Nikto nepozná jeho minulosť, dokonca ani on sám. Prečo sa ho však pokúšajú zabiť?
Jednej búrlivej noci vyloví talianska rybárska loď z mora muža, skôr mŕtveho ako živého. V chrbte má guľky a pod kožou štítok s číslom bankového konta v švajčiarskej banke. Trpí úplnou stratou pamäte. Postupne zisťuje, že ovláda bojové umenia, dohovorí sa v niekoľkých jazykoch a že si poradí s každou zbraňou. V zürišskej depozitnej schránke, nájde hneď niekoľko cestovných dokladov, vysokú hotovosť, pištoľ a meno Jason Bourne s parížskou adresou. A tak Márii, prvému dievčaťu, ktoré stretne, ponúkne 10-tisíc dolárov za cestu do Paríža. Až tu, s pomocou Márie, ktorej život prevrátil hore nohami, začne skladať prvé kamienky do mozaiky svojej tajomnej minulosti... (oficiálny text distribútora)

wosho

Kvalitní akční drama, které nesází jen na akci, ale hlavně na atmosféru a dobré herce. Naví Liman nepodlehl tehdejší tendenci vidoeklipové režii akčních scén (tak jak se v roce 2002 vše točilo), ale našel živou vodu v podobě ultradrsných bitek (což jeho nástupce ve zbylých dvou dílech dovedl do dokonalosti). ()

Najja

K tomuto filmu jsem před sledováním přistupovala jako k další z mnoha akcí. Jen hodnocení zde mi napovídalo, že to bude trochu jiná liga. A nakonec: Jason nezklamal. Technické zpracování je skvělé, kamera je vždycky tam, kde má být. Vypíchnout je třeba výkon Matta Damona, kterému tahle role prostě sekne - akční scény zvládá s přehledem, mimoakční scény jsou mu minimálně dobře uvěřitelné, ač v nich možná občas není tak úplně stálý (minimálně). Franka Potente mi na druhou stranu do své role sedla o trochu méně, ale to je tím, že ve všech akčních filmech poslední doby je v ženské hlavní roli obsazená krasavice ala bond girl, což Franka Potente není (takže to není možné brát jako hendikep, spíše to filmu přidává na realističnosti). Ono bylo celkově vše reálnější, méně zkreslené a chladnokrevné, což ale i přesto neubralo na kráse akčním scénám. Ale jednu výtku bych měla: pasáž s Clive Owenem mohla mít větší náboj! Něco tomu prostě chybělo, nejspíše nějaké rychlejší tempo a spád. ()

Mičl

Ich bin...I don´t know...I just need a Schlaf....aneb začátek úžasné akční série, která si v každém dílu drží svou vysokou úroveň. Skvělý scénář, film natolik přesný, že si nezadá s přesností švýcarských hodinek. Můžu jen poděkovat Bradu Pittovi za to, že odmítl roli Jasona Bourna a za to, že je tu jistý Matt Damon, který byl brilantní. A honička s "mini kůprem" v ulicích Paříže paráda. ()

F.W.Colqhoun

Po letech a dalších dvou dílech (zatím) triologie jsem se vrátil k jedničce a musím konstatovat, že přes nesporné bonusy, kterými sérii podaroval Limanův nástupce, mám Bourne Identity pro ty sedmdesátkové kvality, jež se pod režisérským vedením Paula Greengrasse kamsi vypařily, nejraději. V první polovině filmu máte možnost vidět na dlouho naposledy Bourna jako trochu lidskou postavu - kleví zimou v děravém rybýřském svetru a objíždí turisticky atraktivní evropské destinace s pytlem na odpadky plným peněz; ještě to zkrátka není tak úplně přes čáru. O to víc si lze užít jeho přerod v naprosto sebejistou mašinu. Škoda, že to vzalo tak rychlý konec. Ti, co to mají raději víc šejky a hajtek se mnou asi nesouhlasí, ale - jen víc takového oldskůlu. Třeba se nám staromilcům ve čtyřce pod vedením scénáristy Tonyho Gilroye v tomto směru poštěstí přesto, že po tolika dílech a odhaleních už tak trochu není o čem hrát... ()

