Vojna svetov

• Česko Válka světů (viac)
USA, 2005, 116 min

Scenárista David Koepp sa inšpiroval slávnym románom H. G Wellsa, ktorého témou je invázia Marťanov na planétu Zem. Jeho príbeh však presunul z konca 19. storočia do horúcej súčasnosti. Robotníka Raya Ferriera (Tom Cruise) trápia problémy v rodine, ktorej členovia si prestávajú rozumieť. Ray sa stane svedkom zvláštnej udalosti, ktorá navždy zmení životy ich všetkých. Akýsi ohromný vojnový stroj na troch nohách sa vynorí z hĺbky zeme a skôr, ako ktokoľvek stihne zareagovať, začne spaľovať všetko vo svojom dosahu. Normálny deň sa náhle zmení na najhroznejší zážitok ich života... (TV Markíza)

Ironhead

Po dlouhé době musím jednu hvězdu přidat, protože ten film nestárne, má slušný tempo i napětí od začátku až do konce a baví mě pořád. Zvlášť ten začátek, než vylezou emzáci z podzemí je výborně natočenej ;_) ()

KukulienkaHO

V rámci žánru katastrofický film výborné. V rámci témy "mimozemský útok na Zem" taktiež výborné. "Vojna svetov" vyniká spomedzi podobných filmov pohľadom na vec nie hrdinov, ktorí sa postavia zlu odvážne čelom a zachránia planétu a pod., ale práve vo veľkom zachytáva dopad mimozemskej invázie z perspektívy obyčajných trpiacich ľudí. To dáva príbehu veľkú osudovosť, ktorú je od cca 20. minúty (začiatku invázie) cítiť. Takéto chladné filmy (ktoré majú navyše ešte aj filter, z ktorého ide chlad) nie sú pre Spielberga typické. Dal si ale záležať a natočil to skutočne dobre. Časté kamerové dlhé zábery pekne dokresľujú udalosti a zachytávajú emócie postáv. Williamsova hudba nie je zbytočne epická - naopak je tichšia, a keď znie, dotvára mrazivú atmosféru. Problémy filmu sú spojené s alienmi - 1. ako vedeli, čo bude za milióny rokov na Zemi? a 2. keď nám sú predstavení ako neviem ako veľmi vyvinuté bytosti, tak prečo skončia kvôli tak banálnej veci. Vizuálne spracovanie na vysokej úrovni. Herecky parádne zahrané. ()

Lendak

Spielberg je normálne génius, lebo už roky nám ukazuje, jak správne točiť filmy. Bolo to vidno u Čeľustí, u Ryana. A teraz nám ukázal, že film o mimozemských útokoch nemusí byť iba nejaká akčná chujovina, ale že to môže byť viac komorné a osobné. Preto ma aj mrzí, že film je dosť podceňovaný. Nebudem tu ako ostatní nadávať na ten koniec, ktorý bol nie hrozný ale skôr divný, ale proste moja debilná hlava, ktorá celú dobu čakala (a asi aj chcela), že to skončí tragicky. Keby sa ubralo menej nelogičností, a viac sa zapracovalo na postavách a Dakota by si mohla menej ničiť hlasivky, tak by som tomu hneď šmaril plnú paľbu. Tiež nesmiem zabasnúť na úžasnú hororovú scénu v pivnici, ktorá je takou parafrázou na Jurský Park a scénu v kuchyni, ktorú dotvára Williamsova nervydrásajúca , a na neho celkom netradičná hudba, a úžasná ručná, dokumentárna kamera Kamińskeho. VERDIKT: 8,5/10. ()

PTuranyi

Výborný príbeh, skvelí herci a výborná produkcia. Žiaľ ani tu sa nepodarilo vyhnúť pár lapsusom. Napríklad chlapík tam behá po pivnici s guľovnicou ale nabíja ju až vo chvíli, keď ide do tuhého. ()

F2003F

Spielbergovi sa veľmi lúbia tí mimozemštali. Akcia/efekty mu idú fakt úchvatne to sa nemôže poprieť, ale za to príbeh a postavy mu tu nejako ušli. Cruise ešte celkom ok no keď má jeho úloha totálne nereálny dej s miliardou náhod len aby to vyhovovalo scenáru tak sa tažko môže dokázať predviesť v dobrom. Práve malá Dakota Fanning je tu jediným svetlom nádeje. Hrá neskutočne výstredne dychberúco, napätie vďaka nej zo začiatku divoko graduje. Druhá polovica filmu je akoby z povinnosti príbeh aspoň otupene uzavrieť bezohľadu na očakávania diváka. Film mal predpoklady byť úžasným temným scifi thrillerom, nakoniec je len priemerným. Akože načo tam natrepali silou mocou aj toho Tima Robbinsa? bol iba na smiech. A TEN KONIEC SPIELBERGOVI UŽ TOTÁLNE ZAJEBALO? ()

dbt

Některé scény sice byly slabší, ale bylo tu i par takových, kterým bych neváhal dát 6*. Schindlerův seznam jsem sice ještě neviděl, ale po téhle zkušenosti se Spielbergem v genocinoidních situacích se ani nedívím že byl hodnocen tak vysoko. Jenom mě mrzí ty scény, ve kterých se Spielberg mermomocí snaží držet knižní předlohy (víc jak století je přeci jenom dlouhá doba na doslovný přepis). Nevím co přesně bych chtěl, ale myslím, že kdyby toto vyhlazování lidské rasy bylo pojmuto méně konkrétně (tzn. ne "invaze emzáků", která je v nejlepším případě brána jen jako "fajn sci-fi"), ale nějak povšechněji, metaforičtěji, byl bych ještě mnohem spokojenější. Mno, tak či tak jdu upravit své hodnocení Dnu nezávislosti, za každou hvězdičku, kterou jsem mu dal, se nyní stydím. ()

