Píše se rok 1993, ve Rwandě vypukla kmenová válka mezi Hutu a Tutsii. Celý svět v čele s OSN fatálně selhal a nyní jen prostřednictvím médií bezmocně přihlíží jednomu z nejmasovějších a nejkrutějších pogromů od konce 2. světové války. Paul Rusesabagina je managerem hotelu, který za normálních okolností slouží diplomatické smetánce a bohatým cizincům. Bez váhání otevře brány luxusního resortu bezbranným uprchlíkům. Těch se tam až do konce konfliktu postupně tísní 1268. Jeden muž tak zmohl tisíckrát víc, než tisíce vojáků mírových vojsk. Konflikt si za pouhé 3 měsíce trvání vyžádal skoro milion lidských životů. (oficiálny text distribútora)

Fr

,,BUĎTE BDĚLÍ, SLEDUJTE SVÝ SOUSEDY“....... /// Ve Rwandském Kigali sílí napětí. Mírová dohoda, mise UNAMIR... to všechno znáte z dokumentů. Tenhle film neřeší plukovníka Dellaireho, dobrodružné duše si taktéž neužijou mnoho sekání mačetou (trochu samozřejmě ano, ale...). O krutosti, násilí, nenávisti a šílenství se hodně mluví, a jen občas je třeba ,,mě“ přesvědčit. Tahle rekonstrukce událostí (včetně onoho rozhovoru, jestli už to je či není genocida) je zaměřená na statečnost a sílu jednotlivce. Příběh o dobrém člověku, Paulovi Rusesabagina, ve kterém s přibývajícím časem neustále přituhuje a je silnej právě ve svý lidskosti. Myslíte, že se to nemůže vrátit? No a co, ať se ten bezcennej póvl.... mámo podej mi další řízek.... ,,...ABY POSLALI POMOC, TAK V NICH MUSÍME PROBUDIT STUD“. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chystám se do hotelu ,,des Mille Collines“. 2.) Sousedi na mě řvali, že mám pokácet vysoký stromy. 3.) Zjistím, že hopsání autem po Rwandský silnici není důvodem ke zpěvu do rytmu. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *** ()

EvilPhoEniX

Byť to nebyl úplně můj šálek kávy, nenudil jsem se. Příběh zaujme, hlavní postavě divák fandí a všudy přítomná atmosféra je dusnější než teplota v Africe. 75% ()

novoten

Příběh, který snad nemůže nikoho nechat chladným. Don Cheadle jako muž, který se postavil válce. Manager hotelu, který se postavil strachu. A píseň zpívaná domorodými dětmi, která trhá srdce každým tónem. Psychicky nepříjemná podívaná, kvalitativně ale naprostý vrchol. ()

tron

„Prosím vás, nedovoľte im, aby ma zabili. Sľubujem, že už nebudem Tuci.“ Až v extrémne vyhrotenej situácii sa ukáže, akí sme v skutočnosti. Tieto typy zdatných scenárov obstoja aj bez známeho kastingu, ale je potešiteľné, že tento konkrétne oslovil mená ako Cheadle, Phoenix, Reno a Nolte. Všetci podávajú výkony, ktoré zdobia filmografiu hocijakého herca na svete. Hrajú s emóciami, ktoré poznáme všetci na svete. Nemalým prekvapením je vynikajúci výkon Sophie Okonedo, ktorej sa však napriek oscarovej nominácii situáciu v nasledujúcich rokoch nepodarilo ustáť a nestala sa z nej hviezda (možno ani o to nestála, ťažko povedať). Zaujímavé je predstaviť si v titulnej úlohe Samuela L. Jacksona. ten totiž okolo filmu dlho krúžil, napokon ale účasť v ňom odmietol, vraj sa mu nepáčil scenár (wtf?). A musím dodať, že hoc mám sama fakt veľmi rád, toto je rola asi predsa len skôr pre civilnejšieho herca Cheadleovho formátu. Veľmi zaujímavé je sledovať správanie belgickej armády, ktorá sa ocitla uprostred nesmierne krvavého konfliktu, ale paradoxne nemôže zasiahnuť. Vyburcovať svet je také ťažké. ()

B!shop

Jeste nez sem film videl, tak me napadlo srovnani s Schindlerovo seznamem, filmy si jsou v par detailech skutecne podobny, ale jinak jde o neco uplne jinyho. Ale nutno rict, ze i zde se jedna o perfektni drama. O vecech, o kterych film vypravi, nic moc nevim, ale tyhle zalezitosti mezi Hutu a Tutsii jsem uz nekde videl, uz nevim presne kde, mozna Krvavej diamant. Film, ackoliv vypravi fakt o dost zasadnich vecech a uz samotne tema filmu je dost silne, tak hlavni zasluhu na celkovem dojmu ma Don Cheadle. Na jednu stranu krapet vlezdoprdelka, slusnak a dobrak, ale kdyz mu jde o rodinu, tak umi bejt vostrej. Proste jeho vykon a samotna jeho postava je hlavni duvod, proc dat 5*. Jinak film ty dve hodiny dokonale zaujme a nektery sceny jsou fakt sila. K tomu tu mame slusnyho Phoenixe a Nolteho, kterej sice vypada jak stoletej alkoholik, ale hraje slusne. Jednoznacne 5*. ()

