Žena, která zamotá hlavu králi Šalamounovi, zamíchá kartami celého starověkého světa... Moudrý izraelský král Šalamoun (Yul Brynner) se zamiluje do krásné a mocné královny ze Sáby (Gina Lollobrigida). Když jí povolí vykonat pohanský obřad na posvátném místě Izraelitů, popudí svůj lid proti sobě. Nastalého zmatku využijí Egypťané a na Izrael zaútočí. Byl to snad od začátku královnin plán? Epický milostný příběh je jedním z nejlepších monumentálních děl padesátých let a i dnes dokáže ohromit davovými a bojovými scénami. Jedná se o poslední film režiséra Kinga Vidora (Čaroděj ze země Oz, Souboj na slunci, Vojna a mír). Krále Šalamouna hrál původně Tyrone Power, který však zemřel 15. listopadu 1958 při natáčení poslední scény filmu. Vše tak muselo být přetočeno s novým představitelem Šalamouna Yulem Brynnerem. (Česká televize)

andrii

Zříš, člověče. Pár, na kterém exotický šál vlaje. Říší šíří, kříží vášně modré krve, až se podaří oslabit ty hříšně rudé, zákeřně zakořeněné, horké jedy. ()

vesper001

Apokryf neapokryf, mě bavila právě ta nepředvídatelnost, kterou jsem u Desatera postrádala - jakkoli je to po všech stránkách lepší film. Válečné scény jsou opět zcela krveprosté a Šalamounovy fígle se štíty přinejmenším diskutabilní, ovšem Gina Lollobrigida je pěkná a Yul Brynner hrát špatně prostě neuměl. Podobně jako v Desateru, i zde je postava ženy, která dovede zamotat hlavy i zamíchat kartami, starý otec, který včas zemře, aby nezavadzel, hamižný sourozenec, který dělá potíže a jedna (ne)čekaná konverze. Bohužel ale atmosféra je v 90 % scén nulová, přestože se o ni tvůrci občas urputně snažili (pohanský obřad), a protože se občas nesnažili vůbec (Šalamounův comeback do Jeruzaléma). Jednoznačné zklamání. ()

MiGi87

Připomněl jsem si, proč tyhle staré filmy nemusím. Je fajn, že z vágního blábolu z jedné nepodepsané knížky vykouzlili dvě hodiny filmu, ale to provedení je prostě hnusné a i s tehdejšími možnostmi snad aspoň osobní souboje mohou vypadat skutečně, případně koně padající ze skály nemusí vypadat jako dřevěné hračky, některé věci jsou prostě tak amatérské, že se na to dá dívat jenom se značnou dávkou pochopení pro teatrálnost, s jakou se tehdy točilo. Dávám 3 a víc ani ň. ()

Autogram

Dobre vyzerajúca a sporo oblečená Gina vo veľmi ukecanom príbehu. Jej kostým z priesvitnej záclony stoji za pozretie, ale inak sú tie dve hodiny extrémne dlhé. ()

blackJag

"SKUTEČNÁ MOUDROST SPOČÍVÁ VE SCHOPNOSTI ROZHODNOUT MEZI PRAVDOU A LŽÍ." Slyšet tuhle citaci jen tak náhodou, někde v televizním kvízu, já bych toho Šalamoun snad i tipl :-) Ano, ano, scéna s rozdělením dítěte samozřejmě nechybí a je to v pořádku :-) Vlastně se mi film celkem líbil, je to ta klasika na poli výpravného filmu starého Hollywoodu, choreografie bojových scén spíš statická, zato komparzu dostatek, výprava, lokace... Akorát ty kostýmy dnes vypadají trochu maškarádně, třeba ve srovnání s BEN HURem ze stejného roku... Režisér Vidor byl sice slavným tvůrcem a Šalamoun byl jeho posledním filmem, ale Wyler je holt jen jeden. 65% ()