Parsek

V denšní záplavě fantasy a komiksů jeden opravdu dobrý sci-fi snímek potěší. Bohužel pár nelogičností zůstává, nad průměrem se ale stejně pohybuje. O tom není pochyb. ()

zager

efekty úžasné, myslím, že dnes bezkonkurenční. konec eh? mno.. jako by to tema najednou chteli rychle sfouknout a poslat nas domu... ()

MasterFil

Tak na tento film jsem se těšil a vkládal do něj naděje a možna právě kvůli tomu mne i trochu zklamal.Po vizuální stránce je to výborné dílo,co se týče kamery a střihu-rovněž super,zaujaly mne hlavně subjektivní pohledy kamery a střihu.Film je postavenej z velké části nejen na efektech ,ale na lidskych vztazich,ovšem ne tak jak „Znamení“,které se mi libilo více.Ve filmu je par nelogičností,ale vlastně to není ani tak podstatné,jelikož lepší stránky tohoto filmu jsou jinde a kdo by to v takovém filmu řešil.Do poloviny filmu jsem se nenudil ale naopak, byla radost pohližet na T.Cruise který odvedl vynikajíci práci a zdá se mi,že v posledních filmech chytil druhej dech a začíná pořádně hrát,role mu sedla,ale co se týče hereckých výkonu jeho dětí,tak tady bych si dovolil trochu kritizovat,hlavně výkon syna,který se mi zdál poněkud protivný a celkově my byl nesympatický.Co se týče dcery,tak tady bych to kvůli věku pochopil,ale možna i proto jsem oznacil tento film za lehký nadprůměr.2 polovina byla o něco horší,hlavně konec mne trochu zklamal,ale ponevadž vychází z knihy-tudíž je základ daný,tak se to dalo předpokládat a pochopit ,ale na druhou stranu se na tom mohlo trochu více zapracovat.Tento film možná je Spielbergův mezník,ale za jeho nejlepší film ho opravdu nepovažuji.Když to shrnu tak celkově dobrý-něco mezi 3 a 4*,ale mohlo to být ještě o kus lepší.Je to jeden z těch filmů,na které se vyplati zajit do kina,doma to prostě není ono. ()

Belerofonu

Dechberoucí film s grandiozními scénami. Dlouho nezapomenu na scénu ve sklepě, kdy chapadlo hledá známky života. Vskutku výborně natočené dílo. Ale ten konec Pane Spielbergu proč??Naštěstí 30 vteřin konce nezabil těch 115 minut a 30 vteřin filmu, který byl pro mě silným prožitkem. ()

Warapeidza

No, těžko se mi tenhle film hodnotí, neboť jsem četl knížku a chtě nechtě musím srovnávat. A film to u mě bohužel dost prohrává. Cruise perfektní, ostatní postavy ovšem zbytečné."Milá" dcerka mi přišla skoror na zabití, její hysterické scény mě celý film celkem dost iritovaly a vadily. Konec hrůza a děs, ale to tady píše většina lidí, takže nic nového. Asi by to zkončilo se dvěma hvězdičkama za jedno z nějvětších zklamání letošního roku, ale nakonec přidám ještě aspoň jednu za perfektně stupňované napětí a to, že se konečně nejedná o povídání o tom, jak Američani vyhnali nějaký vesmírný šmejdy z naší milované Země. ()

PavHer

Audiovizuálně výborný film, který ovšem dějově v druhé půlce ztrácí dech. Od spielberga jsem čekal víc, např. zajímavější konec. ()

Joee

Film nabízí špičkový prožitek invaze agresivní mimozemské civilizace, plánované miliony let. Opravdu máte pocit, že je to skutečné a vy sami jste na špatném místě ve špatnou dobu. Vejráte na plátno v němém úžasu že si ani nevšimnete velké spousty nelogičností, kterými je film prošpikován... bohužel. Začátek filmu je opravdu uchvacující, řekl bych, po všech stránkách. Netradičně se vše točí kolem jedné rodiny - toto dělá film skutečně zajímavým. Bohužel (opět) trend je sestupný, co se týče vývoje postav a napětí - velká škoda. A to vše ještě kazí mdlý závěr. Přesto přese všechno 4* :) ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

Parazit Davida Koeppa našel režiséra

Parazit Davida Koeppa našel režiséra

24.04.2020

David Koepp je nejen filmový scenárista stojící za snímky jako Válka světů, Jurský park, či Mission: Impossible, je totiž zároveň i úspěšným spisovatelem. Jeho nejnovější knížku, v originálním názvu… (viac)

Kdo napíše Indiana Jonese 5?

Kdo napíše Indiana Jonese 5?

21.03.2016

U Disneyho konečně pohnuli s Indiana Jonesem. Pátý díl půjde do kin 19. července 2019 a natočí ho Steven Spielberg, samozřejmě s Harrisonem Fordem v hlavní roli. George Lucas by se na pokračování… (viac)