chaplinovmu géniovi vytvoriť grotesku s príbehom, kde všetko funguje. Gagy, triky aj postavy, všetko je v zbesilom tempe perfektne zosúladené. Kopance do zadku môžu nestrannému pozorovateľovi neznalému európskej kultúry vytvoriť dojem, že začiatkom storočia to bol bežný spôsob riešenia konfliktov vyššej spoločnosti. ()

Arkanoid

Charlieho nástup do scény je veľmi vtipný, rovnako ako zrýchlené zábery lezenia po prírodnej stene, či únik pred strážcami zákona. Charlie Chaplin ako utečenec je veľmi vďačná úloha, čo ponúka vtipný dej. ()

everlong

Jedna z nejlepších Chaplinových grotesek. Tady se prostě musíte smát - Charlie vyhrabávající se z písku, Charlie a zmrzlina, Charliho pověstné tanečky a samozřejmě honičky......DÁLE HRAJÍ: Marta Golden (Her Mother) Toraichi Kono (Chauffeur) John Rand (Guest) Frank J.Coleman (Fat Warder) Loyal Underwood (Small Guest) May White (Stout Lady) Janet Miller Sully Monta Bell James T.Kelley (Old Man) Stanley Sanford (Policeman) ()