Rssa

Druhý nejlepší díl celé trilogie, který nezaostává za trojkou v moc velké vzdálenosti. Už parádní a atmosférický začátek dává najevo, jaký film nás čeká. Akční jízda od první do poslední minuty je to, co dělá trilogii zážitkem a komplexně lepší sérii, než je série o Jamesi Bondovi. Damon je ve své roli sklerotického buldozera trefa do černého, další herci ve vedlejších rolích taktéž. 95 % ()

Paity

Čtyři hvězdičky za pokus natočit něco jinak, s netradičním hlavním hrdinou, v rozličném prostředí a co má skutečně spád. Proč ne. Ale taková zmatenost příběhu se jen tak nevidí. Člověk neví o čem hlavní postava mluví, co a hlavně proč dělá a kam jde a když se to nedozví, tak tvůrci filmu přidají pro změnu ještě další nové tváře, jména a zápletku ještě víc zkomplikují. Také stopáž 119 minut se mi zdá nepatřičně dlouhá a vy pak máte večer tendenci usínat. ()

MareT.

Vidím a chápu nadšení, které se kolem filmu děje, ale pro mě to byla víceméně tuctová akční záležitost, s vynikajícími hereckými výkony. Dobré triky, akční scény i scénář, který dává postavám životní tvar. ()

Stružák

Obecně akční filmy nemusím, ale Agent bez minulosti se mi trefil do vkusu. Bojové scény a automobilové honičky mají šťávu, příběh má zajímavou zápletku a jednotlivé postavy jsou tak nějak zvláštně tajemné. Pár nelogičností a klišé ale ve filmu najdeme. Uvidíme, co vyleze z dalších dílů. ()

Simbet

Tento film hodnotím žalostně málo dvěmi hvězdičkami. Většinou nebývám tak předpojatá knihou, ale v tomto případě, mě maximálně rozčílilo, co udělali z tak skvělé knihy. Kdybych ji nečetla, tak by se mi to možná líbilo, ale takhle ne. Matt Damon by pro tu roli byl jako stvořený o pár let později, tady působí moc mladě a nevyzrále. Franka Potente by se na svou roli snad hodila, až na to, že je to úplně někdo jiný než v předloze. Hlavní záporák z knížky, Carlos, se ve filmu jenom mihne, aniž by někdo vysvětlil, kdo to je a divákovi tak nezbývá, než si domýšlet, proč tam toho chlápka ukázali. Vadilo mně, jak změnili smysl celé knihy a udělali z toho jenom nějakou honičku. Tak jsem se na to těšila a tak jsem byla zklamaná. ()

aquiver

Hloupý akční film. Upřímně je mi smutno z nadhodnocování této kategorie (a vůbec celé série Bournů, Bondů atd.), protože ty skutečně kvalitní filmy jsou tímto postupně vytlačovány z žebříčku top filmů. Všechno viděné jsem už zhlédl jinde mnohem lépe a uvěřitelněji zpracované. Pokud někdo tvrdí, že scénář Agenta bez minulosti je dobrý - já se ptám, čím je nadprůměrný? Kde je hloubka snímku, která by ho odlišovala od tuctové primitivní akční komedie? Nesmrtelný superhrdina Jason Bourne, u kterého, pokud bych přistoupil na to, že ho nikdo není schopen chytit, na konci snímku skočí z 5. patra dolů, a nic se mu nestane. 3 hvězdičky za základní filmové řemeslo a snažícího se Matta, jinak není co pozitivně hodnotit, a to je prosím vrchol celé série... 60 % ()

BuddyO

Typicky americky tupý film. Bavil jsem se celkem dobře, ale ke konci už u něho ztrácel pozornost. Čekal jsem, ikdyž asi trochu najivně, od Agenta bez minulosti více originality, méně nudy a celkově něco více než jen přihlouplou střílečku hrající si na akční drama. 3* - 50% ()

jasiska

S opakovaním a ďalšími "dielmi" sa mi tento film čím ďalej viac páči. Sám o sebe je to síce slušná akcia, ale v podstate sa nič nevyrieši. Ako prvý diel trilógie je to však veľmi adekvátne:-) A navyše je Bourne Identity jeden z mála prípadov, kedy je film lepší ako knižka (aj keď veľmi odlišný). ()