Han22

Tak tohle mě úplně nestrhlo. Čekal jsem další fantastický "sandál" a místo toho je příběh Šalamouna a královny ze Sáby opravdu klasickým biblickým příběhem se spoustou křesťanství v tom nejhorším smyslu. Vyznavači toho jediného pravého boha vystupují jako těžce bigotní rasy, každý kdo vyznává jiné náboženství je hodný opovržení a božího trestu. Ten dopadne na nevinnou Šalamounovu sestru i celý izraelský lidi za to, že se Šalamoun opovážil zamilovat do pohanky a dokonce ji dovolil uctít svého boha. Těžko se pak fandí fanatikům, kteří mě připomínali současný islám. Navíc výprava je docela chudá a Yul Brynner s vlasy (parukou?) překvapivě nevýrazný. Určité jednotlivosti jsou dobré - k smrti nenávidějící Adoniáš, svůdná Gina Lollobrigida jako královna ze Sáby a závěrečný trik se zářícími štíty je velkolepý, jinak ale průměr. ()

klúčik

Film som videl v televízii. V tých rokoch bolo v móde točiť takéto filmy.  Dlhé , honosné , obrovské hromadné scény.   Páčila sa mi záverečná hromadná scéna , padanie egyptského vojska do rokliny.. No celkovo na mňa moc dlhé a niekedy nezáživné..  Dávam  60%.. ()

Mikino00

Tak nevím, ne moc kvalitní scénář způsobuje docela vtipné chvilky, Šalamoun se po celou dobu chová ne moc chytře, až hloupě, například jeho bojové strategie jsou vyloženě k smíchu. Tohle vše dělá z tohoto snímku pouze průměrnou podívanou. ()

Vesecký

Jistě to byl výpravný velkofilm, který však kromě bitevních scén a historických kulis nepřinesl nic podnětného. Brynner byl mnohem lepší v Sedmi statečných a Gina Lollobrigida se do biblického příběhu vůbec nehodila. Nejvíc na mě zapůsobila scéna pohanské slavnosti. Natolik neznám biblický příběh o králi Šalomounovi a už vůbec nevím, nakolik se kryje s historickou skutečností. Z toho, co popisuje wikipedie, se však zdá, že i filmoví tvůrci s příběhem o izraelském králi nakládali velmi volně. Tento film vyznívá spíše jako velká pohádka pro dospělé. A podívaná až dost dlouhá, chvílemi jsem usínal. ()

inachisio

Dobře, to, že se film úplně odklonil od pravdy a vytvořil tak mylnou a částmi trapnou představu o skutečném dění nechám teď stranou. Od začátku to vypadalo docela kvalitně, tedy dokud se nebojovalo. Bojové scény vypadaly opryvdu nevěrohodně. Vím, že film už je starý, ale ve srovnání se staršími kvalitnějšími filmy si stále vede špatně. V příběhu se objevovalo pár hezkých myšlenek, zahráno bylo dobře, takže je to spíš taková průměrná, chvílemi úsměvná, chvílemi kvalitní podívaná. ()

drankeryth

Film na zidovsku tematiku, ked Izrael bola mocna krajina, ktoru udrziavali spolu v kope dvanast kmenov, ma sklamala. Od filmu som ocakaval, ze to bude nieco na sposob Ben Hur, alebo taky druh filmu. Ale zdanie klame a ja som dostal pred seba nudny romanticky film, plny lasky Salamuna a kralovny zo Saby. Zdlhave a nekonecne plynuce dialogy o laske, zidovskej oddanosti voci bohovi a krajine mi ani nie po dlhsej dobe zacali liezt na nervy. Vo filme sa prakticky nic nedialo, co by ozivilo film a podstrcilo ho tak smerom dopredu, aby stale nestal na jednom mieste, ako kamenna socha. Takze, dlzka filmu bola pre mna neskutocne katastroficky dlha, co len tomuto filmu uskodilo. Filmu chybala poriadna akcia, kde sa proti sebe postavia dve velke armady. Takato akcia sa az odohrala na konci filmu, co nie je prilis moc na taky velkofilm. Akcia bola slusna a aj najzaujimavejsia pre moje oci. Zvysok filmu stoji za prd, ktory mi nic nedal, akurat mi skor podrazdil nervy, ake je to prilis sladke a zbytocne. Pre mna je to jeden z najhorsich historickych filmov, na ktory chcem co najrychlejsie zabudnut, ze som ho niekedy videl. Jednu hviezdicku davam tomu boji na konci filmu, inac by som ho ohodnotil tym najhorsim, ako sa tu len da. ()

