Mucha

• Česko Moucha (viac)

DailyDreamer

Jeden z těch hororů, které nikdy nezesastárnou. Ani ve 21. století neztrácí Moucha své kouzlo a mě osobně děsí víc, než většina novodobých hororů a vyvražďovaček. Je to hlavně tím, že z počátku se snímek jako horor vůbec netváří. První půl hodinu divák sleduje romantickou sci-fi povídku o vědci, který se snaží změnit svět k lepšímu. Až v momentě, kdy se do experimentu vloudí ona "chybička", atmosféra značně přitemní. Od té chvíle již napětí a strach vzrůstá ve stejném tempu, v jakém se stupňuje Sethovo proměna. Skvělá režie, mrazivá hudba a velmi dobře zvolení herci. Žádné filmové monstrum ve mě nevyvolalo tak silný odpor i lítost zároveň. ()

Earl10

Určitě kultovní záležitost! Další z filmů, které jsem tajně sjížděl na VHSce. Jedná se sice o jasné béčko, ovšem o profesionálně natočené. Po technické stránce brilantní, snímek není uspěchaný a je velmi dobře obsazený. Goldblum v nejlepších letech odvádí kvalitní práci. Jedná se spíše o thriller než o horror (což bych ale před deseti lety nikdy neřekl :). Cronenberg je ve zvrhlostech jedinečný, takže některé scény jsou vážně chuťovky. Co se týče masek, tak v prvních fázích proměny se jedná brilantní práci, ale čím více proměna postupuje tím více je taky pochopitelně přidáváno hmoty, brundlemoucha tak vypadá dost plasticky a až moc "nereálně". Ovšem jinak efekty jsou parádní! Svůj záměr však snímek splňuje do puntíku. Šokuje, varuje, znechucuje! [75%] ()

Paity

Předně to je nechutné, to je také proč to získalo toho oskara za masku. Na tenhle scénář se dá vlastně napasovat všechno, masařka, housenka, slimák, stonožka a já nevím co všechno. Čím více nožiček, ideálně chlupatých, a nějaká ta kusadla, tak tím lépe. ()

HonzysKISS

Výborný psycho snímek, kde se týpek postupně mění v hnusnou mouchu. Oscar za masky naprosto zaslouženě. Velká škoda za vystřižené scény… ()

Adramelech

Povídka od Georga Langelaana je ve filmovém zpracování roztažená do dvou dílů. Povídka je výborná, film už mnohem méně. Je to jeden z filmů, který člověka přesvědčuje, že filmová tvorba je druhem parazitismu, který umí leda tak krást cizí myšlenky a rozmělňovat je v neumělé a neohrabané formě, jakou má film k dispozici. Naštěstí existují i dobré filmy, jež naopak potvrzují, že film je či může být skutečně jednou ze svébytných forem uměleckého vyjádření, filmy, jež člověka potěší, vnitřně obohatí, nadchnou nebo aspoň kvalitně zabaví. Tento film k nim však nepatří. Úporná snaha vyždímat z příběhu co nejvíc nechutnosti mě – znechutila. ()

Radim

Hororová klasika, na kterou nejde zapomenout. Může se Vám líbit, můžete být znechuceni, ale určitě nezůstanete chladní. ()

Ještěřák

Hrozný mazec - už ty ukázky na N@vě mě jako malé fakáně dokázaly odradit od byť jen pouhé snahy nějak se na Mouchu skrz (tehdy se ještě milující) rodice "propašovat". Finální přerod v mouchu (snad nespoileruju) se mnou ale cloumá dodnes... trochu... trošičku.. ()

Haymar

Typický Cronenberg se vším všudy! Film je to nechutný, zvrácený a odporný... Zároveň však působivý, fascinující, chytrý a nebodbízivý! Jako adolencentovi mi to kdysi přivodilo nejednu noční můru... Viděl jsem to nyní (05/2009) po téměř 20ti letech a musím uznat, že to neztratilo nic ze svého "kouzla"! Pravda, triky už notně zestárly a chvílemi ten latex působil až komicky, ale to vše kompenzuje famózní výkon "Brandlouchy" - Jeffa Goldbluma! ()

Prochy38

Dosti zajímavý debut J. Goldbluma, ne doslova debut. Jde o dosti nechutný horor, ale jako horor to u mě splnilo veškeré požadavky. Viděl jsem to už v dětství a nemohl jsem si to po takové době nechat ujít. Názor se podstatně změnil. Opravdu úžasné dílo. ()

unagi

Skrátka to človeku vadí, keď sa pozerá na premenu či deformáciu človeka a ešte k tomu tak prepracované masky a nechutné výtoky s viacerých orgánov ľudského tela. Začalo to prechádzaním prvej opice. Premena psychiky a konečne aj výzora vedca Setha Brundleho na Brundlemuchu bola perfektne načasovaná, vystupňovaná a herecky zahratá. Hneď od začiatku sa nečaká na nič a divák je vsadený do deja veľmi jednoducho, tak nie su žiadne nudné začiatky a hlavne záver končí dramaticky a emocionálne ťažko. Patrí medzi klasiku hororovej kultúry a v každom zanechá stopu ! ()