Slasher

Upřímně, nechce se mi zjišťovat jak moc je na čem pravdy, beztak je to vedlejší. Tohle je hollywoodsky stravitelné, ale stejně něčím nevšední svědectví o tom, jak snadno se zvrhne lidskost v nelidskost a jak zareaguje 'svět'. Nevidím žádný dobro a zlo tady a támhle, vidím prostě dav a lidskou povahu v několika světlých i stinných rovinách, boj zoufalého muže o svoji rodinu, a v neposlední řadě... tragikomedii toho, jak když dojde na věc, na to dělat policii a dostát svým závazkům, ve Rwandě se vraždí po statisících zatímco Západ debatuje nad definicí slova genocida... Tak snad jen kéž by na světě bylo víc hrdinství a míň pokrytectví - což začíná u každýho z nás ;) Co mi bláhově chybělo k pětce? Explicitnější zobrazení brutálního masakru, tj. vyšší autentičnost. ()

Marius

Hotel Rwanda je film, ktorý je tematicky a myšlienkovo akosi predurčený byť považovaný za kvalitné dielo s nálepkou „True Story“. Neverím však, že nebyť Schindlerovho zoznamu, by niektorý producent odpískal pre tento film zelenú. Pretože i keď celkom verím, že udalosti pri občianskej vojne v Rwande museli byť naozaj krvavé a z pohľadu nečinne sa prizerajúceho Západu barbarské, nemôžem pominúť to, že Hotel Rwanda je potrebné hodnotiť hlavne ako film. A tu už jeho kvality pokrivkávajú. Humanistické myšlienkové posolstvo nedokáže u mňa vyvážiť niektoré na pílu tlačiace scény a nedostatočnú dramatizáciu celku. Áno, je to dobrý film, ale TOP 200 ? Ani náhodou 8/10 ()

RHK

Celosvětově divácky úspěšný film. Angažovaný, ale nikoliv příjemný snímek o kmenové vražedné genocidě v devadesátých letech ve Rwandě na příběhu jednoho černošského hotelového manažera a jeho rodiny. Tématem, zpracováním i filmovou kvalitou dost připomíná podobné "krvavé" filmy z afrického kontinentu poslední doby, např. Poslední skotský král (2006) - brutální diktatura a genocida v Ugandě, nebo Krvavý diamant (2006) z občanské války v Siera Leone. Trailer: http://www.csfd.cz/film/182289-hotel-rwanda/videa/ ()

Boss321

Za 3 měsíce milión mrtvých a to úplně zbytečně!! Taková je bilance genocidy kmenu Tutsii ve Rwandě v roce 1994. Přímo v centru dění se Paul Rusesabagina, manažer hotelu pro smenátku, rozhodl otevřít brány a během konfliktu ubytoval a zachránil téměř 1300 lidí!!!! Depresivní, krutý a neuvěřitelně emociální film, který zanechá na dlouhou dobu pocit, jaký to vlastně máme lehký život. Don Cheadle předvedl hodně nadprůměrný výkon, stejně jako jeho filmová manželka Sophie Okonedo. Za zmínku stojí i vedlejší role Nicka Nolteho a Joaquina Phoenixe. Terry George zvádl svůj první významný film na výbornou. Jenom nechápu komentáře některých uživatelů, protože naspat, že je to nezajímavé, scénář nemá čím zaujmout a že jsem u toho málem usnul, mi příde trochu z cesty........ ()

EdaS

Snímky jako Hotel Rwanda (a podobně třeba Schindlerův seznam, i když to srovnávání není nejšťastnější) nejdou hodnotit pouze jako filmy a vlastně se těžce hodnotí vůbec. Člověk se zkrátka nemůže oprostit od toho, že jde o události, které se opravdu staly, a hodnotit jen jednotlivé složky filmu nebo film sám o sobě. Ale kdybych se o to měl pokusit, vyšel by i tak Hotel Rwanda jako nadprůměrný snímek, který nezneužívá tématu k citovému vydírání a snaží se udržet odstup a líčit postavy i události co možná nejpřirozeněji. A za to si tvůrci zaslouží uznání... ()

H34D

Hotel Rwanda tak moc nechce být lacinným emocionálním vyděračem, či filmem, který stojí jen na naturalistických záběrech, až má naopak těhle aspektů nedostatek - jednoduše málo tlačí na pilu! Proniknutí do atmosféry a emocionální zásah mohl být větší... Dále vyprávění výhradně očima jedné postavy trochu podráží nohy komplexnímu zachycení skutečné události, ale naštěstí nijak výrazně, politická výpověď je velice seriózní a mrazivě trefná. Z tohoto úhlu je Hotel Rwanda nesmírně kvalitní podívanou. Působivou také, ale stále si myslím, že režisér si mohl troufnout i víc (není divu, že na Oscara byl nominován jen scénář a herci). Celkové vyznění se sice na Schindlerův seznam podobá, ale jeho úrovně nedosahuje. 7/10 ()

xxmartinxx

Velmi dobré válečné drama, které skutečně stojí za to vidět. Měl jsem sice pocit, že je točeno jakousi rutinní melodramatickou cestou, kdy se až moc sází na jistoty, ale působivost tohoto filmu je nezpochybnitelná. Výborní herci rozhodně stojí za zmínku. ()