MickeyStuma

Kostýmní komorní drama o jisté královně mající v plánu zblbnout moudrého krále Šalamouna a rozdělit dvanáct izraelských kmenů. Láska, intriky, nenávist. To vše je ve velkolepém snímku, který uchvacuje svými úžasnými kostýmy a do detailu provedenými kulisy. Yul Brynner v roli krále Šalamouna je nezapomenutelný. Přiznám se, že je to první film, kde jsem ho viděl s vlasy. Stejně dobrá je i Gina Lollobrigida, coby královna ze Sáby. Její uhrančivá ženskost je až vražedná. Silný scénář nenechá na pochybách. Uchvacující jsou i ztvárněné bitvy ke konci snímku. Že se ve své době v takovýchto filmech na komparzistech nešetřilo je všeobecně známo, a tak, i když válečné scény nejsou zase nějak dlouhé, jejich masovost a tím i větší reálnost taktéž ohromí. Co neohromí je nepřítomnost jediné kapičky krve jak jsme zvyklí z dnešních filmů. Dále je poněkud diskutabilní všudypřítomná čistota a vyžehlenost. Ale i to patří ke klasice, ke kterým tento snímek jistojistě patří. ()

Amonasr

Až překvapivě kýčovitá záležitost, plná teatrálního patosu a operetního přehrávání. Zub času vykonal své a co dříve možná působilo velkolepě, je už dnes spíš úsměvné a místy dokonce směšné. Barvotisková nuda. ()

Yahey

Dobrý příběh, dialogy, některé silné okamžiky, charismatický Brynner, literárně-divadelně-pompézní studiové ztvárnění. "Divadelní epos", ale kvalitně napsaný. ()

Ex_Machina

„Prečo si prišla do Jeruzalema? Chcem počuť pravdu.“ No pravdu sa kráľ Šalamún od kráľovnej zo Sáby nedozvie a kvôli tomu zomrie veľa ľudí. Inak povedané, kam čert nemôže, tam pošle ženu. A žena ako Gina zamotá hlavu aj najmúdrejšiemu vladárovi aký kedy zrejme chodil po svete. No nikdy nie je neskoro na nápravu  a láska a prosba o odpustenie sú silnejšie ako Egyptské hordy a zradný Šalamúnov brat. Krásny romantický veľkopríbeh z dôb dávno minulých bez digitálnych trikov s reálnymi komparzistami, podmanivým Yulom Brynnerom a najzvodnejšou herečkou všetkých čias. Škoda že také ženy ako Gina Lollobrigida sa dnes už nerodia. ()

ostravak30

Jak už jsem to psal u jiných historických velkofilmů té doby, ani tento se nevymyká svou výpravností, kulisami a kostýmy. To vše má působit ohromně a opravdu tomu tak je. Pro mě osobně to byla první možnost vidět Yula Brynnera jinde než v Sedmi statečných. A s potěšením konstatuji, že byl ve své roli velmi přesvědčivý. Ginu Lollobrigidu zatím sleduju jen v historických filmech, tak snad se to někdy změní, ale k její kráse se pojí i herecký talent, jímž uměla vytvořit mnoho reálných emocí. Akorát mě zaskočilo, jak se tento film přeci jen odlišuje od ostatních. Dost se v něm sází na povahu vyšší moci, takže by film klidně mohl být zařazen, s lehkou nadsázkou, i pod fantasy. ()

Scaevola

Ve všech významech toho slova standardní sandálový velkofilm se s úžasnou výpravou točí kolem milostného souboje titulních hrdinů, přičemž vše ostatní od náboženských sporů, imperiálních tendencí faraonových až po bratrovražedný spor zůstává v pozadí. A z mého úhlu pohledu je to škoda, protože ústřední dvojice ve mě nedokázala vykřesat dostatečné emocionální napětí a pohlednost G. Lollobrigidy není tak osudová, jak se orgiastický tanec před bohem plodnosti snažil dokázat. Připočtu-li navíc nečekaně upovídaného boha ze stroje, dostává se snímek sotva na průměrné hodnocení. ()

PTuranyi

Veľkovýpravný hollywoodsky veľkofilm. Známy biblický príbeh kráľa Šalamúna a kráľovnej zo Sáby s pompéznou produkciou konca 50-tych rokov. Gina Lollobrigida tu v plnej miere dosahuje úroveň výkonu Liz Taylor v Kleopatre. Yul Brynner, budúci pištoľník zo Siedmych statočných tu hrá rozvážneho kráľa. Scény sa odohrávajú vo veľkolepom až divadelnom duchu a pátosom sa nešetrí. Najslabšie scény sú bojové, pretože herci sú v súbojoch toporní. Zato zvrhnutie egyptského vojska do priepasti nemá chybu. 70% ()

powda

S ďalšími študentmi teológie som sa zhodol na vete; Hustý apokryf! Žiaľ, je to tak. Ale keď si odmyslím dejovú líniu, tak naozaj slušný film. ()