TERRORDROME

Vedec sa snaží skonštruovať teleport a omylom sa skríži s muchou ktorá mu tam vletí. Takže sa začne meniť, takpovediac "muchovatieť", padajú mu zuby, nechty, lezie po stenách a grcia kyselinu. Aspoň že ho nenechali lietať na hovná. V pôvodnej verzii z 50-tych rokov bola premena bleskurýchla a v zbytku filmu sa promenádoval chlap s mušou hlavou a mucha s ľudskou hlavou. Cronenbergova verzia je samozrejme v jeho štýle celá o samotnej postupnej premene, podporená nechutnými efektami a slizom. Aj z obyčajného pretláčania rúk môže byť pekne brutálna záležitosť keď sa do toho vloží šialený muchoman. Je to jeden z najznámejších Cronenbergových filmov, poznala ho aj moja babka a vždy keď potom uvidela v telke Jeffa Goldbluma povedala "aha mucha". Ja som to videl už ako malý a vtedy som sa absolútne nedokázal pozerať na scénu s opičiakom čo sa v teleporte obráti naruby, to ma naozaj desilo. ()

Hanes88

Tento horor je jeden z opravdu těch lepších. V hlavní roli skvělý Jeff Goldblum a navíc celá atmosféra a vše kolem bylo velice dobré. 85%. ()

Drirr

Škoda těch pokračování, protože tohle je hororová klasika, která má i po těch letech svou sílu. Na tom má hlavní podíl Goldblum, který se pro roli měnícího se vědce snad narodil a samozřejmě i masky, které byly svého času špičkou. Přesto nemohu jít výš s hodnocením, protože scénář se v tématu rozkladu těla i mysli spíš utápí, než že by nabízel nějaké přesahy. A to prostě zamrzí. 69,999 % ()

Paldiny

Cronenbergove najznámejšie dielo aj po rokoch dokáže šokovať úrovňou trikov, masiek a postupnou deštrukciou ľudskej mysle. Film s hlbokou a stále aktuálnou myšlienkou kričí na všetky tie vedecké experimenty, ktoré majú s vedou paradoxne pramálo spoločné. Jeff Goldblum je kastingový objav a jeho premena či už fyzická alebo psychická patrí k tomu najlepšiemu čo minulá hororová dekáda ponúka, o pompéznej hudbe nehovoriac. ()

Zero_Signal

Absolútna strata humanity ešte nikdy nebola vyobrazená tak odporne, a súčasne tak tragicky ako v tomto filme. Asi jediný film aký poznám, ktorý dokonale kombinuje horor a tragédiu. Pri každom pozretí je mi tak na vracanie, ako aj do plaču. Cronenbergov top, a jeden z mála remakeov, ktorý bez ťažkostí predbieha prvotný film. ()

Rozjimatel

[3,5*]     Dnes už mierne zostarnutý, ale stále pôsobivý a aj stále odporný sci-fi horor. Cronenbergov filmársky štýl, aj keď určite zručný, mi príliš nesedí pre jeho chladnosť, odcudzenosť a zvrhlosť, v tomto filme je však pre mňa výnimočne znesiteľný. Viem si ale predstaviť, že rovnaká látka v rukách iného režiséra, napr. Tima Burtona, alebo Jamesa Camerona, by skončila k mojej vyššej spokojnosti. Jeff Goldblum mi nie je dva krát sympatický, ale do tej role sa hodí perfektne, dokonca je v nej pre mňa tak zafixovaný, že kedykoľvek ho vidím, už ho všade beriem len ako muchu. Na Geenu Davis mám naopak slabosť a ona je tá, ktorá ten film aspoň trocha poľudšťuje. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

Disease

S původní povídkou to má společného o hodně méně, než verze s Vincentem Pricem. Tohle je prostě Cronenberg, nicméně v rámci jeho filmografie slabší kousek. ()

Naomi + Cassel + Cronenberg

Naomi + Cassel + Cronenberg

31.08.2006

Když mladá ruská emigrantka, jež dostala v USA jedinou pracovní příležitost ve formě nejstaršího řemesla, zemře při porodu, vydá se po stopách její nepříliš veselé minulosti zdravotní sestřička Naomi… (viac)