Káronoš

Bourne je naprostá špička mezi filmovými agenty. Tímto prvním dílem startuje nejmazanější, nejpropracovanější, nejgeniálnější a nejdrsnější hra na kočku a myš. Matt Damon je naprosto famózní a role Jasona mu sedne jako přibitá. Chris Cooper též skvělí a nekompromisní (konečně pořádný záporák) a Clive Owen co by zabijácký konkurent s noblesou zvládá svou roli. Doug Liman vše za kamerou dokonale šéfuje a jeho svérázný styl natáčení velice prospívá atmosféře a vcítění se diváka do záhadného agenta. Vše klape, vše zapadá a vše spěje k tvrzení, že Bourne válcuje všechny akční konkurenty v boji o nejlepší filmovou jízdu (nejen) tohoto roku. Nesmím zapomenout pochválit výborný hudební doprovod, z kterého mi jde mráz po zádech i ve hře podle filmu, kterou občas hraji. Hodnocení: 10/10. BTW: Čím více dílů přibyde, tím více se budou Bondovi klepat kolena (přímá úměrnost po agentsku=) ()

Haymar

Jednoznačně nejlepší díl celé trilogie a jeden z nejlepších akčních filmů vůbec. Měl jsem dost obavy, jak se s touto rolí Matt Damon popasuje a upřímně - nevěřil jsem, že to zvládne! Jaké bylo mé překvapení, po prvních cca 30 minutách - a to nejen z hereckého výkonu hlavního představitele i osatních (Potente, Cooper, Owen, Cox) ale i z režie, kamery, příběhu, akce a tíživé, chladné atmosféry celého filmu. Nemohu si pomoci ale Limanův styl je mi mnohem bližší než Greengrass a jeho obě pokračování. Fight v bytě, honička v mini-cooperu a především scéna na schodišti patří k vrcholným akčním sekvencím co vůbec kdy byly natočeny! BRAVO! ()

kwoky

Libilo se mi to. Promysleny dej a zvraty, dobre zpracovane postavy a Clive Owen :) I kdyz nevim, co bych tomu vytknul, dam 4*, protoze me to nezvedlo tak uplne ze zidle. Rozhodne ale povedeny film. ()

Harapes

Solidní zástupce svého žánru, kterému až příliš chybí nějaké překvapující vyústění. Na druhou stranu si to režisér kompenzuje výbornou syrovou atmosférou (ta zima je opravdu strhující) a snahou o co největší "reálnost". Škoda, že na konci je až příliš znát to, že režisérovi a scénáristovi docházely nápady a veškerá inovace se vytrácí jak pára nad hrncem. Akční sekvence patří k vrcholům akční kinematografie. ()

Ještěřák

Vedle dvou svých slavnějších sequelů se THE BOURNE IDENTITY nemá za co stydět. Zasněžená Francie a Švýcary maj něco do sebe. Ačknost se mi zdála dostačující (ve 2. a 3. je strhující, já vím). Nabídnout mě jako divákovi více opravdu dobře rozepsaných charakterů (jako Heat) + aspoň jednu "zaručeně cool scénu na celej život" (jako Heat), dal bych fullhouse. ()

Matt Damon a Casey Affleck v bostonské vykrádačce

Matt Damon a Casey Affleck v bostonské vykrádačce

30.04.2024

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

28.01.2021

Britský herec Jamie Dornan (Synchronic, Anthropoid) byl obsazen do hlavní role v připravované koprodukční limitované sérii s jednoznačným názvem The Tourist. Natáčení šestidílného seriálového… (viac)

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

26.05.2020

Producent akční série Jason Bourne Frank Marshall v čerstvém rozhovoru uvedl, že hledá nového filmaře spolu s námětem pro další film. Jednalo by se tak o šestý snímek celkem, není přitom však jasné,… (viac)

Připomeňte si začátky kultovních postav

Připomeňte si začátky kultovních postav