Pumiiix

Silný emocionální zážitek, navíc s dost ožehavým tématem. Don Cheadle zahrál bezchybně a i Sophie Okonedo, která mi sice nebyla sympatická, ale v její situaci jsem s ní více než sympatizoval. Hutu a Tutsii – jeden velký problém, který odneslo smrtí spoustu nevinných lidí. Taky cením dialogy, které byly občas dost kruté, ale na druhou stranu hlavně pravdivé a bezcitné – tak jako je spousta lidí, kteří zažívají problémy pouze na dálku a ne osobně. 10/10* ()

Shit

tak tohle se mi nadočekávání líbilo. Sice jsem věděl že to je dobře hodnocený, ale takovýhle typy filmů mě moc neberou a taky to tak ze začátku vypadalo, že tu bude kvalitní film, ale rozhodně nic co by si 5* zasloužilo a to jsem si myslel první polovinu filmu kdy se tam moc neděje a je to takový pomalý a tak trochu o ničem, jenže to se jenom připravovala cestička k naprosto skvělý druhý polovině, kde je spousta emocí a ty se pořád stupňují, až to vyvrcholí naprosto skvěle vygradovaným koncem, to mě úplně dostalo, stejně tak musim uznat, že Don Cheadle je tady prostě úžasnej, bez něj by to tak dobrý asi nebylo a celej film by dokázal bez problému utáhnout sám. Ale to naštěstí nemusel, film disponuje ještě spoustou scén, při kterých zůstanete jen němě zírat. A všechno to je ještě podpořený faktem, že je to podle skutečné události. Terry George odvedl skvělou práci ()

Dadel

Velmi dobře natočené, téměř dokumentární drama o největším masakru několika posledních desetiletí.Člověk se diví, jak se mohlo něco takového stát v civilizovaném světě konce 20. století za lhostejného přihlížení zbytku světa. Film je velice působivý a nechává za sebou i Schindlerův seznam, ke kterému je (neprávem, jde o úplně něco jiného) často přirovnáván. Štvavá "hlášení rwandského rozhlasu" by za jiných okolností byla docela legrační, kdybyste si neuvědomovali, že nejspíše skutečně takto vypadala. Herecké obsazení vesměs neznámé, což je jen dobře, protože se tím umocňuje pocit autenticity. ()

gudaulin

Z emocionálního hlediska téměř dokonalý snímek, který vychází ze skutečných událostí, které se odehrály během nechvalně proslulé genocidy v roce 1993. Výborný scénář, kvalitní obsazení a chytrá režie. Výsledkem je film, který bodoval po celém světě a kruté události ve střední Africe dokázal zprostředkovat daleko lépe než sdělovací prostředky. Jeden z nejlepších filmů posledních let. Celkový dojem: 100 %. Není to ale film, který by dokázal zprostředkovat dobrou náladu, je to tíživé svědectví o zemi, která je deformovaná svou chudobou a etnickou nenávistí. ()

Sarkastic

Výborné válečné drama, které navíc může těžit z faktu, že bylo natočeno podle skutečné události a také z toho, že se to všechno odehrálo vlastně nedávno, v roce 1994. Příběh je poutavý, poukazuje na nezájem "vyspělé" společnosti o trápení jiných lidí, obsahuje určitou dávku autentičnosti, dále je tu dobrá hudba a skvělý výkon hlavního představitele Dona Cheadleho. Jenže...připadám si trochu trapně, zemřelo tu cca 800 tisíc lidí, ale prostě jsem čekal, že ve mně film vyvolá větší emoce a bude vyjeven trochu víc naturalisticky. Hodnotím solidními 4* a určitě doporučuju. ()

Dudek

Hotel Rwanda ukazuje rwandskou genocidu prostřednictvím obyčejných lidí. Nesnaží se lacině šokovat, ani dojímat. Těch několik drsných scén, které navozují mrazivou atmosféru, získává svou sílu pouze z kontrastu mezi sebou samými a zbytkem snímku. Vyprávění je veskrze niterné, a soustředí se zejména na pohled z hotelu Mille Collines, kvůli tomu stojí těžiště na postavách a logicky tedy i hereckých výkonech nejexponovanějších postav. ()

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

Charlize Theron versus Vikingové

Charlize Theron versus Vikingové

25.10.2012

Bohužel, prozatím jen jako producentka. Její společnost Denver & Delilah totiž pro stanici ABC natočí pilotní film nového historicko-dobrodružného seriálu The Clan. Ten se bude odehrávat v raném… (viac)

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz